A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 725
2 495
113
Egy központi főkönyv nélküli megosztott könyvelési technika nem pénz.
Akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a számítási kapacitás többségének a birtokában akkor írom felül amikor akarom.
Akkor ez most mi?
Oké teljesen igazad van. ;):D
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A múltkoriban vitatkoztak itt páran, arról, hogy a központi bankok nyomtatnak-e pénzt. Valószínűleg nem fizikailag nyomtatták ki a pénzt, de hogy kötvényvásárlással létrehozták az biztos.

http://www.investor.hu/news/20160909-jegybank-dollar-eszkozvasarlas.html

"Eddig kilencezer milliárd dollárt öntöttek a gazdaságba a világ legnagyobb központi bankjai, hogy a vásárlások és beruházások mesterséges erősítésével életet leheljenek a gazdasági fejlődésbe.
Ennél unortodoxabb módszert már nem is alkalmazhatnának a központi bankok, amelyek – Milton Friedman Nobel-díjas közgazdász szavaival élve – helikopter-pénzt szórnak szét évek óta a gazdaságba, vagyis pénznyomtatással próbálják fellendíteni a fejlődést."



Egyébként nem ezért vesz Matolcsi is többek között műkincseket? Végülis a semmiből teremtett pénzzel a központi bankunk visszahoz egy csomó műkincset az országba. Inflációt meg nem okoz, mert jellemzően külföldről vásárolnak, a hatalmas export-import különbözetünk miatt pedig amúgyis ráfér a forintra, hogy ne erősödjön meg.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
https://index.hu/gazdasag/2018/02/05/dramai_zuhanas_az_amerikai_tozsdeken/

Kicsi cseppek jégesōbe váltanak.. Jött a para, hogy túl jó a munkaerōpiac, lehet, hogy hamarabb lekapcsolják a pénzpumpát. Ekkora kollektív lufifújást... Legalább a bitkojin most már majdnem ott van, ahol lenne, csak jelenleg még 6500 dollár választja el.

Mindig is mondogattam, minél többe a tōzsdehír, minél több a toronydarú, annál közelebb a buli vége...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113

Azért én vitatkoznék ezzel a "nem is éri meg nekünk az EU, mert a multik több pénzt visznek ki, mint amennyit Brüsszel ad nekünk".
Alapvetően ez igaz kijelentés, de a multik azt a pénzt viszik ki, amit az ő cégeik hoznak be az országba a rengeteg exporttal. Persze igaz, hogy végső soron azt az exportot a magyar dolgozók állítják elő, viszont a multik nélkül rengeteg magyar melósnak nem lenne munkája.
Valójában mindenki nyer ezen a helyzeten, hisz nekünk van munkánk, a multinak meg profitja származik az általunk előállított termékek exportjából.
Amit még hozzátennék, hogy természetesen itt mindkét fél rá van szorulva a másikra, így a multik profitja melett mi se hagyjuk, hogy a semmiért dolgoztassanak minket.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Jobban tettem volna, ha előbb végig olvasom a cikket. Látom lejebb leírta az index is ugyanezt.
Igen és amit az INDEX leírt az is pont ugyanakkora hülyeség volt mint amit te írtál.
Az előző hozzászólásodról nem is beszélve.
Mondjuk a ha előbb olvasnál valamit az tényleg jobb lenne de ne az INDEX- et.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Igen és amit az INDEX leírt az is pont ugyanakkora hülyeség volt mint amit te írtál.
Az előző hozzászólásodról nem is beszélve.
Mondjuk a ha előbb olvasnál valamit az tényleg jobb lenne de ne az INDEX- et.

Érdekelne, hogy szerinted miért hülyeség, azon kívül, hogy divat a multikat IS utálni.

