A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Ok, rendben. Én már korábban is leírtam: nem vagyok szakember. Csak annyit tudok, hogy ez a videó gyakorlatilag egybevág azzal, amit más forrásokból olvastam. (könnyen lehet, hogy rossz helyen keresgélek?!)

Ha te rá tudsz mutatni mely részén (vagy részein), hibás, akkor én nagyon szívesen, őszintén érdeklődve fogadom. Vagy esetleg, ha el tudod magyarázni egyszerűbben és megéri neked a fáradtságot megosztani velünk én hálásan olvasnám.

Úgy látom az egyéb kérdésekben ugyanis elég hasonló a következtetésekre jutottunk és én bármikor kész vagyok beismerni ha valamit rosszul tudok.
Én sem vagyok kimondottan szakember csak több mint ötven éve tanulok, olvasok történelmet és gazdaságtörténetet.
A pénz valamilyen piaci értéket képviselő dolognak-vagyonnak, vagyoni értékű jognak, materiális javaknak, materiális és immateriális eszközöknek tárgyaknak, munkaerőnek, bárminek ami piacképes és eladható- a csereeszközzé való transzformálása.
Az államok pénze-a jegybankok által kibocsátott pénz- az adott állam várható bevételeit-adó, illeték stb.- transzformálja pénzzé.
Az állam a jegybanknak adott fizetési ígérvény ellenében kap pénzt a jegybanktól tehát van egy tartozása a jegybank felé és van vele szemben a jegybanknál a számláján ugyanennyi pénz.
Ezt a z állam forgalomba hozza akár úgy, hogy a saját alkalmazottait, állami beruházásait fizeti vele, akár a kereskedelmi bankokon keresztül hitelként kihelyezi.
Az államok által forgalomba hozott pénz a kereskedelmi bankrendszerbe bekerül- az emberek cégek akiknek az állam fizetett beviszik a bankba-és itt betétként megjelenik. A kereskedelmi bankok a hiteleket kérőknek-azok tulajdonát fedezetként megterhelve - most már az ő tulajdonukat fedezetként használva még egyszer kiadják- a fedezeti rátát betartva- , tehát megduplázzák a forgalomban lévő pénzmennyiséget.
A hitelfelvevő elkölti és a következő tulajdonos újra bankba viszi ahol így megint betété válik.
A kereskedelmi bankok a következő hiteleket kérőknek-azok tulajdonát megint csak fedezetként megterhelve - most már az ő tulajdonukat fedezetként használva még egyszer kiadják, tehát megnégyszerezik a forgalomban lévő pénzmennyiséget.
Ez mindaddig folytatódik amíg van elzálogosítható érték a világon.
A forgalomban lévő pénz tehát mindig piaci értékkel bíró javak a fedezete alatt jelenik meg ezeknek a javaknak a monetizált, pénzzé transzformált változata. Ez azonban nem mindig jelent megfogható materiális fedezetet.
Sajnos nincs mindig olyan, hogy megfogható fedezet. Egy orvosi vagy ügyvédi jó tanács, esetleg egy mise celebrálás is pénzt ér és annak mi lenne a fedezete?
A fedezet megléte és piacképes állapota megítélés kérdése és ezt a kereskedelmi bank dönti el.
A hitelfelvétel során a bank kiállít a hitelfelvevő pedig aláír egy "váltót"-hitelszerződés-, hogy mennyi pénzt fog és mennyi idő alatt visszafizetni. A kereskedelmi bank ezt a "váltót" elteszi és ennek ellenében, ennek fedezete alatt új pénzt bocsát ki -az ő ígéretét pénzzé transzformálja-és átadja a hitelfelvevőnek, azaz "leszámítolja" a váltót.
Mivel a kereskedelmi bankok döntik el, hogy kinek milyen típusú fedezetére, jelzálog tárgyára hajlandóak hitelt adni és ezzel újfent pénz kibocsátani ezért a világgazdaságot kontroll nélkül ők irányítják.
A hitelező pénzintézetek a kezelésükben lévő teljes pénzkészletet kihitelezhetik. Azt a pénzt is amely lekötés nélkül, folyószámlán, átutalás alatt folyamatosan, de pillanatnyilag van csak náluk és azt a pénzt is, amely egy rossz hitelkihelyezés után fedezetlenül került vissza hozzájuk egy másik számlára, mert a hiteligénylő már elköltötte. Ezeknek a kihelyezett összegeknek egy része a betétesek pénze amelyre a pénzintézet kamatot fizet. A másik részére viszont vagy elenyésző, vagy semmilyen kamatot nem fizet. Ez a tranzakció közben lévő összeg olyan óriási, hogy gyakorlatilag a náluk lépvő fele pénzre sem fizetnek kamatot.
Viszont a hitel felvevőjétől természetesen minden tételre kamatot kér.
Ezek a jövedelmek azonban elenyészőek a csalással büntetlenül megszerezhetőekhez képest.
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 345
2 349
113
Lehet, hogy egy kicsit elterelem a témát, de mi a véleményetek Silvio Gessel szabad pénz elméletéről? Én sokat gondolkoztam rajta még régebben, és páros napokon jó ötletnek páratlan napokon pedig rossznak tartottam.:) Nem tudom eldönteni, hogy mi a helyzet vele.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 600
14 544
113
Lehet, hogy egy kicsit elterelem a témát, de mi a véleményetek Silvio Gessel szabad pénz elméletéről? Én sokat gondolkoztam rajta még régebben, és páros napokon jó ötletnek páratlan napokon pedig rossznak tartottam.:) Nem tudom eldönteni, hogy mi a helyzet vele.

