A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 112
113
Honnan tudod, hogy nem próbálták ki ?

Pzh/Leó szerintem feltünt volna ha hetekig próbálgatják, hacsak nem németben.
Lynx nincs.
Helik sem voltak 90 napot pl Szolnokon.
Amikor itt voltak teszt lövészeten gondolom megnézegették de az nem ugyanaz.
Azt valószínűleg nehéz is lenne próbálni. Pilótát kellene rá képezni.

@krisss írta török vasak voltak. Mea culpa.

Én kicsit azt hiányolom amit pl @dudi rakott be a karabélyok topicba.
Ahol az amcsik 3 lehetséges gyártó fegyvereit vetik össze.
Ők ezt fölteszik videóban a netre.
Persze lehet 10 évig nem döntenek, mi meg a cz-ről döntöttünk 1-2 év alatt.:D
A szerencsétlen ak modernizáció után. o_O

Amúgy ha jól emlékszem ott 7milliárdból akartak 7000 fegyvert modernizálni.
Itt 20milliárdba kerül az egész?
Vagy a licensz meg a gyár volt annyi?
A fegyverek + összeg?
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and Bálint

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 298
113
Pzh/Leó szerintem feltünt volna ha hetekig próbálgatják, hacsak nem németben.
Lynx nincs.
Helik sem voltak 90 napot pl Szolnokon.
Amikor itt voltak teszt lövészeten gondolom megnézegették de az nem ugyanaz.
Azt valószínűleg nehéz is lenne próbálni. Pilótát kellene rá képezni.

@krisss írta török vasak voltak. Mea culpa.

Én kicsit azt hiányolom amit pl @dudi rakott be a karabélyok topicba.
Ahol az amcsik 3 lehetséges gyártó fegyvereit vetik össze.
Ők ezt fölteszik videóban a netre.
Persze lehet 10 évig nem döntenek, mi meg a cz-ről döntöttünk 1-2 év alatt.:D
A szerencsétlen ak modernizáció után. o_O

Amúgy ha jól emlékszem ott 7milliárdból akartak 7000 fegyvert modernizálni.
Itt 20milliárdba kerül az egész?
Vagy a licensz meg a gyár volt annyi?
A fegyverek + összeg?
Cak szólok,... KC-t is teszteltük idehaza ;)
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Pzh/Leó szerintem feltünt volna ha hetekig próbálgatják, hacsak nem németben.
Lynx nincs.
Helik sem voltak 90 napot pl Szolnokon.
Amikor itt voltak teszt lövészeten gondolom megnézegették de az nem ugyanaz.
Azt valószínűleg nehéz is lenne próbálni. Pilótát kellene rá képezni.

@krisss írta török vasak voltak. Mea culpa.

Én kicsit azt hiányolom amit pl @dudi rakott be a karabélyok topicba.
Ahol az amcsik 3 lehetséges gyártó fegyvereit vetik össze.
Ők ezt fölteszik videóban a netre.
Persze lehet 10 évig nem döntenek, mi meg a cz-ről döntöttünk 1-2 év alatt.:D
A szerencsétlen ak modernizáció után. o_O

Amúgy ha jól emlékszem ott 7milliárdból akartak 7000 fegyvert modernizálni.
Itt 20milliárdba kerül az egész?
Vagy a licensz meg a gyár volt annyi?
A fegyverek + összeg?
Ki nem szarja le a próbálgatást. A jelenlegi technikánál minden jobb proba/teszt ide vagy oda. Amiket meg most szerezz ma a honvédség űrtechnika a mostani cuccokhoz. Nincs már mibe belekötni?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 851
12 350
113
Ki nem szarja le a próbálgatást. A jelenlegi technikánál minden jobb proba/teszt ide vagy oda. Amiket meg most szerezz ma a honvédség űrtechnika a mostani cuccokhoz. Nincs már mibe belekötni?

Ilyen alapon a zimbabwei APC is urtechnika de megis mindenki tudja hogy Boxer vagy Patria lenne a jobb, a ketto kozul meg en a szexibbet valasztanam. :p:D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 112
113
Ki nem szarja le a próbálgatást. A jelenlegi technikánál minden jobb proba/teszt ide vagy oda. Amiket meg most szerezz ma a honvédség űrtechnika a mostani cuccokhoz. Nincs már mibe belekötni?

