A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
10 485
9 622
113
a kocsi pk nak a raj pk amikor desszant bent van csak gond esetén szól. (amit megtehet hisz átlátja a helyzetet pillangó mostmár kamerák által.)
de mivel a jármű nem egyedül mozog a szakasz vagy tűzpár pk szabja meg a fő csapásirányt. az meg hogy azon bellül mit csinál... (a karbélyosnak sincs megondva melyik bokorba bújjon ha csak nem pont az a cél hogy kifejezetten egy kiszemelt bokorba bujjon.)

• Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
10 485
9 622
113
A BTR-ben arról az oldalról ahol 3-an ülnek fizikai képtelenség, hogy a géppuskás szálljon ki elsőnek.
bedesszant varia esetén nem egészen de a br teljesen más elrendezés és nem is ifv. vagy csak 1 oldalas desszant esetébe is lehet varia. (mindenki 1 oldalra desszantol amikor át kell mászni btr esetében a támlán)

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
12 759
39 934
113
Ez nem teljesen idetartozik, de érdekesség az Airbus kapcsán.

Illetve este iderepül, ezért (??), a francia külügyminiszter.
Elég sok katonai témát érintettek a francia külügyminiszteri látogatáson.

Maliban 20-ról 80-ra növeljük a létszámot.

Végezetül pedig a védelmi ipari együttműködést nevezte meg, és emlékeztetett arra, hogy a magyar honvédség harmichat helikoptert vásárolt az Airbustól, s a vállalat jelenleg alkatrészgyárat épít Gyulán. Emellett közölte, hogy megállapodtak a stratégiai együttműködés megindításáról az űriparban is.

Xpert

Well-Known Member
2021. július 17.
1 376
1 629
113
A raj pk a főnök a járműben, ha kiszáll akkor a járműparancsnok a főnök.

Azokban a haderőkben ahol nincs külön parancsnoki gép ott a szakasz pk valamelyik raj jarművében ül és ott akkor természetesen ő a főnök. Ugyanez igaz akkor is ha a szakaszaltiszt valamelyik rajjal ül egy járműben.
A szakasz pk es szakaszaltiszt viszonylatában is az van, hogy a pk kiszáll de a szakaszaltiszt nem.
Hasonlóra gondoltunk csak nekem nem sikerült jól a kifejtés. :)
Köszi a tisztázást. ;)

Xpert

Well-Known Member
2021. július 17.
1 376
1 629
113
Nah,szóval ez nem az a lőszergyár amire itt mindenki gondol.. Ezt ma írta alá Maróth,és pontosabban tölténygyár... !
Az eddig is volt svájci tulajdonban MFS néven, nem?
Azt gondoltam itt valami nagyobb kaliber fog készülni: 30mm, 120mm meg 155mm-esek. Ilyenről (is) volt szó ha nem tévedek...?

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
10 485
9 622
113
Az, hogy hogy alakul a parancsnoklás.

A rámpás gépeknél nincs olyan, hogy ki az első, mert egyszerre 2 ember száll ki.
de amit tölled kérdezett @pöcshuszár és amire én reagáltam helyetted (mert benne vóltál a pk pkh i vitába) és amire én reagáltam pöcshuszárnak az a desszantra irányult. és nem a pk pkh i ra. (te @Xpert el beszéltél a pk pkh ról nem huszárunkal akkor már.)

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
11 958
16 606
113
Látni tud jobban, de az érzekelés többi részében nulla. Egy 40 tonnas IFV-ben ülve soha semmilyen fogalmad nem lesz arról, hogy a kintlévők számára milyen erejű az ellenség tüze, milyen akadályt jelent a terep és még sorolhatnám eleg sokáig.
Erre van a dismount commander több helyen bevezetve.
Gyakorlatilag csak felcserélődik a rangsor.
De különben a Lynxben nem igazán lehet majd cserélgetni a parancsnokot. Azaz nem nagyon lehet azt megcsinálni, mint jelenleg sok országnál, hogy amikor a gépben van raj pk. akkor beül a toronyba, amikor meg deszant van, akkor kiszáll, és egy tartalék járműparancsnok a helyére ül. Egyszerűen nincs hely a mozgásra. Azt meg ugye nem feltételezzük, hogy majd a torony búvónyíláson keresztül fog deszantolni!
Tehát a torony személyzete állandó lesz, de a deszanttérből sosem fogja tudni úgy átlátni a taktikai helyzetképet, mint fentről a toronyból.
Tehát a másik opció, hogy teljesen különválasztod a jármű személyzetet, és a deszantot.
Ahogy én kivettem, valamennyire mintha a németeknél is ez lenne a helyzet a PUMA-ban.
Bár a PUMA-ban jóval egyszerűbb a helycsere, de ott sem minden esetben tart a raj pk. a deszanttal.

