Közlekedés (infrastruktúra, vasút, autó-motor, elektromos járművek, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1711

Guest
Több kérdés van, mint válasz. Pl a biciklis nem tudta, hogy önvezető autó jön. Miben bízott? Hogy az autó majd megáll? Ha akkor és ott jogosan bízhatott ebben, akkor ez az autó és sofőre hibája. És egyúttal egy új korszak kezdete, ahol már az autó is hibáztatható.

Tipikus öregasszony mentalitás, körül se néz csak megindul. Nekem is volt nem egyszer, hogy a semmi közepén csinált egy 90°-os fordulót és megindult át az úton. Volt olyan is amikor éjszaka full feketében 7-8 méterről vettem észre aztán jött a mellkashoz kapkodás meg hüledezés, hogy bunkó autós.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
Tipikus öregasszony mentalitás, körül se néz csak megindul. Nekem is volt nem egyszer, hogy a semmi közepén csinált egy 90°-os fordulót és megindult át az úton. Volt olyan is amikor éjszaka full feketében 7-8 méterről vettem észre aztán jött a mellkashoz kapkodás meg hüledezés, hogy bunkó autós.
Sajnos nem csak öregasszony. Bp-n a gyalogosk úgy közlekednek, hogy amit nem hallanak, az kb. nincs. Okostelefon nyomkodása és figyelemelterelése nélkül is olyan magabiztosággal lépnek le a járdáról és vágnak át az úton, hogy arra szavak alig vannak. Mivel én bringán elég hangtalanuk suhanok elég gyakran kell igencsak észnél lennem... A legjobb, amikor egyszerre okostelózik és van mindkét füle bedugva. Igazi szervdonor mentalitás...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 162
60 902
113
Ma Fóton egy lógó nyelvű szőrmók kutya nézett levegőnek és rántottam félre miatta a kormányt, mert ő akkor és ott keresztbe át akart ballagni. Ő meg vigyorogva ment tovább. Jó hogy épp nem jöttek szembe. Amúgy biztos, hogy a tavasz teszi, mert a Váci úton meg egy átlagosnál jobban betépett golfos boyracer unta meg a piros lámpát a belső sávban és döntött úgy, hogy a kettős záróvonalon a szembe sávba ő kielőz. Az, hogy ott van egy eléggé forgalmas és igen gyakran balesetes kereszteződés, ahol épp jöttek is, nem érdekelte. Nem volt dugó, csak egy piros lámpa. Kiváncsi lennék, hogy betépve egy önvezető autóban mit örjöngene egy ilyen barom, főleg volán nélkül :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Sajnos nem csak öregasszony. Bp-n a gyalogosk úgy közlekednek, hogy amit nem hallanak, az kb. nincs. Okostelefon nyomkodása és figyelemelterelése nélkül is olyan magabiztosággal lépnek le a járdáról és vágnak át az úton, hogy arra szavak alig vannak. Mivel én bringán elég hangtalanuk suhanok elég gyakran kell igencsak észnél lennem... A legjobb, amikor egyszerre okostelózik és van mindkét füle bedugva. Igazi szervdonor mentalitás...
Ez nem pesti privilégium. Ugyan ez megy vidéki városban, vagy falun is. Nálam eddig a csúcs kereszteződésben, egymás mellett haladva, elengedett -két- kézzel biciklizve telefont nyomkodni, forgalomban. A társadalom egyre inkább individualistább és cseszik a társadalmi/közösségi közös érdekre.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 624
55 110
113
Mivel a balesetek tùlnyomò része ( erre van statisztika, ami, ha jòl emlékszem 90%+) vezetöi hibabòl történik, az autonom autò esetében a helyzet csak javulhat. Persze lesz egy felfutasi idö.
Amig az az uberes kocsi elütötte azt a szerencsétlen asszonyt, addig az usa területén valòszinüleg több embert ütöttek el ember vezette kocsik.
Évente 37000 halalos aldozata van a közuti forgalomnak az usàban.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
Amig az az uberes kocsi elütötte azt a szerencsétlen asszonyt, addig az usa területén valòszinüleg több embert ütöttek el ember vezette kocsik.
Évente 37000 halalos aldozata van a közuti forgalomnak az usàban.
Persze, mert több is van. Ezért kell vezetett km-re eső fajlagosított statisztika.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 162
60 902
113
Ne feledjük, a BMW, ahogy a német autóipar egésze a jelenlegi, belsőégésű technológiánál rendelkezik a legnagyobb hozzáadott értékkel.
Egy villanyautó esetében a karosszérián kívül marad a futómű, villanymotor(ok) és az akkumulátor.
Ezekből a villanymotor és az akkumulátor erősen beszállítói termék, hiszen ezekkel már most ázsiában foglalkoznak a leginkább, tehát az ez irányú K+F piaci oldalról már nem fogja megérni. Nem éri majd meg külön "ismét feltaláni a melegvizet".
Ezért a megoldás a minél tovább elodázott váltás, a kitartás a jelenlegi Otto/Diesel és/vagy Atkinson/elektromos (hibrid) rendszerek mellett. Bár ez utóbbi nem jelentős a németeknél, csak kis példányban van.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 764
65 058
113
Nekem ezekről a videókról mindig az jut eszembe, amikor Szigetszentmiklóson, József Attila telepnél mentem a Gyári úton kocsival és még magas volt oldalt a sövény. Akkor, azon a 300 méteres szakaszon háromszor egymás után is kiléptek elém a bokrok mögül, mert ők épp ott és akkor akartak átkelni. Nem volt semmi, de pont az ilyen esetek miatt ott a mai napig nagyon figyelek.
De ugyan ezen a részen volt olyan, hogy este 30-al mentünk a kocsival és oldalról belénk jött egy biciklis. A haladó autónak nekiment, oldalról :eek:
Meg is néztük , hogy él e még, de nem volt semmi baja. Elnézést kért és tovább tekert :D

