A török elleni harcok I. (Nagy) Lajostól II. Józsefig

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
8 543
10 863
113

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
6 801
3 327
113

• Tetszik
Reactions: Wilson

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
5 540
11 745
113
Több középkori magyar uralkodó és Mátyás király maradványainak azonosításán is dolgozik kutatócsoportjával Neparáczki Endre, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) genetikai tanszékének munkatársa, a Magyarságkutató Intézet archeogenetikai kutatócsoportjának igazgatója - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága szerdán az MTI-t.
Forrás: https://kuruc.info/r/2/226203/

• Tetszik

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
6 801
3 327
113
Minősegben a magyar nehézlovasság a francia és a német alatt volt de még az itáliait sem ért el(eszed nem eszed az átlag magyar nemes csóró volt a nyugatihoz képest a páncél pláne a csatamén meg drága mulatság).Ha utánaolvasol a csatának akkor látni fogod,hogy azon bukott el a dolog amin mindig:a janicsárokkal nem tudtak mit kezdeni a nehézlovasok.A martalócos rész meg baromság.Azoknak a martalócoknak a becsületes neve az akindzsi akiket a csata elején szétszórt a magyar nehézlovasság,de meg nem semmisítette így azok összeszedték magukat és megtámadták a magyar tábort.
A török bal szárnyon a ruméliai hadtest lovassaga volt szpáhikkal és egyéb lovassággal(ez volt a gyengébb szárny,ezért támadtunk itt először,no meg arról az oldalról tudtak volna átkarolni minket).
A másik Duna felöli szárnyon meg az anatóliai hadtest volt szpáhikkal és az udvari elit lovassággal.A szpáhik meg mindenek voktak csak képzetlen martalócok nem.

Szóval nem tudom milyen történészeket olvasol/hallgatsz de hagyd abba mert butaságokat beszélsz.

Én más elméletet is hallottam a csatavesztés okaira. A török létszámfölény persze az első helyen állt, a másodikon pedig a cseh csapatok be nem várása - de volt olyan történész, aki szerint túl sok idő ment el a seregtestek közti kommunikációra, ezért az első támadás után nem tudták kihasználni a kialakult taktikai fölényt, a török tüzérség felállt, és állítólag teljesen füst borította be a csatateret, ami talán a magyar tábor felé fújt ami miatt sokan pánikba estek. A török rendezte a sorait, megérkezett az anatóliai hadtest és onnantól vége volt.

• Tetszik

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
28 604
23 851
113
Én más elméletet is hallottam a csatavesztés okaira. A török létszámfölény persze az első helyen állt, a másodikon pedig a cseh csapatok be nem várása - de volt olyan történész, aki szerint túl sok idő ment el a seregtestek közti kommunikációra, ezért az első támadás után nem tudták kihasználni a kialakult taktikai fölényt, a török tüzérség felállt, és állítólag teljesen füst borította be a csatateret, ami talán a magyar tábor felé fújt ami miatt sokan pánikba estek. A török rendezte a sorait, megérkezett az anatóliai hadtest és onnantól vége volt.
Itt azért elég sok a ha.Annyira voltak "rendezettek" a török sorok meg az anatóliai hadtest,hogy miután a király és a magyar balszárny rájuktámadt és nem ért el eredmenyt az orruk előtt rendeződött újra a magyar nehézlovasság indított rohamot.Ez a második roham az ami kicsit tisztázatlan tekintve,hogy török források szerint 3 magyar lovas eljutott szinte a szultánig és ez az a roham ami miatt meghalt a kiraly is.A tisztázatlanság pedig az,hogy mégis mire fel volt ez a roham.Mindenki tudta,hogy a csatát megfordítani vele nem lehet ellenben csak arra jó,hogy felőrölje a maradék lovasságot(a jobb szárny lovassága már kuka volt mert szetlőtték a janicsárok).Mondták is ezt a kirájnak de ő makacsokodott...

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
6 801
3 327
113
Itt azért elég sok a ha.Annyira voltak "rendezettek" a török sorok meg az anatóliai hadtest,hogy miután a király és a magyar balszárny rájuktámadt és nem ért el eredmenyt az orruk előtt rendeződött újra a magyar nehézlovasság indított rohamot.Ez a második roham az ami kicsit tisztázatlan tekintve,hogy török források szerint 3 magyar lovas eljutott szinte a szultánig és ez az a roham ami miatt meghalt a kiraly is.A tisztázatlanság pedig az,hogy mégis mire fel volt ez a roham.Mindenki tudta,hogy a csatát megfordítani vele nem lehet ellenben csak arra jó,hogy felőrölje a maradék lovasságot(a jobb szárny lovassága már kuka volt mert szetlőtték a janicsárok).Mondták is ezt a kirájnak de ő makacsokodott...
Na én meg azt hallottam, hogy a második roham azért nem volt sikeres, mert Tomoriéknak vissza kellett vágtatnia a királyhoz, hogy engedélyezi-e, mert eredetileg nem volt tervben. Ez az időveszteség aranyat ért a törököknek.

Amúgy a király annyira makacskodott, hogy ő aznap még nem is akart csatát, be akarta várni a cseh erősítést (kb. 3-4 nap), csak magyar főurak egy okos csoportja ekkor lázadással fenyegette. Egyébként ekkorra (3-4 nap) talán Zápolya csapatai is odaérhettek volna.

Magánvélemény

A múltban hasonló esetekben akkor tudtunk győzni nagy - a miénknél jelentősen nagyobb - létszámú betörő ellenséggel szemben, amikor nem vállaltunk föl nyíltszíni ütközetet egészen addig, amíg a betörő sereget vagy folyamatos rajtaütésekkel, vagy kikényszerített ostromokkal kellőképp le nem gyöngítettük. (907, 1030, 1285).

A nyílt ütközet felvállalása - 1241, 1526 - mindig bukó volt.

• Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
28 604
23 851
113
Na én meg azt hallottam, hogy a második roham azért nem volt sikeres, mert Tomoriéknak vissza kellett vágtatnia a királyhoz, hogy engedélyezi-e, mert eredetileg nem volt tervben. Ez az időveszteség aranyat ért a törököknek.

Amúgy a király annyira makacskodott, hogy ő aznap még nem is akart csatát, be akarta várni a cseh erősítést (kb. 3-4 nap), csak magyar főurak egy okos csoportja ekkor lázadással fenyegette. Egyébként ekkorra (3-4 nap) talán Zápolya csapatai is odaérhettek volna.

Magánvélemény

A múltban hasonló esetekben akkor tudtunk győzni nagy - a miénknél jelentősen nagyobb - létszámú betörő ellenséggel szemben, amikor nem vállaltunk föl nyíltszíni ütközetet egészen addig, amíg a betörő sereget vagy folyamatos rajtaütésekkel, vagy kikényszerített ostromokkal kellőképp le nem gyöngítettük. (907, 1030, 1285).

A nyílt ütközet felvállalása - 1241, 1526 - mindig bukó volt.
A török nem fogyott volna ki semmiből,de az igaz,hogy meg kellett volna várni minimum a cseheket.
A király alapvetően nem a kart csatát de amikor már ott vokt kötötte az ebet a karóhoz,ez is lett s veszte.

Az hogy ilyen részletekben különbözőt olvadtunk az azert lehet, mert nem 100%-ig vilagos a csata lefolyása.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
8 858
6 825
113
Tudom hogy erosen mi lett volna ha kategoria. De erdemes lenne osszeszedni a tenyszeruen a csataba tarto seregek letszamat? Mert siman nagyobb sereg lett volna belolle mint az ami megutkozott a torokkel mohacsnal.

• Tetszik

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
11 749
30 117
113
Tudom hogy erosen mi lett volna ha kategoria. De erdemes lenne osszeszedni a tenyszeruen a csataba tarto seregek letszamat? Mert siman nagyobb sereg lett volna belolle mint az ami megutkozott a torokkel mohacsnal.
Ez egyértelmű különösebb összeszedés nélkül is.

• Tetszik

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
2 308
3 471
113
Szapolya legkevesebb 20ezres haderővel indul el, meg állt, ellentmondásos parancsokat kapott.

Az egyesült haderő közel török létszámú lett volna a nem túl erős portyázók nélkül.
Az ágyúk döntően nagyobb száma nem változott volna, de az ekkori csatadöntő ágyúk nehezen mozgathatók volta, vagyis megkerülhetők.

"Kicsit" hiányzott az "Öreg" Hunyadi, a tudása meg főleg!

U.i: Ő is bukott csatát (hülye) király miatt!

Mikor a politikus(uralkodó) bele-vau a katonai dolgokba, rossz a vége!Trianon elött/után is, a "Szoba-festő" is, most sem túl hatékony (Ár/Érték szempontból) a politikai szempont érvényesítése a Z2026-ban.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
8 858
6 825
113
Meg 10.000 fehervarnal 10-15.000 gyornel 25.000 parasztsereg buda kozelebe 20.000 felkelo bacskaba. 500 fo nehezlovas perenyinek 500 fo nehezlovas a kiralynonek. + a nemesifelkelok akik hadbahivasa el lett mulasztva csak az erintett megyekol jelentek meg a csataba akik nagyreszere nem lett igeny tartva. Es eg kitudja mik. Igazabol meg a megyei banderiumok sem erkeztek be csak toredekbe...

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
6 801
3 327
113
Ez egyértelmű különösebb összeszedés nélkül is.

Voltak ugye a csehek, ha jól tudom 10ezer körül + Szapolyai csapatai, kb. ugyanennyien.

+ a 25 ezer pusztamaróti paraszt.

A feladat ugyanaz lett volna, mint 907-ben, csak most még várak is lettek volna.

Ami nagyon durva, hogy 150+ évvel később Savoyaiék hasonló - törökök számára kedvező - számarányok mellett nyílt csatában is verték az akkori törököket.