A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 303
113
https://index.hu/gazdasag/2018/04/22/a_vilagbank_szerint_meg_kellene_szuntetni_a_minimalbert/

Ezt én nem kifejezetten értem.
Leakarják építeni a munkavállaló jogait, hogy mert azt mondják hogy ezek a jogok valójában alacsonyan tartják a foglalkoztatást, de közben azt szeretnék elérni hogy felgyorsuljon a robotizáció ami elkerülhetlenül csökkenti majd a foglalkoztatottságot. Azt akarják hogy a munkavállaló nulla órás szerződéseket kössön mert akkor a munkáltató csak akkor veszi igénybe a szolgáltatásait amikor szükség van rá, de azt mondják hogy ez azért jó mert a munkáltató elutasíthatja az adott feladatot. (Amit nem értem miért tolerálna a munkáltató.)
Aztán jön azzal hogy az adókat csökkenteni kéne főleg a fogyasztóit, de a társadalom biztosítást ingyenessé tenni. Tehát kevesebb pénzből több embernek kéne ugyanolyan ellátást adni.
Na most én ezért nem értem hogy ez miért jó?
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
https://index.hu/gazdasag/2018/04/22/a_vilagbank_szerint_meg_kellene_szuntetni_a_minimalbert/

Ezt én nem kifejezetten értem.
Leakarják építeni a munkavállaló jogait, hogy mert azt mondják hogy ezek a jogok valójában alacsonyan tartják a foglalkoztatást, de közben azt szeretnék elérni hogy felgyorsuljon a robotizáció ami elkerülhetlenül csökkenti majd a foglalkoztatottságot. Azt akarják hogy a munkavállaló nulla órás szerződéseket kössön mert akkor a munkáltató csak akkor veszi igénybe a szolgáltatásait amikor szükség van rá, de azt mondják hogy ez azért jó mert a munkáltató elutasíthatja az adott feladatot. (Amit nem értem miért tolerálna a munkáltató.)
Aztán jön azzal hogy az adókat csökkenteni kéne főleg a fogyasztóit, de a társadalom biztosítást ingyenessé tenni. Tehát kevesebb pénzből több embernek kéne ugyanolyan ellátást adni.
Na most én ezért nem értem hogy ez miért jó?

Azért nem kifejezetten érted, mert kifejezetten érthetetlen.
A minimálbéresek szerint meg a világbankot kellene megszüntetni.
Így most 1:1 az eredmény.
Bár az előbbi nagyobb hülyeség.
:p
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
melampo

Ez egy nagyon jó cikk!
Én is tűnődtem már azon, hogy hogy működhetne egy ilyen rendszer:
Jegybank---> Kereskedelmi Bank -----> Adós Ez lenne a hitelnél
Megtakarítás-----> Állampapír------> Állam (-----> Jegybank ) Ez lenne az egyik megtakarítási opció
Megtakarítás -----> Értékpapír ------> Liquid tőke gyűjtés cégeknek Ez meg lenne a másik megtakarítási opció

A hitel esetén a jegybank lényegében mindent képes szabályozni, egyenes a pénz útja oda és vissza.
Az első opció esetén kicsi kamat 0 kockázat.
A második opció esetén magas lehetséges hozam és nagy kockázat.
Viszont a bank betét, mint olyan kiesik. Így bank "csőd" esetén nem veszik el az ember pénze.
A folyószámlákra meg ugye X összegig kötelező bankbiztosítási garancia van. De a folyószámlákon lévő pénzből a bank nem hitelezhet! Viszont kamatot sem fizet rá.

