A második világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

Terminator

Well-Known Member
2010. április 19.
18 845
29 360
113
A második világháborús fegyvereket bemutató sorozatunk új résszel jelentkezik, amelynek "főszereplője" az 1915 M 7,5 cm-es hegyiágyú.
Az eszközt Dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka mutatja be.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
667
872
93
Itt a kormány újabb feladata: Izrael mellett nálunk is nemzeti hősként kellene ünnepelni az ellenünk partizánkodó Szenes Hannát
Forrás: https://kuruc.info/r/2/230052/
A kurucon lévő pár félszón kívül én nem találom nyomát annak, hogy "ellenünk partizánkodott" volna. A wikipedia oldala alapján 1921-ben Budapesten született és csak 1939-ben hagyta el az országot, mivel a zsidótörvények miatt nem tanulhatott tovább, és a "Szent Föld"ön képezték ki a britek többedmagával olyan feladatokra, aminek a célja a zsidók deportálásának megakadályozása lett volna. Elvileg egy hónapot voltak jugóban és utána szivárogtak át Magyarországra, ahol elkapta egy csendőr, rabosították, majd a nemzetvezető alatt lazán kivégezték. Zavaros idők voltak azok, pláne zsidóként, hogy ki kivel is van... a "legviccesebb" az az ismerős, aki zsidó nőként egy ss tisztbe lett szerelmes és a háború után gyerekük is lett. Persze lehet, hogy a kurucok tudnak részleteket, hogy milyen háborús bűnöket követett el miközben a másik háborús bűncselekményt próbálta megakadályozni, de ez így kevés szerintem akár pro akár kontra állásfoglaláshoz a hölgy világháborús szerepének megítélésében.

Nem ehhez kapcsolódik, de a múlt felderítésével kapcsolatosan további érdekesség az, hogy hivatalosan itthon a vkf/2 illetve vkf/5 teljes iratanyagát igazi titkosszolgákhoz méltóan sikerült megsemmisíteni, legalábbis mindenhol ezt állítják. Akkor tessék mondani, hogyan hajtották végre azt a rendeletet a szocializmusban, hogy ezen szervezetek tagjait úgy kell kezelni, mintha priuszuk lenne... nagyon sokminden nem látott napfényt ebből az időszakból és mindenki csak dumál arról, hogy ki mit csinált, mert az iratokat marha mélyen elásták... (a hölgyet pont a vkf/2 kémelhárítás kellett elvileg kihallgassa).

Érdekes, hogy az is csak pl pár éve került feketén-fehéren leírásra, hogy a Rongyosgárda Kárpátalján/Felvidéken csak elvitte a balhét, a fegyveres akciókat a Vkf/5 szervezte, és amikor kompromittálódott az akció, akkor gyorsan előkapták a rongyosvezírt, hogy vállalja magára a bulit. Sokminden van még elásva. Én örülnék neki, ha a rokonoknak legalább kutatható lenne legalább a rokon tekintetében.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
667
872
93
Épp csak beszéltünk róla, erre szembe jön ez a videó (főleg az utolsó 5 perce):
Annak, akit érdekel, hogy mi NEM stimmel az utolsó 5 percben, itt van egy kis olvasnivaló:
Akit a részletek érdekelnek, az olvassa el a Felderítő szemlét, akit a reveláció, az meg e nemrég (2007) kiadott Ujszászy emlékiratokat.

Tudom, idő amíg mindenkihez eljutnak a friss kutatások eredményei, de így tartják magukat a hülyeségek a szubkultúrákban a kis zárványvilágban. Pont hozza a mai szomorú fiatalság vloggervilágának a szintjét, akik csak tolják a videókat, de nem olvasnak...

• Tetszik
Reactions: Veér István

nani1980

Active Member
2010. október 30.
150
90
28
Üdv! Ezt ma találtam! Valószínűleg 2. Vháborús. Tereprendezés közben. A hetekben a sokadik. A tűzszerészek még nem vitték el. Vajon mi lehet. Kb 700mm hosszú és 150mm átmérő.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
667
872
93
A 150/152 mm elég elterjedt tarack űrméret volt, nagyon sokminden lehet. sFH18 15cm ugrott be először és az ő Gr19Be-je, meg a 152 mm-es M1943 (D-1) de nem találtam a neten olyan lőszerüknek nyomát, ami eléggé hasonlítana erre. Hogy paráztassalak kicsit :) megjegyzem továbbá, hogy ebben az űrméretben majd 30.000 vegyi fegyver töltetű tüzérségi lőszer is készült még a magyar honvédség részére is, amiket legjobb tudomásunk szerint nem vetettek be, de én nem lennék meglepve ha kallódna itt-ott belőle. Ld itt meg itt. Nagy számok törvénye alapján kizárt, hogy ilyesmibe fuss, hacsak nem az egyik régi raktár, vagy töltőüzem környékén áskálódnál. Az, hogy ezek hol voltak, azt nem reklámozzák, így nehéz biztosan tudni hol kell vigyázni... szóval hagyd a hozzá értő tűzszerészekre.

nani1980

Active Member
2010. október 30.
150
90
28
A 150/152 mm elég elterjedt tarack űrméret volt, nagyon sokminden lehet. sFH18 15cm ugrott be először és az ő Gr19Be-je, meg a 152 mm-es M1943 (D-1) de nem találtam a neten olyan lőszerüknek nyomát, ami eléggé hasonlítana erre. Hogy paráztassalak kicsit :) megjegyzem továbbá, hogy ebben az űrméretben majd 30.000 vegyi fegyver töltetű tüzérségi lőszer is készült még a magyar honvédség részére is, amiket legjobb tudomásunk szerint nem vetettek be, de én nem lennék meglepve ha kallódna itt-ott belőle. Ld itt meg itt. Nagy számok törvénye alapján kizárt, hogy ilyesmibe fuss, hacsak nem az egyik régi raktár, vagy töltőüzem környékén áskálódnál. Az, hogy ezek hol voltak, azt nem reklámozzák, így nehéz biztosan tudni hol kell vigyázni... szóval hagyd a hozzá értő tűzszerészekre.
Köszönöm! Ahonnan kitermelték a földet, álítólag lőszerraktár volt, és a menekülő németek a mellette lévő tóba dobálták amit nem tudtak elvinni. Mult héten gyújtóbombát és a tűzszerészek szerint “szükségbombát” találtak. Plusz rengeteg kisebb lőszert, fegyvert. Most ez jött elő. Bár, ez már az én telkemen bukkant fel a töltésből.

• Tetszik
Reactions: Pogány

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
12 048
26 580
113
A kivégzőosztag előtt

Ezek a fotók nemrég jelentek meg, egy, a keleti fronton harcoló Hitler-tiszt archívumából.
1941.08.05-én a szmolenszki csatatér délnyugati részén fogságba esett politikai tiszt a 16. hadseregből. Ezek a kihallgatás, és a kivégzés előtt készült fényképek.
Hitler parancsa a Vörös Hadsereg politikai tisztjeinek azonnali likvidálására nem hagyott neki esélyt a túlélésre.

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
357
1 209
93
Köszönöm! Ahonnan kitermelték a földet, álítólag lőszerraktár volt, és a menekülő németek a mellette lévő tóba dobálták amit nem tudtak elvinni. Mult héten gyújtóbombát és a tűzszerészek szerint “szükségbombát” találtak. Plusz rengeteg kisebb lőszert, fegyvert. Most ez jött elő. Bár, ez már az én telkemen bukkant fel a töltésből.

Ez helyileg Celldömölk?

nani1980

Active Member
2010. október 30.
150
90
28
  • Tetszik
Reactions: ssgtzlan

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
376
1 431
93

Megrendítő, mi minden van azon az arcon! Rezignáltság, közöny, várakozás, lemondás, remény, pillanatról pillanatra. Nem tudom, mennyi ideje volt itt hátra, órái vagy percei, de az agyában, az ereiben biztosan végigdübörgött párszor az egész élete kisgyerekkorától az utolsó drámai percig, amikor úgy döntött, feje fölé emeli a kezeit.
Vajon hol szúrta el? Megérdemelte? Mit tett ő másokkal, és mit tettek vele mások. Mindegy már. Nem látja többé a szeretteit. Nem látja többé a napot, a világot, nem érzi többé a szelet, ami a hajába kap.
Itt ülök kereken 80 évvel később, nézem ezt a tekintetet, és szinte hallom a tücskök hangos ciripelését, a csizmák nyikordulását ahogyan taposnak az elszáradt füvön.

• Szomorú
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Wilson

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
12 048
26 580
113
Megrendítő, mi minden van azon az arcon! Rezignáltság, közöny, várakozás, lemondás, remény, pillanatról pillanatra. Nem tudom, mennyi ideje volt itt hátra, órái vagy percei, de az agyában, az ereiben biztosan végigdübörgött párszor az egész élete kisgyerekkorától az utolsó drámai percig, amikor úgy döntött, feje fölé emeli a kezeit.
Vajon hol szúrta el? Megérdemelte? Mit tett ő másokkal, és mit tettek vele mások. Mindegy már. Nem látja többé a szeretteit. Nem látja többé a napot, a világot, nem érzi többé a szelet, ami a hajába kap.
Itt ülök kereken 80 évvel később, nézem ezt a tekintetet, és szinte hallom a tücskök hangos ciripelését, a csizmák nyikordulását ahogyan taposnak az elszáradt füvön.
Ilyen az amikor emberi arca lesz a történelemnek,számomra kicsit borzongató az,hogy elnézve ezt a képet ezt az arcot,hogy ha nem tudnám,hogy ez a kép 80 éve készült,simán elhinném,hogy tegnap csinálták.

• Tetszik
Reactions: fishbed and ZeiG