A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 452
113
Már évek óta türelmetlenkedem, elmondtam a hozzászólásaimban, hogy nem lehet a végtelenségig húzni a döntéseket (Ha valaki tényleg komolyan gondolta a haderő-fejlesztést!!!? - ott a kérdőjel!) aztán mi történik, rövidesen itt az időpont mikor a Z2026-nak végleg lőttek.
Most meg úgy tűnik, hogy amiket bejelentettek már, azok sem biztos, hogy mind meg lesznek??? Vagy csak jelentős csúszással?
Te már megint iszol?
2022 van és gyakorlatilag 2%-on vagyunk. Ha ennél gyorsabban emelik meg a HM költségvetést, - ráadásul egy Coviddal súlytott időben - akkor nemhigy farhátra, de disznózsírra sem jutott volna...
Milyen halogatásról beszélsz?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Tápiószecsőn vóltam eddig a legrosszabb körülmények özött elszállásólva (nem is nagyon hallotok a helyörségről)
de ott is 2 en vóltunk egy 24 m2 es szobába 2 ágy vólt bent 2 dupla szekrény egy asztal 2 szék és 2 karoszék meg egy kis hüttő.
annyi hogy a falak meszelve vóltak nem gurítva diszperzittel (de tiszta vólt meszes gipszes glettel aláglettelve)
nem vólt szép a világítótest. de már linóleum padló volt ami könnyen tisztítható...
annyi hogy nem vólt saját fűrdőszobánk meg közös konyhát használtunk. de vólt biliárdszoba csocsóval meg tv vel számítógéppel.) közösségi helyiség. az ablakok fa hőszigeteltek vóltak nem egy 5 rétegű műanyag kb 25 éves... tehát cserélye akkor még nem vólt súrgős. ez vólt a legrosszabb és nem sok panaszom lehet rá. BTKK is teljesen normális szentendre is. szolnokon a laktanyába levő teljesen korekt vólt. BP szintén. tata 408 meg teljesen jó.

Alapkiképzésen vóltam 4 ágyasnál több ágyasba elszállásólva ha a tábori körülményeket nem veszem (de az abszolút nem is idevaló)
de oda tényleg csak aludni öltözni tanulni jártunk be. de ott gurított falak vóltak glettelve normális világítótestel és viszonylag új nyílászárókkal.
Minden laktanyában van jó meg kevésbé jó épület. Elég sok szar épület van pl debrecenbe régi nyílászárókkal. 12 ágyasok is vannak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Minden laktanyában van jó meg kevésbé jó épület. Elég sok szar épület van pl debrecenbe régi nyílászárókkal. 12 ágyasok is vannak.
De az csak ideiglenes elhelyezési körlet.
kiképzésre vagy nagyobb csapatmozgásokra.
Győrbe is vóltam tömegszállászon 16 ágyas körletbe de akkor ezrederővel vóltunk jelen vendégként a győri laktanyába...

De a tartós szálláspok legénységi altiszti vagy tiszti szállók azért mindenhol rendben vannak valamelyik olyan szinten hogy akár fizetnék is érte hogy kivegyem (pl szállodai szobának vagy garzonnak.) A konténertáborokba ami azért elég messze van a tartós elhelyezéstől is teljesen kultúrált körülmények vannak...jó az a tűzzáró ajtót sok helyen nyitva kell hagyni hogy bejöjjön a net (kb a legnagyobb problémma. amit emlegetni szoktak az elején) de ezt is megszokja mndenki és az első turnus közepére már nem probléma.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Ezek szerint nem voltá tatán a kupolában....
A kupolába senki az aktív állományból nem vólt elszállásólva... az a vendégeknek van fentartva. átmenetileg ott tartozkodóknak.
nem 1etlen 1 napot sem aludtam még a kupolába. de amiknak és tarcsisoknak rendeztem már bent körletet. de igazából még öreg katonát sem ismerek aki a kupolába lett vólna elszállásólva és Tatai aktív lett vólna.... olyanról hallotam legendákat hogy valaki bent dolgozott.

az más kérdés hogy a saját elsztállásolási körleteink is felajánlhatták vólna. De az a miénk elv alapján 1-2 rajt jelent.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
De az csak ideiglenes elhelyezési körlet.
kiképzésre vagy nagyobb csapatmozgásokra.
Győrbe is vóltam tömegszállászon 16 ágyas körletbe de akkor ezrederővel vóltunk jelen vendégként a győri laktanyába...