Mielőtt félreértenél, én sem tartom ideálisnak azt, hogy a jelentősebb cégeink mind külföldi tulajdonúak, de annál sokkal jobb, mintha kipaterolnánk őket és munkanélküli lenne a fél ország. Ne hozd fel a privatizációt. Az már megtörtént, azon nem fogunk tudni változtatni. Azt mond meg, hogy szerinted hogyan lehetne jobb gazdaságpolitikát folytatni a multik kizárásával.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Érdekelne, hogy szerinted miért hülyeség, azon kívül, hogy divat a multikat IS utálni.
Ha nem hoz ujitast a multi akkor csak kiszoritja a hazai cegeket. A gyori audit nem szabad egy kalap ala venni a nagy aruhazlancokkal. Auschan, tesco, lidl semmi olyat nem nyujtanak amit mi ne tudnank megvalositani. A hazai boltokat megis kiszoritjak a piacrol es ki is viszik a profitot az orszagbol.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ha nem hoz ujitast a multi akkor csak kiszoritja a hazai cegeket. A gyori audit nem szabad egy kalap ala venni a nagy aruhazlancokkal. Auschan, tesco, lidl semmi olyat nem nyujtanak amit mi ne tudnank megvalositani. A hazai boltokat megis kiszoritjak a piacrol es ki is viszik a profitot az orszagbol.

Az áruházláncokat egyrészt károsnak tartom én is, hisz azok tényleg csak visznek, mivel innen származik a profitjuk is.
Viszont itt is árnyalja a képet, az, hogy a magyar áruházlánc szarabb fizetést ad és mégis sokszor drágább a terméke, mint a multinak.
A Lidl kb. 2-szer jobb fizut ad, mint a CBA.
Szóval egyetértenék veled, ha a CBA is adna olyan fizut és hasonló áru, vagy drágább, de jobb minőségű termékeket, mint a multi.
Továbbá észrevettem azt is, hogy Erdélyben a magyar áruházláncok olcsóbban árulják a magyar termékeket, mint Magyarországon ugyanazt a terméket, ami teljesen érthetetlen, hisz márcsak a szállítás rá kellene rakódjon. A munkásaik fizetése kb. megegyező, szóval az nincs hatással az árra.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 112
2 296
113
. Auschan, tesco, lidl semmi olyat nem nyujtanak amit mi ne tudnank megvalositani.
És ennek ellenére nem valósítjuk (valósítják) meg. Itt a gáz.

Ok, azt bármikor aláírom, hogy mondjuk egy Tesco akkor tőkeelőnyben van, hogy az hihetetlen és hipermarket-versenybe velük beszállni nem a legegyszerűbb dolog... igaz, meg se próbálta senki, még kormányzati hátszéllel sem!

Szupermarket szinten a Coop legalább próbálkozik versenyezni (sőt!), de mondjuk a CBA alapvetően elég retek, legalábbis errefelé.

Ez alatt a méret alatt meg örülj ha túlélsz, minittescokat is csak kibaszásból nyitnak szerintem, egyszerűen nem versenyképes a méret.

Továbbá észrevettem azt is, hogy Erdélyben a magyar áruházláncok olcsóbban árulják a magyar termékeket, mint Magyarországon.

Szlovákia CBA valamiylen szinten dettó. OK, ott kicsit drágább minden, de szerintem a szlovák CBA jobb, mint a magyar.
Jó a parasztnak ez is mentalitás esetleg?
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and zeal

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Érdekelne, hogy szerinted miért hülyeség, azon kívül, hogy divat a multikat IS utálni.

Mielőtt félreértenél, én sem tartom ideálisnak azt, hogy a jelentősebb cégeink mind külföldi tulajdonúak, de annál sokkal jobb, mintha kipaterolnánk őket és munkanélküli lenne a fél ország. Ne hozd fel a privatizációt. Az már megtörtént, azon nem fogunk tudni változtatni. Azt mond meg, hogy szerinted hogyan lehetne jobb gazdaságpolitikát folytatni a multik kizárásával.
A pénz nem egy "valami". A pénz egy információ.
A külföldi tőke- az a pénz- egy külföldi valakinek az adóssága és mi azért fizetünk neki kamatot, hogy az ő adósságával fizethessünk.
Miért nem az MNB bocsát ki pénzt és mi fektetünk be a saját piacunkon és fizetünk magunknak kamatot?
Egy termék értékesítési árából a haszon nagy része a tőke hozadékaira, kamatokra, innovációra, fejlesztésre, marketingre,kereskedelmi haszonra, van kifizetve.
A termelés az értékesítési árból a töredéke.
A munkabér meg még ennek is csak a töredéke.
Miért csak ez marad nálunk?
A multi vegye meg tőlünk a terméket amire szüksége van piaci áron.
A kereskedelmi láncokat meg kár is említeni.
Jellemzően XÁRUHÁZLÁNC kft. alakul három millió tőkével, a többi helyben felvett kölcsön, a beszállítónak fél év késéssel, félévente fizet így annak a pénzét forgatja. Nem a saját tőkéje van benne hanem miénk hülyéké akik először kiszolgáltattuk magunkat neki azután beálltunk hozzá önként rabszolgának.
Ha bukna, akkor itt marad a hátrom kiló alumínium amiből a csarnok épült. De általában azt sem fizették ki.
Nem kedvezmény adnék nekik hanem húsz év kőbányát annak aki megpróbálkozik idejönni.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A pénz nem egy "valami". A pénz egy információ.
A külföldi tőke- az a pénz- egy külföldi valakinek az adóssága és mi azért fizetünk neki kamatot, hogy az ő adósságával fizethessünk.
Miért nem az MNB bocsát ki pénzt és mi fektetünk be a saját piacunkon és fizetünk magunknak kamatot?
Egy termék értékesítési árából a haszon nagy része a tőke hozadékaira, kamatokra, innovációra, fejlesztésre, marketingre,kereskedelmi haszonra, van kifizetve.
A termelés az értékesítési árból a töredéke.
A munkabér meg még ennek is csak a töredéke.
Miért csak ez marad nálunk?
A multi vegye meg tőlünk a terméket amire szüksége van piaci áron.
A kereskedelmi láncokat meg kár is említeni.
Jellemzően XÁRUHÁZLÁNC kft. alakul három millió tőkével, a többi helyben felvett kölcsön, a beszállítónak fél év késéssel, félévente fizet így annak a pénzét forgatja. Nem a saját tőkéje van benne hanem miénk hülyéké akik először kiszolgáltattuk magunkat neki azután beálltunk hozzá önként rabszolgának.
Ha bukna, akkor itt marad a hátrom kiló alumínium amiből a csarnok épült. De általában azt sem fizették ki.
Nem kedvezmény adnék nekik hanem húsz év kőbányát annak aki megpróbálkozik idejönni.

