Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nem vagyok Leonardo, csak 2007-ben volt lehetőségem beszélni olyannal kb. 2,5-3 órát, akik akkor klímamodellbe dolgoztak be és látták. 10 éve. Ne tudd meg, hogy hány paramétere volt és hogyan verifikáltákl. Na, az volt 10 éve...

Tagadni az emberiség által okozott klímaváltozást akkora ökörség kb. mint tagadni a gravitációt...


Nem akarok ezen vitatkozni és tagadni sem akartam azt, ami nyilvánvaló. Csak arra helyeztem a hangsúlyt, hogy nem elég sok paramétert figyelembe venni, hanem azt helyesen is kell tenni. És itt van a kutya elásva. Csak a XVIII-XIX. sz-i tudósok illúziója volt a teljes megismerés... Én egyszerűen azt szoktam mondani, inden ma élő lénynek megvan a magához való esze. Ezért is él a Földön. (Persze nem kell helytálló ismeretekre gondolni, nem olyan régen még a Földet is laposnak képzelték, ami nyilvánvalóan nem igaz, de mégis elboldogultak az emberek az élettel, ahogy korábban a díno-k is.) Ez persze lehet egy idő után kevés is, legfeljebb a fajunk is kihal, előbb vagy utóbb nagy valószínűséggel..... Úgyhogy csak emlékeztetnélek, a ma igaznak tartott dolgok sem biztos hogy úgy vannak...Pld. a pleisztocén végénél maradva. Naponta a kezembe kell fognom szelvényeket, amiken a holocén kb. fél centi, míg a pleisztocén lehet 20-40 centi is, míg a pannon pedig akár méteres is (M= 1:500). Maga a távlat is hiányzik, hogy donteni tudjunk, ezért maradunk olyan konvencióknál, amelyek csak terminus-technicus szintján segítik a navigálást, de több, objektívabb dolog nem hámozható ki belőlük. Amit bevezetőként leírtam, azért fonots, mert nem is olyan rég, természetesen is volt a Föld hőmérséglete (átlag) 3 C-fokkal magasabb, mint most és ez nem volt végzetes az élővilágra nézve. Persz,, lehet, a mai kultúremberre nézve végzetes lenne a természetes klímaváltozás is, mint sok korábbi fajra..
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nem vagyok Leonardo, csak 2007-ben volt lehetőségem beszélni olyannal kb. 2,5-3 órát, akik akkor klímamodellbe dolgoztak be és látták. 10 éve. Ne tudd meg, hogy hány paramétere volt és hogyan verifikáltákl. Na, az volt 10 éve...

Tagadni az emberiség által okozott klímaváltozást akkora ökörség kb. mint tagadni a gravitációt...


Félre ne érts, a kérdés felvetése jó és időszerű is... Csak... de erről már előbb bőven írtam...
 
M

molnibalage

Guest
Nem akarok ezen vitatkozni és tagadni sem akartam azt, ami nyilvánvaló. Csak arra helyeztem a hangsúlyt, hogy nem elég sok paramétert figyelembe venni, hanem azt helyesen is kell tenni. És itt van a kutya elásva. Csak a XVIII-XIX. sz-i tudósok illúziója volt a teljes megismerés...
Hóóóóóóóóóóóóóóóóóó....
Ez nettó hibás érvelés.

A teljes megismerés arra vonatokzik, hogy az adott fizikai-matematikai modellek közöül ismerünk e mindent. A klímamodellel nem az a baj, hogy hatásokat nem ismerünk, hanem azok modellezési nagyságrendje és léptéke korlátos. Tökéletesen tudjuk, hogy a vízgőz milyen arányban nyel el IR sugárzást, a Nap teljesítménye ismert, stb.

Én egyszerűen azt szoktam mondani, inden ma élő lénynek megvan a magához való esze. Ezért is él a Földön. (Persze nem kell helytálló ismeretekre gondolni, nem olyan régen még a Földet is laposnak képzelték, ami nyilvánvalóan nem igaz, de mégis elboldogultak az emberek az élettel, ahogy korábban a díno-k is.)
Az ókor óta tudja a nem ostoba és vak hívő ember, hogy a Föld majdnem tökéletesen gömbölyű. A gömb alakot akkor ki tudták mutatni, a kis eltérést nem. Az átmérőt 1%-os pontosságon belül megadták trigonometirával és két pálcával és árnyékkal. Egészen döbbenetes. Számomra ez írja le az emberi elme nagyságának alktotó erejét.

Ez persze lehet egy idő után kevés is, legfeljebb a fajunk is kihal, előbb vagy utóbb nagy valószínűséggel..... Úgyhogy csak emlékeztetnélek, a ma igaznak tartott dolgok sem biztos hogy úgy vannak...
Ez nettó bullshittelés. Semmi köze a témához.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Hóóóóóóóóóóóóóóóóóó....
Ez nettó hibás érvelés.

A teljes megismerés arra vonatokzik, hogy az adott fizikai-matematikai modellek közöül ismerünk e mindent. A klímamodellel nem az a baj, hogy hatásokat nem ismerünk, hanem azok modellezési nagyságrendje és léptéke korlátos. Tökéletesen tudjuk, hogy a vízgőz milyen arányban nyel el IR sugárzást, a Nap teljesítménye ismert, stb.

A lényeg a satöbbin van. Mert bizonyos dolgokról vannak elfogadható ismereteink, de egy csomó negatív visszacsatolást nem ismerünk még. Hogy egy egyszerű dolgot mondjak, a légkör összetétele közel állandó. Hogy ez pontosan miért van így, én nem ismerek elfogadott magyarázatot, csak hipotéziseket. Ez nem fizika abból a szempontból, hogy több olyan hatás eredményét látjuk, amelyeket részleteikben, akát tetszik, akár nem, nem látjuk át.. Ezt hívja az ember sorsnak, mármint ha materialista, vagy hívőként Isten keze munkájának. Bár fizikai alapokon nyugszik, de ránézésre közelebb áll a matekhoz, annak is a fraktál geometriai ágához. Azokkal is hasonló a szitu. Ismert, jól lebontható folyamatok hoznak létre olyan bonyolult alakzatokat, hogy nem tudjuk visszafejteni a kialakulásuk okait. Illik a XXI. sz-ban elgondolkodni a korlátainkon is. Ha jól belegondolsz ismerősek ezek neked is...

De evezzünk történelmi területre. Írod, az Ókor óta tudjuk, hogy a Föld gömbölyű. Ja, de mikor is volt az ókor. Ez is jól rámutat a tudásunk konvencionális jellegére, meg a jelentős következetlenségekre. Az egyiptomi újbirodalom (ókor) idején MO területén még őskor volt...Hát ez maga is rámutat a tudományos pozitivizmus korlátaira. Mert ugyan ma ismerjük a pigmeusokat ésmondjuk a Hollandokat, tudjuk, hogy ugyanazon az idősíkon élnek. Amit az előbb feszegettem meg arra utal, hogy a történelmi tudás is szegregált és a párhuzamosítások talaján, még nem történt akkora előrelépés, mint az SI bevezetésével...Szerintem ezen is lehet gondolkodni..

Ez nettó bullshittelés. Semmi köze a témához.

A fajok kihalása (az emberé is) csak idő kérdése, legalábbis szerintem...Biztos nem holnap, de nagy pénzt tennék rá, hogy 1 millió éven belül (ami földtanilag kis idő) megtörténik.
 
D

danielblack

Guest
A fajok kihalása (az emberé is) csak idő kérdése, legalábbis szerintem...Biztos nem holnap, de nagy pénzt tennék rá, hogy 1 millió éven belül (ami földtanilag kis idő) megtörténik.
Addigra már, nem lesznek halálos kórok, és sok sok bolygót fogunk benépesíteni valószínűsíthetőleg :)
 
M

molnibalage

Guest
A fajok kihalása (az emberé is) csak idő kérdése, legalábbis szerintem...Biztos nem holnap, de nagy pénzt tennék rá, hogy 1 millió éven belül (ami földtanilag kis idő) megtörténik.
Mi az, hogy fajok kihalása...? Gerinces főemlősök is halnak és haltak ki a szemünk láttára. Kis méretű és egyéb fajok meg aztán hajjaj... Megint sikerült jó nagyot és bölcset mondani...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Nem vagyok Leonardo, csak 2007-ben volt lehetőségem beszélni olyannal kb. 2,5-3 órát, akik akkor klímamodellbe dolgoztak be és látták. 10 éve. Ne tudd meg, hogy hány paramétere volt és hogyan verifikáltákl. Na, az volt 10 éve...

Tagadni az emberiség által okozott klímaváltozást akkora ökörség kb. mint tagadni a gravitációt...

Nem tagadja senki a globális felmelegedést. Én csak két dologban nem vagyok biztos:
-az egyik, hogy nem-e következik be tőlünk is függetlenül, mint ahogy már számtalanszor a múltban is megtörtént
-a másik meg, hogy valóban olyan káros lesz, mint ahogyan gondolják?
Ugyebár a rómaiak idején is jóval magasabb volt az átlaghőmérséklet, mint most, mégis jól megvolt az emberiség, sőt, virágzott több kultúra is.
Biztos olyan nagy gond, ha Magyarországot ismét egy enyhe mediterán klíma fogja jellemezni? Én szeretem a déligyümölcsöket, volt cikk a múltkor, hogy már kivit is termesztenek itthon. :)
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9
M

molnibalage

Guest
Nem tagadja senki a globális felmelegedést. Én csak két dologban nem vagyok biztos:
-az egyik, hogy nem-e következik be tőlünk is függetlenül, mint ahogy már számtalanszor a múltban is megtörtént
-a másik meg, hogy valóban olyan káros lesz, mint ahogyan gondolják?
Ugyebár a rómaiak idején is jóval magasabb volt az átlaghőmérséklet, mint most, mégis jól megvolt az emberiség, sőt, virágzott több kultúra is.
Biztos olyan nagy gond, ha Magyarországon ismét egy enyhe mediterán klíma fogja jellemezni? Én szeretem a déligyümölcsöket, volt cikk a múltkor, hogy már kivit is termesztenek itthon. :)
Enye mediterrán klíma...? Melyik univerzumban tetszik élni? Lassan kibírhatatlanok a több hetes nyári hőhullámok... Az elmúlt 10 évben az "enyhe" mediterrán klíma miatt nyáron ezrével haltak meg az emberek nyugati országokba és volt, hogy a nyári hőség tönkretete a narancstermést is...

Róma idején Afrikában búzát termeltek és Egyiptom volt a birodalom egyik élelmezésének alapja. Most mi is van ott? Ehm..
Nem értem a határtalan derűlátás alapját...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Enye mediterrán klíma...? Melyik univerzumban tetszik élni? Lassan kibírhatatlanok a több hetes nyári hőhullámok... Az elmúlt 10 évben az "enyhe" mediterrán klíma miatt nyáron ezrével haltak meg az emberek nyugati országokba és volt, hogy a nyári hőség tönkretete a narancstermést is...

Mert az emberek hozzászoktak a jóléthez és már klíma nélkül élni sem tudnak? Spanyolországban vagy Olaszországban, hogy a trópusokról ne is beszéljek, hogy élik túl az emberek?

Róma idején Afrikában búzát termeltek és Egyiptom volt a birodalom egyik élelmezésének alapja. Most mi is van ott? Ehm..
Nem értem a határtalan derűlátás alapját...

Egyiptomot akkoriban 5-7 millió ember lakta, ma meg 96 millióan lakják. 2006-os adat meg 72 millió főt ír. 12 év alatt plusz 28 millió fő, a korábbi lakosságnak majdnem a felével nőtt 12 év alatt. Afrika és a Közel-Kelet lakossága írdatlanul nő. Nem csoda, hogy éheznek. A mezőgazdaságuk egyszerűen nem tud olyan gyorsan növekedni, ahogy a lakosság nő. Szerinted mi lenne, ha Magyarország lakossága 10-ről 14-re nőne 12 év alatt, ha mindenki féltucat gyereket kellene eltartson? Mi is éheznénk.
 
M

molnibalage

Guest
Mert az emberek hozzászoktak a jóléthez és már klíma nélkül élni sem tudnak? Spanyolországban vagy Olaszországban, hogy a trópusokról ne is beszéljek, hogy élik túl az emberek?
Te nem olvasod a híreket? Évről évre többen halnak meg a hőhullámokban vagy kerülnek kórházva. A hőségnek a gazdasági termelékenysége is kimutatható hatása van már.

Róma idején Afrikában búzát termeltek és Egyiptom volt a birodalom egyik élelmezésének alapja. Most mi is van ott? Ehm..
Nem értem a határtalan derűlátás alapját...

Egyiptomot akkoriban 5-7 millió ember lakta, ma meg 96 millióan lakják. 2006-os adat meg 72 millió főt ír. 12 év alatt plusz 28 millió fő, a korábbi lakosságnak majdnem a felével nőtt 12 év alatt. Afrika és a Közel-Kelet lakossága írdatlanul nő. Nem csoda, hogy éheznek. A mezőgazdaságuk egyszerűen nem tud olyan gyorsan növekedni, ahogy a lakosság nő. Szerinted mi lenne, ha Magyarország lakossága 10-ről 14-re nőne 12 év alatt, ha mindenki féltucat gyereket kellene eltartson? Mi is éheznénk.
Magyarország ipara és mezőgazdasága a KGST szutyok rendszerében is kb. 20 millió ember számára elég kaját állított előt tudtommal. Ezt lopta el lényegében nevetséges cserearányokkal a Szu és ezért (is) húzta 1990-ig.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Megtermelte, olyan mértékű vegyszer és műtrágya felhasználással, hogy ha így folytatódott volna még másfél évtizedig, kis túlzással külföldről kellene hozatni a nitrátmentes ivóvizet..
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Te nem olvasod a híreket? Évről évre többen halnak meg a hőhullámokban vagy kerülnek kórházva. A hőségnek a gazdasági termelékenysége is kimutatható hatása van már.

Róma idején Afrikában búzát termeltek és Egyiptom volt a birodalom egyik élelmezésének alapja. Most mi is van ott? Ehm..
Nem értem a határtalan derűlátás alapját...


Magyarország ipara és mezőgazdasága a KGST szutyok rendszerében is kb. 20 millió ember számára elég kaját állított előt tudtommal. Ezt lopta el lényegében nevetséges cserearányokkal a Szu és ezért (is) húzta 1990-ig.

Nem azt mondom, hogy Magyarország mezőgazdasága nem tudna több embert eltartani. Azt mondom, ha olyan gyorsan nőne a magyar lakosság is, mint egyes afrikai országok lakossága, akkor itt is sokan éheznének. Pl. ha a mezőgazdaság évi 3%-al nő (ami elég szép adat), de a lakosság 4%-al, az azt jelenti, hogy egyre több ember fog éhezni. Na így vannak az afrikai országok is ezzel. A GDP növekedésük elég szépen néz ki, hisz 4-5%-al nő, csak az a baj, hogy a lakosság is 3%-os növekedést mutat, úgy meg már csak 1-2%-os az életszínvonalnövekedés.
Egyébként most is vannak családok Magyarországon, ahol 6-7 gyerek van és éheznének, ha nem kapnának ingyen enni az iskolában.
 
M

molnibalage

Guest
Nem azt mondom, hogy Magyarország mezőgazdasága nem tudna több embert eltartani. Azt mondom, ha olyan gyorsan nőne a magyar lakosság is, mint egyes afrikai országok lakossága, akkor itt is sokan éheznének. Pl. ha a mezőgazdaság évi 3%-al nő (ami elég szép adat), de a lakosság 4%-al, az azt jelenti, hogy egyre több ember fog éhezni. Na így vannak az afrikai országok is ezzel. A GDP növekedésük elég szépen néz ki, hisz 4-5%-al nő, csak az a baj, hogy a lakosság is 3%-os növekedést mutat, úgy meg már csak 1-2%-os az életszínvonalnövekedés.
Egyébként most is vannak családok Magyarországon, ahol 6-7 gyerek van és éheznének, ha nem kapnának ingyen enni az iskolában.
Semelyik ország nem azért éhezik a világon, mert a Földön nem lehetséges elég élelmiszert termelni... Ennek gazdasági okai vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9 and sirdavegd

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Semelyik ország nem azért éhezik a világon, mert a Földön nem lehetséges elég élelmiszert termelni... Ennek gazdasági okai vannak.

Ismét egy példa. Most így hirtelen csak Nigériáról találtam adatot, de gondolom hasonló problémák lehetnek az afrikai országok nagy részénél. Nigériában a tavaly 600000 új munkahely jött létre, a lakosság viszont 5 millió fővel nőtt. Nem nehéz kitalálni, hogy ha ez így folytatódik (márpedig ez van már évtizedek óta, szóval nagy eséllyel folytatódik), akkor hosszú távon mi fog következni, mégtöbb éhező. Ezek az emberek persze nem feltétlenül azért éheznek, mert nem tudna elég élelmet termelni az adott ország, de ha hatalmas tömegeknek nincs munkájuk, akkor nem lesz pénz élelemre sem. Egyébként nem lepődnék meg, ha a mezőgazdaságuk éves növekedése sem tud versenyre kelni az éhes szájak növekedésével.
Nagyon leegyszerűsítve ez a gondjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9 and zeal

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Mi az, hogy fajok kihalása...? Gerinces főemlősök is halnak és haltak ki a szemünk láttára. Kis méretű és egyéb fajok meg aztán hajjaj... Megint sikerült jó nagyot és bölcset mondani...


Még egyszer leírom, a netes fórum, az nem tudományos folyóirat vagy egyéb szakmai lap. Itt könnyeden utalunk csak olyan témákra, amik esetleg könyvtárakat töltenek meg irodalommal. Itt a hivatkozások rendszere se szokás úgy, mint a tudományos cikkekben. Egyébiránt csak azért kommunikálok veled, mert látom benned a tényleges és önzetlen munkára való hajlamot, (lásd haditechnikai összefoglaló a légi harcászatról), amiben sikerült nekem is, mint féllaiküs érdeklódónek sok újat mondani...(Persze Te sem tudod, de én még középiskolás koromban tagja voltam a Haditechnikai Társaságnak (Cím emléeim szerint: Bp. Kerepesi u. 33/B.), de utána a szakma elvitt igen sok szerteágazó területre. Zala megyében élek, és az itteni kamarában én vagyok a legjobban dekorált mérnök, de az évek során, amit a legfontosabbként megtanultam az a szakmai alázat. azért írtam neked ezt a több hozzászólást, mert tényleg becsülöm a hozzáállásodat, többször a munkádat olvasom elalvás előtt a lap-topomon, de tőled pont ezt hiányolom. Nem tudom, hány éves vagy, milyen munkákban vettél részt, de azt hiszem semmilyen tudományos elismerés ( bár én még egyetemista koromban foglalkoztam tudomány filozófiával) munka, nem jogosít fel senkit arra, hogy a másik partnerét -akiről talán annyit se tudsz, mint én rólad- lealázd. Szeretném, ha megváltoztatnád a hozzáállásodat, mert egy igazán intelligens ember nem fog alázni másokat. Köztük pld. engem sem, mert én letettem annyit több szakma (pld.: földtan, geofizika, vízgépészet, filozófia, szociológia, környetvédelem, stb.. területén az asztalra, hogy senki sem bullsit-tel a való világban. Tudod, még régen, egyetemista koromban, Heller Ágnessel és Fehér Ferenccel adtam elő egy konferencián, de említhetném még Varga Mihályt is, aki Putyin debreceni díszdoktoria után lemondott a professzor emeratusi címéről. Csak azért vettem fel a kesztyűt, mert nem szeretném, ha mások tisztelete nélkül halnál meg.. Én a hosszú és a szerteágazó szakmai utam alatt annyit tanultam meg, hogy sok mindent tudok, de minden probléma megoldása előtt a mai napig azt írom fel egy A/4-es lapra, hogy mi az, amit nem tudok biztosan, legfewljebb csak gondolok..Ez nem bullsit, hanem az én arc poéticám. Halandók vagyunk és lehet nem tudunk biztosabbat GALILEI-nél, aki a gravtációval, szabadeséssel is foglalkotott a kísérleteiben... Rendkívül jó eszűnek látlak, de ez ne homályosítsa el a mérnöki esküdet, feltéve ha a BME-én végeztél. Remélem tudod melyik részre gondolok. Mi, a szakma szolgálói kell hogy legyünk, hiszen nrncs abszolút tudásunk, legfeljebb relatív jözelítésekkel írjuk le a valóságot. És egyre pontatlanabbul, mikor távolabbi multat, vagy folyamatokat tekintünk át. De életünk az, hogy állást foglaljunk, mert akkor is olyan tudás birtokosai vagyunk, mint egykor a sámánok és a varázslók. akkor is, ha ez csak relatív és nem abszolút tudás, még akkor sem, ha a kvantummechanikára gondolok.. No de befejezem a bullshit-telést. köszi, hogy elolvastad egy öreg mérnök végrendeletét...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Megtermelte, olyan mértékű vegyszer és műtrágya felhasználással, hogy ha így folytatódott volna még másfél évtizedig, kis túlzással külföldről kellene hozatni a nitrátmentes ivóvizet..


Ha már Molni bullshit-tezik, akkor ez tényleg az. A Kárpát medencei Mo-ban igen kicsi a sérülékeny vízbázisok aránya.. Pld. a Bakonyi karsztvíz a hg. déli előterében legalább 3-4 eter éves. Ez azt jelenti, hogy ekkor esett le az a víz, amit ma isznak az emberek (meg amivel lehúzzák a WC-ét) Ebből a szempontból Izrael előbb kiszárad, mint a Kárpát-medence. Persze, amit itt elkövetünk a fenntartható fejlődés ellen, azért az sem semmi, mert pont az ivóvizet pazaroljuk. A legtöbb termálvíz pedig az abszolút kora alapján (C24 módszer) 20-30 ezer ve estt le a földre esőként..
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nem vagyok Leonardo, csak 2007-ben volt lehetőségem beszélni olyannal kb. 2,5-3 órát, akik akkor klímamodellbe dolgoztak be és látták. 10 éve. Ne tudd meg, hogy hány paramétere volt és hogyan verifikáltákl. Na, az volt 10 éve...

Tagadni az emberiség által okozott klímaváltozást akkora ökörség kb. mint tagadni a gravitációt...


Ja, még annyit szeretnék leírni a klímaváltozásról, hogy egy barátomnak és egyetemi évfolyamtársamnak a kutatási témája a klímaváltozás és a felszínmozgások kapcsolata. Részben az én korábbi, felszínmozgásos témában leadott munkáimra alapozva. Hidd el, van rálátásom arra, milyan nehéz ezt a témát összehozni. Mert fel lehet MO-n is tölteni egy adatbázist, de, ha nem rendelsz, mert nem tudsz konkrét adatokat rendelni az eseményekhez, csak egy jól kinéző hülyeség lesz a végeredmény.. Ezt az érintett, haverral, kollégával jól kitárgyaltuk. Csak egy probléma: a napi időjárás elé jól követkető, a meteorológiai hálózat adatai alapján.. De maguk a mozgások nincsenek a legtöbb régi magyar adatbázisban naphoz kötve. Örülhetsz, ha hónapot tallálsz, legfeljebb éve, monjuk 1982-t. De nevetnél, ha tudnál róla, legtöbbszőr csak egy időintervallum áll a rendelkezésre, mint 1967-1970 között. Nesze neked kőkemény modellek...bemenő egzakt paraméterek..