A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 970
113
Hát 3500 dollár egy sig, optika vagy akármi nélkül. És még kb ennyit kell rááldozni optikában is de inkább még többet. HK 1500 dollár/db csupaszon.

2 oldallal előbb lett elmagyarázva, hogy ha katonai piacra készült terméket veszel az AK-ra és nem az amerikai civil piacra kidobott készleteket az tényleg annyiba kerül. Főleg az optika, amiben tényleg meglátszik ez.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Vajon mennyibe kerülne a 0-ról (mondjuk van egy közműves jó állapotú gyárcsarnok és ennyi), elindítani egy fegyveroptika gyárat, és mi kellene a gyártáshoz?

Attól függ mit tekintesz "magyar" gyárnak. Ha csak összeszerelés kell, kell pár mérnök az optika megtervezéséhez, megtervezik az optika házát és milyen lencse kell, amit mondjuk a Zeiss-től (van magyarországi képviselete) megrendelsz, a házat meg egy kínai cég megcsinálja megrendelésre (Alibaba).

Nettó kell mondjuk 3 mérnök, 1 pénzügyes, (1 munkaügyes), 1 logisztikus és a megrendelt mennyiségtől függő mennyiségű betanított szakmunkás, aki összeszereli és végül majd kell minőségellenőr is. A munkapadok kialakítása dettó a mennyiségtől függ.

Alsó hangon az első évben mondjuk 30 millió forint (a tervezéshez szükséges számítástechnikai háttér, 5 ember munkabére, a hely bérleti díja (300e Ft-vel számolva, és a többi), plusz a változó (tízezer darab 6 hónapon belüli gyártása esetén ez legyen 10 szakmunkás, és akkor 6 hónap marad a tervezésre és az alkatrészek megrendelésre). Ez mondjuk még 20 millió forint (egy nagyobb helység további 300e Ft bérleti díjjal, 10 ember bére 6 hónapra és az összeszerlő padok költsége, valamint a munkafeltételek megteremtése.

Szóval én ebbe legalább 50 millió forinttal mernék belefogni, 10 ezer darab biztos megrendelése esetén, ahol ez az 50 millió forint megtérül a végén (5000 Ft haszon per darab csak erre, ezen felül a 10 ezer darab optika részelemeinek önköltsége, szállítása és raktározása). Utána kellene marketing költségvetés és dedikált marketinges, különben a cég működése nem tartható fent.

Ez pedig úgy, hogy itt csak összeszerelsz, és nagyon alsó hangon számolsz. Simán meg is lehet duplázni a számokat, ha jobb fizetést akarsz adni és jobb munkakörülményeket biztosítani.

Ha az optika elemeit is magad akarod gyártani, akkor én már látatlanban, utánaszámolás nélkül is minimum 10x ekkora pénzösszeget vizionálnék...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Van késztermék a piacon tíz petákért, de te veszel hozzá gyárat is, akkor könnyen lehet, hogy a megrendelhető alacsony darabszámok miatt húsz-harminc peták és a magyarországi korrupció révén negyven-ötven peták is lesz a darabár.

Nem reális egy ilyen kis hadseregnek a lőszeren és egyenruhán, meg néhány járműfajtán kívül mást gyártani. De például egyenruhát se tudunk minőségben és modern formában produkálni, szal egyelőre maradjunk annál, hogy ha majd sikerül jó minőségű modern bakancsot előállítani, akkor lehet gondolkodni műanyag lövésszemüvegek fröccsöntésén is.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
Nem teljesen értem, hogy ha már mindenáron M4, akkor miért nem merül fel a HK416 / Sig SG516. Az legalább egy nagyságrenddel megbízhatóbb...
Az új kalibert én sem értem. Ha saját (komoly) fegyver- és lőszergyártás lenne, akkor még valahol megérteném. De amúgy? Nem célszerű...

Sig 516? miért nem az 550-es sorozat? Annál van 7,62x39mm-es változat is (bár nem tudom az külön fegyver-e vagy az 5,56os is átalakítható..

Vagy akkor már inkább ACR, ami elvileg harctéri körülmények közt csőcserével átalakítható 5,56-ról 7,62x39-re és vissza.

Az AEK-t nem is említem, azért még az az amcsi kommandós fazon is odáig volt.


Hát 3500 dollár egy sig, optika vagy akármi nélkül. És még kb ennyit kell rááldozni optikában is de inkább még többet. HK 1500 dollár/db csupaszon.

2 oldallal előbb lett elmagyarázva, hogy ha katonai piacra készült terméket veszel az AK-ra és nem az amerikai civil piacra kidobott készleteket az tényleg annyiba kerül. Főleg az optika, amiben tényleg meglátszik ez.


Gondolom a 3500 USD-ben bőven benne van, hogy eddig minimális számban adtak el belőle.


Van késztermék a piacon tíz petákért, de te veszel hozzá gyárat is, akkor könnyen lehet, hogy a megrendelhető alacsony darabszámok miatt húsz-harminc peták és a magyarországi korrupció révén negyven-ötven peták is lesz a darabár.

Nem reális egy ilyen kis hadseregnek a lőszeren és egyenruhán, meg néhány járműfajtán kívül mást gyártani. De például egyenruhát se tudunk minőségben és modern formában produkálni, szal egyelőre maradjunk annál, hogy ha majd sikerül jó minőségű modern bakancsot előállítani, akkor lehet gondolkodni műanyag lövésszemüvegek fröccsöntésén is.

Kiábrándító a realizmusod.

Ugye ideális esetben kellene fegyver egy kb. 50 ezres mh-nak és még legalább 200 ezer szükség esetére (pl. a tartalékosoknak).

Valahol olvastam, hogy 90-ben bőven félmillió fölött volt a raktárkészlet csak AK származékokból, és elvileg volt pár SzKSz is.



<blockquote rel="silurusglanis">Vajon mennyibe kerülne a 0-ról (mondjuk van egy közműves jó állapotú gyárcsarnok és ennyi), elindítani egy fegyveroptika gyárat, és mi kellene a gyártáshoz?

Attól függ mit tekintesz "magyar" gyárnak. Ha csak összeszerelés kell, kell pár mérnök az optika megtervezéséhez, megtervezik az optika házát és milyen lencse kell, amit mondjuk a Zeiss-től (van magyarországi képviselete) megrendelsz, a házat meg egy kínai cég megcsinálja megrendelésre (Alibaba).

Nettó kell mondjuk 3 mérnök, 1 pénzügyes, (1 munkaügyes), 1 logisztikus és a megrendelt mennyiségtől függő mennyiségű betanított szakmunkás, aki összeszereli és végül majd kell minőségellenőr is. A munkapadok kialakítása dettó a mennyiségtől függ.

Alsó hangon az első évben mondjuk 30 millió forint (a tervezéshez szükséges számítástechnikai háttér, 5 ember munkabére, a hely bérleti díja (300e Ft-vel számolva, és a többi), plusz a változó (tízezer darab 6 hónapon belüli gyártása esetén ez legyen 10 szakmunkás, és akkor 6 hónap marad a tervezésre és az alkatrészek megrendelésre). Ez mondjuk még 20 millió forint (egy nagyobb helység további 300e Ft bérleti díjjal, 10 ember bére 6 hónapra és az összeszerlő padok költsége, valamint a munkafeltételek megteremtése.

Szóval én ebbe legalább 50 millió forinttal mernék belefogni, 10 ezer darab biztos megrendelése esetén, ahol ez az 50 millió forint megtérül a végén (5000 Ft haszon per darab csak erre, ezen felül a 10 ezer darab optika részelemeinek önköltsége, szállítása és raktározása). Utána kellene marketing költségvetés és dedikált marketinges, különben a cég működése nem tartható fent.

Ez pedig úgy, hogy itt csak összeszerelsz, és nagyon alsó hangon számolsz. Simán meg is lehet duplázni a számokat, ha jobb fizetést akarsz adni és jobb munkakörülményeket biztosítani.

Ha az optika elemeit is magad akarod gyártani, akkor én már látatlanban, utánaszámolás nélkül is minimum 10x ekkora pénzösszeget vizionálnék...</blockquote>


Hát, akkor már úgy kéne, hogy mindent itthon, még ha licensz is.
Viszont ezek szerint egy kisebb stadion árából kijönne:)


Amúgy nem kell feltétlenül éveken át fenntartani egy cég működését. Simán le lehet építeni, ha az eredetileg kitűzött cél már teljesült.

A legszerencsésebb az lenne ha egy működő vállalat keretein belül jönne létre és működne, és akkor a cél teljesítése után a munkaerő esetleg más részlegnél találhatna munkát.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Az új kalibert én sem értem. Ha saját (komoly) fegyver- és lőszergyártás lenne, akkor még valahol megérteném. De amúgy? Nem célszerű...

Ezért nem is történik semmi. Mondjuk volt nekünk egy rakás lőszergyárunk, de hadseregünk is volt... Nem tudom miből tartana a még meglévőket (vannak még?) átállítani valami más kaliber gyártására, meg megvenni annak a licencét. 5,56-ra váltani baromság, gondolom lenne rá lehetőség, de a 7,62 jobb, és még mindig van belőle. Talán arra játszanak, hogy mire kifogy a készlet lesz egységesen elfogadott új kaliber.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Hát 3500 dollár egy sig, optika vagy akármi nélkül. És még kb ennyit kell rááldozni optikában is de inkább még többet. HK 1500 dollár/db csupaszon.

Szép számcsűrés, akkor a modernizált AK63-ason is ilyen drága optika lenne? Ez esetben figyelemre méltóan olcsó volt az ajánlat.

1 500 USD ~ 430 000 HUF, még ha ÁFÁ-val számolok is, akkor is kijön e mellé egy Trijicon ACOG 4x32-es optika (~1200 dollár / 350 000 HUF).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
1000000 Forintból lehet venni egy új fegyvert rajta optikával és még talán egy lézercélzó is kijön nagy tételben.Nem a fegyver az összes hozzávalóval az olcsó a modernizált AK-ban hanem a lőszer és a logisztika.Senki nem gondol bele de nem csak egy repülőt kell karbantartani nem csak egy harckocsi mögé kell logisztikai támogatás és akkor még a horribilis lőszer árról nem is beszéltem amit egy esetleges áttérés eredményezne.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 970
113
Tessék bedolgozni, hogy jelen esetben a modernizált AK teljesen korrekt árban van, 150 darabos sorozatnál 1 millió és 1.2 millió (optikával satöbbi) közt van. 150 darabosnál, 15 000-nél biztos olcsóbb lenne de annyit meg nem rendelt a HM eddig.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
@Cifu
Köszönöm szépen.
Akkor nem csak szerintem érné meg egy esetleges széleskörű modernizáció előtt itthoni gyártáskultúrát teremteni. Nagy tételben simán megérné. A munkaerő pedig ha jobb képességűekből van összeválogatva, tanítható-átképezhető.
Hejj, az a 420 milliárd forint stadionpénz mire elég lett volna...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
<blockquote rel="Cifu">Az új kalibert én sem értem. Ha saját (komoly) fegyver- és lőszergyártás lenne, akkor még valahol megérteném. De amúgy? Nem célszerű...

Ezért nem is történik semmi. Mondjuk volt nekünk egy rakás lőszergyárunk, de hadseregünk is volt... Nem tudom miből tartana a még meglévőket (vannak még?) átállítani valami más kaliber gyártására, meg megvenni annak a licencét. 5,56-ra váltani baromság, gondolom lenne rá lehetőség, de a 7,62 jobb, és még mindig van belőle. Talán arra játszanak, hogy mire kifogy a készlet lesz egységesen elfogadott új kaliber.</blockquote>
Szerintem semmire sem játszanak, ha így lenne nem sorvadt volna el a teljes tüzérségi lőszergyártás az országban. 7,62x39 -et tudunk még gyártani, mást semmit, hogy ezt is meddig a jó isten se tudja. Utána visszatér a visszacsapó íj vagy nem tudom.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Szerintem nem érdemes védeni ezt az AK modernizációt mert úgy ahogy van egy hülyeség.
Kis szériában újítunk fel fegyvereket, ráadásul a végtermék dög nehéz, az általa használt kaliber pedig elavult.
Nem jó ez így szerintem.

Az új fegyverrel kapcsolatban pedig régebben leírtam már, hogy mik a lehetőségek, kaliberek szerint.
Azt is, hogy melyik mellet mi szól.
A másik pedig a beszerzendő mennyiség. Amennyire én tudom a harcoló alakulatok száma (<i>aki tényleges lő</i>) olyan 12000 fő körül van, de ott se mindenki használ karabélyt.
A reális tartalékokat is figyelembe véve 20000 db új karabély beszerzése bőven elég lenne.
Ez darabártól függően 2-30 milliárd forint közötti összeg, igénytől függően.
(<i>AK-103: 100000 Ft/db-tól, FN F2000 akár 1.5 millió forint-ig</i>)
Ennyi pénzt csak ki tud köhögni ez az ország, ilyen mennyiségben ez egyszerűen nem tétel...
Az eddig megvett AK modernizációs kiegészítőket pedig ezekre is föl lehet ám dobni. (<i>nagyrészt</i>)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Szerintem nem érdemes védeni ezt az AK modernizációt mert úgy ahogy van egy hülyeség.
Kis szériában újítunk fel fegyvereket, ráadásul a végtermék dög nehéz, az általa használt kaliber pedig elavult.
Nem jó ez így szerintem.

Az új fegyverrel kapcsolatban pedig régebben leírtam már, hogy mik a lehetőségek, kaliberek szerint.
Azt is, hogy melyik mellet mi szól.
A másik pedig a beszerzendő mennyiség. Amennyire én tudom a harcoló alakulatok száma (<i>aki tényleges lő</i>) olyan 12000 fő körül van, de ott se mindenki használ karabélyt.
A reális tartalékokat is figyelembe véve 20000 db új karabély beszerzése bőven elég lenne.
Ez darabártól függően 2-30 milliárd forint közötti összeg, igénytől függően.
(<i>AK-103: 100000 Ft/db-tól, FN F2000 akár 1.5 millió forint-ig</i>)
Ennyi pénzt csak ki tud köhögni ez az ország, ilyen mennyiségben ez egyszerűen nem tétel...
Az eddig megvett AK modernizációs kiegészítőket pedig ezekre is föl lehet ám dobni. (<i>nagyrészt</i>)

Már látom is a szalagcímeket:
- Orbán fegyverkezik.
- Orbán a migránsok elleni harcra készül.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Az igen, akkor fejlődünk mégis csak. Csak meghódítjuk a galaxist egyszer...
Minden másból viszont rá vagyunk szorulva idegen államok lőszereire. Egyre inkább tisztelem a Néphadsereget, 25 év alatt se fogyott még ki a készlet.
Mekkora a lőszerkészlet vajon a pár tucat aknavetőnkhöz? Vagy az ósdi Rpg-7 készlet hány darabot nyom még? Légvédelmi rakéta a Kubokhoz? Ha elfogy mennek a múzeumba? A tüzérségi gránátok ,rakéták az ugye 0 mivel nincs ilyen eszközünk.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
<blockquote rel="fip7">Szerintem nem érdemes védeni ezt az AK modernizációt mert úgy ahogy van egy hülyeség.
Kis szériában újítunk fel fegyvereket, ráadásul a végtermék dög nehéz, az általa használt kaliber pedig elavult.
Nem jó ez így szerintem.

Az új fegyverrel kapcsolatban pedig régebben leírtam már, hogy mik a lehetőségek, kaliberek szerint.
Azt is, hogy melyik mellet mi szól.
A másik pedig a beszerzendő mennyiség. Amennyire én tudom a harcoló alakulatok száma (<i>aki tényleges lő</i>) olyan 12000 fő körül van, de ott se mindenki használ karabélyt.
A reális tartalékokat is figyelembe véve 20000 db új karabély beszerzése bőven elég lenne.
Ez darabártól függően 2-30 milliárd forint közötti összeg, igénytől függően.
(<i>AK-103: 100000 Ft/db-tól, FN F2000 akár 1.5 millió forint-ig</i>)
Ennyi pénzt csak ki tud köhögni ez az ország, ilyen mennyiségben ez egyszerűen nem tétel...
Az eddig megvett AK modernizációs kiegészítőket pedig ezekre is föl lehet ám dobni. (<i>nagyrészt</i>)

Már látom is a szalagcímeket:
- Orbán fegyverkezik.
- Orbán a migránsok elleni harcra készül.</blockquote>

Esélyes. Talán ugyanaz az "újságíró" jegyezné, aki a mai HIMARS-ot ajnározó, vagy pár hete az ide telepített A10-esekre recskázó cikkeket is.

Az eredeti antigonosz kommentre:

Én mindenképp teremtenék hazai bázist, és ha a tervezést nem is, de a gyártást itthon oldanám meg.

Az ACR-nél csőcserével átalakítható a fegyver 5,56 és 7,62x39 közt, ez logisztikailag jó választás lenne, de drága, szvsz nagyobb sorozatban is 2000 USD körül lehet az ára.

AEK széria 7,62-es tagja a személyes favorit.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
antigonosz

A szalagcímek szerintem egy normális politikai vezetést nem érdekelnek, ha létfontosságú közpolitikai kérdésről van szó.

Viszont honatyáink annyira pacifisták, hogy simán kiállnának fa arccal/vagy vidáman nyilatkozni arról, hogy utód nélkül kivonják a T-72-őt és a KUB-ot, mert a "könnyű gyalogos" koncepció miatt amúgy sincs rájuk szükség.
Utánuk meg mennek majd a BTR-ek is a selejtbe, mert az igazán kemény harcosok saját lábukon érkeznek a csatatérre.
Ráadásul a gyalogos katonáinkat nem lehet TOW-vel kilőni :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Nem hallani semmilyen fejlesztésről, semmilyen téren. 2016 már itt a nyakunkon, amennyiben lennének fejlesztési tervek, a jövő évi kicsit emelkedett költségvetésben, talán pletyka szinten már kijött volna.
Azonban semmi hír e téren.
Tehát feltehetően nincs is semmi tervezve 2016-ra.
Talán fedezi a pénz emelkedés a magasabb illetményeket, esetleg fel tudják kicsit tölteni a hiányzó létszámot, de lehet ez sem biztos.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Nagyjából erre lehetett számítani hivatalos oldalról.

http://www.honvedelem.hu/cikk/54051_nincs_osszefugges_a_honvedsegi_repulobalesetek_kozott