A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
fip7 said
Ma olvastam egy hírt arról, hogy a francia haderőben 10%-os leépítés lesz. Ennek keretében kivonják a Leclerc harckocsik egy részét is. Szerintem érdemes lenne kilincselnünk egy kicsit a franciáknál ez ügyben.
gondolom lassan az amx-10-eseket is elkezdik kukázni, ha már van/lesz helyette vbci
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
Francia cucc nem kell, akkor sem, ha ingyen van... Amúgy C, építsük át a Holdat Halálcsillaggá és lőjük szét a Földet, ha bárki fenyeget...
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
557
1
16
+ 25 ezer katonát érint aktív állományból. Ez még csak papír, tehát a valóságban valószínű több lesz ez.

Briteknél ugyanez lesz, 1/3-dal meg kell szorítani a költségeket, tehát vagy a nukitengó fejlesztés és az új ICBM rakéta vonal lesz vágva vagy az expedíciós képesség egy az egyben. Szép új világ lesz. Németek ugyancsak leépítenek, igaz ők bírnák anyagilag, így csak azért teszik, hogy szimmetriában maradjon a 3 legnagyobb EU ország képességek terén.Törökök pénteken nem véletlen mondtak le az EU-ba való belépésről, süllyedő hajóra ők se szeretnének felszállni, de már tavaly megpendítették, hogy ha idén nem sikerül elérniük az áttörést a csatlakozás terén, akkor végleg búcsút intenek Brüsszelnek.

Erdogan szavai érdekes itt:

Törökország sorsa most már egy a Sanghaj-i országok sorsával és pár száz éves múltra visszatekintő kapcsolatokat visszaállítják a több ezer éves jól működő kapcsolatokra(értette ezt a keletre).

Szerintem leghamarabb a jövő évtizedben esedékesek lesznek a nyugat-európai iszlám kontra keresztény polgárháborúk, kétséges, hogy az új rekonkvisztát meg tudja e Európa sikerrel vívni. Miért gondolom, hogy lesz egy ilyen civilizációs összecsapás ? Franciaországban és szerte Európában egyre több a mecset és a hívő, emellett az integrációjuk csődöt mondott, tehát 10% alatti az integrált személyek aránya, a valós számok ennél is rosszabbak jóval. Rendkívüli embertömeg van munka nélkül egy saját belső társadalomban, ahol nem érvényesülnek a törvények, hanem a bevándorlók saját, sok esetben törzsi vagy iszlám(sária) törvénykezései. A rendőr se jár arra , mert fél.

Ezek a folyamatok csak erősödnek, ahogy folytatódik az immigráció és a belső szaporulatuk is tízszerese a helyi őslakosságnak. Egy kirobbanó polgárháborút támogatni fog Törökország,Szaúd-Arábia,Marokkó,AlgériaTunézia,Líbia,Szudán,Egyiptom,Szíria és az összes gazdag GCC állam, köztük Katar is, mert még a mai napig hordozzák a keresztes hadak ejtette hódítás emlékét.

Egy esetleges konfliktusban a német csapatok segíthetnének a franciáknak, mert Dél-Franciaországban már átfordult a mérleg nyelve és a pillanat közelg. Németországban is súlyos a helyzet(főleg kurdok és törökök), de még mindig jobb , mint Franciaországban, ami már kritikus szintet üt meg(több a mecset,mint katolikus templom!).

Ez a hozzászólás válaszként érkezett flip7-nek, de igazából a sakktáblás topikban lenne a helye sry.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
"Francia cucc nem kell, akkor sem, ha ingyen van"

csacskaság, a seggünk ki van a gatyából, pont ilyenkor nem lehet mérlegelni, nem mintha bármit is felajánlottak volna, de attól ez még ostoba hozzáállás, már bocsánat a kemény szavakért
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
eSeM said
"Francia cucc nem kell, akkor sem, ha ingyen van"
csacskaság, a seggünk ki van a gatyából, pont ilyenkor nem lehet mérlegelni, nem mintha bármit is felajánlottak volna, de attól ez még ostoba hozzáállás, már bocsánat a kemény szavakért
Semmi gond... Bár nem azért szerintem, amire te gondolsz... A minőségükkel nincs bajom.
 
D

danielblack

Guest
Doca irományával csak egyetérteni tudok! Sajnos itt lebeg a polgárháború lehetősége Európa feje felett. Már csak az időpont a kérdéses. Ezen a helyzeten csak egy nacionalista vezetés tudna változtatni. A következő évtized második felében már akár el is kezdődhet az iszlám forradalom Dél- Franciaországban. 
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-31/" rel="nofollow">danielblack</a>: gondolod Európában megállna egy ekkora balhé ? ? 
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
Én annyira nem látom sötéten a kérdést... Szerintem az első komolyabb incidens után nem jut tovább a dolog, és szép lassan megjelennek majd a kiutasítások, korlátozások, törvények...

 

Amúgy nekünk valami ilyesmit kellene tervezni... :)

 

http://gunpoint-3d.com/model-fcst.html

 

Persze többféle toronnyal, attól függően, hogy mire használnánk... Vagy akár egy univerzálissal, mind levegőben, mint földön levő célok ellen. :)
 
D

danielblack

Guest
desertfox said
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-31/" rel="nofollow">danielblack</a>: gondolod Európában megállna egy ekkora balhé ? ? 
Ezt most ,hogy értsem? 
 
D

danielblack

Guest
zotyek78 said
Én annyira nem látom sötéten a kérdést... Szerintem az első komolyabb incidens után nem jut tovább a dolog, és szép lassan megjelennek majd a kiutasítások, korlátozások, törvények...

 

Amúgy nekünk valami ilyesmit kellene tervezni... :)

 

http://gunpoint-3d.com/model-fcst.html

 

Persze többféle toronnyal, attól függően, hogy mire használnánk... Vagy akár egy univerzálissal, mind levegőben, mint földön levő célok ellen. :)
Én is ilyesmi moduláris témára gondolok, csak szerintem mindenképp kerekes verzió legyen. Ezzel a moduláris géppel leváltanám a BRDM-eket, pótolnám a FUG-okat, kiváltanám a T-72-est és a BTR 80-at, a csapat légvédelmi verzióval a Mercedes alvázas Mistral-okat, de lenne légvédelmi tüzér verzió is. Ugyanakkor lenne közepes hatótávolságú légvédelmi rendszerrel felszerelt változat is, Amivel a KUB- okat ki lehetne váltani. Kapásból 6-7 gépet ki lehetne egy ilyen moduláris géppel váltani. Nekünk ez lenne a logikus lépés szerintem.
 
D

danielblack

Guest
desertfox said
Hogy Európába lenne  csak polgárhaburú, szerintem átterjedne az egész világra. 
Hát azt már nemtudom. Franciáknál lenne alapja leginkább az iszlám forradalomnak a 20 as évek második felében. Addigra szerintem még nem lesz olyan nagy arányú az iszlám mondjuk az USÁ-ba, Kanadába.... Itt inkább a franciák és olaszok kezdhetnek aggódni. Plussz apám dél-nyugat Németországba dolgozik, és azt mondja, hogy ott már keresni kell a született német állampolgárokat, annyi a bevándorló, de ott főleg a törökök vannak sokan. Mondjuk sok a kelet európai is, de azok tuti nem fognak lázadozni. Viszont fater múltkor bement egy török élelmiszer boltba és nem szolgálta ki a török őt, azért mert apám fehér, nem pedig kormos képű anatóliai....
 
D

danielblack

Guest
Plusz, szerintem rengeteg fehér ember fog kivándorolni nyugat Európából és észak Amerikából az elkövetkezendő 50 évben. A cél állomás pedig közép és kelet Európa, Ausztrália és dél Amerika lesz. 
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
Azt én is úgy látom, hogy legyen egy alap, amire feladattól függően lehetne tornyot rakni... és akkor minden olyan feladatot betölthetnének, amiket te is említettél. Tank, IFV, APC, légvéddelem... Viszont a kerékben annyira nem értek egyet. Tudom, hogy szűkösek a lehetőségek és a kerék olcsóbb/egyszerübben karbantartható, de egy lánctalpas jármű esetében erősebb páncélozottságot lehet megoldani, amit a ma konfliktusai igazolnak is, hogy kellenek... Nézd meg pl. Izraelnek is a Namer nevezetű megoldását APC-re...
 
D

danielblack

Guest
zotyek78 said
Azt én is úgy látom, hogy legyen egy alap, amire feladattól függően lehetne tornyot rakni... és akkor minden olyan feladatot betölthetnének, amiket te is említettél. Tank, IFV, APC, légvéddelem... Viszont a kerékben annyira nem értek egyet. Tudom, hogy szűkösek a lehetőségek és a kerék olcsóbb/egyszerübben karbantartható, de egy lánctalpas jármű esetében erősebb páncélozottságot lehet megoldani, amit a ma konfliktusai igazolnak is, hogy kellenek... Nézd meg pl. Izraelnek is a Namer nevezetű megoldását APC-re...
Hát valóban nem dísznek vannak azok a lánctalpak. Ha lenne rá keret akkor tényleg jobb lenne lánctalpas megoldás. Egyébként ez a Namer nagyon masszív gépnek tűnik. Jó nagy is. Tuti elhordozna egy komolyabb tornyot is.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
Hát ugye érdemes Izraeltől tanulni, mert ott gyak. folyamatosan van balhé, tehát kvázi gyakorlati alapon megy a fejlesztés.. APC-ik többségét tankokból építik át, ez a Namer a legújabb, ez Merkava-ból van átalakítva.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-32/" rel="nofollow">zotyek78</a>

 

Izrael speciális eset. Azért is csinálnak tankból szállító járművet mert elől van a motor és ez éppen jól jön.

Viszont a Patria AMV nagyon jól teljesített a lengyeleknél pedig "csak" kerekes jármű. Én s kerekes pártján vagyok ha csak az egyiket választhatnánk.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
Hát ugye a Patria Afganisztánban teljesített jól, az RPG-ket kiállta (gondoltam a rácsok ott figyeltek rajta), illetve az IED-k ellen is jól bírta egy esetet leszámítva... Amiben jobbak lehetnek a jobban páncélozott lánctalpasok, azok a nagyobb kaliberű géppuskák, gépágyúk, lövegek (ezek gondolom túl sok nem volt arrafelé). Főleg, ha azt nézzük, hogy pl. oldalról kapja be a találatokat, ahol ezek a "hagyományos" APC-k inkább csak 14-20 mm-ig bírják általában.
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
557
1
16
Azért sivatagi hadviseléshez szerintem a lánctalpasok még mindig jobbak, mint a kerekes harcjárművek.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
doca said
Azért sivatagi hadviseléshez szerintem a lánctalpasok még mindig jobbak, mint a kerekes harcjárművek.
a lánctalp jobb minden terepen. a kerék egyetlen előnye a sebesség. és sajnos hadviselésnek, bármilyen korszakban is vagyunk, legfontosabb erőszorzója a sebesség. azt persze tegyük hozzá, hogy sebesség alatt ma már nem a százzal száguldást kell érteni, hanem, hogy mondjuk azt tíz tonnát amit egy osprey ötszázzal el tud juttatni tetszőleges helyre.

afganisztánt hagynám, technikai részletekben érdekes lehet, de igazából a környezet vagy ellenfél szempontjából semmi köze ahhoz, amivel a magyar honvédelemnek valójában foglalkoznia kellene.

tehát továbbra is ott áll a valag T-55ös, a feladvány adott, csináljunk ebből olyan lövészpáncélost amivel nem fog végezni a legelső jöttment vállról indítható rakétával rendelkező paraszt. a többi matek és politika, meg fogják oldani.