Ezt csak azért meséltem el, mert én, emberként tudom, hogy arra felé a megengedett 50 helyet inkább 30-al kell menni és nagyon figyelni, mert arra felé iszonyat mennyiségű, öngyilkos hajlamú hülye van az úton és annak közelében.
Egy önvezető autó ezzel semennyire nem lehet tisztában.... Hiába megy szabályosan, olyan helyzetek állhatnak ott elő, hogy 50-ről nem tud megállni. Lehet erre azt mondani, hogy semmi baj, nem az autó a hibás, ami igaz is lehet, de ettől még a baleset megtörténik. És akár ember életbe is kerülhet.
Szerintem egy jó helyismerettel rendelkező , nyugodt és figyelmes sofőr szinte mindig jobb lesz az önvezető autónál.
Én speciel szabályosan rettegek a gyalogosoktol és a biciklisektol. A gyalogos mióta elsőbbséget kaptak a zebrán gyakorlatilag körül se néznek ha at akarnak kelni, csak mennek, de ott is ahol nincs zebra. A napokban egy biciklis fordult át előttem az egyik zebrán a semmiből, szintén lassítás ,korulnezes nélkül. Meg jó hogy épp egy korforgalombol jöttem ki így elég lassan mentem, de a kamionos biztos anyazott mögöttem. Szembol jött járdán és jobbra előttem at. A biciklisek teljesen felelmetesek, az oregeknek kb egy méteres kilengése is lehet, mennek össze vissza, egyiranyuban veled szembe az út közepén, vagy váltogatja a járdát az úttesttel, de jött már velem szembe kétirányúban is biciklis. Az egyik csaj a szomszédos településen kidöntött egy villanyoszlopot kocsival, mert az előtte lévő biciklis simán atkanyarodott előtte balra korulnezes nélkül. A csaj meg felrekapta a kormanyt és totálkárosra vágta a kocsit. Na ilyenkor ki téríti meg a kart és miből? Mert a biciklin nincs biztosítás, Kalanyos Jozsikan meg aztán végképp képtelenség behajtani. Én speciel legalább a kerékpárosoknak kötelezővé tenném a KRESZ tanfolyamot, a kerékpárra a muszakit ( kocsira is kell, ha xar akkor az se vehet részt a forgalomban ) na és egy alap biztosítást kb mint a robogokra. Az egyszerűen abszurd hogy időzített bombák vesznek részt a közlekedésben, ez már nem a nyolcvanas évek, azóta sokszorosára nőtt a forgalom és a kockázat is. Most azt propagalnak a fobiciklis Révész Mariusz hogy tartsák a biciklistol 1.5 (?) métert ha előzom. És ha a biciklis nem tart tolem? Meg arról nem beszélve hogy ha ketten mennek egymás mellett a ketsavoson, akkor legalább két métert már elfoglalnak, és én meg attól tartsak több mint egy métert akkor hogyan derék el a másik sávban?
 