Szerintem ennek örülni fogsz dudi: Ilyet szerintem már régóta vadászol. (fordítózva)

• Tetszik
Reactions: papi

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
14 963
44 323
113
Van e rendszeresítve egységes cls zsák?
Mi van benne?
https://combatgear.blog.hu/2019/06/18/cls_zsak

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
10 485
9 622
113
De különben a Lynxben nem igazán lehet majd cserélgetni a parancsnokot. Azaz nem nagyon lehet azt megcsinálni, mint jelenleg sok országnál, hogy amikor a gépben van raj pk. akkor beül a toronyba, amikor meg deszant van, akkor kiszáll, és egy tartalék járműparancsnok a helyére ül. Egyszerűen nincs hely a mozgásra. Azt meg ugye nem feltételezzük, hogy majd a torony búvónyíláson keresztül fog deszantolni!
Tehát a torony személyzete állandó lesz, de a deszanttérből sosem fogja tudni úgy átlátni a taktikai helyzetképet, mint fentről a toronyból.
Tehát a másik opció, hogy teljesen különválasztod a jármű személyzetet, és a deszantot.
Ahogy én kivettem, valamennyire mintha a németeknél is ez lenne a helyzet a PUMA-ban.
Bár a PUMA-ban jóval egyszerűbb a helycsere, de ott sem minden esetben tart a raj pk. a deszanttal.

Szerintem ennek örülni fogsz dudi: Ilyet szerintem már régóta vadászol. (fordítózva)
de amikor bent van adesszant desszanttérbe nem kell neki átlátni a mindent csak ami a harcjárművet érinti. meg máskor is. (addig parancsot teljesít mint mindenki ilyen esetben a szakasz pk parancsát vagy a tuzpár parancsnok parancsát aki meg aujra a szakasz pk parancsát.)
ez a parancsuralmi rendszer. nem kell mással törődnie.

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
487
1 296
93
Az eddig is volt svájci tulajdonban MFS néven, nem?
Azt gondoltam itt valami nagyobb kaliber fog készülni: 30mm, 120mm meg 155mm-esek. Ilyenről (is) volt szó ha nem tévedek...?
Szerintem a Lynx-hez fognak többek között 30milist,de ez egy új megállapodás. Nincs köze a RUAG-hoz. Ez egy új project. Én sem tudok többet,de ma írták alá ez fix.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
10 485
9 622
113
legyen sima egyszerű védelem.
a desszant kiszál a harcjáműből.
a raj pk felosztja a figyelési szektorokat jobb desszant bal desszant egyes tűzpár 2es tűzpár Harcjármű.
a harcjármú pk ja ugyan úgy végui a dolgát. ha valami bejön és nem a harcjármű szektorából. akkor a raj pk kivülről eldönti hogy mi legen a tehendő (nem biztos hogy a harcjárműnek tüzet kell nyitnia.) lehet desszant manővere szükséges vagy a harcjármű hátravonása. vagy bármi lehet.
de lehet olyan is hogy a eljes arcvonal a harcjárműjé ilyenkor. mert a desszant mozog. és akkor a mozgó mondja meg hogy neki hova van szüksége tűzre a kocsi pk dolga hogy megoldja hogy tudjom oda tüzet biztosítani ha átállásal akkor uj pozíciót foglal. (de erre van a kiképzés)

ha bent van a desszant. és nem kell kiszállni. a kocsi pk a jármű pkja. de a szakaszpk utasításait követi. (itt em abszolut önálló.) mindig parncsot fog kapni. a raj pk is parancsot kap... mindenki parancsot kap még többet is kapsz mint akarnád ilyen szituba hidd el.

képzeld úgy hogy 1 es tüzcsoport (jobbdeszant) 2 es tüzcsoport (bal desszant) 3 as tűzcsoport (harcjármű) ifv esetén.

• Tetszik
Reactions: Kim Philby

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
32 299
30 423
113

A PUMA-ban amennyire tudom a raj pk át tudja venni jármű pk optikája felett az irányítást, ezért nem is nagyon kell a helycsere. A németeknél is kiszáll a rajparancsnok.