1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Autó-motor, elektromos járművek, közlekedés

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - molnibalage által indítva @ 2018. február 9..

1. fip7

fip7 Well-Known Member

Érdekes cikk:
    https://totalcar.hu/magazin/kozelet/2018/05/28/nagyon_bejott_az_ingyen_bkv_tallinnban/
    Persze nincs ingyen, az államnak évi 320 ezrében van forintban, ami olyan mintha itthon 3 éves bérletet venni mindenki/fő.... Azt nem tudom, hogy mekkora itthon az állami szubvenció a jegyárakhoz képest.
    Ha nem is a teljesen ingyenes tömeg közlekedés, de egy sokkal olcsóbb állam által támogatott tömegközlekedés biztos jót tenne. Meg az is jót tenne, ha a bérletek legalább megyei szinten lennének érvényesek, minden alap szintű szolgáltatásra. Mert azért az vicc, hogy egy HÉV bérlet drágább, mint egy Budapest bérlet....

2. zeal

zeal Well-Known Member

Az elovarosi es a helykozi kozlekedes ott sem ingyenes.

3. fip7

fip7 Well-Known Member

zeal

"Az elovarosi es a helykozi kozlekedes ott sem ingyenes."

Nem is ezt állítottam, hanem, hogy 10-20 ezer egy HÉV bérlet ami 1 vonalra jó, közben meg 10 ezer egy BP bérlet amivel BP-n belül bárhova és bármivel mehetsz. Enyhén szólva aránytalan szerintem....
    Ráadásul Budapest olyan nagy, Pest megye meg hozzá képes olyan kicsi, hogy szerintem lehetne a megyének egységes tömegközlekedése. Egy cég és egy bérlet a megyén belül mindenre.

zeal likes this.
  4. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Igen az. A BKV bérlet a fővárosi keresetekkel nézni erős túlzással ingyen van a vidéki bérletek árához képest. Mondjuk én még ezt sem veszem meg, bringa rulez. Karbantartással is 35k-ból kijön a bringa évente.

5. fip7

fip7 Well-Known Member

Jó dolog a bringa, főleg vidéken. Csak kevés a bicikli út, nagyon kevés...

6. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

Én csak egyet halottam, 1 Bz személyzettel, 82km, napi kétszer oda-vissza, értelmetlen időpontokban, 1 millió ft/nap.

fip7 likes this.
  7. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Ennek kellene lennie az autózás jövőjének...

8. Tcat

Tcat Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Októberben újraindul a Szingapúr - New York közvetlen járat:

Ahogy nézem a kabin konfiguráció olyasmi lesz, mint ahogy anno nyitott ezen az útvonalon a Singapore Airlines: prémium túrista és üzleti székezés. Ezt anno a járat 4. évében, 2008-ban átvariálták, hogy csak business székekkel repültek az útvonalra rakott A340-500-asaik.

fishbed likes this.
  9. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

zsolti likes this.
  10. zsolti

zsolti Well-Known Member

11. molnibalage

Ezt most ironizálás vagy sem?

fip7 likes this.
  12. ozymandias

ozymandias Well-Known Member

Majd a kamatemelés elintézi. Amíg olcsó a pénz a csűrhének, addig van rally a tōzsdén. Ha nincs, akkor megy és csengeti a váltakozó kamatozású lakàshitelt, mert a pénzügyi tudomány oda már nem volt elég...

13. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Komoly, a Hidrogén autózás (amennyiben sikerül elérhetővé tenni) szinte az összes többi opció előnyét ötvözné...

+ normális hatótávolság (5~600km)
    + gyors tankolás (pár perc)
    + nagy nyomaték (elektromos motor)
    + kis zajterhelés (elektromos motor)
    + nincs mindenféle gyanús gázok kipufogása a jármű által
    + megoldhatja a napelemek/szélturbinák által időszakosan feleslegesen túltermelt villamosenergia problémáját (hidrogént kell belőle csinálni)
    - drága
    - új infrastruktúra (hidrogénkutak/szállítók/termelők) kell hozzá (ez még drágább)

... szerintem értelmes megközelítés lehetne a tömegközlekedést először átállítani erre, a jelenlegi diesel hajtás helyett.

fishbed likes this.
  14. zeal

zeal Well-Known Member

A szilardtest akkuk ugyanezt meg tudjak oldani. Talan csak a toltes nem ennyire gyors, de cserebe kevesbe korulmenyes es relative veszelytelen.
    Olaszorszagban a hidrogenbol metant csinalnak es teherautokat uzemeltetnek vele. A metant konnyebb tarolni.
    A metanhoz szinte kesz van az infrastruktura.
    Tekintve a folosleges hidrogen korlatozott mennyiseget, nekem a vonatok atallitasa jutott eszembe. Elobb vagy utobb azokkal a dizelekkel is kell majd valamit kezdeni.

fip7 and blitzkrieg like this.
  15. molnibalage

Én valahogy nem vagyok blodog attól, hogy 700 bar nyomású nyomástartó edényekkel rohangáljanak. Az egész ciklus teljes hatásfoka is elgondolkodtató. A jármű magában jó paramétereket mutat, csak a teljes ciklus energiafogyasztása iszonyatosan magasnak látszik.

