A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Sajnálom, de nem.

Ez nem velemeny kerdese. Ha valamit nem ertesz az allam szervezeteinek feladatkoreibol, a felelosseg elosztasabol, altalaban az allamszervezet felepiteserol es mukodeserol, akkor van sok remek konyv, kezdj el olvasni.

Vagy a Pebble-szigeten robbantgató "herefordi huligánokkal" a Falkland-szigeti katonai rendőrségnek kellett volna foglalkoznia?

Huh? Mi koze a katonai rendorsegnek az elharitashoz ill a titkosszolgalatokhoz amirol beszeltem? Meg vagy te nagyon keveredeve, ugy erzem...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 204
67 076
113
4x4=16
+1=17 --> lövész szakasz 17 gép
4x17= 68
+1=69
68 IFV plusz egy vezetési pont jelenleg.

Valószínűleg az a bajom, hogy fejben offenzívára építek, de én speciel ilyentén módom építeném fel a nehézdandárt. Persze tudom, hogy ennyi mgs például túlzás lenne békére a hk-k mellett, csak mindig háborúban gondolkodok ha haderőről van szó. Lehet, hogy jóval kisebb lenne a gyalogságra építő ereje a normálnál amit felvezetsz, de az nem egyedül harcolna persze, hiszen lesz még elvileg dandárunk másik is. Viszont az én metódusomban lenne zlj és dd tüzérsége elég brutális és mgs-ekkel ilyen szinten megtömve brutális léptékű páncéltörő ereje is. Így a hk-k tudnának összevont műveleteket végrehajtani ami szerintem alapfeltétele a sikeres áttöréseknek, illetve esetleges páncéloscsaták megvívásának. Nem mindegy, hogy szétszórtan több ponton nyújtanak századszintű, vagy éppen szakasz szintű erőt, vagy kritikus ponton csapásmérést zlj szinten.

A manőverező gyalogság olyan tűzfedezetet kaphatna, ami képes vele együtt haladva minden földi fenyegetés ellen sikerrel felvenni a harcot a frontszakasz bármely pontján.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Továbbra is rossz parhuzam . Eszéket hónapokig védte a hang a jnh val szemben
Vukovárra gondolsz? Megint jön a kérdés, milyen áron? Mi a francért jó nekünk, hogy több tízezer halott árán megölünk 1000 ellenséges katonát, amikor a több tízezer területvédő kiképzéséből össze hozhattunk volna ezer regulárisat, akik szintén megölik azt az 1000 ellenséget, csak közben még a város is épp marad...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 315
113
Mai hír, hogy a kormány visszavonja a civil törvényt. Így engedünk a norvégoknak, úgyhogy jöhet a NASAMS radar és indító meg egyebek! :)
Hát ez ennél sokkal érdekesebb. Nem a kormány vonja vissza, hanem támogatta a CIA-s csaj indítványát a törvény parlamenti vitájáról. Valszeg nem az ellenzéki törvénymódost fogadják el, hanem beadnak hozzá egy kormánypárti módosítót, de a lényeg ez lehet. Viszont most utánaolvasva ez nem a norvég ügy, hanem az EU bírósága kötelezett törvénymódosításra.
A norvég ügy teljesen más. Az az EU-nak kedvezményekért cserében kötelezően fizetett norvég pénzek Magyarországra jutó elosztásáról szól. Ki ossza el, a norvég kormány vagy a magyar?
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 540
113
Valószínűleg az a bajom, hogy fejben offenzívára építek, de én speciel ilyentén módom építeném fel a nehézdandárt. Persze tudom, hogy ennyi mgs például túlzás lenne békére a hk-k mellett, csak mindig háborúban gondolkodok ha haderőről van szó. Lehet, hogy jóval kisebb lenne a gyalogságra építő ereje a normálnál amit felvezetsz, de az nem egyedül harcolna persze, hiszen lesz még elvileg dandárunk másik is. Viszont az én metódusomban lenne zlj és dd tüzérsége elég brutális és mgs-ekkel ilyen szinten megtömve brutális léptékű páncéltörő ereje is. Így a hk-k tudnának összevont műveleteket végrehajtani ami szerintem alapfeltétele a sikeres áttöréseknek, illetve esetleges páncéloscsaták megvívásának. Nem mindegy, hogy szétszórtan több ponton nyújtanak századszintű, vagy éppen szakasz szintű erőt, vagy kritikus ponton csapásmérést zlj szinten.

A manőverező gyalogság olyan tűzfedezetet kaphatna, ami képes vele együtt haladva minden földi fenyegetés ellen sikerrel felvenni a harcot a frontszakasz bármely pontján.
Csak amit te szeretnél ahhoz 218 gép kevés mint halottnak a csók.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 840
113
Valószínűleg az a bajom, hogy fejben offenzívára építek, de én speciel ilyentén módom építeném fel a nehézdandárt. Persze tudom, hogy ennyi mgs például túlzás lenne békére a hk-k mellett, csak mindig háborúban gondolkodok ha haderőről van szó. Lehet, hogy jóval kisebb lenne a gyalogságra építő ereje a normálnál amit felvezetsz, de az nem egyedül harcolna persze, hiszen lesz még elvileg dandárunk másik is. Viszont az én metódusomban lenne zlj és dd tüzérsége elég brutális és mgs-ekkel ilyen szinten megtömve brutális léptékű páncéltörő ereje is. Így a hk-k tudnának összevont műveleteket végrehajtani ami szerintem alapfeltétele a sikeres áttöréseknek, illetve esetleges páncéloscsaták megvívásának. Nem mindegy, hogy szétszórtan több ponton nyújtanak századszintű, vagy éppen szakasz szintű erőt, vagy kritikus ponton csapásmérést zéj szinten.

A manőverező gyalogság olyan tűzfedezetet kaphatna, ami képes vele együtt haladva minden földi fenyegetés ellen sikerrel felvenni a harcot a frontszakasz bármely pontján.

Nem nagyon működik az,hogy csökkented a lövészek számát és ezt tűzerővel pótolod.Ez már a németeknek sem ment egy ponton túl.Nekik az volt a tapasztalatuk,hogy egy hk zászlóalj mellé minimum 2 de inkább 3 páncélgránátos zászlóalj a legideálisabb.Nem véletlen van ma egy ilyen dandarban a németeknél egy harckocsi zászlóalj 2 láncos meg egy kerekes zászlóalj. A két láncos a páncélgránátos az egy kerekes meg a felderítő (ezért is kapnak gyakorlatilag koppra ugynolyan Boxer CRV-ket mint az ausztrálok).
Ez abszolut tamadóerő.A hadosztály Sd.Kfz 251-essel felszerelt századaiból/zászlóaljából és a hk zászlóaljból összerakott páncéloscsoportokat támadóerőként alkalmazták, még védelemben is.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 204
67 076
113
Nem nagyon működik az,hogy csökkented a lövészek számát és ezt tűzerővel pótolod.Ez már a németeknek sem ment egy ponton túl.Nekik az volt a tapasztalatuk,hogy egy hk zászlóalj mellé minimum 2 de inkább 3 páncélgránátos zászlóalj a legideálisabb.Nem véletlen van ma egy ilyen dandarban a németeknél egy harckocsi zászlóalj 2 láncos meg egy kerekes zászlóalj. A két láncos a páncélgránátos az egy kerekes meg a felderítő (ezért is kapnak gyakorlatilag koppra ugynolyan Boxer CRV-ket mint az ausztrálok).
Ez abszolut tamadóerő.A hadosztály Sd.Kfz 251-essel felszerelt századaiból/zászlóaljából és a hk zászlóaljból összerakott páncéloscsoportokat támadóerőként alkalmazták, még védelemben is.

Itt lenne 3x44 gyalogság(ifv) az 1x44 hk mellé, plusz tűztámogatás.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 287
113
Mai hír, hogy a kormány visszavonja a civil törvényt. Így engedünk a norvégoknak, úgyhogy jöhet a NASAMS radar és indító meg egyebek! :)
Forrás? :eek:
.... Nem a kormány vonja vissza, hanem támogatta a CIA-s csaj indítványát a törvény parlamenti vitájáról. Valszeg nem az ellenzéki törvénymódost fogadják el, hanem beadnak hozzá egy kormánypárti módosítót, de a lényeg ez lehet. Viszont most utánaolvasva ez nem a norvég ügy...
Forrás? :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 351
46 156
113
3 zászlóalj IFV verzió plusz pk 192 +3
Támogató szakaszban lévő csak a belső rekeszek elosztásában különbözik, hogy a gyalogsági aknavető és ATGM állvány beleférjen, szóval az nagyjából ugyan az.
Legyen 3 sebesültkihordó jármű. 198.
zászlóalj közvetlen üteg: 3 x 3 120 mm-es aknavető 207 db nál járunk még mindig (nem tudom gvozgyikából mennyi volt egy üteg hirtelenjében)
és még akkor.
3x 4 db felderítő plusz egy dd pk vezetési ponthoz tartozó darab. és tádáá 218
A 192 hogy jött ki? Nem kötekedek csak kíváncsi vagyok.
Kicsit nekem soknak tűnik.
Nekem nem látszik nagyon elrugaszkodottnak az egy zászlóalj 44 IFV koncepció.
Ugye a műszaki mentők nem Lynx alapúak lesznek.
A sebesültkihordók azok, és abból századonként kellene 1. Azaz zászlóaljanként minimum 4db, azaz dandár szinten 12-16db. (Attól függően, hogy a tüzérosztály valamint a dandártörzs+ logisztikai zl. milyen sebesültszállítót kap. (Arra gondolok, hogy a dandár EÜ százada homogén - IFV - alapú járműveket kap-e).

Felderítő verzióból egy szakasz: 12-14db
A zászlóaljtüzérségnek ugye várhatóan 120-as aknavetők lesznek rendszeresítve. Nekem ehhez a zászlóaljanként 3db jármű kicsit kevésnek tűnik. Szerintem ha kicsit is egységes rendszert akarnak létrehozni, akkor az ütegméretet egységesíteni kell legalább minimális szinten.
Az nem lehet, hogy egy üteg a lövészeknél 3 lövegből álljon, amikor a dandár tüzérségben minimum 6-8db.
Azaz szerintem mind a 120-as aknavetőknél, mind a PZH-knál inkább a 6-8 löveges ütegméret valószínűbb.
Zárójelben jegyzem meg hogy én még most is simán el tudom képzelni, hogy az eddig megrendelt 24 PZH-t nem 3 ütegre (8löveg/üteg), hanem 4-re fogják osztani (4x6).
Ez azt jelentené, hogy mindkét jelenlegi dandár kaphat 2-2 üteget. A dandárok osztályait pedig egy lehetséges rakétatüzérségi üteg egészítheti ki (esetleg vontatott 105-ösök, vagy egy további 120-as aknavető üteg). Tadaaaam... :) (de ez csak az én elméletem )

Visszatérve a Lynxek számára:
44x3db (IFV) + 36-42db (tűztámogató) 5-8db (parancsnoki, zászlóaljanként 1 + dandártörzs 2-3db) + 12-14db (felderítő) + 12-16db (sebesültkihordó) + 18db (3x6 aknavetős jármű).
Kihagytam valamit? Ez így 206 jármű.
Nem vettem hozzá még további kommunikációs járműveket. De azok lehetnek Bronco-k is. :rolleyes::p:D
Hja a Bronco (vagy hasonlatos barátai, de ezekről most ne beszéljünk) jópár helyen kiválthat pár járművet.
Természetesen ehhez jöhetnek még a kiképzési/iskola járművek, valamint 5-10db tartalék.

Szóval rendkívül képlékenynek tűnik nekem ez még mindig.
@krisss ! Ez a saját okoskodásom. Lehet, hogy messze van a valóságtól, de nekem akkor is túl soknak tűnik a 192 IFV, különösen, ha tudjuk, hogy 173 torony kell a 218 magyar Lynx-hez.
Ráadásul nekem meggyőződésem, hogy a 218-ban még nincs is benne minden jármű.
Nem gondolom, hogy úgy rendeltünk meg minden Lynx altípust, hogy egyáltalán még ki sincsen fejlesztve. Meg ugye nem 218db járműre építenek egy vadi új gyárat.

Fúúú, és most jut az eszembe, hogy az esetleges 3+8 fős rajok esetén még az is szóba jöhet, hogy esetleg egy szakaszt csak 3 raj alkot esetleg. :D
Úgy meg borul minden! :hadonaszos:

Egy kicsit rágyúrunk erre a témára itt, és megpörgetjük a hozzászólasokat, 2-3 napon belül pedig megjelenik a honvedelem.hu-n a részletes elemzés... :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 950
30 817
113
Vukovárra gondolsz? Megint jön a kérdés, milyen áron? Mi a francért jó nekünk, hogy több tízezer halott árán megölünk 1000 ellenséges katonát, amikor a több tízezer területvédő kiképzéséből össze hozhattunk volna ezer regulárisat, akik szintén megölik azt az 1000 ellenséget, csak közben még a város is épp marad...
Valkovarat is,meg helyi milícia Kórógyot,stb.
A horvátoknak nem volt manovererejuk.ha lett volna,a szerbek nem tudják elfoglalni
És nem voltak olyanok a veszteségei arányok,nagyon nem.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 840
113
Itt lenne 3x44 gyalogság(ifv) az 1x44 hk mellé, plusz tűztámogatás.

Ebbe hol a csökkentés?Bár a 44 gépes zászlóalj az valóban elég karcsú(gondolom ez úgy jött ki,hogy csak a lövészszázadoknak van gép a támogatószázadnak meg teherautó vagy nemtudom mit gondolsz).
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Valkovarat is,meg helyi milícia Kórógyot,stb.
A horvátoknak nem volt manovererejuk.ha lett volna,a szerbek nem tudják elfoglalni
És nem voltak olyanok a veszteségei arányok,nagyon nem.
Most épp gondolkodom, hogy egy leo 2 áraból hány teljesen felfegyverzett légió állítható fel. Szóval szerintem hagyjuk a francba a leokat, és kezdjünk kardokat kovácsolni...
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 840
113
A 192 hogy jött ki? Nem kötekedek csak kíváncsi vagyok.
Kicsit nekem soknak tűnik.
Nekem nem látszik nagyon elrugaszkodottnak az egy zászlóalj 44 IFV koncepció.
Ugye a műszaki mentők nem Lynx alapúak lesznek.
A sebesültkihordók azok, és abból századonként kellene 1. Azaz zászlóaljanként minimum 4db, azaz dandár szinten 12-16db. (Attól függően, hogy a tüzérosztály valamint a dandártörzs+ logisztikai zl. milyen sebesültszállítót kap. (Arra gondolok, hogy a dandár EÜ százada homogén - IFV - alapú járműveket kap-e).

Felderítő verzióból egy szakasz: 12-14db
A zászlóaljtüzérségnek ugye várhatóan 120-as aknavetők lesznek rendszeresítve. Nekem ehhez a zászlóaljanként 3db jármű kicsit kevésnek tűnik. Szerintem ha kicsit is egységes rendszert akarnak létrehozni, akkor az ütegméretet egységesíteni kell legalább minimális szinten.
Az nem lehet, hogy egy üteg a lövészeknél 3 lövegből álljon, amikor a dandár tüzérségben minimum 6-8db.
Azaz szerintem mind a 120-as aknavetőknél, mind a PZH-knál inkább a 6-8 löveges ütegméret valószínűbb.
Zárójelben jegyzem meg hogy én még most is simán el tudom képzelni, hogy az eddig megrendelt 24 PZH-t nem 3 ütegre (8löveg/üteg), hanem 4-re fogják osztani (4x6).
Ez azt jelentené, hogy mindkét jelenlegi dandár kaphat 2-2 üteget. A dandárok osztályait pedig egy lehetséges rakétatüzérségi üteg egészítheti ki (esetleg vontatott 105-ösök, vagy egy további 120-as aknavető üteg). Tadaaaam... :) (de ez csak az én elméletem )

Visszatérve a Lynxek számára:
44x3db (IFV) + 36-42db (tűztámogató) 5-8db (parancsnoki, zászlóaljanként 1 + dandártörzs 2-3db) + 12-14db (felderítő) + 12-16db (sebesültkihordó) + 18db (3x6 aknavetős jármű).
Kihagytam valamit? Ez így 206 jármű.
Nem vettem hozzá még további kommunikációs járműveket. De azok lehetnek Bronco-k is. :rolleyes::p:D
Hja a Bronco (vagy hasonlatos barátai, de ezekről most ne beszéljünk) jópár helyen kiválthat pár járművet.
Természetesen ehhez jöhetnek még a kiképzési/iskola járművek, valamint 5-10db tartalék.

Szóval rendkívül képlékenynek tűnik nekem ez még mindig.
@krisss ! Ez a saját okoskodásom. Lehet, hogy messze van a valóságtól, de nekem akkor is túl soknak tűnik a 192 IFV, különösen, ha tudjuk, hogy 173 torony kell a 218 magyar Lynx-hez.
Ráadásul nekem meggyőződésem, hogy a 218-ban még nincs is benne minden jármű.
Nem gondolom, hogy úgy rendeltünk meg minden Lynx altípust, hogy egyáltalán még ki sincsen fejlesztve. Meg ugye nem 218db járműre építenek egy vadi új gyárat.

Fúúú, és most jut az eszembe, hogy az esetleges 3+8 fős rajok esetén még az is szóba jöhet, hogy esetleg egy szakaszt csak 3 raj alkot esetleg. :D
Úgy meg borul minden! :hadonaszos:

Egy kicsit rágyúrunk erre a témára itt, és megpörgetjük a hozzászólasokat, 2-3 napon belül pedig megjelenik a honvedelem.hu-n a részletes elemzés... :cool:

Ki mondta,hogy a századnak kell egy ütegnyi aknavető?
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 714
5 750
113
Nem nagyon működik az,hogy csökkented a lövészek számát és ezt tűzerővel pótolod.Ez már a németeknek sem ment egy ponton túl.Nekik az volt a tapasztalatuk,hogy egy hk zászlóalj mellé minimum 2 de inkább 3 páncélgránátos zászlóalj a legideálisabb.Nem véletlen van ma egy ilyen dandarban a németeknél egy harckocsi zászlóalj 2 láncos meg egy kerekes zászlóalj. A két láncos a páncélgránátos az egy kerekes meg a felderítő (ezért is kapnak gyakorlatilag koppra ugynolyan Boxer CRV-ket mint az ausztrálok).
Ez abszolut tamadóerő.A hadosztály Sd.Kfz 251-essel felszerelt századaiból/zászlóaljából és a hk zászlóaljból összerakott páncéloscsoportokat támadóerőként alkalmazták, még védelemben is.

A 12. Panzerbrigade (Cham-ban) nem 2 hk + 2 pg zl-ból áll? Ott 1-1 az arány, vagy legalábbis volt.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 540
113
A 192 hogy jött ki? Nem kötekedek csak kíváncsi vagyok.
Kicsit nekem soknak tűnik.
Nekem nem látszik nagyon elrugaszkodottnak az egy zászlóalj 44 IFV koncepció.
Ugye a műszaki mentők nem Lynx alapúak lesznek.
A sebesültkihordók azok, és abból századonként kellene 1. Azaz zászlóaljanként minimum 4db, azaz dandár szinten 12-16db. (Attól függően, hogy a tüzérosztály valamint a dandártörzs+ logisztikai zl. milyen sebesültszállítót kap. (Arra gondolok, hogy a dandár EÜ százada homogén - IFV - alapú járműveket kap-e).

Felderítő verzióból egy szakasz: 12-14db
A zászlóaljtüzérségnek ugye várhatóan 120-as aknavetők lesznek rendszeresítve. Nekem ehhez a zászlóaljanként 3db jármű kicsit kevésnek tűnik. Szerintem ha kicsit is egységes rendszert akarnak létrehozni, akkor az ütegméretet egységesíteni kell legalább minimális szinten.
Az nem lehet, hogy egy üteg a lövészeknél 3 lövegből álljon, amikor a dandár tüzérségben minimum 6-8db.
Azaz szerintem mind a 120-as aknavetőknél, mind a PZH-knál inkább a 6-8 löveges ütegméret valószínűbb.
Zárójelben jegyzem meg hogy én még most is simán el tudom képzelni, hogy az eddig megrendelt 24 PZH-t nem 3 ütegre (8löveg/üteg), hanem 4-re fogják osztani (4x6).
Ez azt jelentené, hogy mindkét jelenlegi dandár kaphat 2-2 üteget. A dandárok osztályait pedig egy lehetséges rakétatüzérségi üteg egészítheti ki (esetleg vontatott 105-ösök, vagy egy további 120-as aknavető üteg). Tadaaaam... :) (de ez csak az én elméletem )

Visszatérve a Lynxek számára:
44x3db (IFV) + 36-42db (tűztámogató) 5-8db (parancsnoki, zászlóaljanként 1 + dandártörzs 2-3db) + 12-14db (felderítő) + 12-16db (sebesültkihordó) + 18db (3x6 aknavetős jármű).
Kihagytam valamit? Ez így 206 jármű.
Nem vettem hozzá még további kommunikációs járműveket. De azok lehetnek Bronco-k is. :rolleyes::p:D
Hja a Bronco (vagy hasonlatos barátai, de ezekről most ne beszéljünk) jópár helyen kiválthat pár járművet.
Természetesen ehhez jöhetnek még a kiképzési/iskola járművek, valamint 5-10db tartalék.

Szóval rendkívül képlékenynek tűnik nekem ez még mindig.
@krisss ! Ez a saját okoskodásom. Lehet, hogy messze van a valóságtól, de nekem akkor is túl soknak tűnik a 192 IFV, különösen, ha tudjuk, hogy 173 torony kell a 218 magyar Lynx-hez.
Ráadásul nekem meggyőződésem, hogy a 218-ban még nincs is benne minden jármű.
Nem gondolom, hogy úgy rendeltünk meg minden Lynx altípust, hogy egyáltalán még ki sincsen fejlesztve. Meg ugye nem 218db járműre építenek egy vadi új gyárat.

Fúúú, és most jut az eszembe, hogy az esetleges 3+8 fős rajok esetén még az is szóba jöhet, hogy esetleg egy szakaszt csak 3 raj alkot esetleg. :D
Úgy meg borul minden! :hadonaszos:

Egy kicsit rágyúrunk erre a témára itt, és megpörgetjük a hozzászólasokat, 2-3 napon belül pedig megjelenik a honvedelem.hu-n a részletes elemzés... :cool:
Kicsit pontosabban utána számolva:
4x4=16
+1=17 --> lövész szakasz 17 gép
4x17= 68
+1=69
68 IFV plusz egy vezetési pont jelenleg.
Zászlóalj sima harcjármű plusz parancsnoki vezpont gép.
akkor még felderítő szakasz 4 gép (mondjuk ez lehet akár három is)
Zlj tüzérség aknavető üteg ami kérdésesebb mennyit akarnának beletenni. Illetve a sebesülthordó verzió.