De a cikket olvasva más is gondolkodott már ezen. Szerintem nem lenne rossz rendszer ez. :)
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
melampo

Ez egy nagyon jó cikk!
Én is tűnődtem már azon, hogy hogy működhetne egy ilyen rendszer:
Jegybank---> Kereskedelmi Bank -----> Adós Ez lenne a hitelnél
Megtakarítás-----> Állampapír------> Állam (-----> Jegybank ) Ez lenne az egyik megtakarítási opció
Megtakarítás -----> Értékpapír ------> Liquid tőke gyűjtés cégeknek Ez meg lenne a másik megtakarítási opció

A hitel esetén a jegybank lényegében mindent képes szabályozni, egyenes a pénz útja oda és vissza.
Az első opció esetén kicsi kamat 0 kockázat.
A második opció esetén magas lehetséges hozam és nagy kockázat.
Viszont a bank betét, mint olyan kiesik. Így bank "csőd" esetén nem veszik el az ember pénze.
A folyószámlákra meg ugye X összegig kötelező bankbiztosítási garancia van. De a folyószámlákon lévő pénzből a bank nem hitelezhet! Viszont kamatot sem fizet rá.

De a cikket olvasva más is gondolkodott már ezen. Szerintem nem lenne rossz rendszer ez. :)

Ja más is gondolkodott már ezen. Itt ott hibás ez még egy kicsit, a régebbi jobb volt, de érdemes rajta gondolkodni.
Le is írták már régebben az alapfogalmakat, a rendszer működésének alapelveit.
Mintegy 4-5000 évvel ezelőtt, cseréptáblára, ékírással.
:p
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
melampo

A Zikurat/templom gazdaság az inkább a tervgazdasághoz volt szerintem közelebb. Ókori kommunizmus :)
Amit én írtam az még piacgazdaság. Alapvetően állam kapitalizmus szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
melampo

A Zikurat/templom gazdaság az inkább a tervgazdasághoz volt szerintem közelebb. Ókori kommunizmus :)
Amit én írtam az még piacgazdaság. Alapvetően állam kapitalizmus szerintem.
Az alapvető fogalmak, mint letét, - hamis letété, valódi letét- , letéti jegy, betét, kölcsön, váltó, hitel, hitellevél, kamat, hozadékok stb. a gyakorlatból is ismertek voltak.
A csereeszköz kibocsátásának elvei ugyanazok voltak mint ma, a pénz és a pénzhelyettesítők használatban voltak.
Amit te írtál az még nem működő pénzgazdaság. Alapvetően hibás szerintem.

"Jegybank---> Kereskedelmi Bank -----> Adós" -------> Elkölt------ > Eladó Ker.bankba visszatesz----> Tovább????????
"Megtakarítás-----> Állampapír------> Állam (-----> Jegybank )--------> Ennyivel kevesebb pénz van a gazdaságba, mert visszavitték a jegybankba--------> Hogy kerül vissza?????
"Megtakarítás -----> Értékpapír ------> Liquid tőke gyűjtés cégeknek--------->Ugyanaz csak jegybank helyett kerbankba ült le a pénz --------> Hogy kerül vissza?????
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
melampo

"Jegybank---> Kereskedelmi Bank -----> Adós" -------> Elkölt------ > Eladó Ker.bankba visszatesz----> Tovább????????

Az eladó csak átmenetileg teszi vissza a kerbankba, vagy be se teszi. Hiszen az eladó is vásárol vagy befektet. Gyakorlatilag a pénz forog tovább, csak éppen bankmultiplikátoros lufi fújás nélkül.
Például:
Van aki hitelre venne házat. Bemegy a kerbankba ahol megnézik hitel képes-e?
Ha hitelképes akkor a kerbank pénzt igényel a jegybanktól aki megnézi, hogy a gazdaságba bele lehet e tenni még ezt a pénz mennyiséget?
Ha igen, akkor a jegybank-kerbank-adós úton kihelyezik a hitelt.
Ha a hitelt kihelyezik akkor az eladó megkapja a pénzét. Ő abból kifizeti a melósokat vagy a saját hitelét. A különbözetet zsebre teszi.
Az eladó a különbözetet vagy újra befekteti (magán ember házat vesz, cég új házat épít stb...) és ezzel halad tovább az egész.
Ha építésről volt szó, akkor ugye a melósokat , alvállalkozókat kifizetik, ők meg elköltik a pénzt a gazdaságban, miközben élnek.
A vevő a hitel törlesztése közben lassan "vonja ki" a gazdaságból a pénzt, hiszen valahol ő pénzt kap a munkájáért, aminek egy részét elküldi a kerbankba, a kerbank meg törleszti a jegybankba.
A kerbank meg a kamatkülönbségből és a folyószámla és egyéb díjakból vígan elkaristol, miközben ugye saját alkalmazottakat is fizet akik szintén vásárolnak.

