Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Ne haragudj, de olyan vagy, mint az egyszerű autós, amikor az autópályán áll a dugóban és szentségel a vonatra, mert az meg megy...

Nem szándékozom hazamenni, másrészt nem vagyunk egymás konkurenciája sem. Nem értem az egész ténykedésedet, de tényleg. Feljöttél a CV-del, elmondtam az enyémet, műszaki vonalon nem mondtál semmi, eldurrogtattál néhány közhelyet és néhány - általam nem ismert - emléket. Nem érzem azt, hogy Neked bármit is kellene bizonyítanom - de szerintem Te sem tartozol felém ezzel...

Úgy beszélsz az elmúlt órák történésekről, mintha valami légiharcot beszélnél meg a bevetés után a krimóban. Nem erről van szó. Szarvletörés. Ez a másik kedvencem. Időben és térben nem találkozunk. Ennek ellenére úgy teszel, mintha valami rossz szellemként kísértenélek, és miattam írod el negyedszerre is a cső minőségét X85 helyett X58-ra, de csak akkor veszed észre, amikor mindent kinyomtattál háromszor. Nekem semmi bajom veled.

Nem csak a tudás képződik a fizetésben, hanem a habitus is.

Nagy tudás + kevés pénz = lúzer
Kevés tudás + kevés pénz = igazság
Kevés tudás + nagy pénz = nagydumás
Nagy tudás + nagy pénz = igazság

Amikor állásinterjúkat tartottam, nálam egy szempont volt, hogyan alkudott a fizetésnél:
- nem alkudozik, kapásból igen: beleszarik mindenbe, az üzemben meg fogják enni - vagy folyamatosan a szart fogom utána takarítani, vagy nem bízhatok benne
- alkudozik, de rosszul: nem hagyja magát, de látom, hogy van potenciál
- alkudozik, nagyon jól: rafkós emberke, figyelni kell rá
- nagymellény: teszteljük le, ha van mire, akkor ok, ha nem, akkor ennyi volt.

Rohadtul nem voltam szívbajos elkérni az árát, ahogy most sem, úgy a jövőben sem.


Én nem tartok állásinterjúkat, mert 20 éve magam oldom meg a tervezési feladataimat egy rajzoló és egy gépírónő segítségével...Akkor talán látnod kellene, hogy értek a munkámhoz, ha a szakmai részeket saját agyammal és két kezemmel építem fel...Azt hiszem nem vagyok besorolható a kategóriáidba, bár ki tudja, lehet van ötleted...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Én nem tartok állásinterjúkat, mert 20 éve magam oldom meg a tervezési feladataimat egy rajzoló és egy gépírónő segítségével...Akkor talán látnod kellene, hogy értek a munkámhoz, ha a szakmai részeket saját agyammal és két kezemmel építem fel...Azt hiszem nem vagyok besorolható a kategóriáidba, bár ki tudja, lehet van ötleted...

Igazából az nem tetszik, ahogy a mérnökséghez állsz és az sem, ahogy Molni teszi ugyanezt. Az emberek azért beszélgetnek térban és időben más emberekkel, mert vagy van olyan téma amivel egyet értenek, vagy van amiben külömböző a véleményük és győzködik egymást. Itt én csak olyanokkal beszélgetek, de szerintem a többség is megteszi ezt, akikról fogalmuk sincsen, hogy kicsodák, de mégis szót értenek. Engem MOlni folyamatos gőgje irritált, meg az, hogy a pártját fogtad, úgy, ahogy. Erre elmondtam a véleményemet. Ha csak olyan emberek fórumoznának itt, akik civilben is ismeri egymást, igen megcsappanna a kommentek száma...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Én nem tartok állásinterjúkat, mert 20 éve magam oldom meg a tervezési feladataimat egy rajzoló és egy gépírónő segítségével...Akkor talán látnod kellene, hogy értek a munkámhoz, ha a szakmai részeket saját agyammal és két kezemmel építem fel...Azt hiszem nem vagyok besorolható a kategóriáidba, bár ki tudja, lehet van ötleted...
Az állásinterjúzást kényszerből csináltam, el tudtam volna tölteni az időmet hasznosabban is. Viszont így legalább lehetett arra ráhatásom, hogy ne vegyünk fel olyan embert tervezői állásra, aki egy kéttámaszú tartót sem tud kiszámolni, fogalma sincs az alap igénybevételekről, sem a gyártásról. A HR-sek bekajálják, hogy Pista vérprofi a végeselemben meg a 3d-s tervezésben. Csak a gond ott van, hogy a végeselem nem működik az erők ismerete nélkül, ehhez meg kell a statika.

