1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

A tengerészeti hadviselés jövője

Diskurzus a(z) 'Egyéb haditengerészettel kapcsolatos témák' témában - GrGLy által indítva @ 2014. április 6..

1. rudi

rudi Well-Known Member

érdekes új csak UAV-kel és rakétákkal felszerelt csökkentett radar keresztmetszetű repülő eszköz hordozó hajó koncepció….

főbb előnyei a koncepciónak a mostani hordozókkal szemben (többek között):
    - nehezebben észlelhető. A radar keresztmetszet töredéke a mostani hordozóknak;
    - minimális személyzet. A fedélzeten és a hangárban is robotok mozgatnák a gépeket;
    - nem kell rá katapult. a UAV.k síugró sáncról startolnak;
    - nem kell kövesse a repülő üzemet egy biztonsági helikopter;
    - stb...

fishbed, Robur, arbalest and 2 others like this.
  2. emel

emel Well-Known Member

A fő hátránya szerintem meg az ilyen alacsony lapostetejűnek, hogy csak gyengébb szélben használható. Ahogy próbálom a gépek arányaival hasonlítani, a maiakhoz képest elég szerény a hajó oldalmagassága, kicsit is erősebb szélben szerintem sűrű hullámfürdő lenne a fedélzetén.

fishbed, arbalest and molnibalage like this.
  3. FilcTroll

FilcTroll Well-Known Member

Már többször akartam kérdezni, hogy a lopakodásnak nem tesz-e
    irtóra keresztbe a fejlett műholdas érzékelés? Hiába nem látni annyira a radaron, ha az űrből kellően pontosan lehet látni, hogy merre jár, és kis időjárási szerencsével még halálpontos céladatot is ad a műhold a csapásméréshez? Vagy a csetepaté első áldozatai a műholdak lesznek? :)

4. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Az lehet, hogy látják az űrből, de a CM és BM, amit indítanak a végfázisban nem, akkor ez annyit ér, mint halottnak a csók. A bibi az, hogy ha alig pár perc eltérés van az adat és a végfázis között, akkor képalkotó érzékelővel és radarral is meg fogja találni szerintem a célt az ASM. Az kis AAM-ekre ki lett számolva, hogy a 25 éves R-77 és akkor az AIM-120 2 km-ről ráfog egy kb. 0,01 m2-es célra. Ilyen kis RCS-es soha nem lesz egy hajónak, ellenben a legkisebb ASM is nem 15-18 centi átmérőjű, hanem 30+. Az négyszer nagyobb antenna felület.

És felesleges erőlködésnek érzem az egészet.

5. molnibalage

Őszintén szólva én inkább tenném csendesség a tengóveszély miatt a hajót, de a repüzem miatt kérdés, hogy ez mennyire lehetséges. Ha a leszálló és felszálló gépek miatt rendszeres a zaj, akkor az is erőlködés.

Rotten878 likes this.
  6. dudi

dudi Well-Known Member

Gondolom az sem csendes dolog,amikor a hullámok nekicsapódnak a hajó testének.

7. DINAMO

DINAMO Well-Known Member

Talaloskerdes.

Ulsz egy kis csonakban az oceanon. korulotted az atlagos cca 1meteres hullamok csapkodnak. Meddig latsz el kilometerben ?

8. DINAMO

DINAMO Well-Known Member

Mondjuk egy masik mentocsonakot.

9. rudi

rudi Well-Known Member

Ezzel az optikai képalkotó végfázis önirányítással nekem mindössze annyi a problémám hogy erősen időjárás függőek. Szép időben biztos hasznosak, de esőben, ködben, vagy egy sorozat ködgránát után, stb...meglehetősen behatároltak a képességeik.
    Ilyenkor az egyetlen megoldás a lokátoros végfázis önirányítás, de ezek ellen meg ott van a SeaRAM, amely kifejezetten a támadó ASM-ek radarjára vezeti rá magát.

Ennél a koncepciónál az alacsony észlelhetőségeknek szerintem is kb. zero jelentősége van, de egy csupa UAV-vel és rakétákkal felszerelt hajónak lehet értelme.
    Egy ilyen hajó kisebb, kevesebb ember kell hozzá, olcsóbb és a klasszikus hordozók feladatainak cca. 80%-át el tudja látni.

Egy kötelékben lehet szerepe mint rakéta hordozó platform, csapásmérő, felderítő, légi utántöltő, stb bázis.

10. rudi

rudi Well-Known Member

Nem tudom, próbáld ki és majd számolj be róla….;)

11. molnibalage

A baj az, hogy a mai intelligens világban, ha jön 20-40 db CM, akkor azok több irányból is jöhetnek koordináltan és 1 perc eltolással. Ennyi időre egy mozgó hajós optikailalg blokkolni minden irányból fizikai képtelenség. A II. vh alatt a füstfüggöny mögé vonultak vissza. Ma meg a CM fogja magát és megkerülni a célt, ha elég intelligens. Egy szubszonikus CM lazán megfordul és újra próbálkozhat. Ma már ezt nem truváj beleírni szerintem a vezérlésbe...

12. rudi

rudi Well-Known Member

Egyenlőre én csak egy ilyen ASM-et ismerek amely v.színűleg elég inteligens egy ilyen "újratervezéshez", ez pedig az USA / Norvég NSM.
    Az Orosz / Kínai ASM-ek még nem ilyenek...

molnibalage likes this.
  13. molnibalage

De a jövő útja ez lesz. És ezt még utólag is be lehet tenni, hiszen a hardver agyát leszámítva szinte minden ugyanaz marad. Ez azt jelenti, hogy a megtévesztésre irányuló módszerek egyre kevésbé érnek valamit, ha azok nem okozzák egyben a fegyver pusztulását is.

fip7, Roni and rudi like this.
  14. Roni

Roni Well-Known Member

A nemsokára hadrendbe álló j-31-hez is komoly stealth ASM lesz amit a belső fegyvertérbe hordoz majd .

15. rudi

rudi Well-Known Member

Nekem ez kívülről az LRASM koppincsnak tűnik.
    Az LRASM még az USA-ban is erősen fejlesztési stádiumban van, a kínaiak meg még ha gyorsan meg is szerzik a terveket, idő mire összehoznak egy másolatot.

Biztos ez a jövő - hangsebesség alatti, erősen STEALTH inteligens ASM, de ehhez szerintem kell még 5-10 év...

Rotten878 likes this.
  16. arbalest

arbalest Well-Known Member

1988-as magazinból van a kép:

Rotten878 and Tcat like this.

Ezen oldal megosztása