A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Budapest II. világháborús ostrománál jelentős villongások voltak támadók és védők között a csatornahálózatban. Ennek egyik mozzanata volt, hogy orosz tengerészek afféle kommandósakcióként a csatorna és barlangrendszeren keresztül betörtek a várba és még német foglyot is ejtettek. Erről hivatkozás nélküli információt találtam az ostrom angol nyelvű wikipedia oldalán, valamint személyes közlésként mesélt róla a barlangrendszer gondnoka. Erről olvasott-e valaki valahol részletesebben?
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Soviet troops quickly found themselves in the same situation as the Germans had in Stalingrad. Their men were nonetheless able to take advantage of the urban terrain by relying heavily on snipers and sappers to advance. Fighting broke out in the sewers, as both sides used them for troop movements. Six Soviet marines even managed to get to Castle Hill and capture a German officer before returning to their own lines – still underground. But such feats were rare because of ambushes in the sewers set up by the Axis troops using local inhabitants as guides.
Not only did snipers unnerve the garrison. The Soviets, masters at infiltration and small-unit patrolling, were sometimes able to penetrate behind the urban defense lines to acquire intelligence, snatch prisoners, and kill officers. For example, a six-man patrol of Soviet marines was able to penetrate deep behind German defenses near Buda’s Royal Palace by slithering through a narrow sewer main. They emerged and waited for hours in the shadows, letting several German soldiers pass by. Their patience was eventually rewarded when they were able to surprise two German officers, killing one and dragging the other back through the sewers to Soviet lines.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
Jezusom, megtalaltam a nagyapamat. 45 majus 15-en esett fogsagba, 42 oktober 5-en vonult be, 48. 06.30-an engedtek haza. Eddig azt se tudtam hogy ormester volt, soha nem beszelt a haborurol. Annyi maradt meg a halala utan la hogy Hajmaskeren volt tuzer, cseheknel esett fogsagba es az Uralba kerult fakitermelesre, alig elt mikor hazakerult...
Nem tudom,hogy erre hogyan kell reagálni mindenesetre azért az jó dolog,hogy erre a dologra is fény derült.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Jezusom, megtalaltam a nagyapamat. 45 majus 15-en esett fogsagba, 42 oktober 5-en vonult be, 48. 06.30-an engedtek haza. Eddig azt se tudtam hogy ormester volt, soha nem beszelt a haborurol. Annyi maradt meg a halala utan la hogy Hajmaskeren volt tuzer, cseheknel esett fogsagba es az Uralba kerult fakitermelesre, alig elt mikor hazakerult...

Sajnos én nem találtam meg az én nagyapámat, jó eséllyel ő nem is jutott el a hadifogoly státuszig. Mai napig semmi érdemit nem tudunk róla. :/
 
K

kamm

Guest
Hah, azt hiszem, megvan a nagyapam, van meg 10-20 lehetoseg, de koztuk lesz, mar latom. :cool:
A szuletesi ev stimmel, kornyekrol vannak tobben is, no meg tudjuk, hogy a keleti fronton harcolt evekig, ott esett fogsagba, majd 45 nyaran szerencsere hazaengedtek, utobbirol meg a honapot is tudom, no meg azt, hogy kabe 45 kilosan kerult haza. :)
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Jezusom, megtalaltam a nagyapamat. 45 majus 15-en esett fogsagba, 42 oktober 5-en vonult be, 48. 06.30-an engedtek haza. Eddig azt se tudtam hogy ormester volt, soha nem beszelt a haborurol. Annyi maradt meg a halala utan la hogy Hajmaskeren volt tuzer, cseheknel esett fogsagba es az Uralba kerult fakitermelesre, alig elt mikor hazakerult...
Apai vonalról a dédim szívott hatalmasat, Ő nyugati fogságba esett és olaszba volt hadifogoly, amikor lejárt a büntetés (érdekesség, hogy az olasz gazda akinél beosztott volt, az összes magyart marasztalni akarta) hazajövetelkor a határnál letartóztatták a komcsik az összes cuccát elkobozták és elküldték még a szu-ba egy kis ideológiai átnevelésre még 1x hadifogolynak.
Mezőgazdasági vonalat extrán megszívtuk a tsz-el, de ez már egy másik történet...
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 926
6 896
113
Kéne nekem bizonyíték arra hogy a Toldi IIa 43.M páncéltörő gránátjának a tömege mennyi volt.
Na mármost a HTK magazinba Hatala András írt erről. De nekem elsődleges forrás kell mert egy magazin nem feltétlenül elegendő.

Van valakinek ötlete vagy anyaga amit használhatnék? @Ruby de Puteaux ? nem tudom ki járatos még ebben a témában
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 689
13 354
113
Kéne nekem bizonyíték arra hogy a Toldi IIa 43.M páncéltörő gránátjának a tömege mennyi volt.
Na mármost a HTK magazinba Hatala András írt erről. De nekem elsődleges forrás kell mert egy magazin nem feltétlenül elegendő.

