A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 203
2 673
113
Tudom hogy Wikipedia, de a Bren CZ 807-es is 7,62x39 es azt irjak rola, hogy tar nelkul 3,15 kg. Az 5,56x45-os verziojarol pedig azt, hogy tar nelkul 3,41 kg.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 977
113
Meg az optikát lehetett volna alacsonybakosra cserélni a magas helyett. De hát ajándék lónak ne nézd a fogát. Egyébként a súly abból adódik, hogy 7,62x39-es a lőszer. Ha kisebb lenne akkor az egész fegyver kisebb lenne. Ez egy 50 éves dizájn, hiába toldozgatjuk foldozgatjuk, akkori elvek szerint készült. Akkori igények figyelembe vételével.
Ez ok krisss, de modernizálás előtt ugyanezzel a lőszerrel könnyebb volt a fegyver és kevesebb "csallang" lógott rajt. Most úgy néz ki mint egy ringispíl. A hátsó markolat az részemről ok, legyen ergonómikus, remélem nem törik könnyen, a taz készletet is bele kéne szerkeszteni. A tusánál meghagytam volna a D-ét ha könnyebb egyszerűbb nincsen,vagy a fatusást ha valakinek rövidebb kell mert kis termetű. Több millió ember lőtt már a régi tusokkal mégse haltak bele, háborúkat nyertek meg. Az első markolat az mi a faxnak azt nem tudom, meg van magyarázva de inkább csak duma ez, egy felesleges akadék a fegyveren szerintem. A kompenzátor hova lett? Mi az az új izé rajt? Nem zavar be használatkor? Mert azért nem mindegy egy alkatrész. Ráadásul hosszabb lett a fegyver így. Az optikai kütyüket meg könyörgöm miért a tokfedélre rakták... jujj ... és ezek a zsenik tucatszám megélnek a MH-n havi milliókért... Mi toszért nem lehetett oldalt felszerelni egy gyors csatlakozós foglalatot ezeknek... A gránátvető meg megint csak nem kell mindenkinek, ráadásul orrnehéz lesz a fegyver amihez hozzá kell szokni. De ebből is jobb lenne egy le fel csatolható menet közben.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 977
113
Nem történik semmi, 5 éve legyártottak 100-200 közti darabszámot és lezárták a projektet. Amúgy ebből a fegyverből könnyebbet nem tudsz nagyon kihozni, hacsak nem műanyagokat alkalmazol a szereléksínekhez, de az nem igazán jó megoldás. Elavult, nincs mit rajta szépíteni. Ha 5.56-os vagy 5.45-ös lenne akkor az egész könnyebb lenne, de nem az.
De legalább ne legyen nehezebb.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Kriss

Nem a kalibere miatt nehéz a fegyver!
Azért nehezek a "modernizált" AK-ink mert szar munkát végeztek nagyon drágán!
"Csupaszon" az alábbi fegyverek súlya:

Az AK-103 3.40 kg
Az M-16 3.26 kg
Az AK-104 3.00 kg
Az M-4 2.88 kg
AEK-973 3.25 kg

Minimális a különbség súlyban az azonos méretű fegyvereknél.
A pár dkg-os különbséget súlyban , szerintem, az újratöltési mechanizmus mikéntje adja. Az M4-nél közvetlenül fúj vissza a gáz, míg az AK-103-ban van egy gázdugattyú (+0.2 kg) , az AEK-ben meg egy a gázdugattyúval ellentétesen mozgó ellensúly is van (+0.4 kg)
Nem a kaliber miatt ilyen rohadt nehezek a magyar "modernizált" AK-k. Hanem mert szar munkát végeztek a modernizáció során!

Soha nem lőttem ilyen fegyverekkel, viszont fizika órán figyeltem, így az jutott eszembe, hogy ha nagyobb a tömege a fegyvernek, akkor kisebb a visszarugása is. Ez nem hasznos tulajdonság? Nem lesz pontosabb tőle a fegyver?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 977
113
Soha nem lőttem ilyen fegyverekkel, viszont fizika órán figyeltem, így az jutott eszembe, hogy ha nagyobb a tömege a fegyvernek, akkor kisebb a visszarugása is. Ez nem hasznos tulajdonság? Nem lesz pontosabb tőle a fegyver?
De igen, viszont célra tartani fárasztóbb többször, vagy hosszabb ideig. Egy tele táras AMMSZ-nek épp elfogadható a súlya. Plusz 1-2 kiló és lassan elérünk egy PKM súlyához amit meg már a faxom cipelne egész nap. Nem sok az az 1 kiló de 12-24 óra alatt 50 deka plussz is kényelmetlen. Én többször is bevágtam a PA-t a hátizsákba ha tehettem 15-20km gyaloglások alatt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Ez ok krisss, de modernizálás előtt ugyanezzel a lőszerrel könnyebb volt a fegyver és kevesebb "csallang" lógott rajt. Most úgy néz ki mint egy ringispíl. A hátsó markolat az részemről ok, legyen ergonómikus, remélem nem törik könnyen, a taz készletet is bele kéne szerkeszteni. A tusánál meghagytam volna a D-ét ha könnyebb egyszerűbb nincsen,vagy a fatusást ha valakinek rövidebb kell mert kis termetű. Több millió ember lőtt már a régi tusokkal mégse haltak bele, háborúkat nyertek meg. Az első markolat az mi a faxnak azt nem tudom, meg van magyarázva de inkább csak duma ez, egy felesleges akadék a fegyveren szerintem. A kompenzátor hova lett? Mi az az új izé rajt? Nem zavar be használatkor? Mert azért nem mindegy egy alkatrész. Ráadásul hosszabb lett a fegyver így. Az optikai kütyüket meg könyörgöm miért a tokfedélre rakták... jujj ... és ezek a zsenik tucatszám megélnek a MH-n havi milliókért... Mi toszért nem lehetett oldalt felszerelni egy gyors csatlakozós foglalatot ezeknek... A gránátvető meg megint csak nem kell mindenkinek, ráadásul orrnehéz lesz a fegyver amihez hozzá kell szokni. De ebből is jobb lenne egy le fel csatolható menet közben.

A 2-es verziós modernizált AK-n nem a tokfedélen van a szereléksín, hanem egy oldalsó sínre lehet feltenni egy picatinny sínnel ellátott foglalatot.

Egyébként a jórészt a súlynövekedést nem a szereléksínek vagy az új markolat, vagy a válltámasz adja. Hanem az optikák (főleg ha minden fenn van rajta) Ha rádobsz egy M4-esre mindent, az is felkúszik szépen gyorsan 5 kilóra. A kompenzátor meg azért került cserére mert ezzel elvileg pontlövő a fegyver és nem kell bekalkulálni a lövedék a jobbos huzagolásból adódó oldalra tartását (magyarul nincs már "cél az alsó széle közepe"). A mellső markolat hidd el baromi jó dolog, nagyon segíti a célra tartást, kíméli a csuklót. Az más kérdés hogy a jelenleg vitatott darab rohadt ormótlan és nehéz. Másik nagy hiba még a magyar modernizált AK-n, hogy a optika baromi magasan van és ez ezért ha lőni akarsz sokkal magasabbra kell emelni a fejedet, ergó nagyobb célpontot nyújtasz közben.

Itt egy bizonyítottan jól sikerült AK modernizáció, össze lehet hasonlítani a kettőt. Mint azt látni üresen ez is kb tarotta az eredeti súlyt, az optikák a nehezek, ezt el kell fogadni.
http://fabrykabroni.pl/en/produkty/karabiny/szturmowy-wz-96-beryl/
 
D

danielblack

Guest
Nagyon szimpatikus amit az olaszok csinálnak. Amit nem maguk terveznek azt is licencbe gyártják, vagy próbálnak közösen tevékenykedni más országokkal. A helikoptereiket már be sem teszem mert azokról már volt szó bőven. Egy komplett csomagot lehetne az olaszokkal összehoznunk.
Centauro 155mm
155_1.jpg

cJDkx2ldic4.jpg

Páncélvadász 120mm
_DSC6109.jpg

Freccia Ifv (a gyártó nem APC jelzést használ)
Centauro_AIFV_VBM_Freccia_armoured_infantry_fighting_Hitfist_turret_25mm_cannon_vehicle_Italy_Italian_army_640.jpg

draco.jpg

Centauro_ARV_wheeled_Armoured_Recovery_Vehicle_Iveco_Oto_Melara_Italy_Italian_defence_industry_military_technology_001.jpg

6e5058ac45cdb4b4cdc44117505ea9e6.jpg

Beretta ARX 160
1706px-Beretta_AR_with_thermal_sight_and_grenade_launcher.jpg

Aster
3-sampt-battery.jpg

Aspide
15e1cfbae45624c38a9b97bbf446b0e0.jpg

Dardo
933867467_ec78f36141_z.jpg


És itt a motiváció:
http://www.maszol.ro/index.php/gazdasag/73055-pancelosokat-gyarto-nemet-roman-vegyesvallalat-alakult
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov

R0kaúr

Well-Known Member
2017. január 2.
373
375
63
a 155-ös centauro csak proto, az olasz sereg sem rendelt belőle, a c1 ariete nem egy jó konstrukció, a legutóbbi strong europán is sok hibája előjött
a dardoból jó pár alváltozatot terveztek, nem tudom, hogy állnak
a frecciaból van már aknavetős is, meg tán sima apc torony nélküli parancsnoki pl tuti
a centauróbol meg 1 és 2 is, de van topikja a centauro/frecciának abba van tobb infó asszem
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Nagyon szimpatikus amit az olaszok csinálnak. Amit nem maguk terveznek azt is licencbe gyártják, vagy próbálnak közösen tevékenykedni más országokkal. A helikoptereiket már be sem teszem mert azokról már volt szó bőven. Egy komplett csomagot lehetne az olaszokkal összehoznunk.
Centauro 155mm
155_1.jpg

cJDkx2ldic4.jpg

Páncélvadász 120mm
_DSC6109.jpg

Freccia Ifv (a gyártó nem APC jelzést használ)
Centauro_AIFV_VBM_Freccia_armoured_infantry_fighting_Hitfist_turret_25mm_cannon_vehicle_Italy_Italian_army_640.jpg

draco.jpg

Centauro_ARV_wheeled_Armoured_Recovery_Vehicle_Iveco_Oto_Melara_Italy_Italian_defence_industry_military_technology_001.jpg

6e5058ac45cdb4b4cdc44117505ea9e6.jpg

Beretta ARX 160
1706px-Beretta_AR_with_thermal_sight_and_grenade_launcher.jpg

Aster
3-sampt-battery.jpg

Aspide
15e1cfbae45624c38a9b97bbf446b0e0.jpg

Dardo
933867467_ec78f36141_z.jpg


És itt a motiváció:
http://www.maszol.ro/index.php/gazdasag/73055-pancelosokat-gyarto-nemet-roman-vegyesvallalat-alakult


Én még mindig nem bízok az olasz technikában, a cseh ismerőseim akik dolgoztak vele az Iveco LMV-t is szidják mint a bokrot. Gyenge a motor, és a sok különböző beszállító meg összeszerelő műhely miatt az azonos típusú modellek is tudnak különbözni. A C1 nem jól védett, és az automata váltója nagyon könnyen le tud égni, nem megbízható (olasz HK paracsnok mondta)
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
A 2-es verziós modernizált AK-n nem a tokfedélen van a szereléksín, hanem egy oldalsó sínre lehet feltenni egy picatinny sínnel ellátott foglalatot.

Egyébként a jórészt a súlynövekedést nem a szereléksínek vagy az új markolat, vagy a válltámasz adja. Hanem az optikák (főleg ha minden fenn van rajta) Ha rádobsz egy M4-esre mindent, az is felkúszik szépen gyorsan 5 kilóra. A kompenzátor meg azért került cserére mert ezzel elvileg pontlövő a fegyver és nem kell bekalkulálni a lövedék a jobbos huzagolásból adódó oldalra tartását (magyarul nincs már "cél az alsó széle közepe"). A mellső markolat hidd el baromi jó dolog, nagyon segíti a célra tartást, kíméli a csuklót. Az más kérdés hogy a jelenleg vitatott darab rohadt ormótlan és nehéz. Másik nagy hiba még a magyar modernizált AK-n, hogy a optika baromi magasan van és ez ezért ha lőni akarsz sokkal magasabbra kell emelni a fejedet, ergó nagyobb célpontot nyújtasz közben.

Itt egy bizonyítottan jól sikerült AK modernizáció, össze lehet hasonlítani a kettőt. Mint azt látni üresen ez is kb tarotta az eredeti súlyt, az optikák a nehezek, ezt el kell fogadni.
http://fabrykabroni.pl/en/produkty/karabiny/szturmowy-wz-96-beryl/
Ez a lengyel AK gyonyoru...:):oops::D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Igen és komfortos is. Lőni nem volt alkalmam vele, de megnézhettem meg megtapizhattam :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Igen Lengyelországban rendszeresítve van és ők valami oknál fogva el is vannak látva vele...

Szlovákiában voltam egy egész nagymértékű NATO gyakorlaton és ott volt lehetőségem megnyalogatni a lengyelek meg a csehek járműveit, (Rosomak, Pandur II, Iveco LMV) meg a kézifegyvereiket is.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Igen Lengyelországban rendszeresítve van és ők valami oknál fogva el is vannak látva vele...

Szlovákiában voltam egy egész nagymértékű NATO gyakorlaton és ott volt lehetőségem megnyalogatni a lengyelek meg a csehek járműveit, (Rosomak, Pandur II, Iveco LMV) meg a kézifegyvereiket is.
A harcjárművek közül melyiket látnád a legszívesebben a BTR-ek helyett?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
A rosomakot, főleg az új távirányított tornyost. A Pandur II - szintén távirányított fegyvertoronnyal operál, (ezt volt alkalmam megjáratni kicsit) viszont a védettsége nagyon kevés. A csehek azt mondták, hogy nem ülnének bele szívesen úgy hogy lőnek rá.
 

R0kaúr

Well-Known Member
2017. január 2.
373
375
63
meglep, hogy az iveco lmv gyermekbetegségekkel küzd, már vagy 13 ország rendszeresítette, nem kis összdarabszámban
érdekes, hogy a pandur ii védettségét kevésnek érzik, papíron olyan védettsége van mint a többi hasonló kategóriás cuccnak, bár ugye még az osztrákok sem vettek belőle, csak a csehek meg a portugálok