A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 950
30 820
113
Olyan út kell ami elbírja a 30 tonnát nem olyan amin elmegy a Zsiguli.Tavasszal meg ősszel fel se mehetsz a gátra mert át van ázva és pillanatok alatt járhatatlanná tennéd a 30 tonnás vasakkal.
A 60tonnás tank el megy ott,ahol a Zsiguli nem....
Ez a pontonnal majd mindent szépen megoldunk dolog csak akkor működik,ha abszorút légi és tüzérségi fölényünk van.Na,pont ezek nincsenek meg hozzá....
 
T

Törölt tag 1586

Guest
És az ellen figyelni fogja a hidoszlopot,és támadni a hidfőt.Mivel neki nem egy szál pontonhidon lesz lehetősége mozognia,a rohamcsőnakos gyalogosoknak fel kell kötnie a gatyáját...
A sajat partró a tūzérség és a.légierő támogatni fogja őket.
Az lesz a dolguk hogy CAS-ot adjanak nekik és belőjék a túlparton a hídfőhöz vezető utakat.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Hány hid van a Tiszán?Ha 10km-ként egy olyan átkelőpontal számolunk,ami mondjuk 15perc rohamutász melóval alkalmas átkelésre(de szerintem 10km-ként találsz olyat,amihez semmi nem kell,csak kihajtani),hány helyet kellene figyelni?.
Hidat lerombolhatja egy BM,egy kommandó,és egy SDB bombás rajtaütéses légitámadás is a háború 3.percében.Korántsem kell hozzá tartós légifölény

Szerintem te tulságosan optimistán számolsz az a 15 perc inkább min két -három óra és akkor nagyon optimista voltam,ezzel szemben egy szabványos PMP hídkészletből 50 perc alatt építek egy 227 m hosszú 6,5 m széles 60 t terhelhetőségű híd,amely kedvezőtlen időjárási viszonyok között is képes 250-300 harckocsit átengedni óránként.
 
W

Wilson

Guest
Hány hid van a Tiszán?Ha 10km-ként egy olyan átkelőpontal számolunk,ami mondjuk 15perc rohamutász melóval alkalmas átkelésre(de szerintem 10km-ként találsz olyat,amihez semmi nem kell,csak kihajtani),hány helyet kellene figyelni?.
Hidat lerombolhatja egy BM,egy kommandó,és egy SDB bombás rajtaütéses légitámadás is a háború 3.percében.Korántsem kell hozzá tartós légifölény

Szerintem te tulságosan optimistán számolsz az a 15 perc inkább min két -három óra és akkor nagyon optimista voltam,ezzel szemben egy szabványos PMP hídkészletből 50 perc alatt építek egy 227 m hosszú 6,5 m széles 60 t terhelhetőségű híd,amely kedvezőtlen időjárási viszonyok között is képes 250-300 harckocsit átengedni óránként.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 842
113
A 60tonnás tank el megy ott,ahol a Zsiguli nem....
Ez a pontonnal majd mindent szépen megoldunk dolog csak akkor működik,ha abszorút légi és tüzérségi fölényünk van.Na,pont ezek nincsenek meg hozzá....

A gáton nem a talajnyomás hanem a tömeg a lényeg.Egesz egyszerűen a felázott gát szétmállik a nagy tömeg alatt.
 
W

Wilson

Guest
Olyan út kell ami elbírja a 30 tonnát nem olyan amin elmegy a Zsiguli.Tavasszal meg ősszel fel se mehetsz a gátra mert át van ázva és pillanatok alatt járhatatlanná tennéd a 30 tonnás vasakkal.

Bizony,és nem úgy működik a dolog,hogy ahol van egy tehénitató vagy homokos strand ott a másik oldalon is van egy ilyen "létesítmény" csak néhány helyen van így a többi esetben bizony robbantgatni kell hogy átjuss.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 950
30 820
113
A sajat partró a tūzérség és a.légierő támogatni fogja őket.
Az lesz a dolguk hogy CAS-ot adjanak nekik és belőjék a túlparton a hídfőhöz vezető utakat.
Ja.Csak pont a légi és tüzérségi fölény az,ami nincs meg hozzá....
Szerintem te tulságosan optimistán számolsz az a 15 perc inkább min két -három óra és akkor nagyon optimista voltam,ezzel szemben egy szabványos PMP hídkészletből 50 perc alatt építek egy 227 m hosszú 6,5 m széles 60 t terhelhetőségű híd,amely kedvezőtlen időjárási viszonyok között is képes 250-300 harckocsit átengedni óránként.
Feltéve,hogy az ellen tüzérsége nem lötte szét már az összeállitás elött.Mert rohamcsónakos könnyűgyalogosok ugyan nem fogják biztositani a hidfőt az ellen gépesitett erőivel szemben,arra jó esély van.
Találni fogsz egy nyamvadt pontot,ahol a falu pecásai a csonakot rakják vizre,amit utánfutón vittek oda,abban biztos lehetsz.És ott már egy úszóképes harcjármű is ki tud jönni a vizből.
 
W

Wilson

Guest
Ja.Csak pont a légi és tüzérségi fölény az,ami nincs meg hozzá....

Feltéve,hogy az ellen tüzérsége nem lötte szét már az összeállitás elött.Mert rohamcsónakos könnyűgyalogosok ugyan nem fogják biztositani a hidfőt az ellen gépesitett erőivel szemben,arra jó esély van.
Találni fogsz egy nyamvadt pontot,ahol a falu pecásai a csonakot rakják vizre,amit utánfutón vittek oda,abban biztos lehetsz.És ott már egy úszóképes harcjármű is ki tud jönni a vizből.

Pontont hidat csak egy idióta létesít megfelelő túz fedezet és légitámogatás nélkül,nem érted attól,hogy még az egyik oldalon ott van egy csónak lerakó a másik oldalon még tárt karokkal várja az Apc-t a hamisítatlan természet amin bizony idő átjutni.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Néha elgondolkodok azon hogy mi mikor fogunk a tiszán harcérintkezésbe kerülni il átkelni. Mert ha át kell kelni akkor jó esélyel a tiszántúlt elfoglalták. Ha meg elfoglalták akkor jó esélyel az ellen jóval nagyobb erőkkel rendelkezhet mint mi. Itt nem a romikra gondolok. Tehát úgy kell fejlesztened hogy az agreszor ellenséget még a Nyíregyháza-Debrecen-Mako vonalában megálísd il az agreszornak ne jusson eszébe hepajkodni a tiszántúlon. Ahogy elnézem erre max az oroszok képesek. A szomszédaink meg igencsak meggondolnák hogy háborús körülmények közt foglalnák e el a tiszántúlt. Inkább megvárják a kivérzet cselekmények utáni nyugalmi állapotokat. Amikor szabad a gazda rövidke idő alapon rá tegyék a kezüket.
Ezért is jó lenne a későbbiekben legalabb 1-2 laktanyát reaktíválni ott ahol nincs az előbb említett vonalon. Én úgy látom hogy számunkra a veszélyforrások közül (most a hibrid stb.... hagyom) az egyik egy balkáni ősznépi kemény katyvasz. A másik meg keleti. Legfőképp ukrán/meg jó akaró roman. Amíg míg rendet teszünk délen il nyugatra besegítünk. Akkor sebezhetők lehetünk. Nyugaton meg lehet hogy meg lesz a német légió jelentős hazai il kelet európai részvételel il állományal. V4/5.
Az oroszoknak ha egyszer felhúzzák őket és beindulnának keleten mi meg jóformán az egész európai haderő nem lenne ellenfél max lassítani tudnánk őket. Én ezt a vonalat így ki is lőtem.
Helyesírásért off. De így hajnalban...........
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 576
14 477
113
Az illető ebből a témából sikeresen doktorált.Ez egy 300 oldalas pdf formátumú phd értekezés a címe:

Kerekes harcjárművek védettségének vizsgálata és összehasonlító elemzése az elmúlt évtizedek katonai tapasztalatainak és követelményeinek felhasználásával.

Az alábbi letöltő linkre katintva bárki letöltheti.

https://data.hu/get/12518599/Disszertacio_tervezet_Gavay.pdf


Ezt a disszertációt linkelték az index fórumra is egy két hónapja.

Egy szépen egybe ollózott iromány, de nevetséges, hogy ezt disszertációként elfogadják.

Rendszeres htka kommentelők számára nem hiszem, hogy tartalmazna bármi újdonságot.
 
W

Wilson

Guest
Ezt a disszertációt linkelték az index fórumra is egy két hónapja.

Egy szépen egybe ollózott iromány, de nevetséges, hogy ezt disszertációként elfogadják.

Rendszeres htka kommentelők számára nem hiszem, hogy tartalmazna bármi újdonságot.

Nem is azoknak szántam akik kenik vágják a témát viszont rajtuk kívül vannak olyanok akik számára tartalmazhat új információt.Amúgy nem tudom,hogy hol olvastad,hogy ez egy kész doktori disszertáció az url címben is a tervezet szó szerepel,a pdf dokumentum első oldalán pedig ott van hogy ez egy phd értekezés,az illető pedig tényleg ledoktorált amit nagyon könnyen le lehet ellenőrizni a net segítségével.Annál azért egy fokkal jobb hogy irománynak lehessen nevezni az meg,hogy összeollózott ismereteket tartalmaz a ,téma speciális jellegénél fogva nem nagyon lehet a szerző szemére vetni.Hiszen nem hiszem,hogy egy modern Apc gyártója engedélyezné,hogy a szerző különféle vizsgálatokat végezzen a termékén és azt majd publikálja.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka
K

kamm

Guest
Ezt a disszertációt linkelték az index fórumra is egy két hónapja.

Egy szépen egybe ollózott iromány, de nevetséges, hogy ezt disszertációként elfogadják.

Rendszeres htka kommentelők számára nem hiszem, hogy tartalmazna bármi újdonságot.

Nem is azoknak szántam akik kenik vágják a témát viszont rajtuk kívül vannak olyanok akik számára tartalmazhat új információt.Amúgy nem tudom,hogy hol olvastad,hogy ez egy kész doktori disszertáció az url címben is a tervezet szó szerepel,a pdf dokumentum első oldalán pedig ott van hogy ez egy phd értekezés,az illető pedig tényleg ledoktorált amit nagyon könnyen le lehet ellenőrizni a net segítségével.Annál azért egy fokkal jobb hogy irománynak lehessen nevezni az meg,hogy összeollózott ismereteket tartalmaz a ,téma speciális jellegénél fogva nem nagyon lehet a szerző szemére vetni.Hiszen nem hiszem,hogy egy modern Apc gyártója engedélyezné,hogy a szerző különféle vizsgálatokat végezzen a termékén és azt majd publikálja.

Szerintem mindkettoknek igaza van. Mas szakmaban ez ketsegtelenul nem utne meg nemhogy a doktorit, de meg a diplomamunkat sem biztos egyes szakmakban - viszont ahogy ramutatsz, ez nem az a szakma, amelyben az informacio szabadon hozzaferheto... de ettol meg tehetnek magasabbra a lecet, plane egy doktorihoz, ott azert mar elvarhato lenne valamifele uj elmelet kidolgozasa, uj harcaszati megkozelites, nem tudom, valami, ami nem egy szakdolgozat ill elemzes szintjen mozog (mert ez ugyan lathatoan meretes munka, de tenyleg nem tunik elso blikkre tobbnek, mint egy szakdolgozat.)
 
W

Wilson

Guest
Szerintem mindkettoknek igaza van. Mas szakmaban ez ketsegtelenul nem utne meg nemhogy a doktorit, de meg a diplomamunkat sem biztos egyes szakmakban - viszont ahogy ramutatsz, ez nem az a szakma, amelyben az informacio szabadon hozzaferheto... de ettol meg tehetnek magasabbra a lecet, plane egy doktorihoz, ott azert mar elvarhato lenne valamifele uj elmelet kidolgozasa, uj harcaszati megkozelites, nem tudom, valami, ami nem egy szakdolgozat ill elemzes szintjen mozog (mert ez ugyan lathatoan meretes munka, de tenyleg nem tunik elso blikkre tobbnek, mint egy szakdolgozat.)

Ez egy phd értekezés feketén fehéren le van írva :)