Írtam, hogy az áruházakkal nekem is bajom van, de mivel a magyar cégek meg nemigazán kínálnak jobbat, ezért őket se tudom elítélni. Álszent lennék, ha azt mondanám, hogy kiraknám őket az országból, hisz én is legtöbbször oda járok vásárolni. Pedig mint mondtam, mennék én a CBA-ba, ha az is hasonló árú vagy jobb minőségű lenne.
Kirakás helyett fel kell venni velük a versenyt. Ha az menni fog, akkor akár mi is betörhetünk a piacaikra.
A fektessünk be a saját piacunba:
Részben egyetértek veled.
Viszont egy csomó termék amely esetében egy 10 milliós ország nem elég nagy piac. pl. az autógyártás tipikusan ilyen.
Tegyük fel, hogy kiraknánk a külföldi autógyárakat és állami segítséggel épülne egy magyar gyár.
Az csak sokkal drágábban és persze gyengébb minőségben tudná gyártani az autókat, mint a nagy tapasztalattal rendelkező multik. Azért, hogy mégis megvegyék a magyar emberek az autót, meg kellene tiltani, vagy védővámokat bevezetni a külföldi autókra.
Cserébe persze más országok sem lennének hülyék és ugyanezt csinálnák velünk, ha exportálni akarnánk az autóinkat.
Maradna tehát a 10 milliós magyar piac.
Így pedig megerősödni sosem tudna a cégünk, mivel kevés lenne a magyar kereslet ahhoz, hogy tőkeerős legyen a gyár.
Az index most kivételesen jól írta, nem bezárkózni kell, hanem minél többet ellesni a multitól, minél több alaktrészt gyártsunk mi a termékeikhez. Ebből is jól meg lehet élni, sőt adott esetben ha már minden alkatrészt mi csinálunk, akkor akár autót is gyárthatunk. De ez csak a szabad piac kereteink belül menne.
Nézd meg, ugyanezzel a módszerrel jött fel Kína is.
Ők is próbálkoztak a bezárkózással, nem sikerült nekik, szinte középkori szinten ragadtak le. Pedig ott 2 nagyságrenddel több fogyasztó van, mint nálunk.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Írtam, hogy az áruházakkal nekem is bajom van, de mivel a magyar cégek meg nemigazán kínálnak jobbat, ezért őket se tudom elítélni. Álszent lennék, ha azt mondanám, hogy kiraknám őket az országból, hisz én is legtöbbször oda járok vásárolni. Pedig mint mondtam, mennék én a CBA-ba, ha az is hasonló árú vagy jobb minőségű lenne.
Kirakás helyett fel kell venni velük a versenyt. Ha az menni fog, akkor akár mi is betörhetünk a piacaikra.
A fektessünk be a saját piacunba:
Részben egyetértek veled.
Viszont egy csomó termék amely esetében egy 10 milliós ország nem elég nagy piac. pl. az autógyártás tipikusan ilyen.
Tegyük fel, hogy kiraknánk a külföldi autógyárakat és állami segítséggel épülne egy magyar gyár.
Az csak sokkal drágábban és persze gyengébb minőségben tudná gyártani az autókat, mint a nagy tapasztalattal rendelkező multik. Azért, hogy mégis megvegyék a magyar emberek az autót, meg kellene tiltani, vagy védővámokat bevezetni a külföldi autókra.
Cserébe persze más országok sem lennének hülyék és ugyanezt csinálnák velünk, ha exportálni akarnánk az autóinkat.
Maradna tehát a 10 milliós magyar piac.
Így pedig megerősödni sosem tudna a cégünk, mivel kevés lenne a magyar kereslet ahhoz, hogy tőkeerős legyen a gyár.
Az index most kivételesen jól írta, nem bezárkózni kell, hanem minél többet ellesni a multitól, minél több alaktrészt gyártsunk mi a termékeikhez. Ebből is jól meg lehet élni, sőt adott esetben ha már minden alkatrészt mi csinálunk, akkor akár autót is gyárthatunk. De ez csak a szabad piac kereteink belül menne.
Nézd meg, ugyanezzel a módszerrel jött fel Kína is.
Ők is próbálkoztak a bezárkózással, nem sikerült nekik, szinte középkori szinten ragadtak le. Pedig ott 2 nagyságrenddel több fogyasztó van, mint nálunk.

Szó sincs sehol a hozzászólásomban elzárkózásról. Azonos körülmények között azonos feltételek, azonos követelmények lennének azok amik nélkül nincs mit tárgyalni. Tartsa be ugyanazokat a szabályokat amit otthon, fizesse ugyanazokat a közterheket és béreket mint otthon.
Kecskeméten vagy Győrben fizesse ki ugyanazt az összeget amennyibe otthon került volna az autó vagy az alkatrész legyártása.
Nekünk megengednék ugyanazt a mentalitást náluk amit itt ők produkálnak? Nekem eddig nem úgy tűnt. Nyúl,liba, cukor, egyéb cirkuszok?
A multi soha nem gyárt semmit. A beszállítók gyártják a terméket nem a multik. Az alkatrész gyártás és a késztermék értékesítése között keletkezik a haszon, azzal kell foglalkozni nem reszelni a vasat.
A hülyék saját megtakarításaiból képződő tőkéből felvett kölcsönből felépített struktúrában, gyárban őket éhbérért dolgoztatva a filléres bekerülési költség többszöröséért eladja nekik a saját hülyeségük gyümölcsét.
Jó drágán. A hasznot meg zsebre teszi.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Szó sincs sehol a hozzászólásomban elzárkózásról. Azonos körülmények között azonos feltételek, azonos követelmények lennének azok amik nélkül nincs mit tárgyalni. Tartsa be ugyanazokat a szabályokat amit otthon, fizesse ugyanazokat a közterheket és béreket mint otthon.
Kecskeméten vagy Győrben fizesse ki ugyanazt az összeget amennyibe otthon került volna az autó vagy az alkatrész legyártása.
Nekünk megengednék ugyanazt a mentalitást náluk amit itt ők produkálnak? Nekem eddig nem úgy tűnt. Nyúl,liba, cukor, egyéb cirkuszok?
A multi soha nem gyárt semmit. A beszállítók gyártják a terméket nem a multik. Az alkatrész gyártás és a késztermék értékesítése között keletkezik a haszon, azzal kell foglalkozni nem reszelni a vasat.
A hülyék saját megtakarításaiból képződő tőkéből felvett kölcsönből felépített struktúrában, gyárban őket éhbérért dolgoztatva a filléres bekerülési költség többszöröséért eladja nekik a saját hülyeségük gyümölcsét.
Jó drágán. A hasznot meg zsebre teszi.

Tartsa be ugyanazokat a szabályokat amit otthon, fizesse ugyanazokat a közterheket és béreket mint otthon

Betartja. Az állam által előírt minimálbért mindig betartja, pont mint otthon.
Az, hogy itt kevesebbet ad, azért van, mert ennyiért is kap munkást. Németben meg azért ad annyit, amennyit, mert csak annyiért van melós.
Egyébként láthatod, az utóbbi időben ahogy egyre nagyobb a munkaerőkereslet, úgy nőnek a bérek is.
Ez is kereslet-kínálat alapján működik.

A multi soha nem gyárt semmit. A beszállítók gyártják a terméket nem a multik. Az alkatrész gyártás és a késztermék értékesítése között keletkezik a haszon, azzal kell foglalkozni nem reszelni a vasat.

De, sok esetben gyárt is. Tudom, én is egy ilyen multinál dolgozok. A kulcsfontosságú alkatrészeket itt gyártják le, csak a csomagolás és műanyag alkatrészek marad a beszállítókra. Persze nem minegyik. Van aki csak összeszerel és mindent a beszállítók csinálnak, de olyan is van, hogy még az összeszerelést is mással végezteti, ő meg csak megtervezi és megszervezi a termelést itt.

A hülyék saját megtakarításaiból képződő tőkéből felvett kölcsönből felépített struktúrában, gyárban őket éhbérért dolgoztatva a filléres bekerülési költség többszöröséért eladja nekik a saját hülyeségük gyümölcsét.
Jó drágán. A hasznot meg zsebre teszi.

Így is értelmezheted. Meg úgy is, hogy a multi hozza a technológiát, tudást, megszervezi a gyártást, ahhoz, hogy termékhez jussunk. Igaz, hogy mi állítjuk elő, de nélküle meg nem jutnánk hozzá se.
A nyugati béreket kell elérni, meg azt, hogy ne csak az olcsó összeszerelés menjen itt, hanem a tervezés, marketing, stb. onnantól kezdve meg szinte tökmindegy, hogy multinál vagy magyar cégnél dolgozik a melós.
Csak megjegyzem, hogy a profit a nagy magyar cégektől is ugyanúgy ki tud vándorolni az országból. Hisz ki is részesül a profitból? A leggazdagabb 1-2%. Akik aztán Karibi utazásra, vagy 1 millió eurós Porschéra költik, mint a CBA tulaja.
Szerinted melyik esetben marad az országban több pénz? A Lidl esetében, aki 240000 forintot ad a munkásainak és a maradék pénzt kiviszi, vagy a CBA esetében, aki 120000 forintot ad a munkásainak és a profitból meg Porschet vesz?
https://index.hu/belfold/2015/07/02/cba_baldauf_laszlo_interju/

Szóval, mint minden, ez sem fekete vagy fehér. Attól még, hogy egy cég külföldi tulajdonú, nem feltétlenül rossz, mint ahogy az sem feltétlenül jó, ha magyar a tulaj.