Van valakinek ötlete vagy anyaga amit használhatnék? @Ruby de Puteaux ? nem tudom ki járatos még ebben a témában

Ha jól látom, akkor a Toldi IIa-nak 40mm-es ágyúja volt, ami emlékeim szerint a Bofors 40 mm-es légvédelmi gépágyú, amit licensz alapján gyártottunk Magyarországon is.
A sors iróniája, hogy a licensz lehet, hogy érvényes lenne most is, ha az akkori vásárlónak van jogutódja... ;)

Elég jó képességű volt a maga kategóriájában, az L60-ast napjainkban is használják!
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Kéne nekem bizonyíték arra hogy a Toldi IIa 43.M páncéltörő gránátjának a tömege mennyi volt.
Na mármost a HTK magazinba Hatala András írt erről. De nekem elsődleges forrás kell mert egy magazin nem feltétlenül elegendő.

Van valakinek ötlete vagy anyaga amit használhatnék? @Ruby de Puteaux ? nem tudom ki járatos még ebben a témában
Feltúrtam nagy lelkesedéssel az internetet aztán rájöttem vagy 40 perc múlva hogy te a magvas pct. lőszerről érdeklődsz... :) Arról viszont semmi érdemlegeset nem találtam.
Viszont mivel itt a sima 36M páncélgránát tömegadatai helyesek(és a cikkíró hozzáfért levéltári dokumentumokhoz) valószínűleg a 43M magvas páncélgránátra vonatkozó adat is helyes.
Ha jól látom, akkor a Toldi IIa-nak 40mm-es ágyúja volt, ami emlékeim szerint a Bofors 40 mm-es légvédelmi gépágyú, amit licensz alapján gyártottunk Magyarországon is.
Nem egészen. Maga a löveg a Pak 36 40mm-es csővel ellátott változata volt, ami a Boforsnál használatos lőszereket lőtte.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
A Lánchíd környékén éppen lőszermentesítik a Duna medrét és hát lám-lám, találnak szép dolgokat: itt éppen egy Panzerfaust-ot... :)

186506419_4186764438048679_8338459239323862467_n.jpg
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Feltúrtam nagy lelkesedéssel az internetet aztán rájöttem vagy 40 perc múlva hogy te a magvas pct. lőszerről érdeklődsz... :) Arról viszont semmi érdemlegeset nem találtam.
Viszont mivel itt a sima 36M páncélgránát tömegadatai helyesek(és a cikkíró hozzáfért levéltári dokumentumokhoz) valószínűleg a 43M magvas páncélgránátra vonatkozó adat is helyes.

Nem egészen. Maga a löveg a Pak 36 40mm-es csővel ellátott változata volt, ami a Boforsnál használatos lőszereket lőtte.
Nem egészen. Maga a löveg a V-4 harckocsihoz előre legyártott 40 mm-es magyar fejlesztésű harckocsiágyú volt, de a gyártó előre ivott a medve bőrére.
Ezeket a legyártott ágyúkat tették a Toldi II-esekbe.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
R

Ruby de Puteaux

Guest
Nem egészen. Maga a löveg a V-4 harckocsihoz előre legyártott 40 mm-es magyar fejlesztésű harckocsiágyú volt, de a gyártó előre ivott a medve bőrére.
Ezeket a legyártott ágyúkat tették a Toldi II-esekbe.
Erre van forrásod? Még nem hallottam.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 689
13 354
113
Nem egészen. Maga a löveg a V-4 harckocsihoz előre legyártott 40 mm-es magyar fejlesztésű harckocsiágyú volt, de a gyártó előre ivott a medve bőrére.
Ezeket a legyártott ágyúkat tették a Toldi II-esekbe.


Erre van forrásod? Még nem hallottam.


Három lehetséges ágyútípus, opssssz! :oops:

Érdekes lenne látni a felmerült típusok tudását, én a Bofors 40 mm-es nyerésére tippelnék: az L56-os (vagy L60-as ?) tudott 840m/s torkolati sebességet, 90-120 közötti percenkéni lövéssel négyes tárakból.

"...
A 4cm 36M gépágyú nem közepes és nehéz harckocsikkal szemben szinte hatástalan volt. Ehhez az ágyúhoz rendszeresített 36M és 39M páncélgránátok páncélátütése nagyon gyenge. A háború végén gyártott, 43M magvas lövedékek sem hoztak komoly javulást ezen a téren.

A hagyományos lövedékek mellett, többek között ehhez az ágyúhoz is rendszeresítésre kerültek az un. űrméret feletti szárnyas lövedékek (4cm 42aM PR ). Ezek páncélátütése 180mm körül volt, ami jónak mondható. Viszont ezeknek bőven akadt hátránya is. Egyrészt a korlátozott lőtávolság, illetve a komplikált és relatíve lassabb töltés. ..."
Én közbe-szúrásom, gyakorlatilag "elöltöltős" volt, töltés kb.:
  1. harc közben ki a páncél elé,
  2. űrméret feletti lőszer behelyez,
  3. minden töltésnél,
  4. miközben "zajlik az élet..." ... :eek: :eek: :eek: )


"...A 4cm 36M pct. gránát kezdősebessége 850m/s volt, páncélátütése pedig 100 méteren 50mm, 500 méteren 40mm, 1000 méteren pedig 32mm volt. A lövedék tömege pedig 0,97kg volt. ..."
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány