1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

A világ haditengerészeti erői

Diskurzus a(z) 'Egyéb haditengerészettel kapcsolatos témák' témában - szegcsab által indítva @ 2017. szeptember 9..

1. DINAMO

DINAMO Well-Known Member

Mar miert ne hallana ? Nem egy hajonak van ott a szonar meg ha nem is idealis. Cca az ortol /.4-1/3 tavolsagra van beepitve. Ezek a szonarok meg 99% ban aktiv uzemmodban mukodnek. Az egesz hajonak akkora az alapzaja hogy passziv uzemmodban csak akkor vennek eszre a tengot amikor az mar ott van melettuk.

De megis van egy fontos terulet ahol a passziv uzemmodot hasznaljak. Kitalalod mi ez ?

2. Cifu

Cifu Well-Known Member

Csak tippelni tudok, de az olaszok is kiemelik a nyugodt vízen való pozitív hatást. Feltehetően erősebb hullámzásnál nincs előnye, sőt, talán inkább árt is (ahogy amúgy a bulbaorr is bizonyos szintig, ezért nincs ilyesmi az atlanti óceáni halászhajókon például). A pozitív hatás a fogyasztáscsökkennés is, hiszen ha azonos hajógépekkel nagyobb sebességet érhet el, akkor azonos sebesség mellett feltehetően némileg alacsonyabb teljesítményre lehet szükség.

Rotten878 likes this.
  3. Cifu

Cifu Well-Known Member

Nem kell teljesen a víz alatt lennie, van, amelyik pont, hogy "áttöri" a felszínt a hajóorr előtt, és így csökkenti az ellenállást. A Carnival újabb, Dream-osztályú luxuscirkálóinak van ilyenje (Carnival Dream, Carnival Splendor, stb.).

Ezeket amúgy "véletlenül" szintén az olasz Fincantieri tervezte és építi.

fip7, Rotten878 and fishbed like this.
  4. Celebra

Celebra Well-Known Member

Hát nem tudom,de fater hajóstiszt volt.A megmaradt könyvei ugyan már baromi régiek,és rég is olvastam őket,de a bulbaorr lényege a hullámjelenség kihasznállása a haladási ellenállás csökkentésére.És szerintem ezen a luxuscirkállón a festés a legkisebb merüléshez igazodik.Normál merülésnél a viz alatt lehet ez a torpedó-bulba.Szóval fejvakarás,és szerintem.
    De a hadihajó orrán az a valami semmilyen tekintetben nem felel meg egy bulbaorr jellemzőinek,sem céljának.

5. Cifu

Cifu Well-Known Member

Fogsz egy keresőt, beírod, hogy Carnival Dream (vagy Carnival Splendor és a többi) és láss csodát...

A bulbaorr célja az, hogy a hajóorr elött a víztömeget egy kedvezőbb áramlási útvonalra terelje, illetve az orrhullámokat előre eltervezett módon megszüntesse.
    Nagy sebességnél a PPA orrnyúlványa (bulbaorra) is víz alatt lesz amúgy, csak szólok... :)

6. dudi

dudi Well-Known Member

És aki nem tudja az angol szakkifejezést?Lássuk be,hogy ezt nem az alap szókincs része még felsőfokon sem.

7. Celebra

Igen.Az órkörte által keltett hullám hullámvölgyében hasit a hajótest orra.Ehez az orrkörtének a viz alatt kell lennie.És mélyebben,mint az általa keltett hullám hullámvölgye.Viszont ha ezt a sebesség által okozott fokozott közegellenállás miatt történik,akkór a hajótest hosszirányban alapbol nem lesz kiegyensúlyozott.Vagy növekszik a hajótest ellenállása,vagy egy drága aktiv kiegyensúlyozó rendszer kell,vagy sebességtöl függően változni fog a hajó hosszirányú állásszöge-ami egy luxus turistahajón nem nyerő.Szóval a turistahajón a festés szerintem a minimális merülési szinthez igazodik.A hadihajón meg egyszerűen nem bulbaor az az érdekes orrkialakitás.Hogy mi célt szolgál,nem tudom,dehogy nem közegellenállás csökkentő,az biztos.A lapos felsőrészen egyszerűen nem tud kialakulni hullámvölgy még akkor sem,ha vizalá kerül.Ilyen gyors,kishajókon nem is szoktak különben bulbaorrt kialakitani,mert túl kicsi hozzá a hajó.

8. Celebra

Nekem semmiféle angol szókincsm nincs:)Egyszerüen nem tudok angolul

9. jani22

jani22 Well-Known Member

Vadi új színek. :)

10. fishbed

fishbed Well-Known Member

11. angelsoul

angelsoul Well-Known Member

12. arbalest

arbalest Well-Known Member

Norfolk, a végén egymás mellett a CVN-65 Enterprise és a Ford.

13. arbalest

A sorban alulról a második (Nelson, brit csatahajó) és a negyedik (Montana, megrendelt, de végül nem megépített amerikai csatahajó) kakukktojás, viszont szépen visszaadja a méretnövekedést az elmúlt közel 100 évből. (Alulról: Colorado 1921, Nelson 1927, South Dakota, 1942, Montana kb 1945-46, Midway 1945, Ford 2020)

14. arbalest

15. boki

boki Well-Known Member

Kerestem a megfelelő topikot, hogy hová tegyem. (humor vagy ez)

fip7, fishbed, Rotten878 and 3 others like this.
  16. dudi

dudi Well-Known Member

US NAVY oda van írva nagy betűkkel...

17. boki

boki Well-Known Member

Nem az első eset, hogy a kongresszusi képviselők nem ismerik saját hajóikat . :D

18. emel

emel Well-Known Member

Meg az ellenségnek kikiáltott hajókat sem!! :D:p

Ezen oldal megosztása