A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Azért ne az észak Borsodi falvak életszínvonala-életninősége legyen a jövő, mert akkor pl. a gripen-lízing kifizetése is "mission impossible".

Csak azért írtam mert nem fehér és fekete a helyzet ! A turizmusról sokat beszélünk de ide haza nincs akkora jelentősége . Szvsz nemzetgazdasági tényezőként nincs az élbolyban és akkor még óvatos voltam !
 
M

molnibalage

Guest
Mesélj még királyfi 10 évet húztam le az észak Borsodi falvak térségében mint erdész ! Hát mit mondjak köszönik de a turizmus nélkül is jól elvannak főleg mezőgazdaságból , erdőgazdaságból , kisiparból , kézművességből etc ! Van olyan is ahol foglalkoznak falusi turizmussal de az csak kiegészítés ! És ugyan ez van a Nyírségben , a Hajdúságban , az Alföldön , Hevesben etc ! Ne féltsd te a Magyar parasztot túl élt már sokkal nehezebb időket is ! Azért az autó a ami világban már nem luxus cikk van is belőle még az etnikumnál is szinte miden háznál !
Érdekes módon tolod itt öreg Rébusz bácsit, de azért a királyfizás megy. Én inkább nem szeretném azt az "életszínvonalat".

Azért ne az észak Borsodi falvak életszínvonala-életninősége legyen a jövő, mert akkor pl. a gripen-lízing kifizetése is "mission impossible".
Hát kb.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Érdekes elképzelést, de tegyük fel hogy befektető vagy, és jelenlegi helyzetben három opció között választhatsz:
A kérdésed nehezen értelmezhető...
Pl.: milyen befektető helyzetébe kéne magamat képzelni:
Magánember
Valamilyen vállalat?
Bank?
Nyugdíjalap?
...?

Minden befektetőnek mások az időtávjai a hozam elvárásai és más a kockázat vállalási hajlandósága. Ennek megfelelően egész másba fognak fektetni.

Én, mint magánember most olajba fektetnék..(USO Fund)
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 389
2 637
113
A magyar állam / gazdaság állapotáról szóló vitához néhány adalék.
A magyar állam is minden évben készít finanszírozási tervet. Az ÁKK honlapján meg is található. Ebben a következők szerepelnek többek között:
  • Éves finanszírozási igény Ft, illletve deviza.
  • Állampapír aukciók száma, volumene, futamideje, pénzneme, célja, stb.
  • Vagyis ha valaki hirtelen lép be a piacra, akkor rögtön látni lehet, hogy vaj van a füle mögött (románok pl.). Mert fontos a transparencia!
A mostani vitát kiváltott euró hitel felvételről.
  • Minden éveben veszünk fel deviza hitelt
  • A devizanem mostanában már nem is feltétlen euró, hanem dollár, jen, renminbi.
  • Egyébként sem lehet egyik napról a másikra ekkora összeget csak úgy felvenni a piacról, még normális piaci környezetben sem, nemhogy ilyenkor.
  • Előtte a potenciális érdeklődőknek hónapokkal előtte megy a road show, stb.
  • Elsiklik az is, hogy hosszú távra most sikerült a legalacsonyabb kamatot elérni euróban.
  • Amikor nemrégiben (pár hónapja) lejárat előtt oldottunk meg ügyesen egy deviza hitelt, akkor nem volt örömünnep, pedig akkor nagy megtakarítást értünk el.
A gdp szerintem annyit fog esni, amennyit. Itt most az a lényeg, hogy a fenntartható finanszírozási képesség megmaradjon (argentínok pl 3 évig már nem fizetnek kamatot). Illetve legyen elég cash.
Még néhány adat a kétkedőknek:
Magyar (másod piaci) kötvény 1 éves 1,2%. 10 éves 2,45%.
Jelenlegi magyar alapkamat 0,9%.
Román 1 éves 2%
Horvát 1 éves 2,5%
Cseh 1 éves 1%

Mivel az export/import arány jó, és olcsó az energia(!) így én nem féltem magunkat.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Van az az érzésem, hogy az játék a számokkal, hogy mit számolnak bele a turizmus GDP-be, pl. a vendéglátóhelyeknél hogyan választják szét a helyi és turista fogyasztást...? Vagy bármilyen szolgáltatásnál...?

Nyilván nem forintra lebontva tudják.
Azt elég pontosan tudják, hogy mennyi turista látogatja az országot évente. Utazási irodák adatai alapján meg különféle felmérésekből gondolom nagyjából tudják azt is, hogy egy átlagos turista mennyi pénzt hagy itt.
Nyilván egy osztrák vagy szlovák turista aki beugrik egy napra az országba és sehova nem jelentkezik be szállásra, az nem is kerül bele semmiféle statisztikába.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Erről zsiday blogja jutott eszembe. http://www.zsiday.hu/blog/fenntartható-e-részvénypiaci-emelkedés
Rövid. Tessék kicsit emészgetni rámutatni, hol tévedett. Mi lesz ha a lappangó 100-200.000 Olasz beteg visszamegy a gépgyárba, elmegy plazaba fogyasztani...

A másik pedig az az, hogy a gyárak nem azért zártak be mert vírus. Vagy mert mint Kínában az állam bezáratta őket. Én egy magyar gyárról se tudok ami azért zárt volna be mert virus. Azért zárt be 5+hete az Audi, Mercedes... a végtelen beszállító mert eltünt a kereslet. Vissza mehetnének az emberek dolgozni csak kerelet nincs arra meg nem veszik vissza őket.

És itt jön az emberi oldal. Ez egy másik dolog amit a magyar kormány nem ért meg. 200.000-400.000 család került kegyetlen helyzetbe mert az egyik családtagot elbocsátották vagy akár mindkettőt vagy csak egyszerűen nem tudnak dolgozni mert otthon van két gyerek és felügyelni kell vagy.... Ezek a családok minimálra huzzák a büdzsét, örülnek ha az albit ki tudják fizetni, enni tudnak, gyerekeknek meg van a minimál. 0ra huzzák a fogyasztást. Ha holnaptól lehetne Balcsin nyaralni és mennének is mint minden évben akkor se tudnának miből. Most 0zzák ki az elmúlt 2-3év megtakarítását és mennek bankba személyi kölcsönt felvenni....

Szerintem a politikusok számoltak azzal, hogy visszatérhet a járvány.
Ez a pár hét inkább arra kellett, hogy felkészüljön az egészségügy. Legyen elég korházi ágy, lélegeztetőgép, masz, védőfelszerelés, stb.
Nyárra nem hinném, hogy visszatérne a vírus, hisz a száraz meleg idő eléggé betesz a vírusoknak. Majd esetleg télre ha visszajön, ha túléli az emberekben addig.
Egyébként meg Swédországban sem harapódzott el tulságosan a vírus.
Maszkok kötelező hordásával és az alapvető tisztálkodási szabályok betartásával szerintem kordában lehet tartani a terjedést.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A probléma az, hogy egyesek rádöbbentek arra, hogy így nem lehet élni. Nem nagyon lehet számítani arra, hogy mindenki úgy költ tovább, ahogy eddig főleg, ha országonként eltérő időben oldják fel a tilalmak egy részét. És a világszintű szabad mozgás odébb van. A turizmus nagyrészt ma már nemzetközi. Ergo a hetek alatt kijelentés az olyan, hiszem ha látom.

A turizmus az nyilván nem fog idén helyreállni. Még a belföldi sem lesz akkora, mint tavaly, hisz sokak felélték a megtakarításukat, mások meg elhasználták a szabadságukat, nyáron örülnek majd, hogy dolgozhatnak, nemhogy ismét szabira menjenek.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem a politikusok számoltak azzal, hogy visszatérhet a járvány.
Ez a pár hét inkább arra kellett, hogy felkészüljön az egészségügy. Legyen elég korházi ágy, lélegeztetőgép, masz, védőfelszerelés, stb.
Nyárra nem hinném, hogy visszatérne a vírus, hisz a száraz meleg idő eléggé betesz a vírusoknak. Majd esetleg télre ha visszajön, ha túléli az emberekben addig.
Egyébként meg Swédországban sem harapódzott el tulságosan a vírus.
Maszkok kötelező hordásával és az alapvető tisztálkodási szabályok betartásával szerintem kordában lehet tartani a terjedést.
10 milliós ország, eddig tízszer annyi halott, mint itt.
Ezt minek neveznéd? Igen, így is lehet. Csak ezzel lényegében kimondták, hogy a gazdaság egy ponton túl nekik fontosabb, mint a jellemzően keresőképtelenek élete.

A probléma az, ha korán visszaáll minden a gazdaság miatt, akkor a végeredmény ugyanez lesz...
..csak a semmiért lett lezúzva a gazdaság...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 866
91 380
113
10 milliós ország, eddig tízszer annyi halott, mint itt.
Ezt minek neveznéd? Igen, így is lehet. Csak ezzel lényegében kimondták, hogy a gazdaság egy ponton túl nekik fontosabb, mint a jellemzően keresőképtelenek élete.

A probléma az, ha korán visszaáll minden a gazdaság miatt, akkor a végeredmény ugyanez lesz...
..csak a semmiért lett lezúzva a gazdaság...
Annyiból jobb a helyzet, hogy az újraindításra van felszerelés a kórházakban, van szabad kapacitás, az oktatások megtörténtek.
Van terv a visszaállásra. Kötelező maszk, plusz tömeges tesztelés. Az emberek is belejöttek az új rendszerbe. A melegedés is ront a vírus túlélési esélyei. Szóval visszafokott optimistán vághatunk bele. Lesz több beteg meg halott, de talán kordában tarthato.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Én csak azt látom a fővárosban, hogy a turisták eltűntek és az egész városban az üzlet gyakorlatilag leállt. Mert Bp. a szolgáltatóiparból él nagyon keményen. A Liszt Ferenc reptér forgalma nem viccből volt 16 millió. Amikor a 2-es terminált tervezték, akkor azt mondták, itt úgysem lesz több évi 6 millió utasnál...


Na, szerinted az a sok ember hova utazott? A lakóhelyemtől egy nagyobb köpésre két szálloda épült 3 év alatt. Nem kicsik, nagyok.
Ezeknél most szellemváros hangulat van. Ahol átlagos napon hömpölygött a tömeg ott most focizni lehetne...

Mindaz, aki ide jönne nem költ semmit. Mert nincs itt.
Az ország másik fele exportra termelő összeszerelő üzem.

Mitől is golyóálló ez a gazdaság...?


Te, write olny módba vagy...?

https://forum.htka.hu/threads/beszélgető.489/page-624#post-673411
https://forum.htka.hu/threads/beszélgető.489/page-625#post-673546
https://forum.htka.hu/threads/beszélgető.489/page-624#post-673419

Ez kb. annyira barom kijelentés, hogy az indiánok azért nem tudták háziasítani a bölényt, mert hülyék voltak. Nem, az eszközeik nem voltak meg hozzá.

Ezen kistelepülések nem azét élnek turizmusból, mert hülyék. Mert az egyetlen értékük mára az, hogy nem város. Ennyi. Ennyi a turizmus. Viszont miatt van az, hogy ott nemigen dolgozik senki, hanem a közeli nagyobb régiós központ az egyetlen munkahely. Ezért van az, hogy vidéken az autó létszükséglet, mert tömegközlekedést nem lehet felépíteni arra, hogy 1-2-3 ezer fős faluk vannak egymástól 10 km-re egy rácsban...

