A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
(...)1. Legalább évi 100 milliárd a létszámbővítés és a fizetés emelésre. 25-ről 40 ezer főre. Ez 4 nehéz gyalogos dandárt (4*5000 fő) 1 gépesített dandárt (5000 fő)+ légierő (kb. 1000 fő) + háttérintézményeket feltételezne.

1500 db Rába teherautó különböző felépítménnyel kb. 150 milliárdért
1500 db Iveco LMV kül. felépítménnyel kb. 150 milliárdért
50 000 db karabély kb. 50 milliárdért
50 000 db személyi felszerelés kb. 150 milliárdért
(testpáncél, sisak, egyenruhák (minimum téli/nyári), málha felszerelés, bakancs, stb...)

Csapj a kezedre, kis hazánkban a nehéz gyalogos szó Istenkáromlással ér fel. 1500 teherautó nem irreálisan sok? Aktuálisan kb 500 db ilyen-olyan teherautónk lehet, még háromszor ennyi nem túlzás? Az 50 000 karabélyt én kevésnek tartom. Ennyi kellene csak a katonáknak, AK-ból nem tudom mennyi van, de ha a nagyját elherdáltuk, támadás esetén egy népfelkelésnek nem jutna már semmi.
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
Tudták eddig is, csak a folyamatos leépítések következtében a harci helikopter képesség is ment a levesbe.
Tudják jól hogy mennyire kellene egy harci helikopter ezred.
Tudják a többit is, hogy mi kellene és mennyi és miből.
A realitás, az ami nem engedi hogy legyen, :)

Egyetértek!
Akinek van egy kis esze, tudja, hogy mi mindenre lenne szükség a HM-nek, de sajnos a döntéshozók, nem akarnak, mernek foglalkozni semmivel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 329
54 885
113
tomsinner

Nem részletes tervet csak nagyságrendet próbáltam leírni.
Én úgy számoltam, hogy egy szakasz 18 gyalogosból áll.
5 szakasz add ki egy századot (90 fő), 5 század egy zászlóaljat (450 fő), 2 zászlóalj egy ezredet (900 fő) és 5 ezred 1 dandárt (4500 fő)
Persze zászlóaljak között is van különbség rendeltetés szerint, de én úgy számoltam, hogy jó esetben 1 zászlóalj cipeli a többit ami 1 jármű/ sofőr-el számolva 225 rába+ 225 LMV dandáronként.

Persze 3600 fő elcipeléséhez 18 fő/rábá-val számolva 200 db rába is elég.
Viszont a rábák között csapatszállító mellet lenne ugye lőszer, üzemanyag, ivóvíz , élelmiszer, sebesült, konténer szállító jármű is.
Plusz speciális kialakítású járművek, mint a darus, a mobil generátorjármű, vagy a mobil harcvezetési pont.

Az LMV-kkel hasonló a helyzet, ott nagyrészt "Patrol" járművek lennének, de lenne mobil ATGM, SAM bázisjármű, felderítő jármű, előretolt légi irányító jármű stb...

E mellet feltételeztem kb. 90%-os gyakorlati háborús hadrafoghatóságot így jön + 50 db tartalékjármű a két típusnál.
Vagyis 225+25+225+25 jármű ami nálam 500 db összesen.

Ehhez jönnek még a "háborús tartalék" járművek típusonként 50-50 db. Így lesz meg a típusonkénti 300-300 db-os mennyiség.

Vagyis 5 db dandárral számolva (4 nehéz, 1 gépesített) kijön az 1500 db Rába és az 1500 db Iveco LMV.

Az 50000 db karabély egy 40000-s összlétszámú haderőnél nem kevés hiszen egyéb fegyverek is vannak a katonáknál , a harcoló alakulatok száma pedig olyan 26-30000 lenne a 40000 főből.
(jelenleg 25000-ből 18000 ez a szám.)

UI.:
könnyű gyalogos: saját lábán megy a harcba
nehéz gyalogos: teherautón/APC-n viszik a harcba
gépesített gyalogos: MBT+IFV-kkel megy harcba
(Light,motorized,mechanized infantry)
De ha tévednék javítsatok ki! ;-)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 329
54 885
113
tomsinner

Keresgéltem szállítójármű ügyben, és ezt a forrást találtam:
https://hu.wikipedia.org/wiki/A_Magyar_Honv%C3%A9ds%C3%A9g_fegyverzete
Olyan 1400 db körüli számszerűsített szállítójárműve van jelenleg a HM-nek, régi járművek nagy része kérdőjeles.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 043
113
Nagy sz.rt ér a Magyar honvédség gyerekek!!

Európa legnagyobb tömeghadseregét lekukázta 20 000 orosz katona úgy hogy orosz oldalon 0 páncélozott erő és még légierő sem volt.

http://www.honvedelem.hu/cikk/54038_minyok_a_loteren

Ez is egy kabaré

Inkább a létszámot kéne növelni és modern fegyverrel ellátni őket .

Tow stinger G-36 ,Patriot és az sz-xx légvédelmet meg úgy is hamar szétkapja az ellenség felesleges .

A szakik egy kemény hétvégéén megennénk a gépesített egységeinket btr t-72 légerővel együtt kivéve gripent
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 823
113
Na magyar terminológiában :
- könnyű lövész (gyalog/légiszállítású/terepjáró kocsi (merci, UAZ)
- gépkocsizó lövész (teherautón szállított, vagy APC-n (erre kéne a BTR nem arra amire használjuk)
- gépesített lövész (Na ide megy a kerkes de méginkább a láncos IFV)
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
tomsinner

Keresgéltem szállítójármű ügyben, és ezt a forrást találtam:
https://hu.wikipedia.org/wiki/A_Magyar_Honv%C3%A9ds%C3%A9g_fegyverzete
Olyan 1400 db körüli számszerűsített szállítójárműve van jelenleg a HM-nek, régi járművek nagy része kérdőjeles.

Én ezért tippeltem olyan 500 körülire. Nagyon sok a használt cucc, amik nem biztos hogy üzemelnek még, meg nekem úgy tűnik, vannak is átfedések a számok közt. Az újabb járműveket még fölösleges cserélni, szóval talán az 1500 helyett 500 még jöhetne. Mondjuk a wikipédia nem forrás, így ez az egész csak spekuláció. Kíváncsi vagyok az itteni "írástudó" emberek véleményére is a témában.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 698
3 923
113
„Srácok! Már az is csodálattal határos, hogy van még helikopterünk, de az abszolút meglepetés számomra, hogy a Minyókon rakétakonténerek vannak. Mindig is voltak, vagy rájöttek, hogy kib*szott gáz hogy nincsenek harci helikoptereink?”
A MI-8 úgy van kitalálva, hogy oldalanként két UB-16-os blokkot fel lehet rá szerelni (mármint a T verziók, mert a P, PSZ változatokra értelem szerűen nem kell ilyesmi és a MI-9-esen sem volt)
Szóval az eredetileg nekünk gyártott T verziókon fel volt szerelve a két-két tartó (a repülőmúzeumos 10439-ben benne van a célzókészüléke is).
Az iraki gépeken szintén rajta van/volt (ilyen van a képen is)
A finn gépeken nem volt és az utolsó három civil orosz gépen sem.
A Mi-17-eseken oldalanként 3 tartó van (ezekre UB-32 blokkot is lehet rakni), viszont a 706, 707 átalakított PP-ken nincs semmi.
Egyébként a 703, 705 átalakított N-es gépeken kívül ezekre a tartókra csak UB-blokkot és bombákat lehet rakni, ha jól tudom.
Egyébként szerintem régen is lőttek UB-blokkal Mi-8-asról, csak egy ideje nem és most megint felfedeztük, hogy hát ilyet is lehet.
Olyan ez mint a door gunner fegyverállvány, amit az oroszok használtak afganisztánban már, mi meg néhány éve fedeztük fel.
no, meg is van a bizonyíték (2009) :
https://youtube.com/watch?v=2X-ZaB4AJ5o
(3:38-tól)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 600
14 536
113
Ha jól emlékszem a honvédség nem akar szakítani a 7,62x39-es lőszerrel. Ráadásul anno Kalasnyikov-bácsi egy olyan fegyvert tervezett, ami bár nem kifinomult, de egyszerű felszereltséggel, alacsony képzettséggel is gyártható, ergo egy jobban felszerelt garázsban összedobod (kis túlzással).
A fegyvergyártás nem fekete mágia.

Szvsz, több féle úton is elindulhatunk a saját fejlesztés felé:

1. A kalasnyikov egy javított, továbbfejlesztett változata, 7,62-es űrméretben, szereléksínnel, minden földi jóval. Ez a legolcsóbb elgondolás, még akkor is ha a teljes gyártást be kell rendezni közel 0-ról.

2. ugyanez 5,56 os NATO űrméretben.

3. Egy nyugati fegyver, vagy működési elv teljes licence. (0 exportpiac, komoly tőke nem tud felépülni idehaza, magas korrupció kockázat, kis ráhatás a minőségi fejlesztésre.)

4. Egy nyugati működési elv, Kalasnyikov űrméretre való áttervezése. (Ezzel egy kisebb piaci rést is ki tudnánk tölteni külföldön, ahol sok kisebb ország szívesen lecserélné az AK-kat valamiféle modern cuccra- mondjuk a közelkeleten. Nem véletlen, hogy az orosz, és ukrán továbbfejlesztéseknek még mind a mai napig van 7,62-es variánsa.)

De ez, mint minden más politikai szándék nélkül esélytelen.


1-es lenne a legjobb (A545/A762). Főleg ha sikerülne megcsinálni váltható kaliberesre.

4-es talán. Leginkább az ACR-re gondolok, ami elvileg harctéri körülmények közt átszerelhető 556-ról 762-re és vissza (bár ne ma szabvány AK tárat használja)




Srácok! Már az is csodálattal határos, hogy van még helikopterünk, de az abszolút meglepetés számomra, hogy a Minyókon rakétakonténerek vannak. Mindig is voltak, vagy rájöttek, hogy kib*szott gáz hogy nincsenek harci helikoptereink?
kep.php

kep.php



Amennyire tudom mindig is voltak - bár talán nem az összes példány.



<blockquote rel="fip7">
(...)1. Legalább évi 100 milliárd a létszámbővítés és a fizetés emelésre. 25-ről 40 ezer főre. Ez 4 nehéz gyalogos dandárt (4*5000 fő) 1 gépesített dandárt (5000 fő)+ légierő (kb. 1000 fő) + háttérintézményeket feltételezne.

1500 db Rába teherautó különböző felépítménnyel kb. 150 milliárdért
1500 db Iveco LMV kül. felépítménnyel kb. 150 milliárdért
50 000 db karabély kb. 50 milliárdért
50 000 db személyi felszerelés kb. 150 milliárdért
(testpáncél, sisak, egyenruhák (minimum téli/nyári), málha felszerelés, bakancs, stb...)

Csapj a kezedre, kis hazánkban a nehéz gyalogos szó Istenkáromlással ér fel. 1500 teherautó nem irreálisan sok? Aktuálisan kb 500 db ilyen-olyan teherautónk lehet, még háromszor ennyi nem túlzás? Az 50 000 karabélyt én kevésnek tartom. Ennyi kellene csak a katonáknak, AK-ból nem tudom mennyi van, de ha a nagyját elherdáltuk,<b> támadás esetén egy népfelkelésnek nem jutna már semmi</b>.</blockquote>

Szerintem ez volt a cél.

Magyarországon a hatalom irgalmatlanul fél a civileknél/polgároknál levő lőfegyverektől ill. azok bármiylen önvédel mi szervezkedésétől.

Meg aztán a ideiglenes jenki itt-tartózkodást is kényelmetlenebbé tehet az ilyesmi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 314
76 927
113
Nem kell túlmisztifikálni ezt a tár dolgot.Az 5 tár az egy alap ami feladat függvényében változna.Nálunk van pár olyan katona aki 99-ben a határon volt az öt tár mellé a tűzpárjával kaptak még egy málhagyíknyi rakaszt és teli tárakat.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Szerintem ez volt a cél.

Magyarországon a hatalom irgalmatlanul fél a civileknél/polgároknál levő lőfegyverektől ill. azok bármiylen önvédel mi szervezkedésétől.

Meg aztán a ideiglenes jenki itt-tartózkodást is kényelmetlenebbé tehet az ilyesmi.

Amit írsz, azzal egyetértek nagyrészt, de nem tudom, népfelkelés alatt te mit értettél. Én ezt.
https://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A9pfelkel%C3%A9s

Nem kell, hogy az embereknél legyen állandóan a csúzli. Mondjuk aki a vizsgálatoknak megfelel annál lehetne, de ez más kérdés. Érintettük a témát, hogy simán lehetne rendőrségi lerakatokba telepíteni az önkénteseknek szánt fegyverzetet. Ezzel párhuzamosan, ha egyszer lecseréljük a PSZH-inkat valami modernebb cuccra, a kapitányságokon 1-2 BTR-t simán eltudnék képzelni. Bár ma ez reménytelen, mikor a rendőrséget sem saját maguk őrzik, hanem a FBŐ. Szánalmas.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 600
14 536
113
<blockquote rel="tarzaan">Szerintem ez volt a cél.

Magyarországon a hatalom irgalmatlanul fél a civileknél/polgároknál levő lőfegyverektől ill. azok bármiylen önvédel mi szervezkedésétől.

Meg aztán a ideiglenes jenki itt-tartózkodást is kényelmetlenebbé tehet az ilyesmi.

Amit írsz, azzal egyetértek nagyrészt, de nem tudom, népfelkelés alatt te mit értettél. Én ezt.
https://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A9pfelkel%C3%A9s

Nem kell, hogy az embereknél legyen állandóan a csúzli. Mondjuk aki a vizsgálatoknak megfelel annál lehetne, de ez más kérdés. Érintettük a témát, hogy simán lehetne rendőrségi lerakatokba telepíteni az önkénteseknek szánt fegyverzetet. Ezzel párhuzamosan, ha egyszer lecseréljük a PSZH-inkat valami modernebb cuccra, a kapitányságokon 1-2 BTR-t simán eltudnék képzelni. Bár ma ez reménytelen, mikor a rendőrséget sem saját maguk őrzik, hanem a FBŐ. Szánalmas.</blockquote>


Értheted ezt is, meg értheted az 56-hoz hasonló, elnyomó/kizsákmányoló kormányzat elleni fellépést is.

Én amúgy az ilyen tartalékos/népfelkelő fegyvereket inkább valami titkos, jól őrzött helyre telepíteném.

Egyébkén t igen, tényleg szánalmas.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 029
26 573
113
Bár ma ez reménytelen, mikor a rendőrséget sem saját maguk őrzik, hanem a FBŐ. Szánalmas.

Tehát ha jól értem, vonjuk ki a rendőri állomány tíz százalékát a szolgálatból és marasztaljuk őket a kapitányságokon és egyéb rendőrségi ingatlanokon, hogy őrizzék azokat munka helyett. Attól aztán javulni fog az amúgy is nagyszerű közbiztonságunk!

Nem tudom honnan származik az az eszement idiotizmus, amely a professzionális szervezetek tagjait a munkájuk helyett takarítással meg őrzés-védelemmel akarja lefoglalni, de nyilvánvaló, hogy a magyar nemzeti elmebaj egyik megnyilvánulása.