Angola (1961-1975,1976-2002)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
Angolai gépek oldalszámozásának rendszere a hidegháború alatt

1976..83

C01..02 MiG-15UTI
C10..11 MiG-21UM 81-től
C20..28 MiG-17F
C40..49 MiG-21MF
C50..54 MiG-21PFM 81-től
C6x MiG-21BISz 83-tól
I100..111 IAR-823 81-től

1984..88
C3xx MiG-21BISz
C4xx MiG-23ML
C500..506 Szu-22
I1x MiG-21UM
I20..28 MiG-23UB
I30..31 Szu-22U

Lektorok: Cifu, Galcom és Molnibalage
Külön köszönet Galcom-nak a képekért és az angolai gépek oldalszámozásában nyújtott segítségéért.

Források

Videó

Cuba: An AFRICAN Odyssey

Part I and II
BBC
2006

Könyvek

SAAF’s Border War, The South Afrikan Air Force in Combat, 1966-1989

Peter Baxter
Helion & Company Limited, England
2012

War of Intervention in Angola, Volume 1, Angolan and Cuban Forces, 1975-1976
Adrien Fontanellaz, Tom Cooper
Helion & Company Limited, England
2018

War of Intervention in Angola, Volume 2, Angolan and Cuban Forces, 1976-1983
Adrien Fontanellaz
Helion & Company Limited, England
2019

War of Intervention in Angola, Volume 3, Angolan and Cuban Air Forces, 1975-1985
Adrien Fontanellaz, Tom Cooper, José Augusto Matos
Helion & Company Limited, England
2020

The SADF and Cuito Cuanavale a Tactical and Strategic Analysis
Leopold Scholtz
Delta Books, Johannesburg & Cape Town
2020

The Battle of Cuito Cuanavale, Cold War Angolan Finale, 1987-1988
Leopold Scholtz
Helion & Company Limited, England
2020

Angolan War of Liberation, Colonial–Communist Clash 1961–1974
Al J. Venter
Pen and Sword Military
2018

Battle for Angola, The end of the Cold War in Africa c1975-89
Al J. Venter
Helion & Company Limited, England
2016

Striking Inside Angola with 32 Battalion
Marius Scheepers
Helion & Company Limited, England
2012

Battle on the Lomba 1987
David Mannall
Helion & Company Limited, England
2015

South African Armour of the Border War 1975-1989
Kyle Harmse & Simon Dunstan
Osprey Publishing, 2017

Recce, Small team Missions Behind Enemy Lines
Koos Stadler
NB Publishers, Cape Town, South Africa
2015

Dokumentumok

Soviet Arms Deliveries to the Third World in 1987, A Reference Aid

CIA, Washington D.C. 1988
Declassified in Part 2013

Soviet Military Options for Neutralizing South African Air Power in Angola
CIA, Washington D.C. 1986
Sanitized Copy Approved for Release 2011

Soviet Military Support to Angola: Intentions and Prospects
CIA, Washington D.C. 1985
Sanitized Copy Approved for Release 2011

Supporting Allies Under Insurgent Challenge, The Soviet Experience In Africa
CIA, Washington D.C. 1988
Declassified in Part 2012

Analysis of South African Air Force combat losses due to SAM

Gerrie Radloff
Saab Group Presentation
Saab AB 2008

Managing A Hydropower Impasse on the Kunene River
P Heyns
EngDepartment of Water Affairs and Forestry

Prisoners of Unita, Corporal Manuel Rojas Garcia
Angola Field Group

Отдельный дальнеразведывательный. Из истории 392 ОДРАП авиации Краснознаменного Северного Флота
Е.В. Калинин
Череповец, 2013

ПРАКТИЧЕСКАЯ АЭРОДИНАМИКА САМОЛЕТОВ МиГ-23МЛ И МиГ-23УБ
MO CCCP

МНОГОЦЕЛЕВЫЕ ИСТРЕБИТЕЛИ «МИРАЖ» F-1 И «МИРАЖ» 2000
(ВВС Франции)
MO CCCP 1984

Mirage F1AZ Flight Manual Aircraft Operating Instructions
Dassault Aviation
September 1975
Change 13 June 1990
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Az elmúlt 3 hónapban, 24 forrás felhasználásával, az Angolai légiháborúról szóló sorozat került publikálásra.
A tőlünk időben és térben is távoli hidegháborús helyi konfliktus volt tán az egyetlen, ahol egy keleti technikával és kiképzettséggel rendelkező légierő teljes légifölényt tudott elérni nyugati technikával és kiképzettséggel rendelkező ellenfelével szemben.

Ez lett most egybegyúrva és közzétéve egy magyarul ilyen formában még tán nem megjelent anyagként.
A 90 oldalas PDF formátumú anyag letölthető az alábbi linkről: Angolai légiháború
:D
 
M

molnibalage

Guest
Az elmúlt 3 hónapban, 24 forrás felhasználásával, az Angolai légiháborúról szóló sorozat került publikálásra.
A tőlünk időben és térben is távoli hidegháborús helyi konfliktus volt tán az egyetlen, ahol egy keleti technikával és kiképzettséggel rendelkező légierő teljes légifölényt tudott elérni nyugati technikával és kiképzettséggel rendelkező ellenfelével szemben.

Ez lett most egybegyúrva és közzétéve egy magyarul ilyen formában még tán nem megjelent anyagként.
A 90 oldalas PDF formátumú anyag letölthető az alábbi linkről: Angolai légiháború
:D
Majd kirakom cikként is a HTKA főoldalra.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
ahol egy keleti technikával és kiképzettséggel rendelkező légierő teljes légifölényt tudott elérni nyugati technikával és kiképzettséggel rendelkező ellenfelével szemben.
Amúgy csak érdeklődés színtjén, volt egyáltalán másik olyan konfliktus, ahol tényleg keleti képzést kapott légierő küzdött hasonló erejű, és support szintű ellenfél ellen?
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Az szerintem nem, bár amúgy az iraki légierő nem volt teljesen alárendelt szerepben, mint az arab-izraeli háborúkban szokás, de az számomra azt mutatja, h szfi technikában keleti, légi technikában nyugati fölény volt, de se az iraki se az iráni pilóta nem nyugati v keleti képzést kapott, hanem ilyen közel-kelet szintűt.
Ennek utána kellene mennem nagyon. De a képzésekkel szerintem ott is gond lenne.
Mindenesetre köszönöm :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
W

Wilson

Guest
No ehhez van egy jó kis lérakos történetem...
... nemcsak hogy bevetették a drónt, de tán vagy három alkalommal is eredménytelenül tüzeltek rá OSZÁ-val.
Mindhárom esetben a 9M33M2 légvédelmi rakéta a dél-afrikai drón közelében repült el, viszont a rádiógyújtója nem érzékelte a számára túl kis radarkeresztmetszetű célt, így nem robbant, és ártalmatlanul haladt el célja mellett.

OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA.jpg


Az események után kijött az OSZÁ-hoz egy gyári bulletin, ami egy extra kapcsolót helyezett fel az indítótiszt kezelőpultjára, amit kicsi radarkeresztmetszetű cél esetén (МЦ) kellett indítás előtt kapcsolni. (szovjet ergonómia... igen ott találtak a pulton egy kis üres helyet :rolleyes: )
Kövezzenek meg de nekem nagyon tetszenek ezek a szovjet kezelőpultok:).
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 897
5 204
113
Amúgy csak érdeklődés színtjén, volt egyáltalán másik olyan konfliktus, ahol tényleg keleti képzést kapott légierő küzdött hasonló erejű, és support szintű ellenfél ellen?
Dél Afrika nem igazán kapott támogatást az embargó miatt ezért is került hátrányba!Az arab-izraeli háborúkban a support megvolt az araboknak bőségesen!73-as yom-kipur háborúig technikai fölényben se volt Izrael!Más okai voltak a "fölényüknek"!
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 897
5 204
113
Nekem Irak-Irán és India-Pakisztán jut eszembe, ami szóba jöhet ilyen téren.
Irán túl sok támogatást nem kapott az iszlám forradalom után!Ami nagy "szerencséjük'volt hogy megkapták az akkori "csúcs"nyugati technikákat(70-es évek vége).És még csodával határos módon még az F14-eseket is üzemben tudták tartani!
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 413
5 007
113
A tőlünk időben és térben is távoli hidegháborús helyi konfliktus volt tán az egyetlen, ahol egy keleti technikával és kiképzettséggel rendelkező légierő teljes légifölényt tudott elérni nyugati technikával és kiképzettséggel rendelkező ellenfelével szemben.
Azért az az embargó kicsit árnyalja a képet.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
India-Pakisztán jut eszembe
Elkezdtem utánanézegetni, pusztán mert érdekelt, és bár sose leszek egy @Hpasp szintjén, de sztem egész érdekes anyagot hoztam össze belőle. Ha van itt aki kiváncsi lenne rá, és @molnibalage ,vagy a már fent említett fórumtársnak ereje és ideje lektorálni azt, akkor szívesen megosztom a fórumközösséggel amit találtam.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Elkezdtem utánanézegetni, pusztán mert érdekelt, és bár sose leszek egy @Hpasp szintjén, de sztem egész érdekes anyagot hoztam össze belőle. Ha van itt aki kiváncsi lenne rá, és @molnibalage ,vagy a már fent említett fórumtársnak ereje és ideje lektorálni azt, akkor szívesen megosztom a fórumközösséggel amit találtam.
Helyzetjelentés: bár azt hittem ma majd jól megírom, rájöttem, hogy ez sokkal mélyebb téma, mint ahogy gondoltam elsőre. Így hosszabb idő, mint reméltem, mivel a konfliktus alapjaihoz vissza kell nyúlnom a Brit gyarmatosítás előttre is. Szóval mindenkitől elnézést kérek ezért. De remélem, hogy ha kész lesz, méltó lesz az oldal szinvonalához.