Ezzel a rendszerrel nem lehet lufit fújni, mert a jegybank jól képes szabályozni a gazdaságban lévő pénz mennyiséget.
A jelenlegi rendszerrel az a baj, hogy valaki be tesz 1 egység pénzt, a bankok meg csinálnak belőle (szabályzástól függően) akár 9-90 egység pénzt. E miatt meg előbb utóbb tartozik mindenki mindenkinek olyan pénzekkel amik valójában soha nem is léteztek, és így lehet jóval nagyobb a világ adóssága, mint a föld teljes javainak az összessége..... Ez nevetséges azért!
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
melampo

Ez egy nagyon jó cikk!
Én is tűnődtem már azon, hogy hogy működhetne egy ilyen rendszer:
Jegybank---> Kereskedelmi Bank -----> Adós Ez lenne a hitelnél
Megtakarítás-----> Állampapír------> Állam (-----> Jegybank ) Ez lenne az egyik megtakarítási opció
Megtakarítás -----> Értékpapír ------> Liquid tőke gyűjtés cégeknek Ez meg lenne a másik megtakarítási opció

A hitel esetén a jegybank lényegében mindent képes szabályozni, egyenes a pénz útja oda és vissza.
Az első opció esetén kicsi kamat 0 kockázat.
A második opció esetén magas lehetséges hozam és nagy kockázat.
Viszont a bank betét, mint olyan kiesik. Így bank "csőd" esetén nem veszik el az ember pénze.
A folyószámlákra meg ugye X összegig kötelező bankbiztosítási garancia van. De a folyószámlákon lévő pénzből a bank nem hitelezhet! Viszont kamatot sem fizet rá.

De a cikket olvasva más is gondolkodott már ezen. Szerintem nem lenne rossz rendszer ez. :)

Miért adta egyáltalán át az állam a kereskedelmi bankoknak a hitelnyujtás lehetőségét? Lehetne egy állami bank, az végezné a betétgyűjtést és a hitelkihelyezést. Szinte tökéletesen stabil rendszer, hisz az állam nagyon ritka esetekben megy csődbe, plusz olcsóbban is működhetne, hisz nem kellene fenntartani minden utcában egymás mellett nagyon sokféle bankfiókot, amik a nap nagy részében kihasználatlanok.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
melampo

"Jegybank---> Kereskedelmi Bank -----> Adós" -------> Elkölt------ > Eladó Ker.bankba visszatesz----> Tovább????????

Az eladó csak átmenetileg teszi vissza a kerbankba, vagy be se teszi. Hiszen az eladó is vásárol vagy befektet. Gyakorlatilag a pénz forog tovább, csak éppen bankmultiplikátoros lufi fújás nélkül.
Például:
Van aki hitelre venne házat. Bemegy a kerbankba ahol megnézik hitel képes-e?
Ha hitelképes akkor a kerbank pénzt igényel a jegybanktól aki megnézi, hogy a gazdaságba bele lehet e tenni még ezt a pénz mennyiséget?
Ha igen, akkor a jegybank-kerbank-adós úton kihelyezik a hitelt.
Ha a hitelt kihelyezik akkor az eladó megkapja a pénzét. Ő abból kifizeti a melósokat vagy a saját hitelét. A különbözetet zsebre teszi.
Az eladó a különbözetet vagy újra befekteti (magán ember házat vesz, cég új házat épít stb...) és ezzel halad tovább az egész.
Ha építésről volt szó, akkor ugye a melósokat , alvállalkozókat kifizetik, ők meg elköltik a pénzt a gazdaságban, miközben élnek.
A vevő a hitel törlesztése közben lassan "vonja ki" a gazdaságból a pénzt, hiszen valahol ő pénzt kap a munkájáért, aminek egy részét elküldi a kerbankba, a kerbank meg törleszti a jegybankba.
A kerbank meg a kamatkülönbségből és a folyószámla és egyéb díjakból vígan elkaristol, miközben ugye saját alkalmazottakat is fizet akik szintén vásárolnak.

Ezzel a rendszerrel nem lehet lufit fújni, mert a jegybank jól képes szabályozni a gazdaságban lévő pénz mennyiséget.
A jelenlegi rendszerrel az a baj, hogy valaki be tesz 1 egység pénzt, a bankok meg csinálnak belőle (szabályzástól függően) akár 9-90 egység pénzt. E miatt meg előbb utóbb tartozik mindenki mindenkinek olyan pénzekkel amik valójában soha nem is léteztek, és így lehet jóval nagyobb a világ adóssága, mint a föld teljes javainak az összessége..... Ez nevetséges azért!

Ez eddig jeles, csak a gazdaság, a javak előállítása kisebb nagyobb mértékben rugalmatlan, tehát nem módosítható azonnal a piaci igények változásával. Ezért kénytelen a rendszer azt amit jóval egyszerűbb, a csereeszközt, annak mennyiségét, illetve a befektetési eszközök likviditásával a pénzkínálatot, a vásárlási igényeket szabályozni. Mivel a termelés egyes esetekben akár évtizedes, évszázados beruházásokat igényel a pénzkínálatot kell a napi, pillanatnyi igényekhez igazítani.
Nem muszáj, de ha nem ezt teszem akkor a termelés fog fluktuálni és következnek egymás után a (túl)termelési válságok.
A jegybank-kerbank-adós úton kihelyezett a hitel mint te is látod egy kényszer, mert a megtakarítás csökkentené a pénzkínálatot ami az előzően leírtak fényében ugye megengedhetetlen, azt újra, új hitelként ki kell helyezni.
Közben azonban a gazdasági ciklusok ismétlődésével mindig újabb megtakarítások vonódnak ki a piacról és ha a megtakarító hozzá akar férni a pénzéhez akkor azt nem lehetne újra kihitelezni, tehát néhány ciklus ismétlődés után a pénz eltűnne a gazdaságból.
Ezt természetesen addig lehet folytatni ameddig a megvásárolható javak teljes mennyiségét hitelekkel globálisan pénzzé nem transzformáltam. Amíg a pillanatnyilag megvásárolható javak mennyisége és vele szemben a pénzkínálat egyensúlyban van addig nem történik semmi. Ehhez azonban a megtakarítási eszközök- az időben valamikor a jövőre elhalasztott pénz felhasználását- likviditását szigorúan, akár kényszerrel is meg kell tudni akadályozni mivel az ő pénzük a hiteleken keresztül már egyszer jelen van gazdaságban, azt még egyszer ugyanazon a piacon elkölteni nem lehet összeomlás nélkül.
A betét, letét, kölcsön, hitel és egyéb megnevezésekkel a bankok össze vissza hazudoznak.
Valami vagy letét, vagy kölcsön. Harmadik eset nincs.
Ez egy igen kényes egyensúly és a rendszer működtetéséhez legfontosabb döntések nem a jegybank kezében vannak, lévén a hitelkihelyezés során a kerbank dönti el esetleg évtizedes távlatokat mérlegelve, hogy a piacon megvan, megfelelő-e ennek a mostmár újra kibocsátásra kerülő pénznek az ellentételezése.
A kerbank megfogalmaz, aláírat veled hitelkihelyezéskor egy szerződést amelyben te kötelezettséget vállalsz arra, hogy mikor, mennyi pénzt fogsz kifizetni. Ez gyakorlatilag egy váltó amit te az ő közreműködésével bocsátottál ki és ezt a te váltódat ő azonnal leszámítolva neked valamilyen formában készpénzt ad.
A kerbank ezzel jegybanki, jelzálogbanki, és leszámítoló banki jogosultsággal rendelkezik. A gyakorlatban megszűntek a szigorúan vett és kontrollálható - egymást kontrolláló- jegybanki, jelzálogbanki, leszámítoló banki, befektetési banki tevékenységek és mindezek korlátozás nélkül átmentek a kerbankok tevékenységébe. Ez persze arra inspirálja őket, hogy kétséges, vagy fedezetlen hiteleket is kibocsássanak, mert amíg azt visszafizetik addig a hozadékok az övék és ha nem derül ki nincs retorzió.
A jegybankok az elemi feladataikat sem képesek egy globálisan szabad korlátlan áru és pénzmozgás mellett ellátni, nemhogy még a feljebb leírt szerteágazó tevékenységet is elvégezzék. A tőke szabad mozgásával valahol a világ másik végén kihelyezett hitel piacképességének fedezetét is fel kellene, hogy tudja mérni mielőtt az adott valutát a átváltja.
Nem véletlenül találták ki a jegybank, jelzálogbank, leszámítoló bank hármast,mert a jelzáloglevelek forgalmazásával ezek egymást szabályozzák.
A svájci kezdeményezés az osztrák iskola nyomán próbálja átalakítani a rendszert ami alapjaiban hibás.
Először az elemi fogalmakat kell tisztázni és ara itt van egy olvasható munka. Végkövetkeztetéseiben baromság de az alapfogalmak megértéséhez tökéletes.
https://docs.google.com/viewerng/vi...loads%2F2016%2F07%2FLibroDineroHungaro.pdf&hl
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Miért adta egyáltalán át az állam a kereskedelmi bankoknak a hitelnyujtás lehetőségét? Lehetne egy állami bank, az végezné a betétgyűjtést és a hitelkihelyezést. Szinte tökéletesen stabil rendszer, hisz az állam nagyon ritka esetekben megy csődbe, plusz olcsóbban is működhetne, hisz nem kellene fenntartani minden utcában egymás mellett nagyon sokféle bankfiókot, amik a nap nagy részében kihasználatlanok.
"Miért adta egyáltalán át az állam a......."
Nem adta át, elvesztette. Az áruk és pénz mozgásával szemben az államok tehetetlenek. A gazdaság és a pénzkibocsátás feletti kontrollt automatikusan elveszítik. A kontinensnyi méretű illetve globális háborúk, a világháborúk mindig arról szóltak, hogy a tőke kivonja magát az államok ellenőrzése alól és alapít egy saját érdekeit képviselő államalakulatot ,birodalmat.
Londonból a City átköltözött az USA-ba és ott hagyták az üres épületet a cégtáblával a kapu felett meg a házmestert a látszat kedvéért.
:)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Nem nagyon értem, mit akarsz kifejezni.
Az állam ha akarja elveheti az összes kerbank működési engedélyét és úgy csak egy állami bank működne. A pénz akkor is mozogna, csak az állami bankon keresztül.

Az USA már oda jutott, hogy még a jegybanki pénzcsinálást is magánbanknak adta át és ha az államnak pénz kell, nem nyomtat, hanem hitelre felveszi. Ez is tiszta őrület.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Nem nagyon értem, mit akarsz kifejezni.
Az állam ha akarja elveheti az összes kerbank működési engedélyét és úgy csak egy állami bank működne. A pénz akkor is mozogna, csak az állami bankon keresztül.

Az USA már oda jutott, hogy még a jegybanki pénzcsinálást is magánbanknak adta át és ha az államnak pénz kell, nem nyomtat, hanem hitelre felveszi. Ez is tiszta őrület.
Az állam ha akar sem tud semmit csinálni. Ez csak teljes elzárkózás esetén működne de nézd meg azokat az országokat akik ezt megpróbálták.
A természeti kincsek globális kereskedelme, megosztása, munkamegosztás, nélküli gazdaság működése esélytelen.
Hiába van kezedbe a saját pénzed kibocsátása ha korlátlanul lehet árut, pénzt behozni, átváltani és vagy kivinni.
Meg kell állítanod a határaidon a pénz és az áru mozgását különben ez nem működne. Nem mindenki Kína vagy Oroszország, hogy elég erővel rendelkezne ennek a kivitelezésére és még ők is vért izzadnak, hogy valami eredményt elérjenek.
Mellesleg a FED nem "1 magánbank" hanem egy bankszövetség ezres nagyságrendű tagbankkal ami a pénzkibocsátást az államkötvényere való alapozás helyett átszervezte értékpapír alapúvá.
A rendszer a sokszor felhozott vádakkal szemben egyszerűen csak arra szolgál, hogy a korlátos államadósság/államkötvény helyett bármilyen értékpapír fedezet alatt korlátlanul lehessen pénzt kibocsátani. Magyarul egy államoktól független tetszőleges mennyiségben kibocsátható globális pénz alapjait vetették meg.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Az állam ha akar sem tud semmit csinálni. Ez csak teljes elzárkózás esetén működne de nézd meg azokat az országokat akik ezt megpróbálták.
A természeti kincsek globális kereskedelme, megosztása, munkamegosztás, nélküli gazdaság működése esélytelen.
Hiába van kezedbe a saját pénzed kibocsátása ha korlátlanul lehet árut, pénzt behozni, átváltani és vagy kivinni.
Meg kell állítanod a határaidon a pénz és az áru mozgását különben ez nem működne. Nem mindenki Kína vagy Oroszország, hogy elég erővel rendelkezne ennek a kivitelezésére és még ők is vért izzadnak, hogy valami eredményt elérjenek.
Mellesleg a FED nem "1 magánbank" hanem egy bankszövetség ezres nagyságrendű tagbankkal ami a pénzkibocsátást az államkötvényere való alapozás helyett átszervezte értékpapír alapúvá.
A rendszer a sokszor felhozott vádakkal szemben egyszerűen csak arra szolgál, hogy a korlátos államadósság/államkötvény helyett bármilyen értékpapír fedezet alatt korlátlanul lehessen pénzt kibocsátani. Magyarul egy államoktól független tetszőleges mennyiségben kibocsátható globális pénz alapjait vetették meg.

Attól még, hogy az állam kezében lenne a bankrendszer, nem kellene elzárkózni a világkereskedelemtől. Minden ugyanúgy mehetne, csak a kereskedelmi bankok helyett állami bankok lennének. Ez teljesen normális körülmények között is megtörténhetne, pl. ha felvásárolná az állam az összes bankot.
Sőt, ha alapítana egy bankot az állam és kedvezményesebb hiteleket adna, mint a többi bank, akkor azok szép lassan csődbemennének, vagy elhagynák az adott országot. Az állam akár 0%-os kamatra is adhat kölcsön, hisz neki megéri, mert úgyis 27%-al többet fog visszakapni az ÁFA miatt (amit felvesznek, azt el is költik és fizetik az ÁFA-t).
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 694
113
Röhely az egész történet. Az íreket nemhogy jól megcsesznék, s a pénzt valami közös fejlesztési alapba beletennék, nem, odaadják nekik, a sunyizóknak az egészet.

Valahol nem értem. Korábban meg több EU bíróság ítélet is volt arról, hogy nyugodtan lehet helyi EU-s adóparadicsomokban vállalkozást alapítani. Mellesleg az összes nagy IT-s cég Írországban van bejegyezve emlékeim szerint - Microsoft, google, Apple stb. - pontosan ezért, plusz azért is, mert az Írek eddig kb. szartak az adatvédelemre is. Nem igazán látom a versenyelőnyt.

Most meg hogy komoly pénzt szagolnak, hirtelen fordítva is jó lesz az egész. Na mindegy, az EU bíróság mindig is egy politikai humbug volt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
melampo

Kapizsgálom, hogy mire akarsz kilyukadni. Viszont én picit máshogyan látom a helyzetet.
Jelenleg ugye az a helyzet, hogy a jegybank el van zárva az államtól. A bank rendszer pedig két szintű.

Azt mondod, hogy azzal az elvvel amit én leírtam, kifogyna a pénzből (vagyis az univerzális csere eszközből) a belső piac.
Úgy érzem két dolgot nem vettél figyelembe:
1. A külkereskedelmi mérleget:
Ugyanis egy olyan ország amely többet exportál, mint importál nem tud kifutni a pénzből olyan módon, mint amit te leírtál. Hiába fizet akár az exportért a vevő másik pénznemben, azt a jegybank saját pénzben könnyedén beváltja. Ráadásul ebben az esetben mindig pozitív lesz a jegybank deviza mérlege.

Ha egy ország többet importál, mint exportál akkor ténylegesen képes fogyni a saját fizető eszköze, viszont a jegybank ezt képes pótolni, igaz nem a végtelenségig.
De ez a probléma a mostani rendszerben is fönn áll, hiszen amelyik országból megy ki a pénz az szegényedik.
Ez most is tényállás. Zárt rendszereknél (földbolygó) ez egy elkerülhetetlen dolog.

2. A másik az, hogy az államot , mint szereplőt nem vetted figyelembe.
Ugyanis egyrészt képes bele nyúlni az export-import mérlegbe, például vámok vagy átmeneti pénzrontás lévén.
Másrészt az állam, állami beruházásokkal képes pénzt pumpálni a gazdaságba ha ez szükséges.

Az én általam felvázolt rendszer egyik fontos pontja (igaz eddig még nem volt róla szó), hogy az állam és a jegybank nem teljesen független.
Ha esetleg valamilyen módon a pénz, mint csere eszköz kezdene elfogyni a gazdaságból (nem optimális a pénz mennyisége) akkor a jegybank az államon keresztül is képes pénzt önteni a gazdaságba, akár a kereskedelmi bankok megkerülésével is. Erre például az építő ipari beruházások tökéletesek egyébként, hiszen sok olyan társadalmilag hasznos dolgot lehet megvalósítani, amely nem terheli árúval a piacokat, viszont pénzt juttat a fogyasztók zsebébe.
(Hozzá tenném, ezt a módszert már az Egyiptomiak is ismerték! )

Ha pedig esetleg túl sok pénz kerül a gazdasági körforgásba, akkor pedig ugyan úgy az állam képes a pénzt kiszedni a piacokról valamilyen formában. Lényegében többletes költségvetést kell csinálnia. És a többletet nem vissza engedni a gazdaságba.


"A kerbank ezzel jegybanki, jelzálogbanki, és leszámítoló banki jogosultsággal rendelkezik. A gyakorlatban megszűntek a szigorúan vett és kontrollálható - egymást kontrolláló- jegybanki, jelzálogbanki, leszámítoló banki, befektetési banki tevékenységek és mindezek korlátozás nélkül átmentek a kerbankok tevékenységébe. "

Hát ez itt a k*rva nagy probléma!
Erre lehetne megoldás a fentebb vázolt pénzügyi rendszer.
Ugyanis jelenleg csak vetítés az, hogy a kerbankok, előre terveznek stb.... Nincs ilyen. Addig harácsolnak amíg lehet, a vezetők annyi lóvét vesznek ki amennyit csak bírnak, ha pedig beüt a krach a felelőtlen f@szarcúságuk miatt , akkor meg sírnak, hogy az állam mentse ki őket.
Vagy mint a deviza hitelnél, mindent rálőcsölnek a társadalomra. Ott is jól kijött a kerbankok legendás előre látása.... kb. a következő kokain csíkig látnak el. :mad:
Velük szemben egy pénzpiacot kontrolláló jegybank egy hihetetlenül stabil pont. Ő sem tökéletes, itt is vannak válságok és ciklusok, viszont sokkal "simább" lehetne az egész gazdaság működése. Ha jól csinálják "laposabb" lenne a ciklikusság grafikonon ábrázolva :cool: