A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
A Covid, hogyan növelheti idén az országok eladósodottságát.
adossag-valtozas-koronavirus-409216.png
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and laiki

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Soha egyetlen magyar kormánynak nem volt akkora tartaléka, mint a mostaninak
kesz201113-412678.png


Közel 2900 milliárd forintra emelkedett októberben a kormányzat betéteinek összege az MNB-nél vezetett úgynevezett kincstári egységes számlán (kesz) – derül ki a jegybank pénteken megjelent statisztikájából. Ez új csúcsot jelent 1998 óta, mióta a statisztikai adatbázis elérhető. A jelek szerint a kötvénykibocsátás gyorsabb, mint a hiány növekedése, de az év végén persze még jöhet egy nagyobb költekezés.

A rekordösszegből az év végén vagy 2021 tavaszán akár egy komoly gazdaságélénkítő csomagra is lehet elegendő forrás. A másik lehetőség, hogy marad a konzervatív tartalékolás, és a jövő évnek az eddiginél lényegesen nagyobb mozgástérrel vág neki Magyarország, készülve az esetleges kockázatokra.

Valószínűleg mindkettőről szó van: egyrészt a kormány még adócsökkentéseket tervez a járvány gazdasági hatásainak fékezésére, másrészt az idei év elejének kellemetlen tapasztalata volt az alacsony kesz-állomány miatti kisebb zavar. Emiatt arra lehet számítani, hogy a kesz még apadni fog a kormányzati gazdálkodás következtében, de így is historikusan magas szinten marad a következő hónapokban.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Halfdan

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 503
54 442
113
Én sem mondtam, hogy nem kell védőháló, hisz most is van, csak a milyensége és mértéke a kérdés.
A vèdöhâló és a minimâlbr viszonyát minden körülmény között ugy kell belöni, hogy megerje dolgozni menni és ne erje meg a védöhálóban lógni. Persze a feketemunkát sem szabad elfelejteni. A védöhâló+feketemunka mindig jobban megèri, mint dolgozni a minimâlbèrèrt.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 497
113
Soha egyetlen magyar kormánynak nem volt akkora tartaléka, mint a mostaninak
kesz201113-412678.png


Közel 2900 milliárd forintra emelkedett októberben a kormányzat betéteinek összege az MNB-nél vezetett úgynevezett kincstári egységes számlán (kesz) – derül ki a jegybank pénteken megjelent statisztikájából. Ez új csúcsot jelent 1998 óta, mióta a statisztikai adatbázis elérhető. A jelek szerint a kötvénykibocsátás gyorsabb, mint a hiány növekedése, de az év végén persze még jöhet egy nagyobb költekezés.

A rekordösszegből az év végén vagy 2021 tavaszán akár egy komoly gazdaságélénkítő csomagra is lehet elegendő forrás. A másik lehetőség, hogy marad a konzervatív tartalékolás, és a jövő évnek az eddiginél lényegesen nagyobb mozgástérrel vág neki Magyarország, készülve az esetleges kockázatokra.

Valószínűleg mindkettőről szó van: egyrészt a kormány még adócsökkentéseket tervez a járvány gazdasági hatásainak fékezésére, másrészt az idei év elejének kellemetlen tapasztalata volt az alacsony kesz-állomány miatti kisebb zavar. Emiatt arra lehet számítani, hogy a kesz még apadni fog a kormányzati gazdálkodás következtében, de így is historikusan magas szinten marad a következő hónapokban.



Á, hulyék ezek...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 973
113
Viszont ez csak a "fogyasztói kosár" csak egy igen kis része. Ha a súlyozottabb tételek nem változtak (rezsiköltségek), vagy csökkennek, akkor azok bőven kompenzálják a teljes árszint növekedést. Ezért mondom, hogy felesleges 1-1 terméket, szolgáltatást kiemelni.

Légy vegán, az a trendi!! :)

https://24.hu/fn/gazdasag/2020/07/14/inflacio-magasabb-lehetett/

https://ado.hu/cegvilag/az-elelmiszerek-dragultak-leginkabb-infografika/

https://www.agrarszektor.hu/elemisz...iszerek-lassan-luxusnak-szamitanak.23244.html

Na, akkor erről beszéltem.

Amúgy meg elég sok vállalkozás készterméket állít elő itthon belpiacra, a romló euró árfolyam miatt az általuk külföldről behozott alapanyagok, félkész termékek ára is megnőtt ezzel emelve a fogyasztói árakat, ha az élelmiszer árak nőnek emel a fodrász stb. stb.
És a választó pedig ezt nézi és ez az ami képes kormányt buktatni, az meg szerintem nemigen akarja egyikünk sem. Lehet rontani a Forintot, egy darabig gazdaságélinkítő hatású, csak jelen pillanatban a lakosság jelentős részének a tartalékai értéktelenednek el egyre gyorsabban emiatt és ez meg a belső fogyasztást fogja kinyírni. Szóval szerintem lassan jó lesz ha megállnak vele.

És amúgy közvetlen a honvédségnek is fáj mert rengeteg beszerzést kellet átütemezni és más területekről elvonni hozzá pénzt a honvédelmi büdzsén belül, illetve ha az év eleji szakaszban számolt beszerezni kívánt cikkeknek emiatt megugrik az ára és pl, 2500 helyett hirtelenjében csak 1600 lesz belőle ugyan azért a pénzért amire az egy évvel korábbi árakkal megcsinálták a költségkalkulációt, mert ennyivel nőttek ez árak és meg megtörtént/éppen történik nem pedig scifi. Minden beszerzési program drágább lett mire aláírták a szerződéseket mert elszállt az Euró/Forint árfolyam.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 499
72 480
113
Amikor még az előző banda az alapkamatokat magassan tartotta, akkor is volt infláció nem kicsi. Gazdaságban pedig 1 millióval kevesebben dolgoztak. A magas alapkamattal megtámasztott forint stabil volt, lehetett menni külföldre vásárolgatni. Cserébe MNB kasszája is külföldön landolt évről-évre és mit ad isten, egy ennél kisebb vállság majdnem csődbe vitte az országot. Most meg nem! Hülyeségeket beszélsz!

