Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Olaszok vagy 25 éve mondták már, hogy a ma is használatban lévő APS megsemmisítési távolság, az csak egy második védvonalnak lesz jó, mert a tüzérségi EFP résztöltetek ellen nem véd.Állítólag a legújabb fejlesztésű orosz APS már képes hatékony védelmet biztosïtani a felülről jövő ATGM-k ellen....
Rátenném az APS-t egy kivénhedt T-55-re, amit Leo2A7-nek álcáznék és várnám, hogy ATGM szalvókat indítsanak rá.Egy újabb szösszenet ami felhívja a figyelmet arra hogy APS-nek komoly hátránya hogy aki működteti az világít az ellenséges SIGINT felderítők képernyőin
![]()
Ezt a képet Május 7-én Army Colonel Scott Woodward a 11th Armored Cavalry Regiment parancsnoka hozta nyilvánosságra a Twitter oldalán.
A kép egy EW műholdról készült az egységéről a kaliforniai Fort Irwin gyakorlótéren.
Az egysége éppen éjszaka a terep fedezéket kihasználva hagyomànyos eszközökkel àlcàzva rejtőzködni próbált.
Ők a kommunikációs és adatátviteli eszközeiket működtették.
Nem csak műholdról szúrták ki őket. A velük szemben álló földi SIGINT eszközökkel felszerelt egység 12 km-ről észrevette őket.
A parancsnok külön kiemelte hogy annak ellenére símán lebuktak hogy semmilyen APS rendszer nem volt bekapcsolva.
Szerinte azokkal együtt egyszerűen hatalmas lett volna az elektronikus lábnyomuk.
https://www.thedrive.com/the-war-zo...ctronic-warfare-system-and-why-its-a-big-deal
Egyszóval taktikai szempontból minimum èrdekesek lesznek az APS rendszerek.
Lehet hogy megvédik a tankokat az ATGM-ektől, de az ellenség pontosan tudni fogja merre járnak a tankok.
Rátenném az APS-t egy kivénhedt T-55-re, amit Leo2A7-nek álcáznék és várnám, hogy ATGM szalvókat indítsanak rá.
Miután az indítóhelyek elárulták magukat, kegyetlenül megsoroznám őket OM 76-tal.![]()
A szovjetek megcsinálták annak idején a 80-as években az APS-t T-55-reRátenném az APS-t egy kivénhedt T-55-re, amit Leo2A7-nek álcáznék és várnám, hogy ATGM szalvókat indítsanak rá.
Miután az indítóhelyek elárulták magukat, kegyetlenül megsoroznám őket OM 76-tal.![]()
Drozd,igazábol már a 70es évek végén elkészült.A szovjetek megcsinálták annak idején a 80-as években az APS-t T-55-re
Íme, T-55AD. Ha jól tudom olyan 250db épülhetett.
![]()
Új generációs APSek talán ezért is vannak ellátva passziv optikás MAWS jellegű érzékelőkkel is.Radart már csak akkor fognak kapcsolni a pontos ellenintézkedéshez,ha a passziv rakétaközeledés jelző risztja a rendszert-akkor meg már lényegtelen az ellen SIGNITje mit érzékel,hisz már tűz alá vették,tudják a pontos helyét.Aztán, amikor a Leo2A7 előre törne, kikapcsolt APS-el, akkor az ATGM szalvók szét is szedhetik, ugye?![]()
Ez nem így van.Radart már csak akkor fognak kapcsolni a pontos ellenintézkedéshez,ha a passziv rakétaközeledés jelző risztja a rendszert
RM rendszerében még sok a kérdőjel.Ez nem így van.
Jelenleg (Ny.Eu.i , USA, Izrael környezetben) 2 rendszer van amiben egyáltalán van optikai érzékelő is a radar mellett.
Rheinmetall - StrikeShield
ELBIT - IronFist
A StrikeShield nél egyértelműen és dedikáltan a radar a pre-warning elem és ez riasztja az optikai rendszert hogy köyeledik valami
Az IronFist nél párhuzamosan működik az EO és a radar egymás mellett, de az EO erős környezeti korláti (köd, füst, kosz) miatt itt is esélyes hogy a radar fogja először észrevenni a célt.
Új generációs APSek talán ezért is vannak ellátva passziv optikás MAWS jellegű érzékelőkkel is.Radart már csak akkor fognak kapcsolni a pontos ellenintézkedéshez,ha a passziv rakétaközeledés jelző risztja a rendszert-akkor meg már lényegtelen az ellen SIGNITje mit érzékel,hisz már tűz alá vették,tudják a pontos helyét.
Az Iron Fist nek két párhuzamos rendszere van (EO és IR) ami alapesetben párhuzamosan működik.IronFistnek viszont van passziv üzemmódja.
Egy szárazföldi járműnél lássuk be, ennek esélye szinte 0.Az Iron Fist nek két párhuzamos rendszere van (EO és IR) ami alapesetben párhuzamosan működik.
Ha lekapcsolad a radart akkor kiteszed magad annak hogy későn veszi észre az EO rendszer a közeledő "valamit" (köd, füst, kosz) .
Még szép időben is elég ha a "valami" a nap irányából érkezik....az EO rendszer nem fogja észlelni
Hát,ez ennél egy kicsit bonyorultabb.Főleg harcászatilag.Mert igen,adott esetben a rádióbemérés lehet az egyik olyan felderités,ami felfedi a csapatok helyét.91ben sem habókbol csinálták az átcsoportositást teljes rádiócsendben.Kettős okból sem nyerő páros. Először is a fentről, működő hajtómű nélkül érkező veszélyforrások ellen feltehetően nem lesznek túl hatékonyak, másfelől ahogy már említve is volt, rossz időjárás esetén nem fog működni.
Érdekes módon hadihajók, légvédelmi egységek esetén a kutyát nem zavar a működő radar. Most hirtelen a harckocsik APS-jére meg "jajj, meglátnak EW-n" felhördülés jön. Szigorúan saját vélemény, de kevesebb problémát okoz az EW láthatóság, mint az, hogy egy ATGM elcsapja a harckocsit.
Tudja az ellenfél, hogy jössz? Hát kérlek az az ellenfél, akinek olyan EW rendszere van, ami egy APS radarját tudja érzékelni és bemérni, az esélyesen EW nélkül is fel fogja tudni deríteni azt a harckocsit. Az EW ott csak egy plusz réteg a felderítésre és célkövetésre.
én nem a laposan érkező fenyegetésekre gondoltam elsősorban, hanem sokkal inkább a top attack rakétákra amik jellemzően elég meredek szögben érkeznek --> napközben a nap magasan jár (évszaktól és napszaktól függ...), vagyis szerintem adódhat olyan eset hogy a op attack rakéta nap háttérrel érkezik.Egy szárazföldi járműnél lássuk be, ennek esélye szinte 0.
- A nap nagy részében a Nap messze magasabban van, mint a mai IR rendszerek holt zónája ami néhány fok.
- Az ATGM-ek nagy része néhány fokos zónában érkezik a vízszinteshez képest.
- Ráadásul pont úgy kéne állnia a Napnak, hogy pont a támadók mögött legyen.
Ami ennél magasabban és messzebbről jön, azt már kb. légvédelem radarjai fogják látni, pl. tüzérségi radarok is sanszosan.
Ha valami lát egy közeledő 155 mm-es gránátot, akkor fog látni egy AGM-114 szerű dolgot is. Vagy NLOS ATGM-et is.
A mai data linkes világban?én nem a laposan érkező fenyegetésekre gondoltam elsősorban, hanem sokkal inkább a top attack rakétákra amik jellemzően elég meredek szögben érkeznek --> napközben a nap magasan jár (évszaktól és napszaktól függ...), vagyis szerintem adódhat olyan eset hogy a op attack rakéta nap háttérrel érkezik.
A mai HŰTÖTT IR rendszerek holtzónája valóban néhány fok, de az ADS rendszerek, ha egyáltalán van rajtuk, akkor jellmzően NEM HŰTÖTT IR érzékelőket használnak (kicsit körülményes lenne egy cryogen hűtő rendszer egy harcjárművön...) amiknek az érzékenysége, ezért a holt zónája, azért jóval nagyobb...
Vannak kétségeim azzal kapcsolatban mennyit segít egy tankon ha mondjuk egy közeli radar (ami nem a tank ADS rendszeréhez tartozik...) is látja mondjuk a közeledő Hellfire, Javelin vagy Spike rakétát...![]()
Hát,ez ennél egy kicsit bonyorultabb.Főleg harcászatilag.Mert igen,adott esetben a rádióbemérés lehet az egyik olyan felderités,ami felfedi a csapatok helyét.91ben sem habókbol csinálták az átcsoportositást teljes rádiócsendben.
Másrészt megintcsak idézem a 30 évvel ezelötti ADATS cikket-a rendszer lokátorát észlelni csak véletlenszerűen,bemérni és zavarni egyáltalán nem lennénk képesek.....Hagy egy Iron Fist lokátora hogyan is áll EW tekintetében.hát halvány lila gőzöm sincs.
Feltéve,hogy az időjárás,álcázás,megtévesztés nem akadájozza meg.Feltéve,hogy a hadviselő feleknek van ilyen műholdjuk,vagy legalábbis hozzáférésük.Feltéve,hogy a légelháritás nem lövi le a dronokat.'91-ben nem keringett 100+ optikai megfigyelő műhold a világűrben, nem voltak tucatszám felderítődrónok akár csak dandár szinten és így tovább.
'91-ben nem volt alaptézis, hogy akár raj- vagy szakasz szinten is életfontosságú a folyamatos adatkapcsolat.
Nem azt mondom, hogy felesleges az észlelhetőség csökkentése, de ha az APS-ek radarjai problémát okoznak, akkor ott már a többi álcázás is felesleges lesz...
Az 30 éve volt, tegyük hozzá. Az mondjuk biztos, hogy manapság az EW legalább annyira fontos, mint az APS egy harcjármű esetén...