Atomtöltetek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
81 010
113
u2OOYBtkuNc.jpg


9nMy8IT6jW8.jpg


8t5LVPqWL44.jpg
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 925
113
Érdekes filmet találtam. Az első jelenet nekem összevágásnak tűnik, mivel egy natúr fémszínű Tu-16-osba egy FAB-9000M54-est töltenek, majd a lőtéri bombakráterek is inkább tűnnek nagy kaliberű, hagyományos bombatestek becsapódásainak, semmint nukleáris robbanások nyomainak. Konkrétan az oldott eszköz is egy FAB-9000M54-es, de a robbanás már nukleáris. Viszont igencsak kis hatóerejű, ami felvet egy érdekes kérdést. Létezhet, hogy néhány korai, harcászati célú, kis kaliberű, szabadesésű szovjet nukleáris bombát FAB-9000-esekből alakítottak át?
Vagy ez csak egy összevágott anyag?


Minden esette a videó legvégén egy olyan, igencsak nagy hatóerejű teszt látszik, amit idáig még nem láttam. Merthogy a Cár-bomba híres-hirhedt képsorain kívül a többi nagy tesztjük felvételei idáig még nem nagyon kerültek elő. Pedig az 58Mt-n kívül volt 24, 19 és 12 megatonnás is.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Érdekes filmet találtam. Az első jelenet nekem összevágásnak tűnik, mivel egy natúr fémszínű Tu-16-osba egy FAB-9000M54-est töltenek, majd a lőtéri bombakráterek is inkább tűnnek nagy kaliberű, hagyományos bombatestek becsapódásainak, semmint nukleáris robbanások nyomainak. Konkrétan az oldott eszköz is egy FAB-9000M54-es, de a robbanás már nukleáris. Viszont igencsak kis hatóerejű, ami felvet egy érdekes kérdést. Létezhet, hogy néhány korai, harcászati célú, kis kaliberű, szabadesésű szovjet nukleáris bombát FAB-9000-esekből alakítottak át?
Vagy ez csak egy összevágott anyag?


Minden esette a videó legvégén egy olyan, igencsak nagy hatóerejű teszt látszik, amit idáig még nem láttam. Merthogy a Cár-bomba híres-hirhedt képsorain kívül a többi nagy tesztjük felvételei idáig még nem nagyon kerültek elő. Pedig az 58Mt-n kívül volt 24, 19 és 12 megatonnás is.
Korszakot ismerve, összevágott film, szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
T

Törölt tag 1945

Guest
Érdekes filmet találtam. Az első jelenet nekem összevágásnak tűnik, mivel egy natúr fémszínű Tu-16-osba egy FAB-9000M54-est töltenek, majd a lőtéri bombakráterek is inkább tűnnek nagy kaliberű, hagyományos bombatestek becsapódásainak, semmint nukleáris robbanások nyomainak. Konkrétan az oldott eszköz is egy FAB-9000M54-es, de a robbanás már nukleáris. Viszont igencsak kis hatóerejű, ami felvet egy érdekes kérdést. Létezhet, hogy néhány korai, harcászati célú, kis kaliberű, szabadesésű szovjet nukleáris bombát FAB-9000-esekből alakítottak át?
Vagy ez csak egy összevágott anyag?


Minden esette a videó legvégén egy olyan, igencsak nagy hatóerejű teszt látszik, amit idáig még nem láttam. Merthogy a Cár-bomba híres-hirhedt képsorain kívül a többi nagy tesztjük felvételei idáig még nem nagyon kerültek elő. Pedig az 58Mt-n kívül volt 24, 19 és 12 megatonnás is.

A korai szovjet harcászati nukleáris töltetű bombák orra jellemzően műanyag (bakelit) hogy a rádió magasságmérő kilásson rajta.
Emiatt hagyományos bombatestek nem igazán jöhettek szóba.

004.jpg

photo-11-1393078778.jpg
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 925
113
Nekem még az is feltűnt, hogy a nevezett bombatesten semmiféle szerelőnyílás, vagy antenna nincsen, azt pedig valószínűtlennek tartom, hogy a komplett nukleáris töltetet és segédberendezéseit a lecsavarozható farokrész felől töltötték volna be abban az időben.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nekem még az is feltűnt, hogy a nevezett bombatesten semmiféle szerelőnyílás, vagy antenna nincsen, azt pedig valószínűtlennek tartom, hogy a komplett nukleáris töltetet és segédberendezéseit a lecsavarozható farokrész felől töltötték volna be abban az időben.
Bizony hozzá kellett tudni férni rendesen, a töltetben időszakosan a polóniumot kellett cserélni (amíg az elektromos neutroninicializátorok el nem terjedtek), bevetés előtt meg feltöltött akkumulátort kellett beszerelni, és az egész elektronikát végig ellenőrizni.