De a tartós szálláspok legénységi altiszti vagy tiszti szállók azért mindenhol rendben vannak valamelyik olyan szinten hogy akár fizetnék is érte hogy kivegyem (pl szállodai szobának vagy garzonnak.) A konténertáborokba ami azért elég messze van a tartós elhelyezéstől is teljesen kultúrált körülmények vannak...jó az a tűzzáró ajtót sok helyen nyitva kell hagyni hogy bejöjjön a net (kb a legnagyobb problémma. amit emlegetni szoktak az elején) de ezt is megszokja mndenki és az első turnus közepére már nem probléma.
Sosem ezekkel volt a gond hanem pont amikor menni kellett valahova. Aztán 300 ember dekkolt Vásárhelyen a málló falú tornateremben.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
A kupolába senki az aktív állományból nem vólt elszállásólva... az a vendégeknek van fentartva. átmenetileg ott tartozkodóknak.
nem 1etlen 1 napot sem aludtam még a kupolába. de amiknak és tarcsisoknak rendeztem már bent körletet. de igazából még öreg katonát sem ismerek aki a kupolába lett vólna elszállásólva és Tatai aktív lett vólna....

az más kérdés hogy a saját elsztállásolási körleteink is felajánlhatták vólna. De az a miénk elv alapján 1-2 rajt jelent.
Kösz akkor a csapatgyakorlaton ott beszerzett ágyi poloska az a vendégek privilégiuma volt.

Ez akkor volt amikor ti adtátok az állományt nekünk...

Azóta már csak s vizesblokk volt tatán vállalhatlan pedig az pedig a jó épület volt amiko 17-ben ott voltam vezényelve 3 hónapot.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Sosem ezekkel volt a gond hanem pont amikor menni kellett valahova. Aztán 300 ember dekkolt Vásárhelyen a málló falú tornateremben.
Na epp ezért csinálom amit csinálok. /pill is. és ezért nem kell lenézni meg sajnálni a pénzt a tartalékosoktól.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Kösz akkor a csapatgyakorlaton ott beszerzett ágyi poloska az a vendégek privilégiuma volt.

Ez akkor volt amikor ti adtátok az állományt nekünk...
Előfordúlhat mert viszonylag ritkán lakik a kupolába valaki.
dee utánna a legénységi szállón vóltatokk elszállásólva... (amikor a kupolába vóltatok akkor a tarcsisok vóltak a 408 ba elszállásólva mert 1 hónapnál hosszabb ideig vóltak behívva.) kupolába max 1 hónapig lehet valakit elszákllásólni (felújítás után ez változik.)
akupola az egy olyan hagyazték ami ahhoz túl nagy hogy csak úgy el legyen bontva de a teljes felújítása is drága...
ha nem központi helyen lenne hanem a laktanya szélén már rég szálló lenne mert irdatlan nagy épület.
anno ha az 1 nagy kupola helyet 4 kicsit csináltak vólna jobban járnánk most és a jövőbe. csak a megalománia. vagy p.csa tudja. minek építtték ekkorára anno (ugyhalottam egy ezred törzsestől vólt benne anno)
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Előfordúlhat mert viszonylag ritkán lakik a kupolába valaki.
dee utánna a legénységi szállón vóltatokk elszállásólva... (amikor a kupolába vóltatok akkor a tarcsisok vóltak a 408 ba elszállásólva mert 1 hónapnál hosszabb ideig vóltak behívva.) kupolába max 1 hónapig lehet valakit elszákllásólni (felújítás után ez változik.)
akupola az egy olyan hagyazték ami ahhoz túl nagy hogy csak úgy el legyen bontva de a teljes felújítása is drága...
ha nem központi helyen lenne hanem a laktanya szélén már rég szálló lenne mert irdatlan nagy épület.
anno ha az 1 nagy kupola helyet 4 kicsit csináltak vólna jobban járnánk most és a jövőbe. csak a megalománia. vagy p.csa tudja. minek építtték ekkorára anno (ugyhalottam egy ezred törzsestől vólt benne anno)
Igen, az egy laktanya volt magában annó.
Sőtt, akasztottak is benne kb 100 éve, mert megrohadt a takarmány, lógott a felelős...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Sz...on összeált megvan a műszaki állomásra a logisztikai raktárra és elosztó központra meg a szállóra/körletek és a gyakorlótérnek a helye. (az eredeti 25 évvel ezelötti tervezet a befutó)
A telek átruházásokatt kérném szépen :D egy raj embert akik nagyrészét már kiválasztottam (nem kell állandó behívás elég tartós és alkalmi az embereket forgatnám.). és 100 milló ft plussz raktári anyagokhoz való hozzáférést. ARB től és Szentesről egy kis segítség (itt is megvannak az érintettek.)
Nem szittya.
Ahogy jönnek az elektromos buszok indúlhat a gépjármű karbantartás. A Logisztikai bázisst akár pár héten bellűl el lehetne kezdeni feltölteni.
A gyakorlótérhez a tavaszt megvárnám addig csak bejárás. a szálló és körletek 2 hét után elkezdhetőek átadásra csordogálni... Ideiglenes körlet és szállás azonnal foglalható.

