A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 206
67 078
113
Mi nem tettünk különbséget vadászpáncélos és rohamlöveg között, egységesen rohamlövegnek hívtuk ezeket az eszközöket.

Elvileg a Jagdpanther 88mm-es ágyúját tervezték bele, de én szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban. Szerintem egy-két skiccen meg ötletelésen nem jutottak túl, abban a helyzetben irreálisnak tűnik hogy komolyabban foglalkoztak volna a rohamlöveg/páncélvadász változattal.
A fenti könyvben ez a fantáziarajz látható:
mt62.jpg


Egyébként szerintem alábecsülöd az összeget, az 1943. áprilisában kiutazott magyar szakértői csoport a Panther gyártásáról tárgyalt, a németek 120millió pengőt kértek a licenszért.

Ez alapján a negatív vertikális lövegmozgás nullának tűnik. Nem túl okos. Esetleg egy-két fok.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Mi nem tettünk különbséget vadászpáncélos és rohamlöveg között, egységesen rohamlövegnek hívtuk ezeket az eszközöket.

Elvileg a Jagdpanther 88mm-es ágyúját tervezték bele, de én szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban. Szerintem egy-két skiccen meg ötletelésen nem jutottak túl, abban a helyzetben irreálisnak tűnik hogy komolyabban foglalkoztak volna a rohamlöveg/páncélvadász változattal.
A fenti könyvben ez a fantáziarajz látható:
mt62.jpg


Egyébként szerintem alábecsülöd az összeget, az 1943. áprilisában kiutazott magyar szakértői csoport a Panther gyártásáról tárgyalt, a németek 120millió pengőt kértek a licenszért.
Gépenként 1 milla! Van egy könyv (Magyar katonai fejlesztések a II.Vh-ban, azt hiszem Kurt Rieder (nekem tiszta Földi Pali bácsi stílus).
Érdekes hogy a Zrínyi I. az páncélvadász lett volna, míg a II. egyértelműen rohamlöveg volt.
Írtak egy Toldi alapra mókolt 75mm-es löveggel szerelt (Mardel mintájú) páncélvadászról, amit szintén építettek volna. Így azt gondolom, a páncélvadász meg volt különböztetve. Az azonban biztos, hogy a seregnek elsősorban a Tas I. kellett volna.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Ez alapján a negatív vertikális lövegmozgás nullának tűnik. Nem túl okos. Esetleg egy-két fok.
Ez csak egy fantáziarajz, megjelent róla egy másik is, talán makett is volt róla, ott magasabbra volt véve a tetőlemez, így nagyobb lehet a löveg negatív kitéríthetősége is.
Kurt Rieder (nekem tiszta Földi Pali bácsi stílus).
Jajj, őket hagyjuk. :) Arra jók a könyveik hogy egy laikust elindítson a komolyabb munkák felé.
Írtak egy Toldi alapra mókolt 75mm-es löveggel szerelt (Mardel mintájú) páncélvadászról, amit szintén építettek volna. Így azt gondolom, a páncélvadász meg volt különböztetve.
Igen, de a németek még külön vették a vadászpáncélost kategóriát is.
A páncélvadászok jellemzően gyengén védett, de erős löveggel ellátott járművek, tulajdonképpen önjáró páncéltörő ágyúk, lesállásból, nagyobb távolságból történő mesterlövészkedésre. A vadászpáncélos(Jagdpanther, Jagdpanzer 38(t)) erősebben védett, így támadások és ellenlökések során előrébb is merészkedhet, jobban állja az ellenséges harckocsik és páncéltörő eszközök tüzét.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 299
76 871
113
Miért akarunk hideg számításokon alapuló katonai döntések tükrében megítélni valakit hősként ami politikai és lelki dolog.
Ítéljük meg úgy,hogy oké,mi történt volna ha nem ő van ot...
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 634
55 164
113
Ez a „ hös“ fogalom különben is már nagyon szét van trancsirozva.
Ha mint szerencsétlen besorozott futok az ellenség elöl és megfagyok, akkor az nem „hösi halál“, szerintem, hanem nyomorúsâgos pusztulás.Ettöl
függetlenül trrmészetesen tisztelet illeti, mint minden halottat.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 911
113
Az én minősítésem nem a 100%-os (irreális)hatékonyságot kéri (képletesen) számon a katonai vezetésen, hanem az oroszoknak hátramaradt szinte teli ellátmány-raktárak, szemben az fronton lévő szűkös ellátással, a nem évszakos ruházatban visszavonuló és emiatt elvesztett haderővel.
Akik nagyon hiányoztak, mikor 1-2 nap híján nem sikerült elfoglalni a Kárpátokat, mint védvonalat.
Egy szolgai, megalkuvó, önálló döntésre és önálló feladat végrehajtásra vezetési szinten képtelen és döntően alkalmatlan tisztikar látok magam előtt.

