A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Ha majd egyszer ilyen szintű gyakorlat lesz és kiáll ekkora erő csípőből itthon korszerűbb technikával, akkor azt mondom, hogy van is képesség....

image_31.jpg
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 640
886
113
molni:

Bármikor, az amcsik szívesen jönnének. :D :D

(Tegnap amúgy láttam Kelenföldön 1 tehervonatot Tata felé, 7-10x Oshkosh Palletised Load System, 3 Stryker, 1 tartálykocsi + 1 markoló)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="honved">Hülyeség, semmilyen pártideológiai szűrés nincs a Honvédségnél, a katonák felvételénél. Valamint, amennyiben igazad lenne, akkor nem egy mindössze kb., 10.000 fős bevethető erővel bíró haderőnk lenne, hanem ennek a többszöröse.
Ebből sajnos az is következik, hogy amíg Orbán hatalmon van, addig itt rendes hadsereg nem lesz. </blockquote>

Nana, azért szerintem te nagyon szelektív vagy, azt már elfelejtetted, hogy az egyetlen valódi honvédségi fejlesztést az utóbbi 25 évben "azorbán" hajtotta végre a Gripen-program elindításával?! Viszont akárhogy is nézzük, a teljes Honvédségi Lezüllesztő Programban közel azonos mértékben bűnös minden gengszterváltás óta létező kormányzópárt, csak éppen + egy jó pont a Fityisznek a Griffekért!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 509
113
http://szentkoronaradio.com/blog/2016/01/31/legierolkodes-elso-resz/

http://szentkoronaradio.com/blog/2016/02/04/legierolkodes-masodik-resz/

http://szentkoronaradio.com/blog/2016/06/29/legierolkodes-harmadik-resz/
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A mai kormányinfó Lázár sajttájon elhangzott hogy, Simicskó Miniszter úr jelenleg is tárgyal a Miniszterelnökkel. Két napirendi pont van, a mai kormányülésen.

1. Honvédség fejlesztése.
2. Önkéntes tartalékos szolgálat kialakítása.

A két dolgot, külön említette egymástól a miniszter.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 751
113
:D
Nem lesz itt semmiféle fejlesztés. Ha lesz az azt jelenti, hogy hamarosan háborúra készülhetünk. Mindig csak az utolsó pillanatban, kapkodva, éppen amit lehet.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 488
14 277
113
A mai kormányinfó Lázár sajttájon elhangzott hogy, Simicskó Miniszter úr jelenleg is tárgyal a Miniszterelnökkel. Két napirendi pont van, a mai kormányülésen.

1. Honvédség fejlesztése.
2. Önkéntes tartalékos szolgálat kialakítása.

A két dolgot, külön említette egymástól a miniszter.

Mivel Mészáros Lőrincnek, sem Andy Vajnának nincs hadiipari érdekeltsége...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
http://mno.hu/belfold/ha-megijedunk-katonakert-kialtunk-1349681

Egyet tudok érteni a cikkben leírtakkal.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 488
14 277
113
http://mno.hu/belfold/ha-megijedunk-katonakert-kialtunk-1349681

Egyet tudok érteni a cikkben leírtakkal.

Én csak részben.

Sokkal fontosabb lenen egy komoly testnevelés az általános iskolától kezdve, hogy a 18-20 éves korosztály megfelelő fizikai állapotban legyen. Ha ehhez megfelelő hozzáállás - hazaszeretet - társul, szvsz egy sima lövészképzés megfelelő oktatás mellett akár pár hét alatt lezavarható. Ismétlem: lövészekről beszélek ha megvan a megfelelő fizikum + motiváció.

A migrációs nyomást is tudnák kezelni, nem kéne rendészeti kiképzés, egyszerűbb lenne a jogszabályok módosítása.

Nyilvánvaló, hogy spec-op feladatokra ez kevés lenne, hagyományos háborúban viszont nagyon is elrettentő lenne egy nagyobb létszámú haderő - pláne ha van hozzá megfelelő fegyverzet.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 982
113
A jelenlegi állomány se kapott nagyon különleges rendészeti képzést. Főleg hogy aki kimászik a három hónapos alapkikről egyből meg a határra.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
<blockquote rel="honved">http://mno.hu/belfold/ha-megijedunk-katonakert-kialtunk-1349681

Egyet tudok érteni a cikkben leírtakkal.

Én csak részben.

Sokkal fontosabb lenen egy komoly testnevelés az általános iskolától kezdve, hogy a 18-20 éves korosztály megfelelő fizikai állapotban legyen. Ha ehhez megfelelő hozzáállás - hazaszeretet - társul, szvsz egy sima lövészképzés megfelelő oktatás mellett akár pár hét alatt lezavarható. Ismétlem: lövészekről beszélek ha megvan a megfelelő fizikum + motiváció.

A migrációs nyomást is tudnák kezelni, nem kéne rendészeti kiképzés, egyszerűbb lenne a jogszabályok módosítása.

Nyilvánvaló, hogy spec-op feladatokra ez kevés lenne, hagyományos háborúban viszont nagyon is elrettentő lenne egy nagyobb létszámú haderő - pláne ha van hozzá megfelelő fegyverzet.

</blockquote>

Ahhoz hogy felelősséggel harctérre küldjön egy katonát a parancsnoka, legalább fél éves, de inkább hosszabb idejű kiképzés kell, még egy lövésznek is. Nem elég csak lőni tudni, a harcászati elemek rutinból kell hogy menjenek. Lövészettel egybekötve. Ehhez rengeteg gyakorlás kell, több hónapnyi időben.
Jellemző, a világháború poklában, a 12. SS páncéloshadosztály 1944-ben, a katonák bevonulásától számítva, 9 hónap múlva kapta csak meg a harcra kész minősítést. Noha háború volt, fegyver, felszerelés akkor még bőven volt, a kiképzés pedig nagyon intenzív és lényegre törő volt szintén. Mégis szükség volt ennyi időre, ahhoz hogy hatékony páncélos és páncélgránátos kötelékek legyenek.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Nem tudom mennyire jó összehasonlítás, mert ők a frontra mentek, akik meg békeidőben akár önkéntesként, akár sorosként kapnak kiképzést, lehet, hogy 30 évig sem veszik elő a tanultakat, akkor meg valószínűleg mindegy, hogy 9 hónap, vagy akár 18 a kiképzés időtartama. Ahol komolyan veszik a tartalékosságot, ott folyamatosan frissen tartják a begyakorlottakat, tanultakat.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
A hadsereg elsődleges feladata egy demokráciában: a nép által megválasztott kormány parancsainak feltétel nélküli követése.

Igen, ehhez kéne demokrácia. Meg persze azért a "feltétel nélküli követése" dolgot megfelelő módon kell érteni.

Ez a mostani rendszer még nagyon messze van a nyílt diktatúrától.

Konkrétan videófelvétel van róla, hogy egy lépésre. Amikor Orbán emberei fizikailag igyekeznek akadályozni a népszavazást, akkor ott már komoly gond van. Orbán is azért hátrált ki a boltbezárásos népszavazás mögül, mert gyakorlatilag már a következő lépésben nyílt diktatúrákban használatos eszközöket kellett volna bevetnie, de egyrészt tudja, hogy ezt Brüsszel már nem nézné el, másrészt a saját kormányaparátusa se lenne már annyira készséges. A demokrácia állapotát mutatja, hogy az ügyészség nem vizsgálta ki a dolgot.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
az egyetlen valódi honvédségi fejlesztést az utóbbi 25 évben "azorbán" hajtotta végre a Gripen-program elindításával

Aminek végül is az anyagai alapjait az őt megelőző kormány rakta le. Ráadásul az a légierőfejlesztési program is hagy maga után kételyeket: A gripen volt-e a jó választás? Nem lehetett volna-e rendes C/D verziókat vásásrolni az átalakított A/B verziók helyett? stb.

Meg ugye idetartozik, hogy Orbánék vitték le a honvédelmi költségvetést 2010 után a rendszerváltozás utáni mélypontra. És amúgy sem csináltak semmit a hadsereggel már hat éve. Persze ebben minden kormány keze benne van, de most jelenleg csak az aktuális kormányra mutogathatunk. Okkal.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
:D
Nem lesz itt semmiféle fejlesztés. Ha lesz az azt jelenti, hogy hamarosan háborúra készülhetünk. Mindig csak az utolsó pillanatban, kapkodva, éppen amit lehet.

Jah, vesz a hadsereg Csepel bicikliket a lövészeknek.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
A hadsereg elsődleges feladata egy demokráciában: a nép által megválasztott kormány parancsainak feltétel nélküli követése. Pont.

Erre csak most lettem figyelmes. Ez így nagyon nem igaz. A szolgálati szabályzati rendszer több helyen tárgyalja, hogy milyen típusú parancsokat nem szabad végrehajtani. Ezek többnyire az aláírt nemzetközi egyezményekkel harmonizálnak. Gondolom, hallottál már háborús bűnökről, és a hatalomváltások utáni hazai következményekről. Meg kell gondolni, hogy mikor és ki ellen alkalmazod. Ezért nem a hadsereg a legfőbb végrehajtó, hanem a különféle párthű seggfejekből álló szabadcsapatok meg miegymás, akik a háború alatt előjogokat élveznek a hadsereg katonáival szemben, de utána hullanak a fejeik.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Nem tudom mennyire jó összehasonlítás, mert ők a frontra mentek, akik meg békeidőben akár önkéntesként, akár sorosként kapnak kiképzést, lehet, hogy 30 évig sem veszik elő a tanultakat, akkor meg valószínűleg mindegy, hogy 9 hónap, vagy akár 18 a kiképzés időtartama. Ahol komolyan veszik a tartalékosságot, ott folyamatosan frissen tartják a begyakorlottakat, tanultakat.

Nem összehasonlítás, hanem példa volt részemről. Akkor kicsit másképp...
Honvédségnél és csak lövész katonánál maradva, az alapkiképzés most 3 hónap.
Ezután kerül a honvéd abba a kötelékbe ahol szolgálatát tölti.
Itt először megtanul rajban harcászkodni, + a megfelelő lőkiképzéssel és lövészettel megspékelve a harcászati ismereteket.
Majd megtanul a raj tagjaként, szakaszban harcászkodni, + elvégezve a megfelelő, ide tartozó lövészetet.
Mindezt követően, megtanul században harcászkodni, + a megfelelő, szintén ide vágó lövészetekkel párhuzamosan.
Közben elsajátít több ismeretet is még, ami nélkülözhetetlen a harctevékenység során számára. ( műszaki, vegyvédelmi, túlélési, stb. )
Ezen tevékenységek mellett, illik legalább fél évente, ha normális a kiképzés menete, megrendezni zászlóalj gyakorlatot.
Amire a felkészülés és végrehajtás, szintén heteket is igénybe vehet.
Amennyiben figyelembe vesszük, hogy egy jól képzett katona rutinból, készség szinten kell hogy végezze feladatát harc közben, akkor bizony, a sok kiképzés és gyakorlás, eltart legkevesebb fél évig. Persze ha igazán jó eredményt akarunk a végén, akkor ez inkább 1 év, mire egy harcra minden tekintetben kész és alkalmas katonát kapunk.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Értem.
Akkor még azt kérdezném, hogy egy fél éves, vagy egy éves képzés, rutin, ha nem nem tartják frissen, akkor mennyi idő alatt felejtődik el? Meddig ér valamit?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Nos, mindenkénél ez más is lehet akár. Én 1987-88-ban voltam lövész rajparancsnok. A mai napig rengeteg dologra emlékszem. Igaz, mert érdekel is a téma, ami mindenkinél nem lehet meg. Azonban az élet egyik legjobb példája, a Kelet ukrajnai harcokban, szinte hetek alatt felállított és ütőképessé tett, több tízezres ottani orosz erők szereplése. Minden oroszországi segítség ellenére, a harcolók döntő többségét, az egykoron sorkatonai szolgálatot letöltött, volt katonákból álló erők alkották és eredményesen. Nem lett volna mindez lehetséges, ha a harcokban részt vevők, előzőleg ne kaptak volna megfelelő kiképzést, akár évekkel a mostani események előtt. Idézve egy klasszikust, Steiner SS tábornok mondása szerint: minél több izzadság a gyakorlótéren, annál kevesebb vér a csatatéren. :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 960
113
Értem.
Akkor még azt kérdezném, hogy egy fél éves, vagy egy éves képzés, rutin, ha nem nem tartják frissen, akkor mennyi idő alatt felejtődik el? Meddig ér valamit?
Pár hónap. Én speciel 8 évig voltam hivatásos Hőr. 1 évvel a leszerelésem után már fogalmam nem volt egy árva törvényről meg hasonlóról sem. Azóta meg már nagyon megkopott szvsz a nullára redukálódott a tudásom. Kalával meg PA-val persze úgy érzem gond nélkül el boldogulnék, de az a kecskemolesztálóknak is megy. A Honvédségnél híradós voltam , elég sok mindent megtanultam a rádiókról. Voltam P-123(?) titkosító állomás kezelő, R-142 állomás kezelő, meg valami Csepelen is voltam relés és BTR-60-on is kiokosítottak talán PU-12 típus már nem tudom mert 2 féle volt. Na pár évre rá már egy R-107-el se tudtam volna közös nevezőre jutni.:)