Higgadj le. :cool:

Értelmezd amit írtam.

Úgy gondolom van amit kell csapatpróbázni/amivel SZÁMOTTEVŐ tapasztalat nincs külföldön/és van amit nem.

Szóval az acélkockás sisakokat tényleg kell csapatpróbázni?
Olyan embereknek akiknek nagyrésze elötte lehet nem is hordott sisakot. :rolleyes:

De a honvédelem.hu hemzseg az acélsisak os katonák képétől. o_O
Ahelyett, hogy akár egy gyors próbáztatás után vennének belőle egy rakattal.
Egy sisak nem űrtechnológia.
 
  • Tetszik
Reactions: papi

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 361
113
Beechcraft T-6 Texan II is az ő termékük. És a Textron AirLand Scorpion-ra is próbáltak vevőt találni Kelet-Európában.

"A Textron Aviation Defense a napokban jelentette be, hogy szerződést kötött a Thai Királyi Légierő parancsnokságával egy integrált képzési rendszer létrehozásáról a Kamphaeng Saen Légibázison települt kiképző központ számára. A 162 millió dollár értékű megállapodás 12 darab T-6C Texan II kiképző repülőgép, a pilóták és technikusok földi kiképzési rendszerei, bevetéstervező és elemző rendszerek, pótalkatrészek és földi támogató berendezések szállítását írja elő."


Lehet hogy bepróbálkoztak Magyarországon is?
Kell-e a Zlin és az L39NG közé még egy típus? (Voltak kinn magyar pilótákjelöltek a horvátoknál PC-9-en repülni.)
Vagy az L-39NG helyett?
Vagy a közös európai pilótaképzőhöz mi akarunk adni minden típust?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113

Anno, saját nagyon régi emlékeim szerint, a következő. Sorozáson, nagyon rámentek arra, hogy bírom-e a kis térben, bezárt helyen, való létet. Magyarul, nem leszek-e rosszul, egy kis, szűk helyen, ha ott vagyok, huzamosabb ideig. Egy harcjármű ilyen. Ablakon sem lehet kinézni. Aki klausztrofóbiás, az nem szolgálhat ilyen harceszközön, ez logikus.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Amugy ebben szerintem lenne racio, lehetne egy kicsit diverzifikalni hogy ne legyen a full nemet fugges? :rolleyes:

Persze, ez is egy szempont lehet a Patria mellett.
Meg nekem amúgy is szimpibb a Patria AMV, mint a Boxer. Az úszóképesség fontosságát én nem tudom eldönteni, de szerintem jó, ha legalább a kerekes APC/IFV-nél van rá mód. És ugye a Boxer egyáltalán nem tud úszni. Aztán, a Boxer ugyan védettebb, de ennek ára a nagyobb tömege, a 38 tonna körüli maximális tömeg, szemben a Patria AMV XP max 32 tonnájával és emellett még a kerekei is kisebbek, igaz csak minimálisan. Szóval terepen már eléggé necces lehet a dolog. És elvileg az AMV jelentősen olcsóbb is.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 715
5 751
113
Persze, ez is egy szempont lehet a Patria mellett.
Meg nekem amúgy is szimpibb a Patria AMV, mint a Boxer. Az úszóképesség fontosságát én nem tudom eldönteni, de szerintem jó, ha legalább a kerekes APC/IFV-nél van rá mód. És ugye a Boxer egyáltalán nem tud úszni. Aztán, a Boxer ugyan védettebb, de ennek ára a nagyobb tömege, a 38 tonna körüli maximális tömeg, szemben a Patria AMV XP max 32 tonnájával és emellett még a kerekei is kisebbek, igaz csak minimálisan. Szóval terepen már eléggé necces lehet a dolog. És elvileg az AMV jelentősen olcsóbb is.

Ez igaz. Bár itt néhányan már pedzegettük, hogy amennyiben nem kell az úszóképesség - mert így döntünk -, akkor tulajdonképpen lehet, hogy egyáltalán nem is kell kerekes.

Rövidtávon lesz egy közepes dandárunk BTR80A alapon, középtávon meg azt is nehézzé alakítjuk Hiúz alapon (veszünk mellé még egy negyvennégyes A7-et, meg egy huszonnégyes Pzh-t).

Kevés a katona, ergo a leghatékonyabb eszközökkel kell öket ellátni a legnagyobb harcérték érdekében.
(Plusz minél több Hiúzt gyártunk, annál olcsóbb lesz a jármü egységára.)
Ebben is van ráció.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Ez igaz. Bár itt néhányan már pedzegettük, hogy amennyiben nem kell az úszóképesség - mert így döntünk -, akkor tulajdonképpen lehet, hogy egyáltalán nem is kell kerekes.

Rövidtávon lesz egy közepes dandárunk BTR80A alapon, középtávon meg azt is nehézzé alakítjuk Hiúz alapon (veszünk mellé még egy negyvennégyes A7-et, meg egy huszonnégyes Pzh-t).

Kevés a katona, ergo a leghatékonyabb eszközökkel kell öket ellátni a legnagyobb harcérték érdekében.
(Plusz minél több Hiúzt gyártunk, annál olcsóbb lesz a jármü egységára.)
Ebben is van ráció.
Igazából a közepes dandár inkább a harckocsi hiánya miatt közepes.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 715
5 751
113
Igazából a közepes dandár inkább a harckocsi hiánya miatt közepes.
Ezzel gondolom arra célzol, hogy nem szükséges kerekes akkor sem, ha csak közepesben gondolkozunk. Ez igaz.
Csak szerintem akkor ha Lynx van a közepesben is, akkor _bün_ kihagyni azt a ziccert, hogy együtt tudna menni a tankokkal is.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 715
5 751
113
Nem holnapra kell. A - let’s say cca 440 - Hiuz legyártása is 11 év, tehát 2033 a következö etap. A mostani német láncos beszerzés volt 550Mrd, a következönek nem szabadna már ennyinek lennie. Ez osztódna 7 évre (26-33).
Bele kellene férnie.
De ez az én magánvéleményem; elfogadom, ha más szerint meg nem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Nem holnapra kell. A - let’s say cca 440 - Hiuz legyártása is 11 év, tehát 2033 a következö etap. A mostani német láncos beszerzés volt 550Mrd, a következönek nem szabadna már ennyinek lennie. Ez osztódna 7 évre (26-33).
Bele kellene férnie.
De ez az én magánvéleményem; elfogadom, ha más szerint meg nem.
Így leosztva már inkább.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 321
113
.
Nem holnapra kell. A - let’s say cca 440 - Hiuz legyártása is 11 év, tehát 2033 a következö etap. A mostani német láncos beszerzés volt 550Mrd, a következönek nem szabadna már ennyinek lennie. Ez osztódna 7 évre (26-33).
Bele kellene férnie.
De ez az én magánvéleményem; elfogadom, ha más szerint meg nem.
A mostani beszerzésben a szimulátortól kezdve az A4-ig minden benne van. Tehát egy további beszerzés olcsóbb lehet. De ezt ráérünk 3-5 év múlva eldönteni.
Illetve ha tudnánk Hiűzt exportálni, sokban megkönnyítené a jövőbeli beszerzések fedezeti oldalát.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Igazából a közepes dandár inkább a harckocsi hiánya miatt közepes.

Én is arra tippelnék, hogy a közepesnek nevezett dandárban is Lynx lesz. Mivel gyártásra is kerül nálunk, ez lenne logikus. Illetve, a közös vállalat, akár Boxert is készíthet, ha felhúznak arra is csarnokot és felszerszámozzák. A gyártó ugyan az. Az, hogy harckocsi lesz-e benne, vagy miféle tüzérsége lesz, az még a nagyon a jövő zenéje, csak tippelhetünk arra is, mint a Lynxre is persze. :)
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 851
12 350
113
Valahol egyszer mar olvastam ezt a "kicsi a Boxer kereke" elmeletet. Ez valos egyebkent?