+idősebb rendőröket kérnék átvenni Önkéntes (t) védelmi tartalékosnak telephely őrzésre. (BM hozzájárulással ha lehetséges... hogy nekik is legyen életpálya.) de ez ráér akkor ha lessz mit őrizni.)

ezt csak így itthagyom :D
kb 2 családiház ára/3
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Sőt nagyon olyan ágazat sem ugrik be ahol volt.

Minisztériumok. De volt ott 12 havi is.

Combat macskával (és egyéb rágcsálóirtóval) nem készültünk, pedig tudtuk, hogy Tatára megyünk... Ez bizony hiba volt akármilyen nehéz is elismerni!

Van ilyen. Én is tévedtem már az életben kb. kétszer. Szar érzés, mert tudod, hogy máskor is elő fog fordulni.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Az MNB komolyan játszik az árfolyammal, sőt az Orbán kormány egyik legnagyobb nyeresége a Forint alulértékelése, így mindig kurva nagy árofolyamnyeresége van az MNB-nek, amit sajnos nem a COVID elleni védekezésre, vagy oktatásra, eü-re, de még haderőfejlesztésre megy, hanem saját magánalapítványaiba, amivel fideszes szervezeteket támogat. Ez tetszik, nem tetszik így van, és ellentétes egyébként az MNB alapító okiratával is, de mindenki szarik rá.

A Gripen pilóták sisakja. No comment, nem tudom leírni, hogy elégedett vagyok-e vagy sem.

Az szerződések fizetése. Nos szerződés teljesítése a pénzügyi ellen teljesítés elválik egymástól. Nagyon sok lehetőség van, akár a halasztott fizetés, akár egy nyersanyag vagy akármi másnak árához igazított árfolyam, akár különféle pénznemben megállapodott fix, rögzített árfolyam, akár barterügylet, és ellentételezés. Nos utóbbit egyáltalán nem használja az Orbán kabinet, tehát vagy valamit itt is gyártunk, összeszerelünk, vagy megveszünk.. Olyan van, hogy bár az nem barterügyet szó szerint, hogy az Airbus gyárat épít helikopteralaktrészek gyártására, és közben vettünk tőlük repülőeszözöket stb. Az igazi barterügyelt pld az volt, amikor a Thai Királyság fagyasztott csirkével fizette a svéd Gripenek értékének egy részét, amit a svéd eladott, vagy felhasznált..

Érdekes és értelmetlennek találom, hogy a Lynx-k Spike rakétáit megvettük, és a "légierő" helikoptereihez meg nem, mikor a H145Mnél már gyakorolni lehetne, hozzátéve, hogy állványos változat is kell a Metyisz-M kiváltására. Egyben valószínüleg olcsóbb lett volna, ráadásul nagy részben azonos technika. A H145M fegyveres kiképzés így is késedelmes a lőszerek hiánya miatt (nem irányított rakéta, lézeres 70mm-es, és a Spike)... Egyébként nem láttam a Spike alárírásról semmit, pedig ... Igaz a 10 Gidrán megvételét is titkolták 3 évig!!!!

Maróth Gáspár maga is nyilatkozta, hogy nem számolják a haderőfejlesztésre kötött pénz értékét (ami költői túlzás volt), mert költségvetési pénzből dolgoznak Ők is. Az biztos, hogy a 2021-es teljesítménynélküli osztogatás, és termelő beruházások helyett jóléti kiadásokra elbaszni kölcsönöket a legrosszabb dolog amit az állampárt tesz, ráadásul csak inflációt gerjeszti.

Én egyébként nem a beszerzések elmaradásától tartok, bár szerintem halasztódnak majd dolgok, hanem a HM nem bér és bérjellehű kiadásaira, tehát kiképzés, szupport, karbantartás. Valamint kihat a védelmi ipar KF-jére is.

Szóval Reccelite bejelentés elmaradt. Egyébként a GBU-12, 47 beszerzés mennyiségéről sincs semmilyen nyilvánosságra hozott információ, de vélelmezem, hogy hasonló keveset szerzünk be, mint anno a Gripenek első AIM-120 beszerzése.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Érdekes és értelmetlennek találom, hogy a Lynx-k Spike rakétáit megvettük, és a "légierő" helikoptereihez meg nem, mikor a H145Mnél már gyakorolni lehetne, hozzátéve, hogy állványos változat is kell a Metyisz-M kiváltására. Egyben valószínüleg olcsóbb lett volna, ráadásul nagy részben azonos technika. A H145M fegyveres kiképzés így is késedelmes a lőszerek hiánya miatt (nem irányított rakéta, lézeres 70mm-es, és a Spike)... Egyébként nem láttam a Spike alárírásról semmit, pedig ... Igaz a 10
Hogy a vérbe gyakorsz spike-al H145M-en amikor nincs integrálva még...