2008 táján egy hurráoptimista BME-s egy interjúban közölte, hogy a H technológia elkerülhetetlen az akkori árak mellett. (Ez még pont a válság előtt volt.) Azóta eltelt 10 éve. Lényegében sehol nincsa H cellás üzem, ezzel szemben a gyök2 user és hype miatt az aksikkal szórakoznak...

Szóval, még ha praktikusabb is lenne műszakilag a PR-on, a Tesla féle agyatlan hype-tól kezdve n+1 dolgon elbukott ez az egész eddig és nyomokban sem látom azt, hogy elterjedne. Kb. előre látom, hogy a vellany és akkslobbi tolná a Hindenburg féle katasztrófák rémét, hogy miért ne legyen és a választók ellenállásán bukhat az egész még, ha műszakilag és akár közgazdaságilag is értelmes az egész.

blitzkrieg likes this.
  16. molnibalage

Mit értesz szilárdtest akksik alatt? Ahol 100 kW villamos teljesítmény és 10 kW nagyságrendű hulladékhő van kis térfogatban, ott azért történhetnek csúnya dolgok...

A teljes ciklus hatásfokát azért megnézném, hogy a 1kWh villanyból (?) mennyi marad a hajáslánc végén...

Ezt a részt nem értem. A metánt hidrogénből csinálják, aztán meg hidrogén korlátozott mennyiségről írsz. Nem kicsit zavaros...

17. zeal

zeal Well-Known Member

Ugy nez ki, hogy a kozeli jovoben a li-ion aksikat fogja valtani. Sokkal biztonsagosabb. Jol birja a seruleseket.
    Ha az idoszakosan tultermelt zold arambol es az ipari hulladek hidrogenbol keszitik akkor a koltseg sem lesz extrem magas.
    Ugy nez ki nem lesz eleg az iparban folosleges hidrogen (vagy az abbol keszitett metan) a teljes kozlekedes mukodtetesehez, de annak egy reszere eleg lehet. Szerintem kevesbe lenne zavaros a helyzet, ha nem kapkodna minden kozlekedesben resztvevo a hidrogen utan, hanem tudomasul venne, hogy ez csak egy reszuknel mukodhet.
    Hpasp nem konkretizalta, hogy a tomegkozlekedesben melyik resztvevo atallasat preferalna. En raboktem a vonatokra, mert a buszoknal jelentos varosi hasznalat van, vagyis oda az akkus megoldas is eleg jo lehet.

18. molnibalage

Hát, erre nem építenék várat. 14 éve van az "úgy néz ki" az akksiiparban. Komoly változás nem volt.

Ezen a kommenten mosolygok. Az ipari folyamatoknál a folyamatos termelés az, ami megy. A túltermelt zöld áram meg esetleges, erre építeni nem lehet sem műszakilag sem árképzés szinten. Nemzetgazdaságilag pont úgy káros marad a "zöld" (muhahaha) áram ettől. Ha ezt nem atomenergiával csináljuk, akkor a szarnak adunk csak egy pofont továbbra is.

Vonatkoknál felsővezeték kell és kész. Mi a frászért adunk hozzá egy hatásfokláncot az egészhez, amikor direkt villamos hajtás is megy...?
    Buszok, teherautók, ezeknél könnyebben megoldható a dolog.

19. zeal

zeal Well-Known Member

A Fisker/Karma(?) 2020-ra jon ki egy e-autoval amiben mar nem a li-ion aksik lesznek. A Toyota is addigra tervezi bemutatni az elso szilardtest akkus autojat.

20. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

Ha be akarja mutatni 2 év múlva akkor miért most kötött szerződést a Hondával és a Nissan-nal a közös fejlesztésről?
    Miért nyilatkozta azt 1 hónapja, hogy legkorábban 2022-ben indulhat a gyártás?
    Miért pesszimista a Nissan ezzel kapcsolatban és várják a 20-as évek közepére az áttörést?

blitzkrieg likes this.

Ezen oldal megosztása