Senki sem beszélt arról, hogy golyóálló a gazdaság, csak arról, hogy válságállóbb, mint 2008-ban
Kezdjük ott, hogy a tavaly (válság előtti év) azt hiszem az egész EU-t leelőzve 4,9%-os volt a gazdasági növekedésünk. 2007-ben (szintén válság előtti év) 0,2%-al nőtt a gazdaság.
Gondolom nem kell magyarázzam, hogy mennyivel jobb, ha alapból nagyon magasról kezd el csökkenni.
A munkanélküliségi ráta ez év januárjában rekord alacsony 3,5% volt, sőt, az ország elég nagy részén munkaerőhiány volt. Rengeteg ukr'nt foglakoztatnak, első körben ők kerültek lapátra, szóval ők nem nálunk növelik a munkanélküliek számát.
2008 januárjában 8%-os volt a munkanélküliségi ráta, megjegyzem, hogy akkoriban nem csökkenőben volt, hanem a 2003-as 5,5%-ról folyamatosan emelkedett.
Az államadósság aránya a GDP-hez képest 2008-ban 71% volt, viszont előtte nem épp csökkenésben volt, hanem öles léptékkel emelkedett a 2002-es 55,6%-ról 2008-ra felszaladt 71,8%-ra.
Most meg csökkenésben volt: 2010-es 80,6%-ról lement 68,6%-ra.
Az államháztartási hiány tavaly 2%-os volt.
2007-ben meg 5%-os.

Szóval elmondhatjuk, hogy a 2008-as válság Magyarországot épp egy lefele tartó időszakban érte, vagyis a lejtőn még tolt rajta egyet lefele (igazából Magyarország már a világgazdasági válság nélkül is rendkívül nagy bajban volt 2008-ban), míg a mostani válság épp akkor jött, amikor gyors felívelő pályán volt az ország.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Az sem gond, ha vesznek még fel hitelt, most lehet olcsón venni -pillanatnyi zavarban levő- cégeket: Ferihegyi-reptér(talán eladnák), olajipari cégek, haditechnikai (??? :)) pl, 1-2 év alatt visszahozná az árát(pl. Ferihegy).
Én örülnék egy "vissza-privatizációnak" ;): konzervgyárak, cukorgyárak ...( ...ami megmaradt)

Egyébként pont ez jutott nekem is eszembe.
1%-os kamatra nekem is kellene hitel jól be tudnám fektetni.
Az állam meg főleg. Máris kezdhetnék Paks 3-at is.
 
M

molnibalage

Guest
Na, kb. ilyesmit kellene tanítani a töriórán vagy máson, hogy az átlagembernek is legyen fogalma arról, hogy úgy nagyjából mi helyzet.

Meg ez, hogy a részvénytársaságok miből lettek és mivé váltak.

Ez meg Negan-nek. Ha megszűnik a mesterségesen generált igény a fogyasztásra, mert nincs ki fogyasszon és miből, mert csak a piramis aljára telik, akkor lehet erőlködni, csak nehéz.
 
T

Törölt tag 008

Guest
...Hamar felejtenek az emberek......
Átlagember 6 hónapra gondol vissza. Szóval ha nem vagy minimális lesz a második vírushullám akkor hamar visszaáll a fogyasztás. Mondjuk karácsony?

A turizmus az nyilván nem fog idén helyreállni. Még a belföldi sem lesz akkora, mint tavaly, hisz sokak felélték a megtakarításukat, mások meg elhasználták a szabadságukat, nyáron örülnek majd, hogy dolgozhatnak, nemhogy ismét szabira menjenek.
A szállodák már most akcióznak, hogy a SZÉP kártya 15%-al többet ér, míg az állam csökkenti az adóját. Szóval a belföldinek van esélye, hogy helyrerázódjon és akár részben a külföldit is pótolja. Akinek nem ment el a szabija, az alig várja majd a feloldást, hogy mehessen. Mi is, ott csücsül olyan 300 ezer hogy valami wellnessbe elverjünk. Persze csak ha már minden biztonságos lesz.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 144
33 446
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...-alapveto-hitelkeret-johet-mindenkinek-429810
Tehat ha jol ertem a maganszemelyeknek a hitelezese kikerul a jovoben a bankoktol es az allam kezebe kerul. /nem vagyok hitel parti nahyon hitel ellenes vagyok./ de a tobbseg tudom hogy nem igy van ezzel.
Kivallo otletnek tartom a bankok egyik legjovedelmezobb eszkozet allamositani. Ezzel hatalmas nyereseg erheto el az allam szamara nem csak anyagi teren hanem az allampolgarok biztonsaga szempontjabol is.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 006
53 975
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...-alapveto-hitelkeret-johet-mindenkinek-429810
Tehat ha jol ertem a maganszemelyeknek a hitelezese kikerul a jovoben a bankoktol es az allam kezebe kerul. /nem vagyok hitel parti nahyon hitel ellenes vagyok./ de a tobbseg tudom hogy nem igy van ezzel.
Kivallo otletnek tartom a bankok egyik legjovedelmezobb eszkozet allamositani. Ezzel hatalmas nyereseg erheto el az allam szamara nem csak anyagi teren hanem az allampolgarok biztonsaga szempontjabol is.


