Az I. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 472
113
2014-ben mindenhol A Nagy Háború kitörésének 100. évfordulójára emlékeznek.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A nejem nagyapja huszár létére ott mászkált Doberdónál a sziklákon. Két csatában is részt vett. Aztán kertész és méhész volt. A többiek meg halottak.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell and enzo

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 582
63 950
113
Hát nekem az egyik dédapámat elvitte az isonzó a gátrobbantáskor.
A másik a románok ellen harcolt Brassó környékén. Valami nagy cselekedetet is végrehajtott, kapott ezüst Der Tapferkeit kitüntetést aztán később kilőtték az egyik szemét.
 
  • Hűha
Reactions: aquarell
D

danielblack

Guest
Az én ükapám is Doberdónál harcolt. Az állásába bedobtak egy kézi gránátot. Meghalt. A mellette lévő katona meg elvesztette a lábát.
 
  • Szomorú
Reactions: aquarell

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 640
886
113
Én speciel első vh-s családtagról nem tudok, bár biztos volt,mert 2.vh-ban és 56-ban is érintett a családom, apai ágon.

Nem aktuális ebben az évszakban, de talán köztudott tény,erre felé mégsem tanítják az iskolában,de úgy hiszem az ilyenekről is megkellene emlékezni,mert nehéz embernek lenni az embertelenségben,mégis az egyik legnagyobb dolog.

http://www.youtube.com/watch?v=EynoSTyg2H8
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Az én dédapám is az olasz fronton esett el, három nappal a tűzszünet kihirdetése után!(nálunk előbb hirdették ki, mint az olaszoknál)
Egyszerre ért haza a levél, amit a feleségének írt, hogy jön haza és a másik, amiben közölték, hogy elesett. Nyolc gyereke volt.
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
967
3 370
93
Érdekes dolgok ezek.

Pont a nyáron látogattam meg családom egyik ágának régi sírjait. Az egyik üknagyapám olasz hadifogságba került. A háború végéig Szicílián dolgozott. Nem őrizték a magyarokat, mondván szigetről nehéz megszökni. Megismert egy más kultúrát.

A másik üknagyapámat negyven valahány évesen, három gyerekes családapaként vitték el a Nagy Háborúba, ahol tüdőlövést kapott. Hazahozták és az otthonában halt meg. Megindító olvasni az emlékezést a síron, hogy hogyan próbálta ezt a család feldolgozni. Tele van olyan, ma már keveset jelentő szavakkal, mint hazáért élni, és ha kell halni.
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
967
3 370
93
6s8290.jpg
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 640
886
113
Sziasztok, az elmúlt 10 napot Erdélyben töltöttem és találtam 1 érdekesnek tűnő könyvet, gondoltam megveszem.. Hát nem bántam meg!

A könyv címe: Elárulva és meggyalázva
4422803.jpg


A könyv a Székely Hadosztály és Dandár történetét hivatott bemutatni, de a könyv mégsem a megalakulásával kezdődik,hanem annál kicsit mélyebbre ásva, történelmi tényekre rámutatva, időrendi sorrendben mutatja be az eseményeket. A háború első részétől próbálja bemutatni,hogy miért jött, majd később azt is tudatja,hogy hogyan jött létre a Székely Hadosztály/Dandár. Ez a könyv talán kicsit szélsőségesnek tűnhet az első pár lap elolvasása után,viszont aki mélyebben beleveti magát, az meglátja,hogy korán sem a "nagymagyarizmusról" van szó. Ez a könyv nem csak egy könyv és nem csak 1 csapatról számol be, ez annál sokkal több. Ezenkívül jelentős információkat tudhatunk meg a Magyar hadtörténelemről, bel-, és külpolitikáról is..

Az olvasottak alapján, úgy gondolom,hogy megér egy témát, engem pedig érdekelne,hogy ki milyen információval rendelkezik a Székely Hadosztályról, Székely Dandárról.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Érdekes dolgok ezek.

Pont a nyáron látogattam meg családom egyik ágának régi sírjait. Az egyik üknagyapám olasz hadifogságba került. A háború végéig Szicílián dolgozott. Nem őrizték a magyarokat, mondván szigetről nehéz megszökni. Megismert egy más kultúrát.

A másik üknagyapámat negyven valahány évesen, három gyerekes családapaként vitték el a Nagy Háborúba, ahol tüdőlövést kapott. Hazahozták és az otthonában halt meg. Megindító olvasni az emlékezést a síron, hogy hogyan próbálta ezt a család feldolgozni. Tele van olyan, ma már keveset jelentő szavakkal, mint hazáért élni, és ha kell halni.
Most ugyanilyen marhaságokat irkálnak a sírokra, pedig akkor is a gazdagok profitjáért haltak meg a balekok, meg most is.
Azért vannak kivételek. Mondjuk a téli háborúban a finn oldalon tényleg voltak hősök.
 
  • Tetszik
Reactions: danielblack
2013. december 7.
934
4
18
A nagyobb baj az volt hogy tüzérségben nagyon gyengék voltunk (se darabszám, se korszerű hátrasikló rendszeres nemigen) egy olyan háborúban amely nagyrészt tüzérségről szólt.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Ez a háború nagy részt az árulásokról és helyezkedésekről szólt és az elavult harcászati elvek vérrel való átírásáról!
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 640
886
113
Csak 1 kis vérfrissítés: https://www.youtube.com/watch?v=zNWvcLaGEzo

Szerintem nagyon jó lett.