Néhány helyi sikerről, kisebb alakulatok "sikeres" visszavonulásáról olvastam, amik többségének döntő motívuma volt a kiadott felsőbb parancsok saját hatáskörben történt megszegése/végre nem hajtása, és a megváltozott körülményekhez történ önálló döntéshozatal.

Merev, lassú, hierarchikus döntési és végrehajtási rendszer, amiből hiányoznak az eredményes müködéshez szükséges felderítési adatok, és nincs gyors hírközlés sem.

Ez utóbbi is egy döntő tényező, a német erők mobilitásának egyik kulcsa az oroszokkal szemben jóval kiterjedtebb rádiózás.

A kevés erőt csorsabb, pontosabb átcsoportosításokkal létszámukhoz mérten jóval hatékonyabban tudták alkalmazni.


Nekünk ez sem állt rendelkezésre. Gyakorlatilag semmi a korszerű harcászat eszközeiből és vezetési ismereteiből sem! :( :( :(
Ez utóbbi lehetővé tette voolna az oroszok (jelentős számú) hibájának kihasználását, zsákmányolt fegyverek nagyobb mennyiségű használatát, erre "beszerzési forrásra" való felkészülést, amire voltak jó példák az alacsonyabb vezetési (végrehajtási) szinteken.

"Kicsit" lesújtó véleményem van a Hothy-korszak katonai képzéséről és morális helyzetéről.
...az "eredmények" és "hatékonyság" utólagos ismeretében!



Konkrét haditechnikai példa: nyilt információ volt, hogy a német tankok fegyverzetének kiemelkedő hatékonysága a légvédelmi ágyúk áttervezésének/alkalmazásának köszönhető.

Rendelkeztünk a Bofors 80 mm-es licenszével, már jóval a háború előtt, gyártottuk is.

Ennek ellenére a német 75 mm-es hk-ágyú licenszéért könyörögtek, a háború utolsó pillanatáig! ???

3-4 hazai harckocsi/rohamlöveg fejlesztése/gyártása emiatt a probléma miatt nem valósult meg.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 367
113
Több rész van lejátszási listában.


Dicséret azért, mert megkerested a hozzászóláshoz a megfelelő topikot. De 6 hozzászólással korábban már ott van belinkelve az összes rész.
(Te tényleg nem olvasod ezt a fórumot. Vagy mindenkit letiltottál. Egy másik blogon kérdezted hogy hol volt bejelentés az Orosz Vitézekről. Itt a fórumon három topikban is téma volt a bejelentés. Egyébként meg aki azon a blogon hozzászólni szokott, mind regisztrálva van itt a fórumon is vagy rendzseresen olvassa. Gyakran innen viszik oda az érdekesnek gondolt témákat. Egyre erősebb itt az "elektronikus zavarás", de még mindig érdemes olvasni a HTKA fórumot. )
 
M

molnibalage

Guest
Dicséret azért, mert megkerested a hozzászóláshoz a megfelelő topikot. De 6 hozzászólással korábban már ott van belinkelve az összes rész.
(Te tényleg nem olvasod ezt a fórumot. Vagy mindenkit letiltottál. Egy másik blogon kérdezted hogy hol volt bejelentés az Orosz Vitézekről. Itt a fórumon három topikban is téma volt a bejelentés. Egyébként meg aki azon a blogon hozzászólni szokott, mind regisztrálva van itt a fórumon is vagy rendzseresen olvassa. Gyakran innen viszik oda az érdekesnek gondolt témákat. Egyre erősebb itt az "elektronikus zavarás", de még mindig érdemes olvasni a HTKA fórumot. )
Olyan szintű komment áradat van egy ideje, hogy nincs erőm töredékét sem követni.
Régen volt olyan, hogy 1 napig nem néztem fel és nem volt 1 oldalnyi olvasatlan fórum. Most van, hogy 2 óra alatt.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator