Nukleáris fegyverek elmélete és története

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Szerintem a kavitáció okozza. A víz alatti plazmagömb először túltágul, majd összeomlik és megint expandál.
150m-es mélységben már elég komoly a környezeti nyomás ahhoz, hogy ez a partról nézve is ilyen látványos legyen.

Gyakorlatilag ha valamin meg tud "támaszkodni" a plazmagömb, az magáraszívja az egész reakciót?
:eek:
 
M

molnibalage

Guest
BLUEGILL Prime EMP kísérlet éles szub-megatonnás termonukleáris töltete megsemmisül az indítóálláson (darabjai 15s-nál repülnek szerteszét)

Akkor itt lehetett radioaktív hasadóanyagokat gyűjtögetni?
Persze, hogy végeztek ilyen teszteket. Az egyik esetben egy pontonra rögzítettek egy nukleáris robbanófejes torpedót:

Az a generáció, aki ezeket élőben látta sanszosan olyat látott, amit remélhetőleg senki sem fog soha többet.
Ebből a szempontból szerencsések voltak. Mint a hh berepülőpilóták, már akik túlélték...
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Akkor itt lehetett radioaktív hasadóanyagokat gyűjtögetni?

Az a generáció, aki ezeket élőben látta sanszosan olyat látott, amit remélhetőleg senki sem fog soha többet.
Ebből a szempontból szerencsések voltak. Mint a hh berepülőpilóták, már akik túlélték...
Én ott voltam 5 rakéta indításnál ( Őrség ), de a mai napig a fülemben van az a hangorkán, és agyamban a fényjelenség amit akkor láttam.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Akkor itt lehetett radioaktív hasadóanyagokat gyűjtögetni?

Az a generáció, aki ezeket élőben látta sanszosan olyat látott, amit remélhetőleg senki sem fog soha többet.
Ebből a szempontból szerencsések voltak. Mint a hh berepülőpilóták, már akik túlélték...
Olvastam, hogy annak a bombázószázad állományának, amelyik rendre az átalakított Tu-95A gépekkel Novaja Zemlja felett a szabadesésű nukleáris bombateszteket hajtotta végre, a lőtér parancsnoka, egy tábornok parancsba adta, hogy nézzék meg és “érezték át” a megatonnás hatóerőt, amit a kollegáik épp leoldanak.
Ebben én fellelek a heveny rangkórságtól a bajtársi összekovácsoláson át a sajátos pedagógia megközelítésig szinte mindent.
De tény, hogy aki a felszínen átélhette, amit egy ilyen nagy kaliberű, multimegatonnás energiafelszabadulás produkál, az onnantól másként fog tekinteni “Istenre (opcionálisan: Hruscsov elvtársra), hazára, szolgálatra” egyaránt.
És ne feledjük, csak mert asszociatíve sokunknak a Tu-95-ös típus és az atomtesztek relációjában leginkább csak a Cár-bomba ugrik be, azért Novaja Zemlja felett oldottak bőven több megatonnás eszközöket azon kívül is. A kisebbeket Il-28-asokról, de a komolyabbakat (10, 12, 19, 24 megatonnásakat) a Tu-95A gépekről hajigálták.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Olvastam, hogy annak a bombázószázad állományának, amelyik rendre az átalakított Tu-95A gépekkel Novaja Zemlja felett a szabadesésű nukleáris bombateszteket hajtotta végre, a lőtér parancsnoka, egy tábornok parancsba adta, hogy nézzék meg és “érezték át” a megatonnás hatóerőt, amit a kollegáik épp leoldanak.
Ebben én fellelek a heveny rangkórságtól a bajtársi összekovácsoláson át a sajátos pedagógia megközelítésig szinte mindent.
De tény, hogy aki a felszínen átélhette, amit egy ilyen nagy kaliberű, multimegatonnás energiafelszabadulás produkál, az onnantól másként fog tekinteni “Istenre (opcionálisan: Hruscsov elvtársra), hazára, szolgálatra” egyaránt.
És ne feledjük, csak mert asszociatíve sokunknak a Tu-95-ös típus és az atomtesztek relációjában leginkább csak a Cár-bomba ugrik be, azért Novaja Zemlja felett oldottak bőven több megatonnás eszközöket azon kívül is. A kisebbeket Il-28-asokról, de a komolyabbakat (10, 12, 19, 24 megatonnásakat) a Tu-95A gépekről hajigálták.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Szerintem a kavitáció okozza. A víz alatti plazmagömb először túltágul, majd összeomlik és megint expandál.
150m-es mélységben már elég komoly a környezeti nyomás ahhoz, hogy ez a partról nézve is ilyen látványos legyen.

Másik elképzelésem, hogy amikor a detonáció megtörtént, akkor nagy mennyiségű víz párolgott el, illetve részint gőzként, továbbá ez utóbbi feletti víztömeg vízoszlopként dobódott fel az atmoszférába. Innen visszahullva egy kvázi üregbe zuhant vissza, ami még mindig elképesztően forró volt, így láthatjuk a harmadik robbanást, ami egy hatalmas gőzrobbanás.
Tehát sorrendben:
  • 150 méteres mélységben felrobban a bomba, létrejön egy plazmagömb a víz alatt, ez detonációként megemeli a felette levő víztömeget : első robbanás
  • A plazma hőbontja a vizet oxigénre és hidrogénre, ez expandál minden irányba, de főleg a legkisebb ellenállás felé, tehát felfelé, az atmoszférába: a felvételen a második, talán a legnagyobb robbanás. Ez egy kémiai, hidrogén-oxigén robbanás
  • A fent leírt módon a vízoszlop egy része a gravitáció miatt visszazuhan a plazmagömb utáni rövid életű túlhevített gőz üregbe, ahol újra létrejön egy robbanás, mégpedig egy gőzrobbanás, ez a harmadik robbanás.
  • És igen, a kérdés összetett, mert közben maga a víz alatti plazmagömb is kavitál, tehát folyamatosan, egyre kisebb átmérőjű gömbre expandál - összeomlik - expandál, amíg el nem hal
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 395
3 632
113
Én ott voltam 5 rakéta indításnál ( Őrség ), de a mai napig a fülemben van az a hangorkán, és agyamban a fényjelenség amit akkor láttam.

Mesélsz róla, hogy ez milyen rakétaindítás volt? Hogyan és mit éltél át pontosan? Engem érdekelne bővebben is.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Mesélsz róla, hogy ez milyen rakétaindítás volt? Hogyan és mit éltél át pontosan? Engem érdekelne bővebben is.
Belső gyűrűn voltam. ( Távolságokat, egyéb érzékeny infót nem adhatok ki.)
Beállították a rakétát a kilövőbe.
Indításnál a föld rengett,kb mint mikor az útbontó légkalapácsok dolgoznak, ha hallottál már jet-es gépet áthúzni a beton felett alacsonyan, és távolodásnál érezted a dübörgést gyomrodban-tüdődben, azt szoroz meg kb 100-al. Olyan hangos volt. Belül érezted a testedben a gép erejét.
Fénye éjszaka mint egy gigantikus magnéziumcsík, annyira fehér fénye volt.
Cayenne-ben látták az éjjeli indításokat. Kb 80km.
Utolsó 2 ARIANE IV, és 3 ARIANE V.