Rendszeres, hogy fogalmuk sincs, hogy mi hogyan lesz legyártva, mi a műveleti sorrend, stb. Egy HR-s nem fog ilyet kérdezni, ellenben majd szívhatok vele. Tipikus, egy gáztöltetű nyomástartó esetében nem számolja bele a próbanyomáshoz használt vízből adódó terhelést, vagy hőmérsékletet, eltérő anyagok hőtágulását, stb.

Nem szeretem a kategóriákat, mivel önkényesek. Nálam a vélemény kialakítása nem CV, hanem személyes találkozás és beszélgetés - feltéve, ha az adott illető nem dolgozik meg kifejezetten azért, hogy a vélemény kialakításába egyáltalán belekezdjek. Lehet, ha az egész beszélgetés máshogy kezdődik, akkor a beszélgetés egész más vágányon folyik - aminek szerintem jóval több értelme lenne...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and sirdavegd
M

molnibalage

Guest
A történelemben volt valaha komoly hatása a dolgok menetére a háborúban a röplapszórásnak és propagandának az ellenség irányába?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Ez engem is erdekel.

Kicsit kikerekedett a szemem, mert már vagy tíz éve érdeklődgetek a titánötvözetek iránt, de ilyesmiről még nem hallottam.

http://www.mining.com/bbc-future-sr-71-blackbird-the-cold-wars-ultimate-spy-plane-11725/
"Back when they were building the airplane the United States didn't have the ore supplies – an ore called rutile ore. It's a very sandy soil and it's only found in very few parts of the world.

"The major supplier of the ore was the USSR. Working through Third World countries and bogus operations, they were able to get the rutile ore shipped to the United States to build the SR-71."


Rutil sok helyen megtalálható, csak a koncentrációja alacsony általában (nem gazdaságos a kitermelése) és persze nem is csak rutilból lehet titánt kinyerni. Az USA-ban alig van pár olyan hely, ahol kellően magas koncentrációban található valamilyen titánvegyület, így nem is volt elegendő a kitermelőkapacitás az akkori (meg a mostani) igényeikhez, ezért vették (és veszik) az oroszoktól (is) a nyersanyagot, meg adott esetben akár a már feldolgozott titán-szivacsot.

Ilyen butaságot azok mondanak akik kb. nulla ismerettel rendelkeznek a fémgyártásról.
Maga a tiszta titán nyilván azonos tulajdonságokkal bír mindenhol, csak épp tiszta titán nincs a természetben sehol. Titán érc az van. Annyi fajta ahány helyen bányásszák. És nem mindegy milyen a sűrűsége és a környezet amiben kitermelik.

Annak idején volt damaszkuszi acél, meg svéd acél.
Biztos viccből kapták ezt a világszerte ismert nevet. Mert tök egyformák voltak. Nemde?
Pedig a vasfelhasználás már pár ezer éves. A titán meg mennyi is? Kevesebb, mint 100.

Pedig most igaza van. Tökmindegy, hogy rutilból, ilmenitből, vagy akár gránitból (az is tartalmaz úgy egytized százaléknyi titánt) nyered ki, a titán az titán. A nyersanyag kitermelésének és belőle a fém kinyerésének-előállításának költsége és ideje persze már más lapra tartozik. A minél tisztább rutilból a legegyszerűbb-legolcsóbb.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Kicsit kikerekedett a szemem, mert már vagy tíz éve érdeklődgetek a titánötvözetek iránt, de ilyesmiről még nem hallottam.




Rutil sok helyen megtalálható, csak a koncentrációja alacsony általában (nem gazdaságos a kitermelése) és persze nem is csak rutilból lehet titánt kinyerni. Az USA-ban alig van pár olyan hely, ahol kellően magas koncentrációban található valamilyen titánvegyület, így nem is volt elegendő a kitermelőkapacitás az akkori (meg a mostani) igényeikhez, ezért vették (és veszik) az oroszoktól (is) a nyersanyagot, meg adott esetben akár a már feldolgozott titán-szivacsot.



Pedig most igaza van. Tökmindegy, hogy rutilból, ilmenitből, vagy akár gránitból (az is tartalmaz úgy egytized százaléknyi titánt) nyered ki, a titán az titán. A nyersanyag kitermelésének és belőle a fém kinyerésének-előállításának költsége és ideje persze már más lapra tartozik. A minél tisztább rutilból a legegyszerűbb-legolcsóbb.


Tudtomal az itthoni bauxit érc is tartalmazott titánt, ezért "szerették" az SzU -ban, mert "ajándékba" lapták, ugyanis "csak" Alu adtak vissza!
A "Mi" titánunk is benne van az amcsi SR-71-ben .;) !


Egy szállítmánnyal volt is probléma, mert termeléskiesés miatt más (ha jól emléxem brazil) bauxittal próbálták pótolni, de az oroszok reklamáltak -és lebuktak egyúttal-, mert a titán már "be volt tervezve" valahol, de így qurvára nem volt meg...

Milliárdokról ($) beszélünk az éves bauxit kitermelésben.

Ezért kellett -volt fontos- annyira a magyar bauxit! ..."ajándék titán", Moszkvába, szeretettel! :eek:
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Tudtomal az itthoni bauxit érc is tartalmazott titánt, ezért "szerették" az SzU -ban, mert "ajándékba" lapták, ugyanis "csak" Alu adtak vissza!
A "Mi" titánunk is benne van az amcsi SR-71-ben .;) !


Egy szállítmánnyal volt is probléma, mert termeléskiesés miatt más (ha jól emléxem brazil) bauxittal próbálták pótolni, de az oroszok reklamáltak -és lebuktak egyúttal-, mert a titán már "be volt tervezve" valahol, de így qurvára nem volt meg...

Milliárdokról ($) beszélünk az éves bauxit kitermelésben.

Ezért kellett -volt fontos- annyira a magyar bauxit! ..."ajándék titán", Moszkvába, szeretettel! :eek:

Nekem sri-lankai rémlik de mindjárt utánanézek.

Na meg is van, emlékeztem rá, hogy betettem már. Új-guineai volt.
https://index.hu/belfold/2010/10/24/hova_tunt_a_magyar_titan/
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Nekem sri-lankai rémlik de mindjárt utánanézek.


Én úgy tudom, hogy a SZU érában a ritka fémeket, így a titánt sem vonták ki az alapanyagból, hanem eleve olyan alu lemezeket készítettek mondjuk a MIG-ekhez, ami titánt is tartalmazott, és így szívósabb volt, mint az amerikai megfelelője. Nem tudom mennyire ismert, de a SZU aluiparát az amerikaiak építették fel a II. VH. előtt. A kölcsönbérleti gépeken lévő anyagokat is tanulmányozták a SZU-ban, a gépek B-29=TU-4 másolása során is.... Az ötvözött és plattírozott alu fémlemezeknek is megvoltak a saját kódjaik, azok megfeleltethetőek voltak az amerikai standardoknak is. Csak a SZU lemezei a titán tartalmuk miatt szívósabbak, ergo jobbak voltak az amerikai megfelelőiknél...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Nem találtam jobb helyet a kérdésemnek szóval ide írom.Ha egy optika látószöge 8 fok akkor azt,hogy 100 méteren hány méter széles területet látok benne azt egy egyszerű átfogó számítással(úgy gondolom,hogy ez egy egyenlő szárú háromszög aminek ismerem a magasságát meg a befogók által bezárt szöget) meg tudom határozni, vagy azért ez nem ilyen egyszerű ebben az esetben?
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 551
113
Nem találtam jobb helyet a kérdésemnek szóval ide írom.Ha egy optika látószöge 8 fok akkor azt,hogy 100 méteren hány méter széles területet látok benne azt egy egyszerű átfogó számítással(úgy gondolom,hogy ez egy egyenlő szárú háromszög aminek ismerem a magasságát meg a befogók által bezárt szöget) meg tudom határozni, vagy azért ez nem ilyen egyszerű ebben az esetben?
Na feladtad a leckét nekem matakzseninek:) Én ezt a vonás-fok módszerrel számolnám ki.
1 vonás=1 méterrel 1kilometeren
1 fok= 17,7 vonással
8fok=141,6 m 1kilometeren
8fok 100 méteren =14,16m
Nemtudom értesz-e és lehet hogy a számolásom nem helyes mi ha távolságot számolunk mindig a vonást vesszük alapul
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Na feladtad a leckét nekem matakzseninek:) Én ezt a vonás-fok módszerrel számolnám ki.
1 vonás=1 méterrel 1kilometeren
1 fok= 17,7 vonással
8fok=141,6 m 1kilometeren
8fok 100 méteren =14,16m
Nemtudom értesz-e és lehet hogy a számolásom nem helyes mi ha távolságot számolunk mindig a vonást vesszük alapul

Értelek csak abban nem vagyok biztos,hogy elég a látómező(FOV) kiszámításához a távolság és a látószög.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 551
113
Értelek csak abban nem vagyok biztos,hogy elég a látómező(FOV) kiszámításához a távolság és a látószög.
Szerintem elég kell legyen. Adott a látószög(fokban) és adott a távolság. Innentől kezdve csak át kell váltani méterre szóval szerintem jó.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Nem csak a román.. Itt kint a többség lepratelepen lakik, a legrosszabb kaját eszi, szakadt ruhákban mászkál, de az összes Sozielwohnung elōtt minimum 5-ös BMW áll, német rendszámmal, török vagy egyéb kelet-európai motívummal az autón vagy az autóban. Rendszeresen hallom a honfitársaink, ahogy a buszon beszélgetik, hogy fizetési elōleget fognak kérni a hazalátogatásra, majd hazafelé indul a kirakat.

Számtalanszor láttom ezt az olcsójánoskodást. Ájfon, bikalánc a nyakba, szabadidōnadrág meg bōrüléses 4-5 éves dájcse "prémimum" + makogás a benzinkúton, majd visszafelé meg tele az autó otthoni kajával.

Minek ez a rongyrázás? Tényleg, minek!? Aztán csodálkozok, hogy miért van az ellenszenv velünk szemben, meg ez a lesajnáló nézés - na mondjuk nem mintha a tisztelt "művelt" nyugati honpolgárnak lenne mire felvágni, de akkor is. Ez a fajta emberi butaság annyira taszít, hogy a magyar nyelv rendkívül gazdag jelzōkészlete is kevés a kifejezésére, bár az úrizálás találó...
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 551
113
Erre csak azt tudom mondani amit az ezredemben látok. Az összes román mercit bmwt es audit vesz. Fenntertani nem sokan tudják, még a kötelező szervizet sem tudják kifizetni vagy gumit cserélni. Volt olyan aki jaguárt vett a misszios pénzből amit kénytelen volt eladni néhány hónap után:)
Viszont ha egyszer hazamennek velük a faluba ahol még betonút sincs ők lesznek a királyok. Arany+rolex+bmw ez a szentháromság hogy elszédítsék a tanyasi tyúkokat. Az sem baj ha nincs pénz tankolni a lényeg hogy mindez megvan:D
 
M

molnibalage

Guest
Nem csak a román.. Itt kint a többség lepratelepen lakik, a legrosszabb kaját eszi, szakadt ruhákban mászkál, de az összes Sozielwohnung elōtt minimum 5-ös BMW áll, német rendszámmal, török vagy egyéb kelet-európai motívummal az autón vagy az autóban. Rendszeresen hallom a honfitársaink, ahogy a buszon beszélgetik, hogy fizetési elōleget fognak kérni a hazalátogatásra, majd hazafelé indul a kirakat.

Számtalanszor láttom ezt az olcsójánoskodást. Ájfon, bikalánc a nyakba, szabadidōnadrág meg bōrüléses 4-5 éves dájcse "prémimum" + makogás a benzinkúton, majd visszafelé meg tele az autó otthoni kajával.

Minek ez a rongyrázás? Tényleg, minek!? Aztán csodálkozok, hogy miért van az ellenszenv velünk szemben, meg ez a lesajnáló nézés - na mondjuk nem mintha a tisztelt "művelt" nyugati honpolgárnak lenne mire felvágni, de akkor is. Ez a fajta emberi butaság annyira taszít, hogy a magyar nyelv rendkívül gazdag jelzōkészlete is kevés a kifejezésére, bár az úrizálás találó...
A nyugati fizetéssel nem jár ész együtt, ebből ez látszik. Nem képesek fejben kezleni a rájuk szakadt jólétet, amit keleten lehetővé tesz...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A nyugati fizetéssel nem jár ész együtt, ebből ez látszik. Nem képesek fejben kezleni a rájuk szakadt jólétet, amit keleten lehetővé tesz...

Olvasom a cikket és megáll az eszem. Az egész életüket végigürizik, hogy legyen egy palotájuk egy világ végi faluban, ahol úgysem fognak soha munkahelyet találni, vagyis sanszosan soha nem fognak abban a házban élni, amire gyűjtöttek. Felépítik egy halom pénzből, aztán úgysem fog semmit érni. Miért nem a városba építik, ahol ha nem is nyugati bért kapnának, de ha már van házuk, törlesztő nélkül, akkor elég jól megélhetnének?