Aki nem tudná:

https://sites.google.com/site/vilagfatudastar/koezoessegi-tulajdon/koezpenz-rendszer/penzrendszer-alternativak/szabadpenz---a-geselli-penzreform

Jó kis antiszemita javaslat:)

Amúgy jó ötletnek tűnik, de kérdéses mennyire lenen megvalósítható.

Most eltekintve attól, hogy esetleg rövid úton elvágnák az ötleten komolyan gondolkozó döntéshozók torkát, kérdéses, hogy pl. korunk gazdaságában mennyire korlátozható, hogy valaki mondjuk külföldi fizetőeszközben vagy aranyban halmozza fel a vagyonát.

Elvi problémám amúgy - a kommunizmussal ellentétben - nincs vele.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Tarzan:

"A magyar állam az unióba való belépéskor lemondott a pénzkibocsátási jogáról. A forintot úgy bocsátják ki, hogy az EKB a magyar állam által kiállított kötelezvény ellenében eurót ad ki és ezt az eurót váltják forintra.
Az MNB közvetlenül és korlátlanul nem vásárolhat magyar államkötvényt, így forintot sem adhat ki."

Szerintem van forintkibocsatas most is, hisz nemreg olvastam, hogy mennyi penzbe kerul evente az uj forintok nyomtatasa. Tobb milliardos kiadast jelent.
Es hamarosan uj tizezres is lesz, azt is az MNB fogja kibocsatani.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Lehet, hogy egy kicsit elterelem a témát, de mi a véleményetek Silvio Gessel szabad pénz elméletéről? Én sokat gondolkoztam rajta még régebben, és páros napokon jó ötletnek páratlan napokon pedig rossznak tartottam.:) Nem tudom eldönteni, hogy mi a helyzet vele.

Nem rossz otlet. Tenyleg sok gondtol megszabadulna az emberiseg.
De ezt 100%, hogy sehol sem lehetne megvalositani. En amit megvalositanek, az az lenne, hogy az allam kozvetlenul adjon hiteleket a lakossagnak, akar ingyen is. Ezzel a bankok kiszorulnanak az orszagbol, mivel senkinek sem kellene az o draga hiteluk (nem vinnek ki tobbe a profitot) es a szinte ingyen levo hitel mindenkinek jo lenne, hisz porogne a gazdasag.
Ez ellen nem lehet semmilyen kifogasa senkinek. Nem szankcionaljak erte az orszagot, stb.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 600
14 544
113
Tarzan:

"A magyar állam az unióba való belépéskor lemondott a pénzkibocsátási jogáról. A forintot úgy bocsátják ki, hogy az EKB a magyar állam által kiállított kötelezvény ellenében eurót ad ki és ezt az eurót váltják forintra.
Az MNB közvetlenül és korlátlanul nem vásárolhat magyar államkötvényt, így forintot sem adhat ki."

Szerintem van forintkibocsatas most is, hisz nemreg olvastam, hogy mennyi penzbe kerul evente az uj forintok nyomtatasa. Tobb milliardos kiadast jelent.
Es hamarosan uj tizezres is lesz, azt is az MNB fogja kibocsatani.

Forintkibocsátás alatt nem bankók nyomtatását kell érteni, hanem a pénzmennyiség növelését.

