A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
A magyar honvédséget én így képzelném el
A vízfejet persze megpróbálnám csökkenteni, de úgysem sikerülne komolyabb mértékben, ezért valószínűleg átszervezném. Lehet kellene is az alább felsoroltak miatt, mert ehhez nagyon jó logisztika szükséges.
A hadsereg így állna fel:
- Reguláris (30000 fő) magas fizetés
- Nemzetőrség (Nemzeti Gárda-szerűen) 30000 fő (40-50 bruttó havonta - cserébe bárhol és bármikor bevethető, ha szükség van rá)
- Milícia (Landwehr) (akár 100000 fő, csak a saját kistérségben bevethető - a mostani zsoldért - higgyétek el nemcsak pszichopaták jelentkeznének! Előnye, hogy fegyveres konfliktus esetén az első napokban nem egymásban kárt tevő, maga alá piszkító sorozott újoncok lennének behívva)
Szerintem ez működőképesebb, mint a mostani káosz a tartalékosoknál. Szerintem a mostani rendszer a legrosszabb, ennél még a sorkötelesség is jobb, de az nem lesz.

Felszereltség (a teljesség igénye nélkül)
Légierő:
2 század Gripen E
1 század F/A -259 Striker (inkább ez, mint az ALCA - valamilyen cseh úgyis lesz.)
Csatahelikopter 14 db Mangusta
A szállítóhelikopterek száma is kiegészítésre szorul.
Szárazföldi erők:
2 zászlóalj Leo 2 A7+
220 Lynx
300 Boxer
500 Patria
200 Kebab :)
22 Pzh + sürgősen 2 használt
26 db Archer
50 db Rábára szerelt HIMARS vagy hasonló
Kiváló egyéni felszerelés a katonáknak természetesen - és nem stewardess egyenruha.
Hát ez csak nagyvonalakban.
:)
Szerinted ez hány fő bajecot igényelne, és mennyi fizut adnál nekik, hogy a HM költségvetése egyensúlyban maradjon?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 690
6 461
113
A magyar honvédséget én így képzelném el
A vízfejet persze megpróbálnám csökkenteni, de úgysem sikerülne komolyabb mértékben, ezért valószínűleg átszervezném. Lehet kellene is az alább felsoroltak miatt, mert ehhez nagyon jó logisztika szükséges.
A hadsereg így állna fel:
- Reguláris (30000 fő) magas fizetés
- Nemzetőrség (Nemzeti Gárda-szerűen) 30000 fő (40-50 bruttó havonta - cserébe bárhol és bármikor bevethető, ha szükség van rá)
- Milícia (Landwehr) (akár 100000 fő, csak a saját kistérségben bevethető - a mostani zsoldért - higgyétek el nemcsak pszichopaták jelentkeznének! Előnye, hogy fegyveres konfliktus esetén az első napokban nem egymásban kárt tevő, maga alá piszkító sorozott újoncok lennének behívva)
Szerintem ez működőképesebb, mint a mostani káosz a tartalékosoknál. Szerintem a mostani rendszer a legrosszabb, ennél még a sorkötelesség is jobb, de az nem lesz.

Felszereltség (a teljesség igénye nélkül)
Légierő:
2 század Gripen E
1 század F/A -259 Striker (inkább ez, mint az ALCA - valamilyen cseh úgyis lesz.)
Csatahelikopter 14 db Mangusta
A szállítóhelikopterek száma is kiegészítésre szorul.
Szárazföldi erők:
2 zászlóalj Leo 2 A7+
220 Lynx
300 Boxer
500 Patria
200 Kebab :)
22 Pzh + sürgősen 2 használt
26 db Archer
50 db Rábára szerelt HIMARS vagy hasonló
Kiváló egyéni felszerelés a katonáknak természetesen - és nem stewardess egyenruha.
Hát ez csak nagyvonalakban.
:)
Elég sok sebből vérzik ez a dolog, minek boxer ha van patria ( és visa versa)?? , rábára himmars?? Minek az fa259?? Milyen célra állítasz fel egy összesen 70.000 szárazföldi haderőt? Mit jelent Neked a magas fizu? Mitől vonnád el a többletkiadásokhoz fedezetül szolgáló összeget? Milyen struktúrába illesztenél be ennyi technikát?és mikorra?
Amúgy értem hogy kezdő próbálkozás , nem kötözködésből kérdezem csak érdekel a megvalósítás
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 049
2 741
113
A magyar honvédséget én így képzelném el
A vízfejet persze megpróbálnám csökkenteni, de úgysem sikerülne komolyabb mértékben, ezért valószínűleg átszervezném. Lehet kellene is az alább felsoroltak miatt, mert ehhez nagyon jó logisztika szükséges.
A hadsereg így állna fel:
- Reguláris (30000 fő) magas fizetés
- Nemzetőrség (Nemzeti Gárda-szerűen) 30000 fő (40-50 bruttó havonta - cserébe bárhol és bármikor bevethető, ha szükség van rá)
- Milícia (Landwehr) (akár 100000 fő, csak a saját kistérségben bevethető - a mostani zsoldért - higgyétek el nemcsak pszichopaták jelentkeznének! Előnye, hogy fegyveres konfliktus esetén az első napokban nem egymásban kárt tevő, maga alá piszkító sorozott újoncok lennének behívva)
Szerintem ez működőképesebb, mint a mostani káosz a tartalékosoknál. Szerintem a mostani rendszer a legrosszabb, ennél még a sorkötelesség is jobb, de az nem lesz.

Felszereltség (a teljesség igénye nélkül)
Légierő:
2 század Gripen E
1 század F/A -259 Striker (inkább ez, mint az ALCA - valamilyen cseh úgyis lesz.)
Csatahelikopter 14 db Mangusta
A szállítóhelikopterek száma is kiegészítésre szorul.
Szárazföldi erők:
2 zászlóalj Leo 2 A7+
220 Lynx
300 Boxer
500 Patria
200 Kebab :)
22 Pzh + sürgősen 2 használt
26 db Archer
50 db Rábára szerelt HIMARS vagy hasonló
Kiváló egyéni felszerelés a katonáknak természetesen - és nem stewardess egyenruha.
Hát ez csak nagyvonalakban.
:)

Alapvetően a továbbgondolás okán kérdeznék.
A tartalékosaid mennyire vannak kiképezve, hány napot töltenek szolgálatban, és az mire elég? (Max annyi nap lehet amit a munkahely/család még tolerál)
A felsorolt nehézfegyverek kb kiadják a hivatásosak igényét, a tartaléknak jut ilyesmi? Tüzérség, légvédelem pct rakéta?
A felsorolt tartalékos tömegedet hogyan mozgatod? Hogyan jut el a csatatérre és ott hogyan mozog? A darabszámok alapján lövészpáncélos nekik nem jut, polgári terepjáró vagy mi? (Erre a mostani tartalékosoknál is kíváncsi lennék!)
Ekkora tömeg alapszintű ellátásához mennyi teherautó kellene, egyáltalán hová helyezed el őket békében vagy háborúban?
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Öööö... nem mindenre tudok válaszolni. Pl. nem tudok költségvetést mellékelni :) Meg a pontos fizetési javaslatok sem az én hatásköröm jelenleg. :)
Az általam leírt elképzelés finanszírozására Mo teljes közigazgatási átszervezése lenne a fedezet, ami jelenleg egy pénzügyi fekete lyuk. Nézzétek meg a költségvetési tételt. Sajnos ebben két évtizedes tapasztalatom van, hogy ebben az országban a megszorítás és a pazarlás mindig is együttesen jelentkezett. De ez offtopic.
A Boxernél már egyszer írtam, hogy nem tudunk belőle eleget venni, ezért ebben az esetben a BTR-ek egy része feltehetően maradni fog. Érdekes, hogy senkiben nem merül fel, hogy Boxer és BTR??? Brrrr. Csak szegény Patria szúr szemet. :(
A Rába önjáró löveg elképzelés korábban közelfogadott volt, most ehhez képest egy technikailag sokkal könnyebben megoldható Rába- HIMARS javaslatot tettem. De tőlem lehet más platformon is, csak sajnálom a Rábát. Szerintem ezt meg tudná oldani.
A cél pedig az, hogy a családom (sőt még az unokáim is) nyugodtan éljen otthonában, ugyanis néhány szomszéd népben nem bízom, különösen, ha eszkalálódna a helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 690
6 461
113
Öööö... nem mindenre tudok válaszolni. Pl. nem tudok költségvetést mellékelni :) Meg a pontos fizetési javaslatok sem az én hatásköröm jelenleg. :)
Az általam leírt elképzelés finanszírozására Mo teljes közigazgatási átszervezése lenne a fedezet, ami jelenleg egy pénzügyi fekete lyuk. Nézzétek meg a költségvetési tételt. Sajnos ebben két évtizedes tapasztalatom van, hogy ebben az országban a megszorítás és a pazarlás mindig is együttesen jelentkezett. De ez offtopic.
A Boxernél már egyszer írtam, hogy nem tudunk belőle eleget venni, ezért ebben az esetben a BTR-ek egy része feltehetően maradni fog. Érdekes, hogy senkiben nem merül fel, hogy Boxer és BTR??? Brrrr. Csak szegény Patria szúr szemet. :(
A Rába önjáró löveg elképzelés korábban közelfogadott volt, most ehhez képest egy technikailag sokkal könnyebben megoldható Rába- HIMARS javaslatot tettem. De tőlem lehet más platformon is, csak sajnálom a Rábát. Szerintem ezt meg tudná oldani.
A cél pedig az, hogy a családom (sőt még az unokáim is) nyugodtan éljen otthonában, ugyanis néhány szomszéd népben nem bízom, különösen, ha eszkalálódna a helyzet.
Oké oké , fair play , akkor a kövi kérdések merültek fel bennem még :
1.) minek tartanád bent a BTR-t? Már akkor szar volt mikor ide került
2.) értem hogy sajnálod a rábàt de hamar felejteni kell , mi másra raknád a HIMMARSt? HA az amik így odaadjak mert ez sem biztos ám
3.) ahhoz hogy ilyen számokkal dobálózzunk , legalább egy nagyon durva becslést adhatnál ami a költségvetést illetve ezen belül a fizukat illeti mert enélkül olyan mintha két ember anyázna egymásnak teljesen értelmetlenül mert ez nagyon sok dolog alapja , innen kell indulni hogy lehessen tovább számolni
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Elég sok sebből vérzik ez a dolog, minek boxer ha van patria ( és visa versa)?? , rábára himmars?? Minek az fa259?? Milyen célra állítasz fel egy összesen 70.000 szárazföldi haderőt? Mit jelent Neked a magas fizu? Mitől vonnád el a többletkiadásokhoz fedezetül szolgáló összeget? Milyen struktúrába illesztenél be ennyi technikát?és mikorra?
Amúgy értem hogy kezdő próbálkozás , nem kötözködésből kérdezem csak érdekel a megvalósítás

Szerintem elnézted a rajzot - nem 70.000 szárazföldi haderőt vizionál a kolléga. Szerintem elnéztél egy nullát a 'Milícia' rovatban - ui. nem 30.000 (Reguláris) + 30.000 (Nemzetőrség) + 10.000 (Milícia) -t képzel el. Ez adná ki az Általad írt 70.000 főt.

Hanem 100.000 fő Milíciát (!!).

Azért a logika ott is sántít illetve zavaró, hogy a jelenlegi vagy tervezett technika jórészét külön érti - azaz ezekhez képest plussz. Ezt a PzH2000 -knél hangsúlyozta is (azaz 24 új amiről tudunk valamint + 22 db és 2 db használt még plusszban). Feltételezem pl. a Gripen -eknél sem más a helyzet - azaz a mostani egy század mellé jönne egy ezred Gripen E/F ...

Volt korábban egy egész jó ilyen tervezet - persze az is "sántított" sok helyen. El is indult a vita, hogy regulárisok esetén milyen fegyvernemek legyenek-ne legyenek, miért nem alegység szinten vannak avagy éppen miért magasabb egység szinten stb. stb. Azonban van egy sokkal fundamentálisabb kérdés is amit senki nem pedzegetett pedig egy nagyságrendileg befolyásolhatja már a regulárisok létszámát is (és csak utána kezdhetnénk az osztozkodást a konkrét alegységek szintjéig). Például beletartozzon-e a regulárisok 30.000-37.000 közötti létszámába az alábbiak és miért igen - miért nem:

- Honvédelmi minisztérium,
- "vízfej",
- HM EI, Currus stb.
- Honvéd Kórház (mindenestül)
- a "százezer tonnányi" excel-huszár - minden szervezeti szinten,
- ugye jelenleg a "maradék" olyan kb. 5.000 és 7.000 fő között van (a 24.000 főnyi hivatásosból) - és még ezek mindegyike sem "harcoló alakulat" természetesen (hanem támogató, logisztikai stb. is).

Namost nekem van egy olyan érzésem, hogy a legutolsó kategóriába akar mindenki besuvasztani vagy 37.000 főt és a többivel nem is törődik. A "rossz hír", hogy bármekkora is lesz a valós reguláris haderő száma a többivel is számolni kell. Azaz senki ne tervezzen pl. 34.000 fős harcoló létszámmal, ha kicsit is a realitások talaján akar maradni ...

Tartalékos rendszer. Jelenleg 20.000 fő (10K+10K) a terv. Amennyiben ez meglenne, akkor már az hatalmas fegyvertény lenne - szó szerint. Amit én is emlegettem sokszor, hogy egy jó tartalékos rendszerhez nem csak "pénz, paripa és fegyver" kell, hanem rengeteg idő is (!!). Ne felejtsük el - ezen a területen "kivételesen" a tök nulláról indulunk ... Amikor olvasom ezen 130.000 fős álmokat e téren valami brutál képességekkel bárkit ledaráló "tökéletes katonákkal" - hááát ... :confused:

Értem, hogy csak "becslés" meg "wishful thinking", de ha már lúd akkor legyen kövér is. Én akkor már inkább valami ilyesmivel indítanék - szigorúan csak a kezdeti áthidaló megoldásként:

- 5 db Halálcsillag,
- 200 db Imperial Rombolóval - legalább a fele legyen bolygóromboló képességgel,
- 200.000 db X-Wing és 150.000 db Tie Fighter,
- 200.000.000 fős drónhadsereg,
- stb. stb.

:D:D
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
W

Wilson

Guest
Mivel a láncos szerintem Puma vagy KF 41-es lesz, a jó üzlet reményében akkor inkább Boxer, persze itt nem csak az árakat értem, de viszont Patriaból gondolom többet tudnánk beszerezni. Na,de a lúd legyen kövér, akkor inkább Boxer plusz legalább 24 db gumis önjáró tüzérséget minimum.

Szerintem a Boxer lenne a legjobb de a Patria ellen sem lenne semmi kifogásom azok is csillaghajó szintet képviselnek a BTR-z képest.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Oké oké , fair play , akkor a kövi kérdések merültek fel bennem még :
1.) minek tartanád bent a BTR-t? Már akkor szar volt mikor ide került
2.) értem hogy sajnálod a rábàt de hamar felejteni kell , mi másra raknád a HIMMARSt? HA az amik így odaadjak mert ez sem biztos ám
3.) ahhoz hogy ilyen számokkal dobálózzunk , legalább egy nagyon durva becslést adhatnál ami a költségvetést illetve ezen belül a fizukat illeti mert enélkül olyan mintha két ember anyázna egymásnak teljesen értelmetlenül mert ez nagyon sok dolog alapja , innen kell indulni hogy lehessen tovább számolni
Oké oké , fair play , akkor a kövi kérdések merültek fel bennem még :
1.) minek tartanád bent a BTR-t? Már akkor szar volt mikor ide került
2.) értem hogy sajnálod a rábàt de hamar felejteni kell , mi másra raknád a HIMMARSt? HA az amik így odaadjak mert ez sem biztos ám
3.) ahhoz hogy ilyen számokkal dobálózzunk , legalább egy nagyon durva becslést adhatnál ami a költségvetést illetve ezen belül a fizukat illeti mert enélkül olyan mintha két ember anyázna egymásnak teljesen értelmetlenül mert ez nagyon sok dolog alapja , innen kell indulni hogy lehessen tovább számolni

Mondjuk, a Himarst nem értem, miért nem adnák, tudom a lengyelek más tészta, de a románok is kaptak,igaz,hogy ők csontig benyaltak az USA-nak , akkor ezek szerint az igazság odaát van, vagy ha nem is akkor a Közel- Keleten ( Lora, ha jól emlékszem, nagyobb hatótávolságú rakéták is vannak hozzá,mint a Himars. Vagy pedig Dél-Amerika,sajnos a brazil csodának nem jut eszembe a neve. Na,de ilyenkor jön a távolság, meg a nagy politika,mivel a Himarsnak, ahogy a fórumban írták, nincs európai megfelelője.
 
W

Wilson

Guest
Szerintem elnézted a rajzot - nem 70.000 szárazföldi haderőt vizionál a kolléga. Szerintem elnéztél egy nullát a 'Milícia' rovatban - ui. nem 30.000 (Reguláris) + 30.000 (Nemzetőrség) + 10.000 (Milícia) -t képzel el. Ez adná ki az Általad írt 70.000 főt.

Hanem 100.000 fő Milíciát (!!).

Azért a logika ott is sántít illetve zavaró, hogy a jelenlegi vagy tervezett technika jórészét külön érti - azaz ezekhez képest plussz. Ezt a PzH2000 -knél hangsúlyozta is (azaz 24 új amiről tudunk valamint + 22 db és 2 db használt még plusszban). Feltételezem pl. a Gripen -eknél sem más a helyzet - azaz a mostani egy század mellé jönne egy ezred Gripen E/F ...

Volt korábban egy egész jó ilyen tervezet - persze az is "sántított" sok helyen. El is indult a vita, hogy regulárisok esetén milyen fegyvernemek legyenek-ne legyenek, miért nem alegység szinten vannak avagy éppen miért magasabb egység szinten stb. stb. Azonban van egy sokkal fundamentálisabb kérdés is amit senki nem pedzegetett pedig egy nagyságrendileg befolyásolhatja már a regulárisok létszámát is (és csak utána kezdhetnénk az osztozkodást a konkrét alegységek szintjéig). Például beletartozzon-e a regulárisok 30.000-37.000 közötti létszámába az alábbiak és miért igen - miért nem:

- Honvédelmi minisztérium,
- "vízfej",
- HM EI, Currus stb.
- Honvéd Kórház (mindenestül)
- a "százezer tonnányi" excel-huszár - minden szervezeti szinten,
- ugye jelenleg a "maradék" olyan kb. 5.000 és 7.000 fő között van (a 24.000 főnyi hivatásosból) - és még ezek mindegyike sem "harcoló alakulat" természetesen (hanem támogató, logisztikai stb. is).

Namost nekem van egy olyan érzésem, hogy a legutolsó kategóriába akar mindenki besuvasztani vagy 37.000 főt és a többivel nem is törődik. A "rossz hír", hogy bármekkora is lesz a valós reguláris haderő száma a többivel is számolni kell. Azaz senki ne tervezzen pl. 34.000 fős harcoló létszámmal, ha kicsit is a realitások talaján akar maradni ...

Tartalékos rendszer. Jelenleg 20.000 fő (10K+10K) a terv. Amennyiben ez meglenne, akkor már az hatalmas fegyvertény lenne - szó szerint. Amit én is emlegettem sokszor, hogy egy jó tartalékos rendszerhez nem csak "pénz, paripa és fegyver" kell, hanem rengeteg idő is (!!). Ne felejtsük el - ezen a területen "kivételesen" a tök nulláról indulunk ... Amikor olvasom ezen 130.000 fős álmokat e téren valami brutál képességekkel bárkit ledaráló "tökéletes katonákkal" - hááát ... :confused:

Értem, hogy csak "becslés" meg "wishful thinking", de ha már lúd akkor legyen kövér is. Én akkor már inkább valami ilyesmivel indítanék - szigorúan csak a kezdeti áthidaló megoldásként:

- 5 db Halálcsillag,
- 200 db Imperial Rombolóval - legalább a fele legyen bolygóromboló képességgel,
- 200.000 db X-Wing és 150.000 db Tie Fighter,
- 200.000.000 fős drónhadsereg,
- stb. stb.

:D:D

A birodalmi lépegetőket ne hagyjuk ki:).Amúgy ezzel a haderővel tényleg Közép Európa meghatározó hadereje lennék.:)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A birodalmi lépegetőket ne hagyjuk ki:).Amúgy ezzel a haderővel tényleg Közép Európa meghatározó hadereje lennék.:)

Ááhhh, igen - a hsz -emet követően jöttem rá, hogy fontos dolgok maradtak le. Igen, a lépegetők (de szép magyar szó :)) mindenképpen kelleni fog. Meg még kb. 130.00 fő tartalékos Jedi mester (Landwehr) és legalább 80.000 önkéntes területvédő Xenomorph ... :D Persze, az igazán fontos, hogy Te is "érzed a sötét oldal csábítását" ...

Persze az igazi lényeg sem sikkadhat el - amiről írtam a hsz -emben a regulárisok valódi létszámával (illetve azok fontos összetevőivel) kapcsolatban ...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 690
6 461
113
Szerintem elnézted a rajzot - nem 70.000 szárazföldi haderőt vizionál a kolléga. Szerintem elnéztél egy nullát a 'Milícia' rovatban - ui. nem 30.000 (Reguláris) + 30.000 (Nemzetőrség) + 10.000 (Milícia) -t képzel el. Ez adná ki az Általad írt 70.000 főt.

Hanem 100.000 fő Milíciát (!!).

Azért a logika ott is sántít illetve zavaró, hogy a jelenlegi vagy tervezett technika jórészét külön érti - azaz ezekhez képest plussz. Ezt a PzH2000 -knél hangsúlyozta is (azaz 24 új amiről tudunk valamint + 22 db és 2 db használt még plusszban). Feltételezem pl. a Gripen -eknél sem más a helyzet - azaz a mostani egy század mellé jönne egy ezred Gripen E/F ...

Volt korábban egy egész jó ilyen tervezet - persze az is "sántított" sok helyen. El is indult a vita, hogy regulárisok esetén milyen fegyvernemek legyenek-ne legyenek, miért nem alegység szinten vannak avagy éppen miért magasabb egység szinten stb. stb. Azonban van egy sokkal fundamentálisabb kérdés is amit senki nem pedzegetett pedig egy nagyságrendileg befolyásolhatja már a regulárisok létszámát is (és csak utána kezdhetnénk az osztozkodást a konkrét alegységek szintjéig). Például beletartozzon-e a regulárisok 30.000-37.000 közötti létszámába az alábbiak és miért igen - miért nem:

- Honvédelmi minisztérium,
- "vízfej",
- HM EI, Currus stb.
- Honvéd Kórház (mindenestül)
- a "százezer tonnányi" excel-huszár - minden szervezeti szinten,
- ugye jelenleg a "maradék" olyan kb. 5.000 és 7.000 fő között van (a 24.000 főnyi hivatásosból) - és még ezek mindegyike sem "harcoló alakulat" természetesen (hanem támogató, logisztikai stb. is).

Namost nekem van egy olyan érzésem, hogy a legutolsó kategóriába akar mindenki besuvasztani vagy 37.000 főt és a többivel nem is törődik. A "rossz hír", hogy bármekkora is lesz a valós reguláris haderő száma a többivel is számolni kell. Azaz senki ne tervezzen pl. 34.000 fős harcoló létszámmal, ha kicsit is a realitások talaján akar maradni ...

Tartalékos rendszer. Jelenleg 20.000 fő (10K+10K) a terv. Amennyiben ez meglenne, akkor már az hatalmas fegyvertény lenne - szó szerint. Amit én is emlegettem sokszor, hogy egy jó tartalékos rendszerhez nem csak "pénz, paripa és fegyver" kell, hanem rengeteg idő is (!!). Ne felejtsük el - ezen a területen "kivételesen" a tök nulláról indulunk ... Amikor olvasom ezen 130.000 fős álmokat e téren valami brutál képességekkel bárkit ledaráló "tökéletes katonákkal" - hááát ... :confused:

Értem, hogy csak "becslés" meg "wishful thinking", de ha már lúd akkor legyen kövér is. Én akkor már inkább valami ilyesmivel indítanék - szigorúan csak a kezdeti áthidaló megoldásként:

- 5 db Halálcsillag,
- 200 db Imperial Rombolóval - legalább a fele legyen bolygóromboló képességgel,
- 200.000 db X-Wing és 150.000 db Tie Fighter,
- 200.000.000 fős drónhadsereg,
- stb. stb.

:D:D

A birodalmi lépegetőket ne hagyjuk ki:).Amúgy ezzel a haderővel tényleg Közép Európa meghatározó hadereje lennék.:)

Ááhhh, igen - a hsz -emet követően jöttem rá, hogy fontos dolgok maradtak le. Igen, a lépegetők (de szép magyar szó :)) mindenképpen kelleni fog. Meg még kb. 130.00 fő tartalékos Jedi mester (Landwehr) és legalább 80.000 önkéntes területvédő Xenomorph ... :D Persze, az igazán fontos, hogy Te is "érzed a sötét oldal csábítását" ...

Persze az igazi lényeg sem sikkadhat el - amiről írtam a hsz -emben a regulárisok valódi létszámával (illetve azok fontos összetevőivel) kapcsolatban ...
Srácok naaa :D ne szóljuk már ennyire le a kedves fórumtársat , csak bedobta az Ő ötletét , picit álljunk hozzá kedvesebben :)
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Aki arra jár éppen, az majd figyeljen és láthatja a nagymacskákat!
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...eg-uj-tankjai-lezarasokra-keszulhetunk-441850
"Tervezetten 2020. július 21-én 22:00 óra és július 22-én 06:00 óra között szállítják a Magyar Honvédség új Leopard 2A4 harckocsijait Hegyeshalom határátkelőhelytől az M1-es autópályán a 67-es számú kihajtó felé, az 1-es számú főúton a tatai laktanyába - derül ki a Honvédelmi Minisztérium közleményéből."
..
"A Magyar Honvédség kéri a lakosságot, hogy az említett útvonalon a közlekedési szabályok betartásával és kellő óvatossággal közelítsék meg a katonai szállítmányokat, mivel azok mérete és sebessége, valamint a konvoj hossza és haladásának módja eltér a mindennapi közúti közlekedésben megszokottól. Mivel a zárt menetoszlop járművei közé nem hajthat be civil gépjármű, a járművek haladását az konvoj elején és végén kísérőjárművek biztosítják.Kérnek továbbá mindenkit, hogy a katonai szállítmány közelében minden esetben az aktuális útviszonyok, valamint az időjárási és látási körülmények figyelembevételével közlekedjen - derül ki a közleményből."