Ha jól emlékszem 2002 és 2010 között az Euro bevezetése volt a fő cél 250Ft/Euro árfolyam környékén és az ehhez szükséges kritériumoknak (ERM2) akartak megfelelni.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
Hát idén kb 300 forinttal ment feljebb a csirkemell is.
...
Nagyon sok termékre pofátlan módon még plusz pénzt rádobtak a kereskedők, köztük alapélelmiszerekre, gondolj bele hogy megugrott mindennek az ára amikor lefosztották a boltokat és azon a szinten is maradt. Nem feltétlen az infláció, hanem a kereskedői mohóság is tolja az árakat.
Sok termékből már korábban betáraztak az emberek (cukor, liszt, élesztő, húsok lefagyasztva, stb.), plusz ehhez még hozzáadódnak a kiszámíthatatlan bezárási és a vásárlási hullámok. Ilyenkor érhető, hogy a kereskedő árat emel, viszont amint pár hétre lecsendesedett a járvány, pl. a csirkemell ára is pillanatok alatt visszaesett a korábbi szintre. Ha jövőre jobb lesz a gyümölcstermés és a vágóhidak is újra beindulnak stb, akkor nem sok infláció várható.
Persze ha valaki nem sütöget otthon, és tartja meg a pék nyereségét magának, akkor annak a járvány duplán fájhat. :p
Na, akkor erről beszéltem.
A gyengülő forint hatását évek óta látjuk, de a mostani helyzet az más. A járvány tett be az agrárszektornak, nem az eur-huf árfolyam változása.
Engem inkább az lepett meg, hogy csak 8% lett az élelmiszer-áremelkedés. Illetve még az is új elem a válságkezelésben, hogy titeket sem vágtak vissza 0.7% alá. :rolleyes:
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 770
7 004
113
Közben látom, magad is elolvastad a hírt.
El, de a CNN rózsaszín ködös tálalása megtévesztő, továbbra is fenntartom, hogy nem véletlenül van ennyire pénzre szükségük. A mostani helyzet rendkívüli, mert a vírushelyzet körüli bizonytalanságot kihasználva nagyon olcsón be tudtak vásárolni, és egyben küldeni egy rendhagyó jelzést a piac felé, hogy ugye bíztok bennünk. A piac pedig bízott, valószínűleg joggal, hiszen a szankciók és a csúcstechnológiai cégek lassú elvándorlása ellenére Kína mégiscsak a világ ipari központja. De ez nem változtat azon a tényen, hogy a tranzakció inkább a várakozásokat és a befektetők vészterhes időkre jellemző szélsőséges kockázatkerülési szándékát mutatja mint a gazdaság jelenlegi teljesítményét.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Lenne egy kerdesem szeptember ota nem kapok fizetest. Ha nem kapok fizetest akkor a tb m sincs fizetve vagy azt kulon rendezik fizetestol fuggetlenul. /torvenyesen./
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Lenne egy kerdesem szeptember ota nem kapok fizetest. Ha nem kapok fizetest akkor a tb m sincs fizetve vagy azt kulon rendezik fizetestol fuggetlenul. /torvenyesen./
Ügyfélkapun meg leeht nézni valahol, hogy a tb-d rendezve van-e? Most nem tudom megmondani pontosan hol, de arrafele kezdenék keresgélni, hogy hiteles választ kapjak erre.

Elvileg ha fizetetlen szabadságon vagy, akkor is lehet tb-d asszem 7800 ft/hó alapdíjért, és ezt magadnak kell intézni tipikusan.
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 959
113
Az a gaz hogy ami elvileg a magam resze azt rendeztem. De jott a navtol egy papir hogy holnap menjek be rendezni a tartozasomat.... /a gaz az egeszbe hogy szeptember vege ota be voltam hivva /kozte volt 5 szunnap amit szinten rendeztem./ fizum nem jott azota a szemelyugyes nem jelentett le hogy szolgalatba vagyok... /idiota utcarol berantott 3 hetes alapkikes fszkalapok mikozben 10+ eve terepen levok nem kerulnek irodara akik megbecsulnek magukat.../ es valoszinunek tartom hogy ez lehet a pakliba..., /de ha ez van akkor egy allami szervezet feketen dolgoztatott.../ teht meg azert is elokerulhetek plussz a kesedelem miatti buntetes... / no meg ugye igy elesek a csoktol a babavarotol es a mostani lakasfelujitos penztol.... Nem hiszem el hogy olyan szerencsetlen vagyok hogy velem meg egy allami ceg is kicseszik mikozbe dolgozok neki...
Ugyhogy esz az ideg /pill.... /holnapig kellene kibirnom akkor kell a navhoz mennem de addig...nem hiszem el hogy olyan szerencsetlen vagyok hogy velem meg egy allami ceg is kicseszik.., igy nem csodalkozom azon hogy semmit nem inteztek az ugyembe ..., se az athelyezesem se az osztondijam se az eloleptetresem mikozbe ajanlast kaptam szolgalati eloljarotol se llando behivas se tamfolyam se programba valo resztvetelt mikozbe 3 hetrs alapkikkel mind megkapja...

Tavasszal nekem is jött a felszólítás, hogy menjek be, mert nem stimmel az adózásom, erre kiderült, hogy náluk elfelejtett valaki kinullázni egy sort...
TB eleve nem hozzájuk tartozik ha nem jól emlékszem.
Attól, hogy állami még neked kell kikaparni a gesztenyét, én is akkorát rúgtam a főnökbe tavaly, hogy azóta az van amit én akarok :D
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya