Nukleáris fegyverek elmélete és története

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
Budapesten (most mértem) 0.12μSv/h a háttér, évente úgy 1mSv.

2021-12-07-19-39-53-Dose-Ranges-pdf-Adobe-Acrobat-Reader-DC-32-bit.jpg
 
W

Wilson

Guest
Jobb híján ide teszem ezt az orosz cikket....

A harmadik generációs nukleáris "bomlasztó" csapás valósággá válik....

Milyen lesz a nukleáris fegyverek harmadik generációja?

06-03.jpg


Ahogy a kiváló katonai teoretikus, Carl Clausewitz megjegyezte, minden korszaknak megvannak a maga háborúi. És a jövő csatáira kell felkészülni, nem a múltra. De ahogy Albert Einstein fogalmazott, az atomkorszakban az atom kettéhasadása mindent megváltoztatott, kivéve a gondolkodásunkat. Még mindig nagyobb figyelmet fordítunk a mennyiségi mutatókra, beleértve az atomtölteteket is, felismerve, hogy e fegyverek használata nemcsak az ilyen háborút vívó országok, hanem az egész emberiség számára pusztító hatású.

A kubai rakétaválság mutatta meg először, hogy a stratégiai stabilitás szempontjából nem a nukleáris fegyverek aránya számít, hanem a nukleáris fegyverek megléte és az atomháborút elrendelni képes emberek körében a használatuk katasztrofális következményeinek ismerete.

A "nukleáris paritás" fogalma elsősorban az USA-ra és Oroszországra, valamint szövetségeseikre vonatkozik. Eddig egyetlen ország atomfegyver-arzenálja sem ér fel az USA és Oroszországéval. Más nukleáris fegyverrel rendelkező államok alkalmanként politikai célokra használják fel a nukleáris fegyverek jelenlétét.

Mikor alakult ki ténylegesen a paritás a nukleáris arzenálban az USA és a Szovjetunió között? Ha ezt a kérdést a mai tudásunk szemszögéből vizsgáljuk, akkor egy látszólag paradoxnak tűnő következtetésre juthatunk - akkor, amikor még nem is voltak atomfegyvereink.

"Reális esélye lehet egy ilyen harmadik generációs fegyverekkel végrehajtott hatástalanító/megelőző csapásnak. A jelenlegi nukleáris fegyverek mint a háború megelőzésének eszközei leértékelődnének.
Ma a nukleáris fegyverek megléte mindkét oldalon a stabilitás garanciája, függetlenül az ideológiai és politikai különbségektől. Az atomfegyverek mennyiségi paritása azonban, amely fennállt és hosszú időn keresztül fennmaradt, az érintett felek jelentős gazdasági kiadásai által támogatott, és mégis az egész bolygót az atomfegyverek túszaként tartja.

Az ítéletnapi fegyverek veszélye továbbra is abban rejlik, hogy nem fognak eltűnni a további két- vagy többoldalú tárgyalások eredményeként, ahogyan a kézifegyverek sem tűntek el a feltalálásuk óta eltelt évszázadok során.

A nukleáris fegyverek természetéből adódik, hogy függetlenül attól, hogy milyen kevés maradt belőlük, pusztító erejük van a bolygóra nézve, és jelenlétük fenntartja a kísértést, hogy a legyőzött fél felhasználja őket. Ezért születnek katonai doktrínák arról, hogyan lehet az ellenséget nukleáris fegyverek használata nélkül befolyásolni. De az sem kétséges, hogy a potenciális ellenfelek titokban harmadik generációs nukleáris fegyvereket (szuper EMP) fejlesztenek, amelyeket a földközeli űrbe is kilőhetnek.

A szuper EMP (elektromágneses sugárzás) a gamma-sugárzást használja ütőerőként azáltal, hogy speciális rudakkal fókuszálja azt az érintett területre vagy tárgyra irányítva. A talajfelszínen négyzetméterenként 400-500 ezer voltos elektromos térfeszültség (elektromágneses impulzus nagyon rövid idő alatt) keletkezik.

Így az ellenség összes olyan elektronikus rendszere, amely a besugárzási zónában található, és nem ilyen nagy elektromos mezőkre tervezték, működésképtelenné válik. Különösen a földi rakétarendszerek, radarállomások, kommunikációs rendszerek, automatizált vezérlőrendszerek, elektronikus hadviselési rendszerek és még a háztartási készülékek is érintettek lesznek.

Mindent legyőző impulzus

Всепобеждающий импульс
Fotó: quoracdn.net

Meg kell jegyezni, hogy ha a jelenlegi második generációs nukleáris fegyverek a kollektív öngyilkosság eszközei, akkor a harmadik generációs nukleáris fegyverek az ellenség lefegyverzésének eszközei. És a "nukleáris patthelyzet" állapota véget ér.

Nemcsak az apokalipszis van kizárva, hanem ismét a politikai eszközzé válhat. Valós esélyt teremthetnének egy ilyen harmadik generációs fegyverekkel végrehajtott lefegyverző csapásra. A jelenlegi nukleáris fegyverek mint a háború megelőzésének eszközei leértékelődnek. Ebben az esetben azonban az ellenségeskedés áttevődhet a világűrbe, amely a katonai műveletek új színterévé válna, nemzeti extraterritorialitással és globális hatókörrel. És új törvények vonatkoznának rájuk. Sajnos, ez a logika.

De egyelőre a hangsúly a hagyományos ultraprecíziós fegyvereken van. A nukleáris képességű ballisztikus rakéták, amelyek most a triád részét képezik, irrelevánssá válnak. A nukleáris fegyverek második generációjának elhagyása azonban nem fog azonnal megtörténni. Először, ha a harmadik generációs nukleáris fegyverek megjelennek, azok a második generációval párhuzamosan fognak létezni. A szuper-EMP világűrbe történő felvitele megszünteti a politikai és környezeti akadályokat a használata elől.

A stratégiai támadófegyver-arzenál vezető szerepének megőrzésével kapcsolatos illúziók keltése érdekében az USA továbbra is megengedheti magának a harmadik generációs nukleáris fegyverprogramok fejlesztését. Hogyan kellene Oroszországnak egy ilyen esetben cselekednie? Eddig úgy tűnik, hogy az USA a tárgyalásokon keresztül időt nyer az új típusú fegyverek kifejlesztésére és felhalmozására.

Különösen hangsúlyoznunk kell, hogy egy hagyományos fegyvereket használó hadjárat számunkra elfogadhatatlan lenne. Ha ebben nem tudunk megfelelő csapásokat mérni az USA területére, akkor egy ilyen háború számunkra elveszett lenne.

A katonapolitikai realitások olyanok, hogy számos klasszikus fogalom már most is változik. A múltban egy ellenség legyőzéséhez az kellett, hogy legyőzzük katonai erőit, aláássuk gazdasági potenciálját és szétzúzzuk politikai rendszerét. Ez nem érhető el megszállás nélkül. A jövő háborúiban a megszállás egyáltalán nem szükséges. A nem nukleáris stratégiai támadó fegyverekkel elegendő lenne súlyos károkat okozni a legfontosabb stratégiai célpontokban és megtorló eszközökben, valamint megsemmisíteni az ellenség gazdasági potenciálját, és politikai rendszere összeomlana.

És szisztematikusan fel kell készülnünk, mert senki sem törölte el a mondást: "Ha békét akarsz, készülj fel a háborúra". Ezért a katonai reformoknak, a fegyveres erők építésének a jövő háborúira kell összpontosítania. Ehhez be kell vonni az ország legjobb tudósait, széles körű vitákat kell folytatni, és a katonai gondolkodásnak és a tudománynak lüktetnie kell.

Вадим Кулинченко

Опубликовано в выпуске № 1 (914) за 11 января 2022 года
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Jobb híján ide teszem ezt az orosz cikket....

A harmadik generációs nukleáris "bomlasztó" csapás valósággá válik....

Milyen lesz a nukleáris fegyverek harmadik generációja?

