1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

Diskurzus a(z) 'Magyar vonatkozású hírek, elemzések' témában - desertfox által indítva @ 2013. január 21..

1. rudi

rudi Well-Known Member

Cső füstgáz kifújó

kaktusz, Ocses and Pogány like this.
  2. megazez

megazez Well-Known Member

kaktusz likes this.
  3. Láma91

Láma91 Member

4. kamm

kamm Well-Known Member

Chima3ra, Gaudi, Ocses and 5 others like this.
  5. Pogány

Pogány Well-Known Member

6. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

Chima3ra, kaktusz, megazez and 7 others like this.
  7. Láma91

Láma91 Member

Szerintem erre léptek Szíjártóék (vagy akarnak ?)
    BRDM-2

8. Autodidaktakatona

Autodidaktakatona Well-Known Member

Nyilván mindennek megvan az ára, de kaptak nem túl sok, és főleg másodvonalas technikát, ami szerintem részben nekünk is szól.

A teljesség igénye nélkül:
    5 db Mi-35
    5 db Mi-17
    30 Brdm
    30 T72MS (az MS mit takar mint fejlesztés?)
    Pantsir S1 (és még az S-400-ról is volt szó)
    Mig-29
    ...

9. borisz

borisz Well-Known Member

SilvioD likes this.
  10. yangwenli

yangwenli Well-Known Member

Szerintem inkabb bosznia miatt kapjak, legyen mivel bevonulni a nepszavazasok utan meg hasonlo akciokra. . . de jol mutat valaszlepeskent a honi fejlesztesekre is. Ha mi kapnank "ingyen" valami hasonlot mibe fogadunk ugy menne a szohasznalat, hogy "mekkora mutyi", "ki tudja mit kellett ezert terdelni stb." :p

borisz, SilvioD and Pogány like this.
  11. Láma91

Láma91 Member

Csak óvatos kérdés.
    A Rába vezércserék IT- FB lefejezés nem arra utal hogy átveszi a felügyeletet a HM a Rábában ?

12. Pogány

Pogány Well-Known Member

Ha mi kapnánk ingyen ilyen cuccokat valakitől, akkor megindulna a fikázás, hogy minek, elavult, nincs alkatrész, drága, nem drága de szar, szar de fejleszteni kell, nem kell fejleszteni ki kell dobni....

kaktusz, Szittya, phaidros and 2 others like this.
  13. hunemperor

hunemperor Active Member

Mi a nagy szövetségeseinktől (akik közé mindig annyira vágytunk) szinte semmit nem kapunk, amit eladnak is vérfagyasztó áron. Egyszer majd rájövünk: megérte-e.
    Most még a jövő felfutó üzletágát a hadiipart is kitesszük nekik.

Pogány likes this.
  14. Pogány

Pogány Well-Known Member

Olykor felkínáltak eszközöket. Gepardokat nekünk ajánlották először, most a románokat gazdgaítja.

15. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

Tegnap a bolgár légierőfejlesztés kapcsán kialakult egy vita a térségi haderőfejlesztésekről a román fórumozók között. Csak átffutottam, de egy érdekes hozzászókást találtam, ki-miből tud fejleszteni.
    https://www.rumaniamilitary.ro/bulgarii-se-arunca-cu-capul-inainte

Nem tudom mennyire aktuális, de a nagyságrendek stimmelhetnek. Ha régebbi, akkor a miénk és a románoké picit jobbb lehet, 2018/19-ben mindkét országban nagy növekedés volt. (annyi különbséggel nálunk csökkent, náluk ennek ellenére nőtt az adósság)

Ezek a térség országainak GDP-je (Világbank forrás):

Törökország - 766 milliárd dollár (80 millió lakosra).

Lengyelország - 586 milliárd dollár (38 millió lakosra).

Csehország - 242 milliárd dollár (10,5 millió lakosra).

Románia - 240 milliárd dollár (körülbelül 20 millió lakos).

Görögország - 220 milliárd dollár (10-11 millió lakosnál).

Magyarország - 155 milliárd dollár (10 millió lakosra).

Ukrajna - 124 milliárd dollár (42 millió lakosra).

Szlovákia - 106 milliárd dollár (5,5 millió lakosra).

Bulgária - 64 milliárd dollár (7 millió lakosra).

Horvátország - 60 milliárd dollár (4,5 millió lakos).

Szerbia - 50 milliárd dollár (7 millió lakosra).

Georgia - 16 milliárd dollár (5 millió lakosra).

Albánia - 15 milliárd dollár (3 millió lakosra).

Észak-Macedónia - 12 milliárd dollár (2 millió lakosra).

Moldovai Köztársaság - 11 milliárd dollár (3 millió lakosra).

Sok minden érdekesség van ezekben a nyers adatokban, de ez egy alap ahhoz, hogy mki mekkora haderőt tud fenntartani, fejleszteni. Persze 3-5 évig erőn felül lehet GDP 4%-ból is haderőfejlesztés, de az megbosszulja magát.

Az látszik, hogy Törökország és Lengyelország térségbeli nagyhatalom. Mögöttük ott a csehek, nem is értem, miért ilyen nyögvenyelősen megy náluk. Ott politikai akarat nincs.

Aztán Románia, Görögország és mi. Azért sorolom magunkat előrébb, mivel nincs tengerünk igy sokkal kisebb költségből megúsztható a haderőfejlesztés mint a tengeri erőkre rengeteg pénzt elégető görög és románok. Szárazföldön partiban lehetünk velük ha a gazdaság méretét nézem!!!

A Covid majd még átrendezi a számokat, de én optimista vagyok. Közép távon 1200-1500 milliárd HUF lesz a honvédségre, ha nem fordul a politikai akarat.

Visszatérve a szerbekre, nekik erre megközelítőleg sincs eselyük. "Ingyen" orosz fegyverekből próbálják tartani a lépést, de 2,5-szer kisebb gazdasági teljesítményből ez lehetetlen. Ezért vagy stratégiai szektorokat adnak el az oroszoknak vagy komoly politikai ára van, inkább is-is. Nem lesz Szerbiának politikai függetlensége, orosz befolyási övezet marad elszigetelten a térségben. Csodák nincsenek, pénz beszél kutya ugat.

És a végén Ukrajna. Röhej, de 4-szer akkora mint mi, de jelentősen kisebb a gazdasági teljesítménye. Háború, szörnyű adóssághegy. Ez látszik, hogy csak addig működőképes, amíg valaki kívülről finanszírozza. Szét fog esni az egész Jó lesz sietnünk, mert ha nagy a káosz, amikor semmi sem számít, elgurulhat néhány ukrán gyógyszere.

zsolti, kaktusz, HAndrás and 5 others like this.
  16. Ocses

Ocses Well-Known Member

Off

Szept 2.án kapcsolgattam a tv-t.
    Egyszercsak 2. vh-s képsorokat láttam.
    Megálltam.
    Az egyik adón az azon a napon történt fontos eseményeket elevenítették fel.
    A narrátor magyarázza a történéseket.
    1942! szeptember 2.án végetért a 2. vh. :eek:
    Na mondom a hallásom sem a régi.
    A jóember folytatja.
    Részletezi a történéseket. Hirosima/nagasaki.
    És megint elhangzik a dátum. 1942!! szeptember 2.a
    Sem aki megírta a szöveget, sem aki felolvasta, sem aki összevágva, sem aki leellenőrizte(ha van ilyen) nem tudta a dátumot?:confused:

On

kaktusz, kamm and Pogány like this.
  17. dudi

dudi Well-Known Member

Mindannyian történelmi léptékekben gondolkoztak, az egészet nézték és annak törtenelmi következményeit.Ez az igazán nagy elmék sajátja,ne legyél rosszindulatú csak azért mert nem vagy az ő szintjükön...

borisz and Ocses like this.
  18. Bálint

Bálint Well-Known Member

Nem hinném, hogy a HM foglalkozna ilyennel..

19. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

Ne is foglalkozhat. Minden korábbi HM cég átkerült a Nemzeti Vagyonkezelőhöz.

Ocses and Bálint like this.
  20. Láma91

Láma91 Member

Várjuk ki kik ülnek a székekbe

Ezen oldal megosztása