1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Allied Force hadművelet

Diskurzus a(z) 'Hadtörténelem' témában - Hpasp által indítva @ 2018. február 9..

1. Celebra

Celebra Well-Known Member

Arra varjál gombot,hogy ez a kzgaráldálkodási egyetem hadtudományi doktorképzójének doktori disszertációjában van leirva.Amiért az ürge kiteheti a neve elé,hogy Dr.Siralmas.Az egész disszertáció siralmas-és ez még a jobbak közé tartozik.....

2. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

1. A szerb gépek a '80-as évek végén érkeztek és az 1999-ben volt. Ez 30 év szerinted? Érdekes...
    2. A magyar gépek üzemidő hosszabbítást kb. 10 év után kaptak és egekig ajnározta őket mindenki.
    Most akkor döntse már el a sok fan...

RGR

3. Celebra

Te is siralmas vagy.Ez az RGR mi a ményküt jelent?Nem beszélni angol!

4. molnibalage

Nagy szavak XXI. században, attól, aki annak alapnyalvén nem beszél, de én vagyok a siralmas. Azért nem semmi ez öregem...

RGR = Roger = vettem, értertem. Ezt könnyebb és gyorsabb leírni. Meg ez elvégre valami HT fórum vagy mi, te vagy ez első akit zavar.

antigonosz likes this.
  5. molnibalage

Sikerült teljesen összemosni a napi üzemeltetési kérdéseket azzal, hogy aboszlút értékben mi volt a legkorszerűbb orosz technika, amit exportképes is lett piaccal együtt.

6. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Ok köszi. Csak azt mondd meg szerinted mit láthattam, mert tényleg láttam valamit. Amúgy ne értsd félre tényleg nem gondoltam azt hogy az említett gépmennyiség mind vadászgép lett volna és egyszerre áll rendelkezésre minden nap. Csak azért mégis na... a Natonak volt ebből a mennyiségből bőven lehetősége válogatni, a szerbeknek meg maradt április elejére 4 db gépük amiből ők válogathattak.

7. Celebra

Jóvan na!Én egy őszszakállú,kiöregedő csataló vagyok,akinek szótár kell......Vagy hogy Köbükit idézzem
    Elfeleded ókor-ókor,nem beszél még újmagyarul ez az atomókor......

8. molnibalage

Fogalmam sincs. Ha én valamit nem tudok, akkor azt mondom, hogy mittomén.
    A tudományos kutatások szerint az emberi emlékezet olyan furcsa, hogy még az sem biztos, hogy jól emlékszel.

9. antigonosz

Számomra az lett volna a kezdeményezés ha ők támadják Avianot, Rammsteint,stb, és nem onnét őket amiért a saját légtérben kényszerülnek harcolni.

10. molnibalage

A stratégiai kezdeményezést össze tetszett mosni a harcászatival/taktikaival. A szerb erőforrások eleve kizárták az elsőt, a másodikat viszont nem. Számomra valahol döbbenetes, hogy egyetlen szovjet mintájú légierő sem volt képes arra a látszólag egyszerű feladatra, hogy lokális erőkoncentrációval próbálkozzon, sem Irak, sem a szerbek. Pedig mennyiségileg a gépek megvoltak hozzá....

11. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Én 1999 márciusában láttam négy gépet piros helyzetjelzővel a szárnyaikon éjjel, Újpest felett, magasan. Nagyon szép, teljesen szokatlan hangjuk volt. Elvben egy F-15-ös raj lehetett. Nagygép ritkán úszik szét négyfelé a levegőben, hogy aztán összeálljon, miközben fordul :)
    Kétszer láttam éjjel egy óra körül. Csukva volt az ablak, hideg volt, de így is feltűnt, hogy valami nagyon morajlik odafenn.
    Másodjára már tudtam, hogy mire számíthatok.

Mégse ez volt az igazi rejtély, hanem egy Ferihegyről nyugat felé felszálló gép, emlékszem, szintén éjjel egy óra után. Nagy fényszórója volt (ez idáig nem nagy kunszt, az utasgépeknek erős a leszállófényük), de elképesztően komoly hangja. Recsegett. Tudom, hogy a Tu-134-es is recsegett, csak az ekkor már nem repült a Malév színeiben, más légitársaság meg nem éjjel. Erős a gyanúm, hogy az ekkor odaköltözött KC-135-ösök mellé betársult RAF VC-10-es tankere volt a tettes. Komolyan olyan hangja volt, hogy azt hittem, mindjárt meglátom a forszázst, recsegett az egész újpesti éjszaka.

KoviUbi, gacsat, fishbed and 2 others like this.
  12. dudi

dudi Well-Known Member

A hadászati meg a harcászati kezdeményezést ne mossuk össze,ezkét küön dolog.

13. dudi

dudi Well-Known Member

Meg is volt hozzá a teljes szovjet rendszer vagy csak annak egyes elemei?Meg az,hogy nagyjából azonos számú F-15 volt Jugoszlávia felett mint ahány működőképes jugó 29-es volt az nem jelenti azt,hogy egyenlőek lettek volna az erőviszonyok akár csak számszakilag is.Amennyire én tudom 99-ben minden a műveletben résztvett amerikai típust repülő NATO tag már rendelkezett AMRAAM-al és és modern AIM-9-el(a RAF gépekről nincs infóm a franciáknak meg saját rakéta volt).Ebből számomra az következik,hogy ha volt a légtérben 30 akármilyen típusú(F-14/14/16/18)gép akkor bizony azt kell mondanuk,hogy 30 vs 9db MIG volt a felállás hisz ezek a gépek amint leoldották a csapásmérő fegyverzetüket(akár vészleoldással is)azonnal átminősültek olyan vadászgéppé ami rep teljesítményben hasonló ellenben modernebb mint a szerb 29-es.

14. zsolti

zsolti Well-Known Member

Valószínűleg le vannak maradva, nincs csak töredék forrásuk, az elektronikájuk sem érte utol az amerikait soha. Csak nem 40 évvel, és sanszosan azt sem lehet felelősséggel rájuk mondani hogy teljesen esélytelenek/veszélytelenek lennének.

Nekem sosem azzal van bajom, mikor leírja valaki hogy az amerikai légierő a világ legerősebbje, az Ő vadászgépeik a világ csúcsa, mert ez nagyjából egy nem vitatható tény, olyan szinten több forrásból és hangsúlyosan fejlesztik tradicionálisan ezt a területet, hogy el is várható ez az eredmény.

A bajom azzal van, mikor jönnek az ilyen ex katedra kijelentések, hogy teljesen esélytelen minden ami repül és orosz a minden ami repül és amerikaival szemben, mert hát ott volt ugye példának az Arab-Izrael, Irak vs NATO, Szerbia vs NATO mint tapasztalat. Aztán az ilyenek miatt van az hogy félművelt emberek nagy mellénnyel kitalálják és hirdetik azt hogy Lengyelország majd jól agyonvágja az Oroszokat, mert F-16 meg AMRAAM...

Ez így blődség, nem kicsit, nagyon.

15. antigonosz

Igen, ez valóban érdekes. Nem tudom mi járhatott a parancsnokok fejében hogy ezt nem lépték meg, talán kiképzési okai vannak vagy pszichés, azt nem gondolom hogy műszaki mert azért csak csak repültek azok a gépek. Bár Irakban ástak el a homok alá is valamiért...

16. dudi

dudi Well-Known Member

Mi járt a jugó parancsnokok fejében,hogy ezt nem lépték meg?A 29-esben nem volt annyi kerozin,hogy csapásmérő konfiggal megjárja oda-vissza Avianót valamelyik bázisukról.

17. zsolti

zsolti Well-Known Member

Illetve azok ha bármi műszaki problémájuk volt, fel sem szálltak/ment helyettük más, kiváltak a kötelékből. A Mig-29-ek meg volt ami működő lokátor nélkül kezdte meg a bevetést. Ha egyenlő harcászati paraméterekkel rendelkező gépekkel rendelkezel, egyenlő létszámmal pl. géppárral szállsz fel a géppár ellen, már az óriási hátrány hogy ők ugranak lefelé egyet utánégetéssel, és azonnal kitolják jócskán az indítási távolságát a rakétáiknak, míg nektek felfelé kell baktatni, és adott esetben lőni a rakétákat. Az is biztos emelt sokat a szerb pilóták morálján, hogy tudták hogy ŐK repülnek csak, össz-vissz a 9 db Mig, no meg hogy folyamatosan támadás alatt álltak CM-ek, és bombázások által a reptereik.

Az is tuti jót tesz mentálisan, emeli a győzelembe vetett hitet, amit angolból idéztem be Molniék által hivatkozott anyagból, felszállt a legelső géppár Batanjica-ból Belgrád mellől, kikerült több rakétát az egyik, majd a felszállás után 10 perccel már le is volt lőve a kettőből egy. A kísérő meg már mivel a repterüket is támadták, csak egy másik reptérre tudott leszállni, a nemzetközi TESLA Belgrádi civil reptérre. Ez volt a nyitány. A legelső Mig-29 bevetés. Az is elég beszédes rész volt, mikor arra emlékszik vissza az ami pilóta, hogy AWACS bemondja Mig-29 Belgrád mellett, és !hatan! startolnak rá ami F-15C-k a magányos gépre.

Nekem ez úgy hangzik hogy nem volt annyira vidám a történet szerb pilótaként megélni ezt az egészet, és nem a Mig-29A vs export F-16 AM képességeinek különbsége miatt csak feltétlen...

fip7 likes this.
  18. Panzerfaust

Panzerfaust Well-Known Member

Amennyire ismerem a sztorit a Daniék egysége azt gyakorolta, hogy milyen gyorsan tud egyik helyről a másikra "átköltözni"

Időhatározó
    Az a mondatrész, amely a cselekvés, történés, létezés, stb. időpontját, időtartamát, kezdetét és végét határozza meg a mondatban. Az időhatározó az idő-féle határozók csoportjába tartozik. Kérdőszavai: Mikor? Mióta? Mikortól fogva? Mikorra? Meddig? Mennyi ideig? Az idő-féle határozók szófajuk alapján lehetnek ragtalan főnevek: egy nap telt el azóta.

Tehát kezdjük mondatelemzéssel. A fenti mondatban, az illető gyakorlásra vonatkozó - időbeli, akár közelítőleg is - történését kifejező körülményre utaló szavakat keresünk, amelyre a kérdésre válaszolni tudunk. Mikor ? Mióta ? stb.. Egy órakor ? Három órakor ? Régóta ? Tegnap, Holnap ?
    Nos van ilyen ?

25. perc 53. másodperc.

19. antigonosz

Nem azt, hanem hogy összerakjanak egy nagyobb létszámú csoportot amit egyszerre bevethetnek hogy elérjék a helyi fölényt alkalomadtán.Mint amit Galland tervezett a háború vége felé,csak aztán Hitler egy Bodenplattét csinált belőle.

20. dudi

dudi Well-Known Member

Mit értek volna el teszem azt 6 órányi halyi légifölénnyel?Még ha sikerül is a gépeik 2/3-a árán teszem azt Koszovó felett kialakítani a légi fölényt azáltal,hogy leszednek vagy elzavarnak minden NATO gépet akkor mit csinálnak?Pár órán belül megjelent volna egy halom NATO gép amivel már nem bírtak volna el.Mennyi gépe volt a jugóknak 40?Maximum 50?Mert a NATO-nak 1000.Bár ezeket nem tudta volna a NATO egy pillanatra sem egyszerre Jugoszlávia felett tartani(de még a felét sem).Ez akkor is 1000 vs 50 darab gép.Az egyik oldalnak belefér a veszteség,belefér az,hogy lelőnek 10 gépüket mert lesz helyette másik.A jugóknak nem lett volna másik gép.
    annak nincs értelme,hogy csak azért csináljunk valamit,hogy megmutassuk azt,hogy képesek vagyunk megcsinálni.
    Annak sem volt értelme amit aszerbek csináltak de kérdem én:minek lett volna értelme akkora fölénnyel szemben?Semminek!

Ezen oldal megosztása