Ha a jegybank bevon mondjuk 20 mrd forintnyi régi bankót, és nyomtat helyette ugyanennyi újat, azzal nem növeli a pénzmennyiséget.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Szerintem van forintkibocsatas most is, hisz nemreg olvastam, hogy mennyi penzbe kerul evente az uj forintok nyomtatasa. Tobb milliardos kiadast jelent.
Es hamarosan uj tizezres is lesz, azt is az MNB fogja kibocsatani.
A pénz egy információ -amely információ azt rögzíti, hogy a kibocsátó gazdasági közösség tagjai mennyi értékkel tartoznak a pénz felmutatójának, tulajdonosának-és neki tökéletesen mindegy, hogy papírra nyomtatják, aranyba verik vagy mágneslemezen tárolják.
Az információ hivatalos rögzítése és publikálása a jegybank feladta . Ez a pénzkibocsátás. A papírpénz nyomtatása és az éremverés csak az egyik megjelenítési formája a pénznek.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Lehet, hogy egy kicsit elterelem a témát, de mi a véleményetek Silvio Gessel szabad pénz elméletéről? Én sokat gondolkoztam rajta még régebben, és páros napokon jó ötletnek páratlan napokon pedig rossznak tartottam.:) Nem tudom eldönteni, hogy mi a helyzet vele.
Az a helyzet vele, hogy azt használjuk.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
"Az a helyzet vele, hogy azt használjuk."
Mire gondolsz?
Az inflációval folyamatosan értékét vesztő pénz, a megtakarítások minimális vagy semmi reálkamatot nem termelő értékvesztése, az ebből adódó kényszerű befektetési tevékenységek ciklikus változása mid ennek a jelei.
Silvio Gessel egy zseni volt egyedül a kulcsot nem találta.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="Lord Gazember">"Az a helyzet vele, hogy azt használjuk."
Mire gondolsz?
Az inflációval folyamatosan értékét vesztő pénz, a megtakarítások minimális vagy semmi reálkamatot nem termelő értékvesztése, az ebből adódó kényszerű befektetési tevékenységek ciklikus változása mid ennek a jelei.
Silvio Gessel egy zseni volt egyedül a kulcsot nem találta.
</blockquote>

De az inflacio mindenkire hat. Arra a szegenyre is, aki honap elejen kikapja a fizeteset es honap vegere mar kevesebbet er. Mig a belyegekkel megkapja a fizeteset es abban a honapban barmikor elkoltheti, ugyanannyit fog erni. Mig a gazdagok, akik honapig, evekig parkoltatjak a penzeket, kivonva a gazdasagbol, azokat a belyeges rendszer karosan erintene. Ezert minel hamarabb be kellene fektesse.
En legalabbis igy ertettem, hogy ez lenne a lenyege.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="Mackensen">Mi lesz, ha elterjed a bitcoin?
Na az jelentené a pénzrendszerünk végét.
Olyan totális, globális káoszt amilyet elképzelni sem tudunk.

</blockquote>

Pedig mar sok helyen lehet vele fizetni. Nalunk meg szupermarketekben is vannak automatak, ahol kulonbozo szamlakat lehet vele fizetni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Inkább ide teszem:
<i>Itt az évszázad tőzsdei pánikja: köddé vált 2400 milliárd dollár</i>
http://index.hu/gazdasag/2015/07/10/kina_tozsde_zuhanas/
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Inkább ide teszem:
<i>Itt az évszázad tőzsdei pánikja: köddé vált 2400 milliárd dollár</i>
http://index.hu/gazdasag/2015/07/10/kina_tozsde_zuhanas/

De egyebkent ez a visszaeses miert olyan baj? Ahogy elnezem a grafikonokat, a kinai tozsde eddig irdatlan gyorsasaggal nott. Egy ev alatt a 3X-ra. Ez a novekedes sem volt sem termeszetes, sem egeszseges. Most kicsit visszabb esett, de meg mindig sokkal tobbet ernek a reszvenyek, mint egy eve.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 600
14 544
113
Egész korrekt írás a görög helyzettel kapcsolatban - leginkább az EU felelőssége kérdésében.

http://kapitalizmus.hvg.hu/2015/07/07/gorogorszag-ket-sorsdonto-tabu/
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 600
14 544
113
Nem emlékszem, hogy hova tettem pár napja az akkori Róna Péter írást, ez ide megy:

<b>A görög probléma</b>
http://nol.hu/velemeny/a-gorog-problema-1550917


Ez meg a szerdai cikke:

<b>Európa és a német Zeusz</b>
http://mno.hu/velemeny/europa-es-a-nemet-zeusz-1294295
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Én is azt veszem észre, hogy mintha kezdene elterjedni.
Önmagában bitcoin pénzként való használata nem jelent gondot hisz az átlag polgár számára ellenőrizhetetlen kibocsátásával és fedezeténekszintén ellenőrizhetetlen meglétével ugyanúgy nem ér semmit mint a többi pénz.
Az a veszélyes benne, hogy a szerkezete olyan amilyen még nem volt az arany óta. Minden egyes egysége minden információt tartalmaz a kibocsátástól a megszűntéig a létrehozásától kezdve. Olyan mint az arany, elég ránézni és láthatja a szemlélő, hogy a kibányászásával, beolvasztásával a fedezetéül szolgáló munkát elvégezték azaz ennek biztosan van fedezete és a menet közbeni tranzakciók amikor gazdát cserélt mind ott vannak benne tehát ha valahol van valami stikli az utólag rekonstruálható.
Az arany összes előnye annak hátrányai nélkül.
Ez a mostani pénzrendszerben meglévő fosztogatási lehetőséget, a fedezetlen pénz kibocsátást azon nyomban megszüntetné.
Ha valaki kidolgozna egy a mostaninál használhatóbb globális kibocsátási és kontrollrendszert a bitcoin ezen utóda úgy tüntetné el a mostani pénzeinket mintha sose lettek volna.