Kérdés,hogy mi módón,ha az állam magának teremthet zsét a hitelek után,mint a bank,akkor jó,bár akkor szerintem 6 hónapon belül lebombáznak minket,ha csak államosítani akarják a veszteséget,akkor nem annyira f@sza.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 558
113
https://m.origo.hu/gazdasag/20200512-mnb-orszag-devizatartalek.html
"Áprilisban 3,213 milliárd euróval 28,985 milliárd euróra nőttek az ország devizatartalékai, derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb előzetes adataiból."
Nagyon fontos, hogy megfelelő tartalékokkal rendelkezünk a válság átvészeléséhez és a gazdaság újraindításához. Elkerülve a külföldi hitelfelvételt és ezzel a külföldi devizában történő újabb eladósodást.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 006
53 975
113
Hol késik az ingyen olajam, ha nem fizetnek érte, hogy náluk tankoljak az még elmegy, de tegnap megint 1.20€-ért tankoltam!
Olajcég forészvényest segberugdosó szmájli
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 006
53 975
113
https://m.origo.hu/gazdasag/20200512-mnb-orszag-devizatartalek.html
"Áprilisban 3,213 milliárd euróval 28,985 milliárd euróra nőttek az ország devizatartalékai, derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb előzetes adataiból."
Nagyon fontos, hogy megfelelő tartalékokkal rendelkezünk a válság átvészeléséhez és a gazdaság újraindításához. Elkerülve a külföldi hitelfelvételt és ezzel a külföldi devizában történő újabb eladósodást.


Cirka 29 mrd eurónk van?
Az olyan 34 mrd dodó, lehet tévedek, de nem valami 80-90 mrd $ az összes államadósságunk?
Nem lenne érdemesebb belefizetni a felét(pl), hogy csökkenjen a törlesztésunk/hó, akkor is több maradna a seregre(pl) folyamatosan, most olyan 70% körüli a gdp arányos adósságunk, lehet lemenne 60% közelébe.
:)
 
T

Törölt tag 008

Guest
Cirka 29 mrd eurónk van?
Az olyan 34 mrd dodó, lehet tévedek, de nem valami 80-90 mrd $ az összes államadósságunk?
Nem lenne érdemesebb belefizetni a felét(pl), hogy csökkenjen a törlesztésunk/hó, akkor is több maradna a seregre(pl) folyamatosan, most olyan 70% körüli a gdp arányos adósságunk, lehet lemenne 60% közelébe.
:)
90 mrd EUR és 66%-on vagyunk. Sajnos ez nem így működik. Ha kifizetjük nem marad tartalék, ergo kockázatosabb befektetés lennénk. Az első válság vagy spekuláns támadás borítana minket ezért leminősítenének kockázatos kategóriába és a maradék 60 mdr EUR-t olyan kamattal kapnánk, hogy még a románok is röhögnének rajtunk.

Akkor vagy jó adós, ha bebizonyítod, hogy valójában neked nem is kell pénz.
Helyette azt csináljuk, hogy a lejáró euró papírokat forinttal pótoljuk, de kevesebbel így folyamatosan csökken a hitel és a struktúrája is jobb lesz.
Ezt el kell ismerni jól csinálja a kormányunk.