A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 821
113
ha 20 éve elkezdik faragnak már akkor késő lett volna :D mit akarsz te faragni belőle?

Szerintem se farigcsáljanak, hanem vegyék elő minden tudásuk, és csináljanak egy általános ilyesmit.
Ami a minden évszakban, a sárban homokban, a az alföldön vagy a hegyekben is elmegy.
Max 6-7000 km-ban.
Ahhoz kell igazán a matek oda mi fér bele, rá.
De már ki is van találva, tessék leporolni, és megcsinálni mai, modernben, mert ezt le is tudjuk gyártani.
A tízensok tonnákat kenterbe veri.
Mint ahogy már topicja is van.

https://forum.htka.hu/threads/gaz-3937-39371-vodnik.296/
https://htka.hu/2012/11/07/gaz-3937-vodnik-az-orosz-hummer/
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 821
113
Szerintem se farigcsáljanak, hanem vegyék elő minden tudásuk, és csináljanak egy általános ilyesmit.
Ami a minden évszakban, a sárban homokban, a az alföldön vagy a hegyekben is elmegy.
Max 6-7000 km-ban.
Ahhoz kell igazán a matek oda mi fér bele, rá.
De már ki is van találva, tessék leporolni, és megcsinálni mai, modernben, mert ezt le is tudjuk gyártani.
A tízensok tonnákat kenterbe veri.
Mint ahogy már topicja is van.

https://forum.htka.hu/threads/gaz-3937-39371-vodnik.296/
https://htka.hu/2012/11/07/gaz-3937-vodnik-az-orosz-hummer/

"Max 6-7000 km-ban"
nem km, hanem természetesen 6-7000 kg
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Nem találtam saját, külön témát, úgyhogy itt kérdezném meg:
Hogy áll a Honvédség a kajával?
  • Laktanyai étkeztetés elég jó?
  • Ha mozgósítanák a sereget, jelenleg rendelkezésre állna az ember és a technika a tábori étkeztetésre? (Egyaltalán szükség van-e erre a teljes Honvédségre vetítve, vagy megoldható lenne "Netpincérrel"? :))
  • Missziós étkeztetés? Oda, balkánra, afgánba itthonról visszük?
  • MRE-kkel mi van? Mióta az eszemet tudom évtizedes távlatban csak 7 variációról tudok. Rendben van ez így?
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Támadnak a Hiúzok és a Leopárdok – így áll a magyar haderőmodernizáció
https://infostart.hu/belfold/2020/1...leopardok-igy-all-a-magyar-haderomodernizacio

A linkelt cikk alján van a rádióinterjú Csiki Varga Tamással, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársával.

Szerinte a Z2026 költségvetésének 2/3-adánál járunk.
"A légvédelemban a már nagyon régi és kiöregedett eszközök cseréje és pótlása várható. Egyelőre az önjáró légvédelemről azonban nincsen bejelentés. A szárazföldi erők esetében még nyitott kérdés, hogy német Boxer vagy amerikai Stryker páncélozott szállító harcjárműveket szerez be majd a honvédség, és ettől is válhat függővé az önjáró légvédelmi technika."
Érdekes, hogy mostanában a Stryker opcióba másodszor futok bele, eddig nem volt ilyen utalás.
Jelzem a bolgárok a Patria irányába mennek.
https://www.armyrecognition.com/def..._its_armored_vehicle_acquisition_program.html

Lövész
"Egyik oldalról már a gépkarabélyok modernizálása beindult, illetve folyamatban lesz, a géppuskák esetében pedig még kérdéses a beszerzés, szintén német és amerikai opció áll nyitva.

Az elmúlt években licencmegállapodások révén új gyártási kapacitások születtek, még tüzérségi eszközök gyártására is sor kerülhet, miután egy osztrák hadipari vállalatba is beruházott a magyar állam"
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 075
27 318
113
Az elmúlt években licencmegállapodások révén új gyártási kapacitások születtek, még tüzérségi eszközök gyártására is sor kerülhet, miután egy osztrák hadipari vállalatba is beruházott a magyar állam"
Vajon a D20 cseréje várható vagy önjáró Rába/MAN alapon ?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 875
12 403
113
Ami a képen látható
Bayraktar TB2

Szerintem modern ATGM komoly mennyisegben sokkal nagyon elrettento ero mint ezek a dronok.

Ezek darabja 5 misi(ukranoknal ez nem tudom hany darab tanknak felel meg :p:D),

https://www.armadninoviny.cz/sloven...-strely-spike-lr2.html?hledat=spike+slovensko

14 misibol lehet kapni 10 inditot meg 100 raketat. Nekunk egyszeruen nincs annyi penzunk hogy ilyen 5 millios dron arak mellet komoly mennyiseget allitsunk ki beloluk- ami lassuk be kene olyan ellenseg ellen akinek annyi technikaja van mint a sz.r.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Hat kinek mi, elde egy biztos, par db ilyen nem árt főleg akkor ha az ellenfélnek nincs komoly légvédelmme, igaz annyiba kerül mint egy m1a2 de ha azok felé repülsz egy ilyen dronnal és ki üt 4-et az csúnya
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 075
27 318
113
"A légvédelemban a már nagyon régi és kiöregedett eszközök cseréje és pótlása várható. Egyelőre az önjáró légvédelemről azonban nincsen bejelentés. A szárazföldi erők esetében még nyitott kérdés, hogy német Boxer vagy amerikai Stryker páncélozott szállító harcjárműveket szerez be majd a honvédség, és ettől is válhat
Amikor utoljára egy NKE-s bemondta a Pumát utánna rá kb 1 hónapra bejelentették a Hiúzt. Szerintem csak próbálják levinni a boxer árát. :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 087
73 617
113
A szárazföldi erők esetében még nyitott kérdés, hogy német Boxer vagy amerikai Stryker páncélozott szállító harcjárműveket szerez be majd a honvédség, és ettől is válhat függővé az önjáró légvédelmi technika."
Érdekes, hogy mostanában a Stryker opcióba másodszor futok bele, eddig nem volt ilyen utalás.

Nekem is gyanús volt, hogy az elmúlt hónapokban több haditechnikai újságban is volt Stryker cikksorozat. Lehet valami érdeklődés a levegőben...

Viszont ha Stryker lenne, akkor nem kellene már hogy legyen rá valamilyen kongresszusi jóváhagyás?
Vagy még mindig csak a piackutatás fázisában vannak és majd valamikor 2026 után lesz ez aktuális?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 875
12 403
113
Gyartanak meg ujat egyaltalan? Tudom hogy most van ez a divatos IM-SHORAD programjuk. Vagy eladnanak olcson hasznaltat par szaz darabot? :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 434
46 328
113
Támadnak a Hiúzok és a Leopárdok – így áll a magyar haderőmodernizáció
https://infostart.hu/belfold/2020/1...leopardok-igy-all-a-magyar-haderomodernizacio

A linkelt cikk alján van a rádióinterjú Csiki Varga Tamással, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársával.

Szerinte a Z2026 költségvetésének 2/3-adánál járunk.
"A légvédelemban a már nagyon régi és kiöregedett eszközök cseréje és pótlása várható. Egyelőre az önjáró légvédelemről azonban nincsen bejelentés. A szárazföldi erők esetében még nyitott kérdés, hogy német Boxer vagy amerikai Stryker páncélozott szállító harcjárműveket szerez be majd a honvédség, és ettől is válhat függővé az önjáró légvédelmi technika."
Érdekes, hogy mostanában a Stryker opcióba másodszor futok bele, eddig nem volt ilyen utalás.
Jelzem a bolgárok a Patria irányába mennek.
https://www.armyrecognition.com/def..._its_armored_vehicle_acquisition_program.html

Lövész
"Egyik oldalról már a gépkarabélyok modernizálása beindult, illetve folyamatban lesz, a géppuskák esetében pedig még kérdéses a beszerzés, szintén német és amerikai opció áll nyitva.

Az elmúlt években licencmegállapodások révén új gyártási kapacitások születtek, még tüzérségi eszközök gyártására is sor kerülhet, miután egy osztrák hadipari vállalatba is beruházott a magyar állam"
OMG
Szerintem erre a teljesítményre a NKE büfése is képes lett volna, ha egy kicsit több időt tölt a HTKA fórum olvasássával, a szünetek közötti üresjáratban.
Amerikai géppuskák??? Az amerikaiak a belga FN géppuskáit használják.
A Z2026-nak még a felénél (megrendelés állomány értéke ) sem vagyunk a bejelentett beszerzésekkel.
Most így kapásból 4-5Mrd USD összegű további megrendelést tudnék említeni, ami tudjuk, hogy benne van a Z2026-ban, és még nincs róla bejelentés. Nagy számú ATGM, radarok, légvédelmi rendszerek (csak ez lesz vagy 2Mrd USD), kerekes járművek, további tüzérség, nincs még a Hirtenbergertől berendelve semmi, nincsenek meg a rámpás szállítók, hivatalosan nincsenek lecserélve a lövész támogató és kollektív fegyverek, nincsen még a Gripen fegyverzeti fejlesztés bejelentve. Szerintem lesz még folyami átkeléshez egy ponton készlet is. És az aprólékról, a különböző vezetés támogató és harctámogató rendszerekől még nem is beszéltem. Vagy az új GBP-ről...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
OMG
Szerintem erre a teljesítményre a NKE büfése is képes lett volna, ha egy kicsit több időt tölt a HTKA fórum olvasássával, a szünetek közötti üresjáratban.
Amerikai géppuskák??? Az amerikaiak a belga FN géppuskáit használják.
A Z2026-nak még a felénél (megrendelés állomány értéke ) sem vagyunk a bejelentett beszerzésekkel.
Most így kapásból 4-5Mrd USD összegű további megrendelést tudnék említeni, ami tudjuk, hogy benne van a Z2026-ban, és még nincs róla bejelentés. Nagy számú ATGM, radarok, légvédelmi rendszerek (csak ez lesz vagy 2Mrd USD), kerekes járművek, további tüzérség, nincs még a Hirtenbergertől berendelve semmi, nincsenek meg a rámpás szállítók, hivatalosan nincsenek lecserélve a lövész támogató és kollektív fegyverek, nincsen még a Gripen fegyverzeti fejlesztés bejelentve. Szerintem lesz még folyami átkeléshez egy ponton készlet is. És az aprólékról, a különböző vezetés támogató és harctámogató rendszerekől még nem is beszéltem. Vagy az új GBP-ről...
Szeretem ezt a pozitiv hozzáállást!!! o_O
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 434
46 328
113
Benkő egyszer mondta, hogy a Z2026 után lesz GBP. Nem tudom, hogy hol olvastam már.
Én csak azt hallottam ki, hogy a GBP-t folytatjuk. Mondjuk ezt is inkább csak a 2019-es évben.
Ugyanakkor úgy nehéz lesz folytatni, hogy a GBP-jelentős részét adó Rába H széria beszántásra került. Technikailag folytatható, csak akkor egy másik fő típust kell kiválasztani. Ráutalólag a MAN vonal lesz továbbvíve, de azért nem lenne olyan nagy baj, ha a terveket egy nyilvános formában is megismerhetnénk. Igazság szerint a korábban évi 6Mrd forintos keretből - gyakran még ezt sem kimerítő - működő GBP visszaállítása is jó megoldás lehet, csak frissített típusok megnevezésével.
Ráadásul a 6Mrd-os keret a mai pénzügyi lehetőségek mellett meg nagyjából aprópénz lenne. Még talán 10-re is fel lehetne emelni az éves penzumot.