A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
A Z2026 kezdete óta folyamatosan ilyen kommenteket olvasok. Nem régen regisztráltam és kommentelek az oldalon, de régóta olvasom, szóval tudom miről beszélek. Komolyan meg kell kérdeznem, hogy mi jár a fejedben, amikor egy ilyen kommentet beküldesz ide?
Azt a kezdetektől tudjuk, hogy nem tervezték új alakulatok felállítását, a jelenlegi program a meglévő egységek újrafegyverzéséről, és remélhetőleg a feltöltésükről, esetleg a magasabbegységek hiányzó elemeinek pótlásáról szól. Ha ezt végrehajtják, és a jelenlegi kis méretében, de a világ egyik legmodernebb seregévé válik a Honvédség, az nagy szó. Ha ezt vitatod, akkor elszakadtál a valóságtól.
Utoljára akkor lett volna érthető ez a hozzáállás, amikor beütött a Covid, és látható lett hogy súlyosan érinteni fogja a költségvetés bevételi oldalát, ekkor én is azt gondoltam, hogy a takaréklángra lesz állítva a fegyverkezés. Ha így történt volna, azt is megérteném, bár nem értenék egyet vele. Aztán bejelentették a Nasams üzletet (?) és a Lynx-et.
Kérlek, indokold meg normálisan, tényekkel alátámasztva, miért írod amit írsz, mert én őszintén nem látom semmi okát ennek a hozzáállásnak akkor, amikor hosszú évtizedek után először egy átfogó haderőfejlesztést élhetünk meg, és a térségben, közvetlen szomszédaink között néhány év alatt utolsókból van esély és szándék, hogy az elsők közé kerüljünk.
Hogy maradnak így is súlyos hiányosságok és problémák? Maradnak, ki kell ezeket majd javtani, természetesen ér kritizálni. Hogy lehetne több, lehetne jobb? Igen, mindíg minden lehetne jobb és több.

OMG azért szuperlatívuszokat ne alkalmazzunk ezekre a fejlesztésekre, maradjunk annyiban, hogy egy nehézdandár felszerelése folyik nagyon döcögősen. De, ha megvalósul, ez is több, mint a rendszerváltás óta bármikor, akit ez vigasztal.
Amit még biztosra veszek, az F-35-ös bejelentése, igaz borítékolom, hogy 2035 vagy hasonló időtáv lesz megjelölve, hogy ne érintse a következő időszak válság büdzséjét.
 

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
444
1 467
93
OMG azért szuperlatívuszokat ne alkalmazzunk ezekre a fejlesztésekre, maradjunk annyiban, hogy egy nehézdandár felszerelése folyik nagyon döcögősen. De, ha megvalósul, ez is több, mint a rendszerváltás óta bármikor, akit ez vigasztal.
Amit még biztosra veszek, az F-35-ös bejelentése, igaz borítékolom, hogy 2035 vagy hasonló időtáv lesz megjelölve, hogy ne érintse a következő időszak válság büdzséjét.
Ha ezt a folyamatot döcögősnek nevezed ( amúgy se értem miért tennéd?? hogy a publikum fejében nagy a zavar az semmit nem jelent ), akkor minek neveznéd a román/szlovák/horvát vagy akár a cseh fejlesztési folyamatokat? Na azok döcögnek, én messzemenően nem látom, hogy a miénk "döcögősen" menne ...
Nem akarom elkezdeni, de én inkább a mennyiségi fejlesztésekre tenném a hangsúlyt vadászgép szempontjából, mintsem megint egy századdal legyünk el a következő évtizedekben ...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 824
113
Amúgy ez érdekes kérdés.
Mit mikor csapatpróbáznak/próbahasználata milyen szinten volt a beszerzendő felszereléseknek, mik szerepeltek egy esetleges összehasonlításon. Ha volt összehasonlítás. Mennyire az döntött és mennyire az üzlet.

Kicsit vicces az is egy sisaknak van csapatpróbája ami elméletben befolyásolja a döntést de a legnagyobb összegű beszerzéseknél/helikopterek, Leo, pzh, Lynx, török vasak/ez nem lényeg.
Török vasaknak volt.
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
OMG azért szuperlatívuszokat ne alkalmazzunk ezekre a fejlesztésekre, maradjunk annyiban, hogy egy nehézdandár felszerelése folyik nagyon döcögősen. De, ha megvalósul, ez is több, mint a rendszerváltás óta bármikor, akit ez vigasztal.
Amit még biztosra veszek, az F-35-ös bejelentése, igaz borítékolom, hogy 2035 vagy hasonló időtáv lesz megjelölve, hogy ne érintse a következő időszak válság büdzséjét.
Persze, döcögősen. Várom az ellenpéldákat, milyen az amikor simán megy?
Az is a nehézdandár felszerelése, hogy az abszolút nulláról elkezdtünk felépíteni egy hadiipart? Az egyéni fegyverzet cseréje is? A helikopterek is nyilván a nehézdandár részei, ahogy az új logisztikai raktárak, a közúti járművek, munkagépek, tábori kórház, a légvédelem (Ne felejtsük ki a Mistral modernizálását se, bár ott még lenne teendő) stb, stb.

Ahogy írtam, nem gondolom, hogy minden szuper. Hol vannak az egyéni felszerelések. Még a Lövész2020 sem valósult meg, pedig nyakig kéne legyünk egy "lövész 2030"-ban. Bérrendezés sehol, a tartalékos rendszerrel is el kéne lassan indulni valami harcérték megszerzésének irányába, legalább szándék szintjén. És igen, itt is stb. stb.

Nálad viszont, ne haragudj, de kilóg a lóláb, hogy azt keresed, hogyan lehet lekicsinyelni és szarozni a modernizációs pogramot. Nincs nehéz dolgod, meg lehet találni a problémákat ma is, holnap is, főleg akkor, ha irreális elvárásokhoz méred a valóságot, csak kár hogy ebben leled örömed.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 580
8 182
113
OMG azért szuperlatívuszokat ne alkalmazzunk ezekre a fejlesztésekre, maradjunk annyiban, hogy egy nehézdandár felszerelése folyik nagyon döcögősen. De, ha megvalósul, ez is több, mint a rendszerváltás óta bármikor, akit ez vigasztal.
Amit még biztosra veszek, az F-35-ös bejelentése, igaz borítékolom, hogy 2035 vagy hasonló időtáv lesz megjelölve, hogy ne érintse a következő időszak válság büdzséjét.
Nagyon döcögősen?!
Wtf?
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Persze, döcögősen. Várom az ellenpéldákat, milyen az amikor simán megy?
Az is a nehézdandár felszerelése, hogy az abszolút nulláról elkezdtünk felépíteni egy hadiipart? Az egyéni fegyverzet cseréje is? A helikopterek is nyilván a nehézdandár részei, ahogy az új logisztikai raktárak, a közúti járművek, munkagépek, tábori kórház, a légvédelem (Ne felejtsük ki a Mistral modernizálását se, bár ott még lenne teendő) stb, stb.

Ahogy írtam, nem gondolom, hogy minden szuper. Hol vannak az egyéni felszerelések. Még a Lövész2020 sem valósult meg, pedig nyakig kéne legyünk egy "lövész 2030"-ban. Bérrendezés sehol, a tartalékos rendszerrel is el kéne lassan indulni valami harcérték megszerzésének irányába, legalább szándék szintjén. És igen, itt is stb. stb.

Nálad viszont, ne haragudj, de kilóg a lóláb, hogy azt keresed, hogyan lehet lekicsinyelni és szarozni a modernizációs pogramot. Nincs nehéz dolgod, meg lehet találni a problémákat ma is, holnap is, főleg akkor, ha irreális elvárásokhoz méred a valóságot, csak kár hogy ebben leled örömed.

Ha azt te irreális elvárásnak nevezed, hogy legyen egy honvédség, amelyik meg tudja védeni az országot, akkor nyertél, mert igazad van!!! Engem az nem vigasztal, hogy 2035-40-re ez (esetleg) teljesül, mert én most élek itt, és most fizetem az adómat. Csak próbáltam megvédeni egy másik hozzászólót, aki nem a mainstream nótát fújta, (erre kap egy olyan választ, hogy ez a világ egyik legmodernebb hadserege lesz??!) még ha nem is jól fejezte ki magát.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Ha azt te irreális elvárásnak nevezed, hogy legyen egy honvédség, amelyik meg tudja védeni az országot, akkor nyertél, mert igazad van!!! Engem az nem vigasztal, hogy 2035-40-re ez (esetleg) teljesül, mert én most élek itt, és most fizetem az adómat. Csak próbáltam megvédeni egy másik hozzászólót, aki nem a mainstream nótát fújta, (erre kap egy olyan választ, hogy ez a világ egyik legmodernebb hadserege lesz??!) még ha nem is jól fejezte ki magát.
Azt hiszem félreérted, a mainstream nóta pont a tiétek. Ez egy szar, ellopják, nincs itt semmi, hátratett kézzel lerohannak minket a románok, sose lesz kész, persze majd, stb. baromságok.
Kb. van néhány haditechnikai fórum, ahol az emberek egy része gondolja másként, a haderő iránti érdeklődés sajnos marginális. Kéne a marketing, aztán ha mindenhonnan az folyna, akkor beszélhetnél itt mainstream álláspontról.

És engedje meg a világ, hogy azt a nehézdandárt, amit az elérhető legmodernebb eszközökkel szerelnek fel, azt a legmodernebbnek lehessen nevezni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 866
91 379
113
Ha azt te irreális elvárásnak nevezed, hogy legyen egy honvédség, amelyik meg tudja védeni az országot, akkor nyertél, mert igazad van!!! Engem az nem vigasztal, hogy 2035-40-re ez (esetleg) teljesül, mert én most élek itt, és most fizetem az adómat. Csak próbáltam megvédeni egy másik hozzászólót, aki nem a mainstream nótát fújta, (erre kap egy olyan választ, hogy ez a világ egyik legmodernebb hadserege lesz??!) még ha nem is jól fejezte ki magát.
Közép-Európa legmodernebb serege lehet.
Az idő realativ. Nem pörög úgy mint egy bevásárlás. Tudod mit akarsz, megnézed a neten ki, mit, tud, esetleg kezedbe fogod egy boltba, aztán megveszed, hitelre vagy kp-ra.

De mondjuk egy autóvásárlás már hosszadalmasabb. Lásd fentiek, plusz próbavezetés. Aztán filozol, melyik extra éri meg neked az árat. Ha előrelátó vagy a biztosításokkal is tökölődsz. Mennyi lesz az éves adó, mennyi lesz a fogyasztás, éves szerviz, mik a tapasztalatok másnál.

Aztán ha ezeken túl vagy megrendeled. De ugye több szalon van. Ha nagy értékű a cucc, érdemes kettőt, hármat megkérdezni. Mennyit engednek a feléből. Téli gumi, gumikacsa, csöcsöcs maca stb.

Ha megvan, jön a várakozási idő. Fél év, másfél mire leszállítják. Ha speciális igényeid vannak és nem egy fix szériafelszereltséget akarsz, annál hosszabb.

Mielőtt átveszed, átnézed. Hibát találsz kijavíttatod, újra átnézed, aztán elhozod.
Ez egy autónál még viszonylag gyors, de egy háznál? Hónapok is mire javítják.

Nah a sereg beszerzéseivel is ez van. A nagy tételek lassan mennek. Mivel minden is kell, ezért hosszú. Jönnek külső kényszerek Covid, más is rendel, ott is verseny van. Lásd Hiúz, itt mi voltunk a leggyorsabbak!!
Plusz a politika. Választások külföldön, itthon. Vételytársak szolgálatai esetleg fúrják, dezinformálnak. Jó esetben mi is így teszünk. De ez veszélyes terep, mki csinálja, de ha vkiről bizonyítható, akkor álságosan megkövezik.

Türelem a legnehezebb, de tavasszal még közmegegyezés volt a fórumon, hogy egy, másfél év szünet jön a Zrínyiben a Covid miatt. Nem ment el a vírus, most jön a legxarabb rész, de a Z2026-ban meg úgy tűnik a legérdekesebb hadiipari beruházások jönnek.

Minden xarral együtt úgy látom ha tartjuk a progit, még szerencsénk is lehet. Mivel mások gazdasági okokból behúzták a féket, így több mindent talán olcsóbban beszerezhetünk. Lásd katari A330 hirtelen.
Ha így lesz Vargát is elvihetik egy próbakörre a katonák az új LeoA7+HU-val, úgyis mintha kezdené érdekelni a sztori.
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
Ha azt te irreális elvárásnak nevezed, hogy legyen egy honvédség, amelyik meg tudja védeni az országot, akkor nyertél, mert igazad van!!! Engem az nem vigasztal, hogy 2035-40-re ez (esetleg) teljesül, mert én most élek itt, és most fizetem az adómat. Csak próbáltam megvédeni egy másik hozzászólót, aki nem a mainstream nótát fújta, (erre kap egy olyan választ, hogy ez a világ egyik legmodernebb hadserege lesz??!) még ha nem is jól fejezte ki magát.
Látod te a helyzetet, csak nem akarod elfogadni. 2026-ig az is éppen elég feladat, hogy újrafegyverezzük a sereget. A bővítése egy Z2036-programja lehet, és kell is, hogy legyen.
Ha végigviszik a jelenlegi modernizációt, akkor rendszeresített eszközökkel, biztos alapokon, olcsóbban lehet építkezni. Én is fizetek adót és szeretnék is sok mindent, de az "add meg uram de rögtön" az minimum gyerekes hozzáállás.
Ha egyszer leírnád magadnak, milyen, mekkora sereget képzelsz el, és elkezdenéd összeírni mi szükséges hozzá a nem létező laktanyáktól kezdve a logisztikai háttérig, alakulatokig mindennel, szerintem te is meglepődnél.
Ha most újabb alakulatok létrehozásával foglalkoznánk, az a modernizációtól venné el az anyagi és humán erőforrást, és építenénk egy "agyaglábú óriást" aminek a felszerelésére, működtetésére, kiszolgálására hiányozna minden feltétel.
Nem vagyok szakmabeli, de a tények, információk alapján amit ezen a fórumon és másutt olvastam ezt állítom meggyőződéssel. Amilyen alakulataink most vannak, azokat szereljük fel rendesen, töltsük fel, és kezdjük el a hiányzó képességek alapjait lerakni, legyen 1-2 amit ezekből megvalósítunk. Ha ez sikerülne, szerintem igen, nagy siker lenne, nem is bízom abban, hogy teljesen megvalósul.
Azt szeretnéd, legyen holnapután bejelentve csapásmérő drón, precíziós fegyverzet a gripenre, MLRS, tüzérségi rakéták, nagy hatótávú légvédelem? Elektronikai har és kibervédelmi alakulatok? Melyik ezek közül, vagy mindegyik egyszerre, mert csak akkor számítana modernnek a haderő? Hány további nehéz és közepes dandár kellene, vagy plusz század a légierőnek?
Nem fogok veled veszekedni azon, hogy ez mitől "mainstream nóta", helyette azt kérem, hogy támaszd már alá rendesen, miért nincs igazam, talán tanulunk is belőle valamit.
 
W

Wilson

Guest
Ha azt te irreális elvárásnak nevezed, hogy legyen egy honvédség, amelyik meg tudja védeni az országot, akkor nyertél, mert igazad van!!! Engem az nem vigasztal, hogy 2035-40-re ez (esetleg) teljesül, mert én most élek itt, és most fizetem az adómat. Csak próbáltam megvédeni egy másik hozzászólót, aki nem a mainstream nótát fújta, (erre kap egy olyan választ, hogy ez a világ egyik legmodernebb hadserege lesz??!) még ha nem is jól fejezte ki magát.

Nem nagyon lehet ennél sokkal gyorsabban csinálni a haderőfejlesztést,egy bizonyos határon túl még ennél lényegesen több pénzel sem lehet az ehez szükség időt megvenni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 824
113
Ha azt te irreális elvárásnak nevezed, hogy legyen egy honvédség, amelyik meg tudja védeni az országot, akkor nyertél, mert igazad van!!! Engem az nem vigasztal, hogy 2035-40-re ez (esetleg) teljesül, mert én most élek itt, és most fizetem az adómat. Csak próbáltam megvédeni egy másik hozzászólót, aki nem a mainstream nótát fújta, (erre kap egy olyan választ, hogy ez a világ egyik legmodernebb hadserege lesz??!) még ha nem is jól fejezte ki magát.
Tessék már bedolgozni a memóriába, hogy az mindentakarok és mostakarom kurvára nem működik. Sem pénzügyi sem infrastrukturális sem humán oldalon kivitelezhető 2-3 év alatt. 30 évet nem fogsz ledolgozni 2026-ig. A z2026 célja az alapok rendbe rakása amire építeni lehet nem a világmegváltás.