Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Ha te most azt akarod mondani, hogy az arroganciát a BME-n szedi fel az ember, akkor kurvára melléőtél. Egyrészt azért, mert nem vagyok arrogáns. A magadfajta magas lóról beszélőktől megyek a falnak akik játszák itt a atyáskodó nagybácsit...
... miközben handabandáznak.

Ez talán már feltűnt neked is.
A 800 oldalas és korábbi írásaim arról árulkodnak, hogy nem gondolkodom?
Ennek fuss neki újra szerintem...




Molni Én igen tisztelem a Te 800 oldalas munkádat, ami jó ismeretterjesztő szintű. Legfőbb erénye pedig, hogy a szabad időd rovására írtad egy internetes közösség számára. Én ezt nem tudnám megtenni, egyszerűen nincs erre elég szabadidőm... De egy ilyen munka megírása szerintem egyszerűbb téma az igen sok hozozttt anyag felmelegeséssel konyhaszinten is akár foglalkozni...Mert ott a technikai paraméterek többé-kevésbé egzakt talajáról le kell lépni, mert ezen területek működését még nem értjük..
.
Molni, veled az a legnagyobb probléma, szerintem csak azért jársz fel erre a fórumra, hogy a saját egódat simogassad. Mármint, hogy te vagy az űber okos, más meg a teljesen hülye. Ez nem szakmai igény, hanem más, pszichológiai igény kielégítése. No meg nem beszélgetés és nem igazi eszmecsre. Ma megpróbáltak kikezdeni Pesten a tárgyaláson erőből, nálam is idősebbek, de nem hagytam magam. A stílus márcsak innen is ismerős...


Én például, szórakozni jövök ide, mások elképzeléseit megismerni és a látókörömet bővíteni az általam érdekesnek talált témákban. Ahhoz, hogy ezt megtegyem, nem kell mindenkiről (élből, azonnal) negatív bizonyítványt kiállítani, legfeljebb szólok a nagyon bunkózóknak, hogy ezt nem illik...itt sem...

De, a hozzászólásaidból azt is látom – visszatérve a vitánkra -, hogy Te azt gondolod, pusztán matematikai, fizikai (és talán kémiai, bár erről nem ejtesz szót) ismeretek, törvények alapján leírható, lemodellezhető a világ. Ebben téged megerősít az egyetemi oktatás felépítése is. Kemény alapozó műszaki matek, fizika, stb. azt az érzést erősítik az emberekben, hogy a világ teljesen megismerhető, vagyis a tudás alapján uralható. Pedig nem! Nekünk is alapvetően a napi élethez van meg az eszünk, mint más élőlényeknek. Ebből a szempontból fontosabb a kohászat a vegyipar, stb.., mint a kontinesvándorlás...

Annekamir több hsz-ben utalni próbáltam neked, legelőbb az egyetemi tanulmányaid későbbi részében fel kellett volna tűnni, igen rendesen, ha eljutottal olyan tantárgyakig, mint az alapozás, talajmechanika, vagy éppen a környezetföldtan, hidrogeológia. Bár ezekben a tantárgyakban is sugallják, hogy fizikai törvények alapján működnek a rendszerek, de az előbb említett területeken előkerülnek ennek ellenére az úgynevezett „tapasztalati összefüggések, képletek”, amelyek segítségével a tényleges (tervező) tevékenység folyik még ma is, hiszen egzaktul csak az orrunk közelében lévő kis rendszerek kevés számú eseménye írható le... A többivel, mint pl. a Dunántúli-karszt regiónális felszín alatti áramlási rendszeréről már legalább három évtizede megy a vita, más-más hipotézisek alapján. Magam is 10 évig dolgoztam ennek csak egy kis szelete megértésén, csak kutatási anyagvizsgálatokra, előkészítésre 100 millió ft-ot költve el...

Vajon ez azt jelenti, hogy nem működne a matematika, a fizika ezeken a területeken? Dehogy, hanem csupán az a helyzet, hogy annyi változó, tényező működik, hat egymásra és egymás ellen, hogy nem vagyunk képesek egzakt módon leírni, például és nem tudjuk előre jelezni, pusztán fizikai és matematikai eszközökkel levezetve, mondjuk a földrengéseket. (A szeizmológiai adatok és feldolgozásuk a tapasztalati összefüggésekhez hasonlítanak és nem a tiszta matematikai és fizikai levezetésekhez!) Ha meg amit az előbb leírtam, és ezen eltudsz a (pozitivista) szemléleted mellett gondolkodni, akkor talán teret adsz annak, amit leírtam. A tudomány, az egyetemi oktatás, az erre való hivatkozások mind-mind azt a képet erősítik meg, hogy a világ teljesen megismerhető. Nem vitathatók el az eredmények kisebb vagy nagyobb horderejű dolgokban, de a Föld méretű belső rendszerek működését, kb.: úgy vizsgáljuk, mint amikor az orvoslás a középkorban még nem fedezte fel a vérkeringés egységes rendszerét – szervezetben. Ez nem akadályozta meg Őket egyes esetekben, hogy ténylegesen gyógyítsanak (míg az esetek többi részében meg elkezelték a pácienseket!).

Mi ma körülbelül ennyire ismerjük a Föld rendszerei (GHAIA) egymásra hatásait a pozitív és negatív visszacsatolásait.

Ha pedig az ismeretünk csak eddig tart, akkor nem tudjuk egzakt módon leírni a Föld működését. Míg ez fennáll, lehetséges alternatívákat felállítani, és az egész kérdéskör tisztázása érdekében rámutatni egyes elméletek gyenge pontjaira. Hát ezt tettem Én is és több más kolléga, mert mi már nem elvünk a XIX. Században, nincs az az illúziónk, hogy a világ összes folyamatát belátható időn belül egzakt módon le tudjuk írni…………

Légyszi, légyszi legalább egyszer írdd, hogy volt a hsz-emnek tartalma.. A skalpod még hiányzik (bár a korábbi SZPG9 megkapta...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
A műszaki felsōbb-rendűség tudata nem a BME-n fejlōdik ki - hisz a hallgatók 90% seghülye, ha adnál neki egy A4-es lapot a kérdéssel, hogy miért akar mérnök lenni, megdöbbentō dolgok jönnének ki, vagy ülj végig egy szóbeli vizsgát. Beletemeted az arcod a tenyeredbe, hogy nem, ilyen hülye nincs. De van. Ezt termeli ki a rendszer. Nem gondolkodni tanít, hanem csinál belōled egy szakácskönyvet, benne a megoldás 100 problémára és kész. Erre nem lehet - már ha az ember önkritikus, felsōbb-rendűséget építeni.

Ez akkor jön - legalábbis nálam akkor jött, amikor az évek során láttam, hogy milyen istenbarmait sodorta elém az élet, láttam a hülyeségeket, a tudatlanságból fakadó hibás döntéseket meg a nagy mellényt, ami tartalom nélküli. Viszont az én viselkedésem is rossz (volt). Nálam ez átment egy megtorlásba, a hülye kapott még egyet - a fizikán felül tōlem is. Ezzel nagyjàból sikerül elérnem azt, hogy mindenkit elidegenítettem magam mellōl, tudtam dolgozni. A csapatmunka helyett inkább írtam programot, csak hogy ne kelljen elviselnem a másikat. Azt hittem, hogy ez így jó.

Aztán rájöttem, hogy nem. Ha nem lenne az a szakterületem, az ami, illetve ez a tudásom, akkor úgy kiraktak volna, mint macskát szarni. Egy idō után ez a viselkedés meghatározta az alap habitusomat is. Ideje volt változtatni...

Más szóval, a viselkedésünk olyan, mint egy forgóajtó, amit beleadsz, azt kapod minimum vissza. Nem felmenteni akarom magam. Ahogy a hülyéknek sem tanítják meg, hogyan kell tanulni, úgy a másik oldalnak sem tanítják meg, hogyan ne éljen vissza azzal, ami a fejében van. Ez nem BME-s elitizmus.

Viszont ha a mi viselkedésünk olykor kihívó, a butaság miért nem találkozik legalább ilyen gyakran egy hasonló számonkéréssel!?


Sajnos a BM-ével kapcsolatosan ezt ott kifejezetten erősítik. Nencsak nem mérnököket nézetnek le, hanem még a más intézményekben végzetteket is. És komolyan, !!! A Barátnőm fia ma 28 éves, vele már végigcsináltuk a BME-t mostanánan, sokat beszélgetve erről a témáról, Most meg a nagyfiam kapja ezt az áldást. Aztán a Mérnöki Kamara szintjeén a jogosultságok nagy része megszerzésének feltételei a BME-re vannak öntve. Változtak az idők, régen a nehézipari műszaki Egyetem volt a (nehéz) iparban a Menő, most meg megy a revans vétele... A csapatmunkához meg jó szakemberek kellenek, akik egyirányba hűznak. Most az a jó, ilyen csapatnak ritkán kell találkoznia, mert a neten sok infó megosztható...
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Arról nem találtam semmit hogy így tervezték-e vagy csak így alakult.
Azért kíváncsi lennék, ha degeszre pakolnák cigivel, mennyit lehetne szakítani, de lehet nem hagytak a migránsok mellett üresen semmit, meg a pilótának is be kellett szállnia valamibe, akkor meg pakolhattak is, 2000 $/fő biztos elkértek.
 
M

molnibalage

Guest
.
Molni, veled az a legnagyobb probléma, szerintem csak azért jársz fel erre a fórumra, hogy a saját egódat simogassad.
Na, megint már egy fotelpszihológus. Kezdem unni, hogy a monitor túloldaláról próbálnak valamit játszani, amihez úgysem értnek és az életben sem találkoztak velem...

Hmmm...

Akkor ezek szerint te is csak ezért kommentelsz ide...?
Vagy ezek szerint bárki bármit csak azért tesz, hogy az egóját simogassa?
Nem ez az egyetlen hobbim a HTKA.hu....

Mármint, hogy te vagy az űber okos, más meg a teljesen hülye.
Nem. Ha űberokos lennék, akkor egyedül is megírtam volna. Az előszóban meg ott van az, ami és a végén van köszönetnyilvánítás is. Az HT Összefoglaló valójában több száz ember kollektív tudása. Én csak összefogtam logikusan emészhető formában és ledegradáltam egyes tudományos dolokat érhető szintre. Nem magamtól szívtam fel magam ennyire, sok tanárom volt. Főleg Hpasp, de az elején még sokan mások is beszálltak.

A mű azért készült, mert láttam az igényet a tanulásra sokaknál és azt, hogy szeretnék megérteni a dolgokat. Akkor gondoltam írok egyet.

Én például, szórakozni jövök ide, mások elképzeléseit megismerni és a látókörömet bővíteni az általam érdekesnek talált témákban. Ahhoz, hogy ezt megtegyem, nem kell mindenkiről (élből, azonnal) negatív bizonyítványt kiállítani, legfeljebb szólok a nagyon bunkózóknak, hogy ezt nem illik...itt sem...

De, a hozzászólásaidból azt is látom – visszatérve a vitánkra -, hogy Te azt gondolod, pusztán matematikai, fizikai (és talán kémiai, bár erről nem ejtesz szót) ismeretek, törvények alapján leírható, lemodellezhető a világ.
Közel sem 100%-os pontossággal, de a pontatlanabb modell is jobb, mint a semmilyen modell és az, hogy játszod itt az okos bácsit...

Ebben téged megerősít az egyetemi oktatás felépítése is. Kemény alapozó műszaki matek, fizika, stb. azt az érzést erősítik az emberekben, hogy a világ teljesen megismerhető, vagyis a tudás alapján uralható. Pedig nem! Nekünk is alapvetően a napi élethez van meg az eszünk, mint más élőlényeknek. Ebből a szempontból fontosabb a kohászat a vegyipar, stb.., mint a kontinesvándorlás...
Megint játszod itt a megmondó embert és sorolod feltételézseidet, amit már az első pontnál bukik. Ergo feleslegesen játszod megint itt az okosbácsit. A modellezsnél azok korlátait is oktatják, ahogy én is meséltem már itt arról, hogy a CFD-t mindig mérésssel támogatják meg, ha lehet.

Annekamir több hsz-ben utalni próbáltam neked, legelőbb az egyetemi tanulmányaid későbbi részében fel kellett volna tűnni, igen rendesen, ha eljutottal olyan tantárgyakig, mint az alapozás, talajmechanika, vagy éppen a környezetföldtan, hidrogeológia. Bár ezekben a tantárgyakban is sugallják, hogy fizikai törvények alapján működnek a rendszerek, de az előbb említett területeken előkerülnek ennek ellenére az úgynevezett „tapasztalati összefüggések, képletek”, amelyek segítségével a tényleges (tervező) tevékenység folyik még ma is, hiszen egzaktul csak az orrunk közelében lévő kis rendszerek kevés számú eseménye írható le...
Te most tényleg a mérnöki 2x2-őt akarod magyarázni nekem...? Te komolyan azt hiszed, hogy ezeket én nem tudom....?

A többivel, mint pl. a Dunántúli-karszt regiónális felszín alatti áramlási rendszeréről már legalább három évtizede megy a vita, más-más hipotézisek alapján. Magam is 10 évig dolgoztam ennek csak egy kis szelete megértésén, csak kutatási anyagvizsgálatokra, előkészítésre 100 millió ft-ot költve el...
Ez megint olyam, hogy légkörre nem vonatkozó példából extrapolálsz a végtelenbe és ezt a téves extrapolációt használod fel érvként. Vastaps...

Légyszi, légyszi legalább egyszer írdd, hogy volt a hsz-emnek tartalma..
Volt, bár nem sok.
A skalpod még hiányzik (bár a korábbi SZPG9 megkapta...[/QUOTE]
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger
M

molnibalage

Guest
Aztán a Mérnöki Kamara szintjeén a jogosultságok nagy része megszerzésének feltételei a BME-re vannak öntve.
Ez konkrétan téves. GO (régen GO-T) az elmúlt kb. 5 évben csak a Miskolci Egyetem adott karán és szakán végző kapthet és punktum. Ja, hogy cirka 5 év után rájöttek, hogy X idő múlve itthon senki nem fog tervezi a szaktereületen, mert mindenki kihal? Szó vam róla, hogy ez találn megváltoztatják.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
image.aspx


Repülővel érkező illegális bevándorlókat fogtak Szabolcsban.

http://hvg.hu/itthon/20180116_repulovel_erkezo_illegalis_bevandorlokat_fogtak_szabolcsban

Mégiscsak szolgálatba állt az orosz lopakodó?
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 991
53 878
113
Társadalmi folyamatok,avagy mennyi hülye/figyelmetlen ember van.Annó,mikor még ipari tanuló voltam,és feljártam a nagyfaluba,nem voltak ilyen rezignáltak a villamos vezetők,egyszer ott álltam a fülke mögött,amikor a megállóba érkezvén 4-5 suhanc azzal viccelődött,hogy egymást lökdösték a sínek felé,ezen a villamos vezető annyira nem nevetett,megállt a megálló előtt,kiszállt,mondjuk ekkor már látszott,hogy srácok vesztettek,a dokkmunkás felsőtest kifejezés is csak részleteiben elégséges a vezető külsejének a leírásához,és a legközelebb állónak adott vitaindítónak egy olyan lángost,hogy a lámpaoszlop adta a másikat,még egyet megsuhintott,az is elvesztette a meggyőződését a percen,a maradékba meg belefagyott a sz.r egyből,nyikkanni sem mertek.Majd néhány tőmondatban,igen erőteljes kifejezésekkel tarkítva elmondta az ifjaknak,hogy ő csak 140 kilócska,és már 20 éve nem boxol,viszont a villamos bő 20 tonna,és fémből van,ennek fényében ugráljanak sínekre.
Visszaszállt a vilingerre,kapott némi ovációt,és nyílt színi tapsot,és gázt,vagyis ampert adott,és beállt a megállóba,folytatta a villamos vezetést.


Ha már nosztalgiázok,még egy történetet hagy osszak meg,ami ugyan az én sérelmemre történt,de talán tanulságul fog szolgálni a mai ifjúság számára is.
Szóval még zsenge koromban,mikor már volt pénzem segédmotorkerékpárra/motorkerékpárra,de még nem volt jogosítványom,előszeretettel közlekedtem a faluban ennek ellenére is,mondanom sem kell,ezt a helyi körzeti meghízott nem nézte jó szemmel,így egyszer egy igazoltatás után kitakaríthattam az egész irodáját,a második alkalomnál varázs garázst kapott a járőrautó,meg persze kaptam némi fejmosást,No,továbbra sem bírtam a véremmel,megint beleszaladtam az elvtársba,aki unta már a rendet maga körül,és azt mondta,hogy nem fog ő velem sz.rakodni,mindjárt ebédidő,bemegy a kocsmába,addig teljesít ott szolgálatot,amíg a faterom is be nem megy,és majd elmodja neki,hogy a kölök jogsi nélkül grasszál a faluban,vegye saját hatáskörbe az ügyet,és akkor majd megnézhetem magam.
Mondanom sem,kell,hogy a lehető legközelebbi sofőrképző tanfolyáson már ott ültem,megszereztem a passzust,megelőzendő a fater által alkalmazott módszerek alkalmazását..:D
Na,ennyit a liberalizmusról,meg az új nevelési módszerekről.:rolleyes::D