Cgn5-Ap4-UUAEVEzr.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Vannak benne pontatlanságok, de olvasható...
Én inkább úgy mondanám hogy "eposzi túlzások" vannak benne....
Azt írja: "...A Newsweek szemleírója szerint a jövőre rendszerbe állítandó Szarmattal az oroszok negyven évvel megelőzték e téren az amerikaiakat..."

Az előtte írt "dermesztő pontosság" nem csak az Orosz ICBM rakétákra jellemző. Az USA ICBM ek hasonló CEP pel bírnak + inteligens gyújtóval.
Az Orosz Sarmat talán annyival több mint az USA Minuteman-ek hogy állítólag visszahozza a FOBS képességet (erről viszont nem ír a cikk...) amit eddig a sohasem ratifikált de tiszteletben tartott SALT II tiltott. A FOBS ra viszont az USA nak a kiterjedt támaszpont hálózata miatt nem igazán van szüksége (így is kb. olyan irányból támadhatja az Oroszokat amilyen irányból csak akarja...)

Amúgy egy ICBM-nél a 10m es CEP et csak igen speciális esetekben - bunker rombolás - lehet előnyként értelmezni.
Egymás nagyvárosainak elpsztítására szánt több száz kilotonnás robbanófejeknél nagyságrendekkel rosszabb pontosság is bőven elegendő.
 
M

molnibalage

Guest
Britt atomaknák.


dátumra figyeljünk :D
Melyikre?

A csatornával kapcsolatban azóta vagyok szkeptikius - nem nagyon nézzem amúgy sem - amióta egy totálisan sztereotip balfasz hülyeségekkel megtömött videót sikerült az F-117 lelövésről leohoznia. Az alapján a többi videó pontosságában is vannak kétségeim...

Persze egyszerűbb témák kapcsán ettől lehet még pontos, vagy ebben is.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Melyikre?

A csatornával kapcsolatban azóta vagyok szkeptikius - nem nagyon nézzem amúgy sem - amióta egy totálisan sztereotip balfasz hülyeségekkel megtömött videót sikerült az F-117 lelövésről leohoznia. Az alapján a többi videó pontosságában is vannak kétségeim...

Persze egyszerűbb témák kapcsán ettől lehet még pontos, vagy ebben is.

A videó megjelentetésének dátumára...
... a képen a bal alsó sarok.
:D

2021-02-03-13-20-58-Window.jpg
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 206
67 078
113
Az NSzK-ban tárolt atomaknákról, rombolótöltetekről illetve előkészített alkalmazási helyeikről van egy nagyon jó kis cikk, németül.

01wartung.jpg

03sprengschachtg.jpg


Itt meg a megoszlásuk 100km²-ként. (fekete a Fulda gap)

Fotogalerie-Studny-v-silni-n-m-t-lese-objekty-SZN-ur-en-pro-ulo-en-klasick-konven-n-1.png


Szó van benne az előre előkészített hagyományos rombolótöltettel felszerelt műszaki zárakról is.

main_obernburg.jpg

11kammern1.jpg

stspba_2451.jpg

stspba_2456.jpg
Mondjuk elég érdekes a NATO meglepödése ezek után az IED fenyegetés miatt amit a közel-keleten tapasztalhatták meg. Alapból normális hadvezetés készül ezzel, nem értem, hogy ezután miért most érik el a harcjárművek az akna elleni védettség magasabb fokát? :D
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 024
26 558
113
Mondjuk elég érdekes a NATO meglepödése ezek után az IED fenyegetés miatt amit a közel-keleten tapasztalhatták meg. Alapból normális hadvezetés készül ezzel, nem értem, hogy ezután miért most érik el a harcjárművek az akna elleni védettség magasabb fokát? :D
NMRAP vagy hogy?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Elkezdek egy pár részből álló sorozatot*, ami a hidegháború végén történt a nevezetes fénykupola eseményekről szól, mely a szovjet-amerikai hadászati erőegyensúly megbontásával fenyegetett.
Források a sorozat végén lesznek felsorolva.

*Mivel nem találtam a témába vágó topic-ot, újat meg ezért a pár hozzászólásért nem akartam létrehozni, így mintegy megszokásból ide írom a részeket.

A hadászati triád (szárazföldi, illetve tengeralattjáró telepítésű ballisztikus rakéták, és a robotrepülőgépeket hordozó bombázó repülők) fenntartásának, illetve továbbfejlesztésének szükségességét (B-21, hiperszonikus robotrepülőgépek, stb…) gyakran kétségbe vonják, pedig egyetlen technikai vagy tudományos áttörés (passzív szonár, SOSUS, neutrínókon alapuló felderítés, Area Denial SAM rendszerek, MiG-31, stb…) is komolyan megbonthatja a kölcsönös elrettentés (MAD) egyensúlyát, és valamelyik felet az első csapás kiváltására ösztönözhet.

2021-02-14-11-06-37-Window.jpg


Az Aleut-szigetlánc egyik legnyugatabbra fekvő tagja a Shemya sziget (aleut nyelven: Samiyax) ami az alaszkai Anchorage-tól délnyugatra mintegy 1900 km-re található.
A szigetecske mindössze 4km széles, és 7km hosszúságú.

2021-02-14-11-07-26-Window.jpg


A rajta található katonai repülőtéren (Eareckson Air Station) kívül a sziget egyetlen „nevezetessége” az AN/FPS-108 Cobra Dane nagyteljesítményű fázisvezérelt rádiólokátor állomás, amely a szovjet Kura rakétakísérleti telepen (Ракетный полигон Кура) zajló ballisztikusrakéta lövészetek megfigyelésére épült 1976-ban.

5c28749ceb7e7-image.jpg


Hasonló feladattal, itt települtek az Amerikai Légierő 6. Stratégiai Felderítő Ezred 24. Stratégiai Felderítő századának KC-135S Cobra Ball felderítő repülőgépei is.

message-editor-1549411198378-cb61-2663atpasyroberthopkins.jpg


Amíg a Cobra Dane a lőtérre beérkező szovjet ballisztikus rakéták harci részeit, illetve radarcsalijainak pályáját nagypontossággal követte, addig a Cobra Ball feladata a Kura rakétakísérleti telep közelébe repülve, a rakéta telemetria üzeneteinek lehallgatása (TELINT) és a harci részek optikai tulajdonságainak megfigyelése (MASINT) volt.

ss20.jpg


Robert S. Hopkins Cobra Ball gépével 1980-as évek végén egy szovjet SS-20-as lövészet megfigyelésére szállt fel.
Nemzetközi repülési tervet ilyenkor természetesen nem nyújtottak be, és a navigációs fényeiket is kikapcsolták, hogy azok fénye ne zavarja az optikai felderítő berendezéseiket, egyedül az IFF maradt bekapcsolva.
A Cobra Ball az ICAO „due regard” szabályai szerint közelítette meg a szovjet légteret, a pilóták feleltek gépük, és az esetleges civil forgalom biztonságáért.

A szovjet 12 tengeri mérföldes határt a biztonság kedvéért csak 40 mérföldre közelítették meg, a robotpilótát a nagypontosságú Litton LN-20 csillagászati, és inerciális navigáció rendszer irányította.
Tiszta csillagfényes éjszaka készültek a pilóták a beérkező ballisztikus harci részek által nyújtott tűzijáték megfigyelésére, a személyzet leellenőrizte a gép megfigyelő és rögzítő berendezéseit, minden készen állt.
Nem is sejtették, hogy a szovjetek mivel készültek…

Ahogy a két pilóta a horizontot pásztázta, esetlegesen felbukkanó civil, vagy szovjet katonai gépek után, egyszer csak a Szovjetunió irányából egy tejszerű fényes fal közeledésére lettek figyelmesek.
Az egész eget betöltötte, a tengertől felfelé egészen addig amíg a pilóták kiláttak az ablakaikon.
Nagyon gyorsan közeledett, majd a fényfal áthaladt a gép pozícióján, és tiszta sötét csillagos eget hagyott maga után.
A bevetés után a legénység megegyezett abban, hogy nem hallucináltak (nem a beszedett élénkítő tabletták voltak rájuk hatással), egymástól függetlenül észlelték a fényfalat közeledni és áthaladni, amely egyáltalán nem hasonlított az általuk gyakran látott északi fényre, vagy rakéta kísérletek után látható égi jelenségekre.


folytatása következik…