M

molnibalage

Guest
A gyalogos mióta elsőbbséget kaptak a zebrán gyakorlatilag körül se néznek ha at akarnak kelni, csak mennek, de ott is ahol nincs zebra.
Lemaradtam valamiről...?:confused::eek:
A gyalogosnak mindig is elsőbbsége volt a zebrán. Azért van az útburkolaton a jel... :hadonaszos:

Az én tapasztalatom az, hogy az sofőrok nagy része annyra szarik a zebrára, hogy a gyalogosok még most is megköszöngetik azt, amit az sofőr számára kötelező. Az, hogy álljon meg és adja meg az elsőbbséget.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 764
65 058
113
A zebrán igen, most meg már a járdán bele kéne látnom a fejébe hogy mit akar. Eddig legalább le kellett lépni, most még elég ha a zebra közelében van.
 
M

molnibalage

Guest
A zebrán igen, most meg már a járdán bele kéne látnom a fejébe hogy mit akar. Eddig legalább le kellett lépni, most még elég ha a zebra közelében van.
Engem első vezetési vizsgán úgy húztak meg, hogy a 2x2 sávos úttest bal oldalán a zebrának háttal állva beszélgető gyalogosnak a vizsgabiztos szerint nem adtam meg az elsőbbséget. Ez már túlzás.

De azt tényleg "nevetséges", hogy pl. a Budafoki úton az út túloldalára kb. születni kell, ha nem lápás zebránál próbálsz átkelni. Többször volt olyan, hogy én bringával fékezek, megálltam, a mögöttem levő autó vagy teherautó is. A belső sávban meg mennek tovább, mint az állat. Két majdnem balesetet láttam tavaly.

Én egy ideig azt gondoltam, hogy a magyar közlekedési morál javult, de az csak a valság hatása volt. Kevesebb autó, könnyebb haladás volt előzékenyebbek voltak. Azóta megint annyi az autó, hogy a zebrát sajnos a gyors és többsávos úton a többség csak aszfaltrajzverseny elemének és nem KRESZ szerinti útburkolati jelnek tekinti a zebrát. Egyszer számoltam, 55 autós nem állt meg a zebránál.... A Galvani és a Szerémi út sarkán levő jobbra kanyarodásnál a zebránál 21 db autó nem állt meg és nem adta meg az elsőbbséget.

A legkisebb dugó esetén is 99% az esélye annak, hogy belehajtanak a kereszteződésbe és nem tudnak kijönni onnan még tovább növelve a dugót.

Nehéz szavakat találni erre a mentalitásra. Ezeket kellene szarrá büntetni, mert úgy látszik, hogy máshogy nem megy... A legalapvetőbb KRESZ szabályokat nem tartja be a többség.
 
M

molnibalage

Guest
A dugók nem attól vannak, hogy az "emberek a budira is autóval járnak". Ezt legfeljebb a Vitézy-féle autista véglények meg a militánsabb kerékpáros maffia szajkózza ész nélkül, persze minden ténybeli alap nélkül.

Szerintem mielőtt nekiállsz csulklóból sértegetni valakit, talán jó lenne, ha ismernéd álláspontját...
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Engem első vezetési vizsgán úgy húztak meg, hogy a 2x2 sávos úttest bal oldalán a zebrának háttal állva beszélgető gyalogosnak a vizsgabiztos szerint nem adtam meg az elsőbbséget. Ez már túlzás.

De azt tényleg "nevetséges", hogy pl. a Budafoki úton az út túloldalára kb. születni kell, ha nem lápás zebránál próbálsz átkelni. Többször volt olyan, hogy én bringával fékezek, megálltam, a mögöttem levő autó vagy teherautó is. A belső sávban meg mennek tovább, mint az állat. Két majdnem balesetet láttam tavaly.

Én egy ideig azt gondoltam, hogy a magyar közlekedési morál javult, de az csak a valság hatása volt. Kevesebb autó, könnyebb haladás volt előzékenyebbek voltak. Azóta megint annyi az autó, hogy a zebrát sajnos a gyors és többsávos úton a többség csak aszfaltrajzverseny elemének és nem KRESZ szerinti útburkolati jelnek tekinti a zebrát. Egyszer számoltam, 55 autós nem állt meg a zebránál.... A Galvani és a Szerémi út sarkán levő jobbra kanyarodásnál a zebránál 21 db autó nem állt meg és nem adta meg az elsőbbséget.

A legkisebb dugó esetén is 99% az esélye annak, hogy belehajtanak a kereszteződésbe és nem tudnak kijönni onnan még tovább növelve a dugót.

Nehéz szavakat találni erre a mentalitásra. Ezeket kellene szarrá büntetni, mert úgy látszik, hogy máshogy nem megy... A legalapvetőbb KRESZ szabályokat nem tartja be a többség.
Nem a szabályokra, hanem a nem autóban segget meresztők testi épségére tesznek magasról. Bezzeg a fekete BMW-ket erős tisztelet övezi valami oknál fogva...
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci