AIM-9 Sidewinder (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Sidewinder történelem...
Ez egy kurva jó videó. Ez még abból a korból való, amikor a dokumentumfilm jelentett is valamit és nem 10-szer mondták el ugyanazt 42 perc alatt 2x7 perc reklámmal... Nagyítóval nem találni ma ilyen anyagot sajnos.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75
M

molnibalage

Guest
A kettővel fentebb levő videón alapul nagyrészt.

6:32 Elem lámpával tudták? Annak spektruma hol felelt meg...?
Véletlenül az nem különleges valami volt lápmpa formával? Nem véletlenül egy meleg izzószál volt benne...?

Túl sok dolgot itt sem tudhatott meg az ember a rakétáról.
Szóval lehet, hogy részemről erről is lesz videó. Majd egyszer...
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 431
18 869
113
Ezek a kis hmz sidewinder rakéták nem fognak el tűnni? Az aim 120 valamelyik változatát akarták levegő-föld képességünek szánni. Szerintem a 6 gen gépeknél már multirole rakéta lesz. Szerintetek?
 
M

molnibalage

Guest
Ezek a kis hmz sidewinder rakéták nem fognak el tűnni? Az aim 120 valamelyik változatát akarták levegő-föld képességünek szánni. Szerintem a 6 gen gépeknél már multirole rakéta lesz. Szerintetek?
Egyelőre ez nem látszik. Az F-35 új rakétájáról sem tudni nagyon semmit.
Az air policy miatt a IR nem fog eltűnni, ha engem kérdezel. És mivel 4 gen gépek is maradnak és a légierők konzetvatívak, akkor sem.
Miért dobnának ki sok milliót egy AIM-9X kidobásával...? Vagy IRIS-T estén?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 431
18 869
113
Igazából nem kidobni hanem utód nélkül hagyni s addigra jön egy csoda fegyver. Az aim 260-írjàk hogy olyan lesz mint a meteor. A Cuda raktárol meg semmi. Elvileg azt már szàrnyfelulet nélküli lesz "fúvókás ""lenne "A nem túl távoli jövőben egy olyan rakéta lenne célszerű amit tudok indítani szárazföldi és légi célpontra legyen az közeli vagy távoli.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 764
113
Igazából nem kidobni hanem utód nélkül hagyni s addigra jön egy csoda fegyver.
A wunder waffe XD
Minden csoda fegyver közös tulajdonsága, hogy mindig várják, csak éppen sosem érkezik meg.

A Cuda raktárol meg semmi. Elvileg azt már szàrnyfelulet nélküli lesz "fúvókás ""lenne "
Hát ez már Asraam néven létezik és nem kellet az USA-nak.
PR_2015-09-16_EN-671.png


A nem túl távoli jövőben egy olyan rakéta lenne célszerű amit tudok indítani szárazföldi és légi célpontra legyen az közeli vagy távoli.
Csak az eltérő feladatok eltérő robbanó fejet igényelnek. Nincs mindenre alkalmas rávezetési mód és mindenre alkalmas robbanófej.
A moduláris rakéta meg nem újdonság, ott volt az R-27 meg modernebbeknél ott a Mica.
Bár azokkal nem lősz földi célpontra, mert oda más tulajdonságok kellenek.
A drága rakéta meg nem jó rakéta, mert keveset tudsz belőle venni. Aztán 4-5 milli eurós rakétákkal sátrakat, meg toyota pickupokat lőni nem túl nagy okosság....
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Csak az eltérő feladatok eltérő robbanó fejet igényelnek.
Már amennyiben egyáltalán van (lesz) robbanó fej...
Az irányító rendszerek fejlődésével a "direct hit" eszközök terjednek mind AA, mind SAM eszközöknél.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 764
113
Már amennyiben egyáltalán van (lesz) robbanó fej...
Az irányító rendszerek fejlődésével a "direct hit" eszközök terjednek mind AA, mind SAM eszközöknél.
Ez az elmélet. A gyakorlatot meg majd meglátjuk...
Megnézem én azt a légiharcra alkalmas rakétát ami kilő egy harckocsit, vagy átmegy 2-3 méter vasbetonon, direct hit-el....
 
M

molnibalage

Guest
Ez az elmélet. A gyakorlatot meg majd meglátjuk...
Megnézem én azt a légiharcra alkalmas rakétát ami kilő egy harckocsit, vagy átmegy 2-3 méter vasbetonon, direct hit-el....
Roni csak AA téren képtelte el azt, hogy nem lesz IR és ARH, hanem egy kombinált közös kéne, ami TVC-s és csá.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Megnézem én azt a légiharcra alkalmas rakétát ami kilő egy harckocsit, vagy átmegy 2-3 méter vasbetonon, direct hit-el....
:eek: Furcsa ötlet...
Nem tudom miért kéne egy AA rakétával harckocsira vagy vasbetonra lövöldözni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
:eek: Furcsa ötlet...
Nem tudom miért kéne egy AA rakétával harckocsira vagy vasbetonra lövöldözni.

Megfelelően hőkontrasztos célokra (teherautók, kisebb hajók, mozdonyok, stb...) elvileg alkalmazható volt az R-60-as is.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 764
113
Roni csak AA téren képtelte el azt, hogy nem lesz IR és ARH, hanem egy kombinált közös kéne, ami TVC-s és csá.
Én ezt olvastam tőle:
""A nem túl távoli jövőben egy olyan rakéta lenne célszerű amit tudok indítani szárazföldi és légi célpontra legyen az közeli vagy távoli."

Erre reagáltam.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider
M

molnibalage

Guest
Én ezt olvastam tőle:
""A nem túl távoli jövőben egy olyan rakéta lenne célszerű amit tudok indítani szárazföldi és légi célpontra legyen az közeli vagy távoli."

Erre reagáltam.
Upsz.
Tekintve, hogy minden AAM ára dollármilliós tételben van, de egy JDAK kit meg 40 ezer dolllár sincs és egy SDB II export ára is kb. 200k USD.
Hóttfelesleges ez.
KB. 10 éve volt ír a HTKA-n, hogy mi lenne, ha lenne ARM/AIM-120 egyben. Hát, ez sem lett...
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Technikailag lehetséges. Ami egy páncélozott járművet kiüt az valószínűleg lehoz az égről bármit ami repül (vagy legalábbis nem kell sok módosítás hozzá hogy megtegye).
A Starstreak és az ADATS is ilyen rendszerek, bár földi indításuak.
Az a benyomásom, hogy a probléma az, hogy a modern légiharc rakéták olyan jellemzőkkel kell bírjanak (rendkívül jó manőverezőképesség, nagyon nagy hatótávolságú és kisméretű érzékelők, bármilyen repülési helyzetben történő indítás, a hordozó kemény manővereit követően is teljes biztonsággal működőképesség), amik drágává teszik őket, így nem éri meg ilyen célú használatuk.
 
M

molnibalage

Guest
Technikailag lehetséges. Ami egy páncélozott járművet kiüt az valószínűleg lehoz az égről bármit ami repül (vagy legalábbis nem kell sok módosítás hozzá hogy megtegye).
A Starstreak és az ADATS is ilyen rendszerek, bár földi indításuak.
Az a benyomásom, hogy a probléma az, hogy a modern légiharc rakéták olyan jellemzőkkel kell bírjanak (rendkívül jó manőverezőképesség, nagyon nagy hatótávolságú és kisméretű érzékelők, bármilyen repülési helyzetben történő indítás, a hordozó kemény manővereit követően is teljes biztonsággal működőképesség), amik drágává teszik őket, így nem éri meg ilyen célú használatuk.
Csak ami egy pc. járművet kiüt, az légiharc rakétának alkalmatlan...
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider and fip7

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 533
113
1b.jpg


During a firing campaign with the new Laser Guided Sidewinder (LaGS) developed by Diehl Defence, all targets could be successfully engaged in Sweden in mid April. The laser-guided missiles fired from a Saab Gripen JAS 39 did not only hit the stationary ground targets but also the two moving targets – a target board measuring 2 by 3 meters pulled on a trailer as well as a driving SUV. All targets were successfully countered with one direct hit.

It was the second verification firing on the Northern Scandinavian test range in Vidsel, carried out by the Federal Office of Bundeswehr Equipment, Information Technology and In-Service Support (BAAINBw) in cooperation with the Swedish procurement agency FMV. The campaign was supported and accompanied by a Diehl Defence expert team.

In 2016, Diehl Defence received a development contract for the reconstruction of AIM-9L-Sidewinders to a "motor driven short-range effector" in order to be able to engage targets on the ground instead of targets in the air. For this purpose, the missile's guidance and control section has been modernized fundamentally. The infrared detector and signal processing unit of the seeker were replaced by a SAL (Semi Active Laser) sensor with modern digital signal processing.

Through the use of modern technologies, a proven but aging weapon system could be upgraded for a new task at relatively low costs, extending the mission spectrum of flying weapon systems. After having fulfilled the requirements for LaGS during the firing campaign, Diehl Defence now hopes to receive the envisaged purchase contract.