06-03.jpg


Ahogy a kiváló katonai teoretikus, Carl Clausewitz megjegyezte, minden korszaknak megvannak a maga háborúi. És a jövő csatáira kell felkészülni, nem a múltra. De ahogy Albert Einstein fogalmazott, az atomkorszakban az atom kettéhasadása mindent megváltoztatott, kivéve a gondolkodásunkat. Még mindig nagyobb figyelmet fordítunk a mennyiségi mutatókra, beleértve az atomtölteteket is, felismerve, hogy e fegyverek használata nemcsak az ilyen háborút vívó országok, hanem az egész emberiség számára pusztító hatású.

A kubai rakétaválság mutatta meg először, hogy a stratégiai stabilitás szempontjából nem a nukleáris fegyverek aránya számít, hanem a nukleáris fegyverek megléte és az atomháborút elrendelni képes emberek körében a használatuk katasztrofális következményeinek ismerete.

A "nukleáris paritás" fogalma elsősorban az USA-ra és Oroszországra, valamint szövetségeseikre vonatkozik. Eddig egyetlen ország atomfegyver-arzenálja sem ér fel az USA és Oroszországéval. Más nukleáris fegyverrel rendelkező államok alkalmanként politikai célokra használják fel a nukleáris fegyverek jelenlétét.

Mikor alakult ki ténylegesen a paritás a nukleáris arzenálban az USA és a Szovjetunió között? Ha ezt a kérdést a mai tudásunk szemszögéből vizsgáljuk, akkor egy látszólag paradoxnak tűnő következtetésre juthatunk - akkor, amikor még nem is voltak atomfegyvereink.

"Reális esélye lehet egy ilyen harmadik generációs fegyverekkel végrehajtott hatástalanító/megelőző csapásnak. A jelenlegi nukleáris fegyverek mint a háború megelőzésének eszközei leértékelődnének.
Ma a nukleáris fegyverek megléte mindkét oldalon a stabilitás garanciája, függetlenül az ideológiai és politikai különbségektől. Az atomfegyverek mennyiségi paritása azonban, amely fennállt és hosszú időn keresztül fennmaradt, az érintett felek jelentős gazdasági kiadásai által támogatott, és mégis az egész bolygót az atomfegyverek túszaként tartja.

Az ítéletnapi fegyverek veszélye továbbra is abban rejlik, hogy nem fognak eltűnni a további két- vagy többoldalú tárgyalások eredményeként, ahogyan a kézifegyverek sem tűntek el a feltalálásuk óta eltelt évszázadok során.

A nukleáris fegyverek természetéből adódik, hogy függetlenül attól, hogy milyen kevés maradt belőlük, pusztító erejük van a bolygóra nézve, és jelenlétük fenntartja a kísértést, hogy a legyőzött fél felhasználja őket. Ezért születnek katonai doktrínák arról, hogyan lehet az ellenséget nukleáris fegyverek használata nélkül befolyásolni. De az sem kétséges, hogy a potenciális ellenfelek titokban harmadik generációs nukleáris fegyvereket (szuper EMP) fejlesztenek, amelyeket a földközeli űrbe is kilőhetnek.

A szuper EMP (elektromágneses sugárzás) a gamma-sugárzást használja ütőerőként azáltal, hogy speciális rudakkal fókuszálja azt az érintett területre vagy tárgyra irányítva. A talajfelszínen négyzetméterenként 400-500 ezer voltos elektromos térfeszültség (elektromágneses impulzus nagyon rövid idő alatt) keletkezik.

Így az ellenség összes olyan elektronikus rendszere, amely a besugárzási zónában található, és nem ilyen nagy elektromos mezőkre tervezték, működésképtelenné válik. Különösen a földi rakétarendszerek, radarállomások, kommunikációs rendszerek, automatizált vezérlőrendszerek, elektronikus hadviselési rendszerek és még a háztartási készülékek is érintettek lesznek.

Mindent legyőző impulzus

Всепобеждающий импульс

Fotó: quoracdn.net

Meg kell jegyezni, hogy ha a jelenlegi második generációs nukleáris fegyverek a kollektív öngyilkosság eszközei, akkor a harmadik generációs nukleáris fegyverek az ellenség lefegyverzésének eszközei. És a "nukleáris patthelyzet" állapota véget ér.

Nemcsak az apokalipszis van kizárva, hanem ismét a politikai eszközzé válhat. Valós esélyt teremthetnének egy ilyen harmadik generációs fegyverekkel végrehajtott lefegyverző csapásra. A jelenlegi nukleáris fegyverek mint a háború megelőzésének eszközei leértékelődnek. Ebben az esetben azonban az ellenségeskedés áttevődhet a világűrbe, amely a katonai műveletek új színterévé válna, nemzeti extraterritorialitással és globális hatókörrel. És új törvények vonatkoznának rájuk. Sajnos, ez a logika.

De egyelőre a hangsúly a hagyományos ultraprecíziós fegyvereken van. A nukleáris képességű ballisztikus rakéták, amelyek most a triád részét képezik, irrelevánssá válnak. A nukleáris fegyverek második generációjának elhagyása azonban nem fog azonnal megtörténni. Először, ha a harmadik generációs nukleáris fegyverek megjelennek, azok a második generációval párhuzamosan fognak létezni. A szuper-EMP világűrbe történő felvitele megszünteti a politikai és környezeti akadályokat a használata elől.

A stratégiai támadófegyver-arzenál vezető szerepének megőrzésével kapcsolatos illúziók keltése érdekében az USA továbbra is megengedheti magának a harmadik generációs nukleáris fegyverprogramok fejlesztését. Hogyan kellene Oroszországnak egy ilyen esetben cselekednie? Eddig úgy tűnik, hogy az USA a tárgyalásokon keresztül időt nyer az új típusú fegyverek kifejlesztésére és felhalmozására.

Különösen hangsúlyoznunk kell, hogy egy hagyományos fegyvereket használó hadjárat számunkra elfogadhatatlan lenne. Ha ebben nem tudunk megfelelő csapásokat mérni az USA területére, akkor egy ilyen háború számunkra elveszett lenne.

A katonapolitikai realitások olyanok, hogy számos klasszikus fogalom már most is változik. A múltban egy ellenség legyőzéséhez az kellett, hogy legyőzzük katonai erőit, aláássuk gazdasági potenciálját és szétzúzzuk politikai rendszerét. Ez nem érhető el megszállás nélkül. A jövő háborúiban a megszállás egyáltalán nem szükséges. A nem nukleáris stratégiai támadó fegyverekkel elegendő lenne súlyos károkat okozni a legfontosabb stratégiai célpontokban és megtorló eszközökben, valamint megsemmisíteni az ellenség gazdasági potenciálját, és politikai rendszere összeomlana.

És szisztematikusan fel kell készülnünk, mert senki sem törölte el a mondást: "Ha békét akarsz, készülj fel a háborúra". Ezért a katonai reformoknak, a fegyveres erők építésének a jövő háborúira kell összpontosítania. Ehhez be kell vonni az ország legjobb tudósait, széles körű vitákat kell folytatni, és a katonai gondolkodásnak és a tudománynak lüktetnie kell.
Вадим Кулинченко
Опубликовано в выпуске № 1 (914) за 11 января 2022 года
Szerintem ez marhaság. Azt fogja mondani az az állam akinek ilyenje nincs, de hagyományos atomfegyvere igen, hogyha ilyen csapás éri, akkor atommal válaszol. Azt meg nyugodtan el lehet felejteni, hogy sikerül kikapcsolni akárcsak az angol vagy francia atomarzenált (nemhogy az oroszt vagy az amerikait) egyetlen csapással anélkül, hogy vissza ne lőnének.-
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 595
3 813
113
Sziasztok,

Egyetertek @dudi -val: egy EMP tamadas nagyon durva hatasu szinte mindenre.
De pl. a raketahordozo tengeralatjarok nyilvan teljesen vedettek, hiszen egy hatalmas vizfelulet van felettuk, ami tokeletesen megszuri az EMP hatast.
Szoval ezek az uj fegyverek csak egy "kis" adminisztraciot igenyelnek: ha radiocsend van, az engedelyezi az atomcsapast.
Es mivel Anglianak is van 4 SSBN-je, tehat meg ok is vedettek az EMP-s lefegyverzes ellen, nem hogy USA/Oo/Kina.