Nagyon sok minden le van szerződve amit nem láttál aláírva vagy van előkészítés alatt amit neked nem fognak bemutatni.
 
H

Hummen23

Guest
Hogy a vérbe gyakorsz spike-al H145M-en amikor nincs integrálva még...

Nagyon sok minden le van szerződve amit nem láttál aláírva vagy van előkészítés alatt amit neked nem fognak bemutatni.
Rendszeresen kérem ezt tőled, de legalább nyugtass meg minket hogy boldogság lesz, ha bejelentik a dolgokat. Hátha kissé lenyugszanak a kedélyek.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
"Január 15-én, szombat hajnalban a rendőr járőrök kérése alapján a déli határszakaszon, Ruzsa térségében kíséreltek meg a katonák feltartóztatni egy olyan gépkocsit, amelyet feltehetően embercsempészek használtak.

Az autó a katonák jelzésére nem állt meg. Sőt, annak vezetője a járőr felé kormányozta a járművet. A járőr félreugrott, majd több célzott lövést adott le a gépkocsi kerekeire, amely felborult. A szolgálatban lévő katonák és rendőrök a helyszínen több határsértőt fogtak el, akikkel szemben a további eljárást az illetékes rendőr-főkapitányság folytatja le.
"


 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
A kupolába senki az aktív állományból nem vólt elszállásólva... az a vendégeknek van fentartva. átmenetileg ott tartozkodóknak.
nem 1etlen 1 napot sem aludtam még a kupolába. de amiknak és tarcsisoknak rendeztem már bent körletet. de igazából még öreg katonát sem ismerek aki a kupolába lett vólna elszállásólva és Tatai aktív lett vólna.... olyanról hallotam legendákat hogy valaki bent dolgozott.

az más kérdés hogy a saját elsztállásolási körleteink is felajánlhatták vólna. De az a miénk elv alapján 1-2 rajt jelent.
De ismersz olyat aki ott volt elszállásolva. Mégha csak itt a fórumon akkor is. ;) Bár ez 2003ban a 408-as elött volt. Kb 3-4 hónap.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
A Gripen pilóták sisakja. No comment, nem tudom leírni, hogy elégedett vagyok-e vagy sem.

Az szerződések fizetése. Nos szerződés teljesítése a pénzügyi ellen teljesítés elválik egymástól. Nagyon sok lehetőség van, akár a halasztott fizetés, akár egy nyersanyag vagy akármi másnak árához igazított árfolyam, akár különféle pénznemben megállapodott fix, rögzített árfolyam, akár barterügylet, és ellentételezés. Nos utóbbit egyáltalán nem használja az Orbán kabinet, tehát vagy valamit itt is gyártunk, összeszerelünk, vagy megveszünk.. Olyan van, hogy bár az nem barterügyet szó szerint, hogy az Airbus gyárat épít helikopteralaktrészek gyártására, és közben vettünk tőlük repülőeszözöket stb. Az igazi barterügyelt pld az volt, amikor a Thai Királyság fagyasztott csirkével fizette a svéd Gripenek értékének egy részét, amit a svéd eladott, vagy felhasznált..

Érdekes és értelmetlennek találom, hogy a Lynx-k Spike rakétáit megvettük, és a "légierő" helikoptereihez meg nem, mikor a H145Mnél már gyakorolni lehetne, hozzátéve, hogy állványos változat is kell a Metyisz-M kiváltására. Egyben valószínüleg olcsóbb lett volna, ráadásul nagy részben azonos technika. A H145M fegyveres kiképzés így is késedelmes a lőszerek hiánya miatt (nem irányított rakéta, lézeres 70mm-es, és a Spike)... Egyébként nem láttam a Spike alárírásról semmit, pedig ... Igaz a 10 Gidrán megvételét is titkolták 3 évig!!!!
Spike szerződés.

Szóval Reccelite bejelentés elmaradt. Egyébként a GBU-12, 47 beszerzés mennyiségéről sincs semmilyen nyilvánosságra hozott információ, de vélelmezem, hogy hasonló keveset szerzünk be, mint anno a Gripenek első AIM-120 beszerzése.
Nem mondanám, hogy elmaradt, csak még nem jelentették be. A Diehllel is csak az IRIS-T szerződés első ütemét irtuk alá, ahogy a további Kecskeméten bemutatott rakéta, pl METEOR beszerzése sem került alaírásra. Elmaradásról nem beszélhetünk, mert nem volt határidőhöz kötve. Az biztos, hogy qrva lassúnak tűnik minden kívülről, de 1 ilyen szerződés aláírása sokszor 1-2 év. Főleg ha nem csak x db vas beszerzését jelenti.