1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Autó-motor, elektromos járművek, közlekedés

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - molnibalage által indítva @ 2018. február 9..

1. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

A belvárosban?

fip7 likes this.
  2. Kurfürst

Kurfürst Well-Known Member

A belvárosban is jellemzően egyéni fűtés, az tisztább ugyan. A levegőben amúgy sincs kerülethatár. Gondolom a koncentrált hőleadás is hozzájárul. Nem tűnt fel amúgy, hogy szmogriadó valahogy mindig csak a fűtési szezonban van? Részben azért mert fűtenek, részben mert a légköri viszonyok olyanok, amik kedveznek a szmog bennragadásának. Most éppen jön egy hidegfront, gondolom az nyomja le..

Itt egy érdekes cikk:

https://gurulohordo.blog.hu/2018/07/20/mit_tehetunk_a_varosi_legszennyezes_ellen

Szálló por

Szálló por (angol rövidítése: PM) alatt a levegőben viszonylag hosszabb ideig tartózkodó, finoman eloszlatott szilárd vagy cseppfolyós részecskéket értjük, melyek megjelenési formája lehet köd, por vagy füst. Keletkezését tekintve megkülönböztetünk természetes eredetű (pl.: vulkáni) vagy emberi eredetű (pl.: tüzelésből) származó port. A PM kémiai összetétele igen változatos, illetve potenciálisan káros anyagok egész sora is megtalálható bennük kis, de egészségügyi hatásuk tekintetében nem elhanyagolható mértékben. Ezek a részecskék közvetlenül is a levegőbe kerülhetnek (ún. elsődleges részecskék) vagy kémiai reakciók következtében más anyagokból is képződhetnek (másodlagos részecskék). A szálló por kibocsátása az EU-ban 2000 óta folyamatosan csökken, ezzel szemben Magyarországon - ugyanezen az időhorizonton – az uniós trendtől eltérő tendenciákat láthatunk. A csökkenő trend a legtöbb hazai forrás esetén kimutatható, ugyanakkor a háztartás szektorban a kibocsátás növekedése tapasztalható. Ennek fő oka leginkább a lakossági szilárd tüzelés (fa, szén, lignit, hulladék) 2006-tól kezdődő terjedése. Emellett érdemes megjegyezni, hogy az EU28-as átlaghoz képest sokkal kisebb arányban ugyan, de a közlekedési szektor, ipar és a mezőgazdaság is a főbb kibocsátók között van. Érdekesség még, hogy a hazai szálló por koncentráció (tehát nem a kibocsátás) majdnem 80%-áért nem magyarországi szennyezők a felelősek, miután a szennyezés képes akár nagy távolságokat is megtenni a légkörben. Hazánkat leginkább Lengyelországból és Romániából származó PM szennyezi, míg mi Horvátország és Szlovákia levegőjét rontjuk nagyobb mértékben.

bartinieffektus likes this.
  3. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

No igen, nincs is jobb egy hűvös reggelen végigsétálni egy lakóházas utcán és letüdőzni az égő szemét illatát.

4. molnibalage

Na de bakker most van 20 fok nappal. Mi már nem is fűtünk. Akkor miért van az, hogy a Margitsziget magasságában hompölyög szó szerint szmötyi...?
    Nincs ipar, nincs agglomeráció, szél sem fújja. Akkor honnan jön?
    Úgy, hogy szinte szélcsend van és az is észak felé fúj.
    https://www.idokep.hu/szel/budapest

fip7 likes this.
  5. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

Nálunk éjszaka el kell zárni a radiátort úgy nyomják a távhőt :mad:

6. Kurfürst

Kurfürst Well-Known Member

Az eredetét illetően passz, de azért még sokan fűtenek, távhő is megy asszem talán áprilisig, és ha hétvégén havazás lesz, fognak is még a népek fűteni.

Az viszont biztos, hogy ha a gépjárműközlekedés amúgy eleve csak a szálló por olyan 10-20%-ért felel, és most kb. felére esett vissza, akkor tuti hogy nem onnan jön a cucc.

7. Veér István

Veér István Well-Known Member

Itt északon most azt nézem, hogy nagy nehezen felsejlik végre a Börzsöny (váci kőfejtő, 25-30km) a trutyin át. Reggel nem láttam el Budakalászig sem, max 3km volt a látótávolság. Most már azt hiszem, hogy a szentendrei domboldal házai tűrhetően kivehetőek. Ide fújja a város mocskát a szél :(

Egy hete felmentem a Normafához, és olyan brutális széntüzelés-szagú füst volt, hogy meglepett.

Még valami: itt sokszor fatüzelés szagát érezni.

Kurfürst and bartinieffektus like this.
  8. fip7

fip7 Well-Known Member

Ha már autós topik, be teszem ide az új mazda 3 tesztjét. Ennek pedig az az oka, hogy bámulatos műszaki megoldások vannak az autóban, elsősorban a hajtásláncában. Szerintem érdemes végig nézni!

phaidros, Luthero and Hpasp like this.
  9. molnibalage

10. FilcTroll

FilcTroll Well-Known Member

Jah, hát mindenki rendet rak a kertben, mert otthon ragadt. Égetik az avart.

11. fip7

fip7 Well-Known Member

Ezt szerintem eddig is tudtuk, de most jól kikutatták. A mai autókban lévő érintős kijelzők nem jók, mert sokkal több figyelmet igényelnek a vezető részéről, mint a régebbi gombos megoldások.
    https://totalcar.hu/magazin/hirek/2..._karosabb_a_vezetesre_nezve_mintha_fuveznenk/
    (Annyit még a címhez hozzá tennék, hogy szándékosan nem az Aple termék van a címben ami még rosszabbul szerepelt. Nehogy véletlenül az ragadjon meg az emberekben.... )

Kurfürst and phaidros like this.
  12. fip7

fip7 Well-Known Member

Egykori C csoportos versenyautó élmény, belső kamerával:

Ez meg már modern technika az NR ringen:

misinator likes this.
  13. molnibalage

És mehet tovább teljes nyugalommal, mert a felvétel birtokában sem lehet tarkónbaszni ezeket...

14. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

Német használt roncsok, valszeg kora 20-on éves hülyegyerekek.
    De a kamerás is fasz volt, mikor nem engedte be, ha ott csattannak őt is előveszik.

15. molnibalage

Melyik rész a "nem engedte be"?

16. Veér István

0:20 körül a másodikat esetleg célszerű lett volna beengedni, hogy a balra kanyarodó holtterében bukkanjon fel, esetleg váratlanul. Mondjuk a versenyző nem volt hülye, inkább behúzódott hátra. Ez kicsit meglepett, nagyobb hülyeségre számítottam.

Ooorky likes this.
  17. Veér István

Azért a normálisabb kocsikban semmi olyan nincs a tapiban,amit vezetés köben nyomogatni kellhet. A kormány körüli kezelőszervek változatlanok, ha a légkondi is fizikai gombos, akkor szerintem rendben van. A navit én álló helyzetben basztatom, a zenét játssza, és a kormányon tudom a hangerőt állítani, meg a következő számot állítani, ez ma már alap, és ennyi. Aki menet közben tapiképernyőzik, az más galádságra is képes, nem a technológián múlik. Az simán telefonál is kihangosító nélkül, cigizik, stb... Az emberek hülyék. Az újabb kocsikon aminket láttam reviewkat, azokban rendben voltak a kritikus kezelőszervek.

18. molnibalage

Pedig adta neki a helyet. Ezek a hülyék még azt sem ismerik fel, amikor elengedik őket.
    Az én véleményem egyszerű. Hátravinni, agyonlőni.

hunter85 likes this.
  19. Veér István

a mozgás dinamikáját látva rohadtul nem úgy tűnt. a kisteher lassítására is lehetett számítani, oda nem fért be.

20. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

Alakul ez

Kurfürst likes this.

Ezen oldal megosztása