Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Nekem is full követhetetlen, a súlymértékegységek meg pláne, de gondolom csak egy másik paradigmarendszer, elvégre elég sokáig használták. Praktikus emberek között között ami használhatatlan, az gyorsan kikopik.

Ugye te megint abból indulsz ki, hogy elkezdtek fejben számolni, mi mennyi. Aztán a gyakorlatban nagyon valószínűnek tartom, hogy megmondták a piacon, hogy teszem azt egy rőf selyem 1 Schilling. Oké de nekem csak egyharmad rőf kell, akkor adok a Schilling helyett egy Groat-ot, mert 3 Groat lenne egy Schilling (egy rőf), te meg háromba hajtod azt az egy rőf anyagot és ott vágod el...

A 12-es (=1 balkéz ujjszor minden jobbkéz újperc mínusz hüvejkújj) meg a 60-as (=5 balkéz ujjszor minden jobbkéz újperc mínusz hüvejkújj) előnye, hogy baromi sok mindennel osztható. Nem ám fejben, hanem legtöbbször fizikailag ott előtted, a pulton. Ahogyan egy fizikai árucikket könnyű felezni, negyedelni, harmadolni stb., a pénzek is ezt követhették (sőt, sokszor teszem azt egy fél pennys valóban egy fébevágott pennyt jelentett). Nem véletlenül őrjöngtek az emberek, amikor mindennek kb. generációk óta beállt ára volt, egy pint tej mindig is 2 penny volt, aztán az uralkodók meg elkezdték vagdosni az ezüstérmék szélét hogy többet verhessenek és borult az egész rendszer...

Megszokás kérdése, de arra már rájöttem, hogy régen sem voltak ám hülyék az emberek, csak mások voltak a körülményeik, szokásaik. Ha ezeket megérted, megérted az egész logikáját, hogy miért volt nekik az adott körülmények között praktikus, ami nekünk már nem az. Kontextusban kell nézni.

Na de a külön hideg- és melegvizes csap mögött mi az értelem? :)
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Ezt én is kérdeztem angoloktól, azt mondták amúgy nem jellemző, csak a régi házakban ahol még nagyon szar, régi vízcsövek vannak, nem bírnák el egyébként vagy valami.

Én spec a mediterrán/meleg éghajlatú országokban jellemző szarosvécépapír gyűjtéstől vagyok mindig kiakadva. Ott is állítólag valami ilyesmi az ok, túl kicsi a csatornacső átmérő.
 
M

molnibalage

Guest
Ezt én is kérdeztem angoloktól, azt mondták amúgy nem jellemző, csak a régi házakban ahol még nagyon szar, régi vízcsövek vannak, nem bírnák el egyébként vagy valami.

Én spec a mediterrán/meleg éghajlatú országokban jellemző szarosvécépapír gyűjtéstől vagyok mindig kiakadva. Ott is állítólag valami ilyesmi az ok, túl kicsi a csatornacső átmérő.
Igen, görögöknél pl. ilyen, kicsik a vezetékek.

A NATO cirka 70 éve létezik. Mikor tértek át?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113

Ne nevettesd ki magad nem a NATO igazodik az amerikaiakhoz nem fordítva.Ezen kívül miért pont a minimális számú mesterlövészeket nincs értelme átállítani(akik ráadásul tök mind1,hogy a mesterlövész csoporton belül milyen mértékegységrendszert használnak)amikor az egész ARMY meg MARINE angolszász mértékegységet használ?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 964
113
Mai fejjel hülyeségnek tűnik, de praktikus okai vannak ennek, 12-vel könnyű volt számolni, osztani, mielőtt bármiféle általános, formalizált matematika oktatás (úgy XIX század vége), pláne számológépek lettek volna. Századelőn is ott tartott a világ, hogy a legtöbb embernek 6 elemi aztán csókolom. Amíg beléd nem verték az 1x1-et az alsóban, te sem tudtál összeadni mondjuk 243-at 329-el, max. ha kereskedő voltál például. Így lebontották kezelhető számnagyságokra, 12-ig viszont egy kezén mindenki el tudsz számolni (4x3 ujperced van, a hüvelykujjaddal meg mutatod, hol tartasz), és ezeket a számokat szépen tudod felezni, harmadolni, negyedelni stb.

Egy font olyan kurva nagy pénz volt sokáig hogy kb. senki sem látott olyat egyben a hétköznapi életben. Úgy viszont valahogy felfoghatóvá vált, hogy egy font az 240 penny, az meg annyi, hogy a mindkét kezed ujjpercein elszámolsz egyszer, aztán ezt megismétled annyiszor, ahány ujjad van. Na, annyi pennyt kell adni egy fontért.

Tizes számrendszernek azóta van értelme, amióta az emberek tudnak absztrakt módon számolni.
Nekem ezekről a pénzekről mindig Maebel jut eszembe a Csengetett milordból.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 964
113
Ezt én is kérdeztem angoloktól, azt mondták amúgy nem jellemző, csak a régi házakban ahol még nagyon szar, régi vízcsövek vannak, nem bírnák el egyébként vagy valami.

Én spec a mediterrán/meleg éghajlatú országokban jellemző szarosvécépapír gyűjtéstől vagyok mindig kiakadva. Ott is állítólag valami ilyesmi az ok, túl kicsi a csatornacső átmérő.
Mi van? Azok azt gyűjtik? :O
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 067
9 179
113
Jó de azért ez nem egy akkora tragédia mint amekkorát a cikkíró csinál belőle. A 80-as években sem volt ebből probléma itthon, akkor még nem is hallott senki keverős csaptelepről.

A fenti link becsapós azzal a 2 képpel, merthogy a lenti oldalon bemutatott a standard megoldás náluk, ami azért lássuk be elég önszivatás kategória :)
https://hungliaonline.com/ez-is-csak-anglia-lehet-azok-a-csapok/

Vagy ilyenre gondoltál? Amúgy persze gondolom volt idehaza is ilyen megoldás egykoron.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
Egyébként én azt tisztelem az angolokban, hogy ha valami működött régen az nem feltétlen kell megváltoztatni. Meg kell nézni itt egy falut. Magyarorszàggal ellentétben ma már falun csak a jómóduak élnek. Tőlem kb egy mérföldre lakik Erskin és Finn Guinness. A házuk (Biddesden House) egy történelmi filmbe illik. A vagyonuk több száz millió font. Az öreg Finn mégis egy öreg Volvo 440essel jár a benzinkutunkra dieselért a traktorokba! Furán mutat öltönyben meg gumicsizmában, de nagyon kedves, közvetlen figura. Szóval a hagyománytisztelet és praktikum igen is működhet! (Persze a hideg meleg vizes csap tényleg szar, de ma már csak régi pubokban, és szállókban van többségében. :))
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 964
113
A fenti link becsapós azzal a 2 képpel, merthogy a lenti oldalon bemutatott a standard megoldás náluk, ami azért lássuk be elég önszivatás kategória :)
https://hungliaonline.com/ez-is-csak-anglia-lehet-azok-a-csapok/

Vagy ilyenre gondoltál? Amúgy persze gondolom volt idehaza is ilyen megoldás egykoron.
Na így már mindjárt más. Azért nem értettem az előzőnél hogy mit varialnak a szennyezett vízzel mikor ugyanabból a csapból folyik ki. Akkor ezeknek nem is lehet inni a csapból?
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Ezek alapján nekem úgy tűnik, hogy túlzott hagyományőrzés miatt tartják meg a kétcsapos megoldást, praktikum szempontjából már rossz.

(Persze a hideg meleg vizes csap tényleg szar, de ma már csak régi pubokban, és szállókban van többségében. :))

Szóval ma már inkább csak a turistákat szívatják vele :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 964
113
Simán lehet inni a csapból. Sőt sokkal jobb a víz mint mondjuk Somogyban! :D:D
Ok, inni lehet, de mit kapsz el vele? Mert azt szajkózzák hogy a hideg vizes a trutymós, a meleg vizes meg hát ugye meleg vizes, de abból is igyon aki akar. Lehet ezért járnak ott inni a kocsmába a népek?
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
Ok, inni lehet, de mit kapsz el vele? Mert azt szajkózzák hogy a hideg vizes a trutymós, a meleg vizes meg hát ugye meleg vizes, de abból is igyon aki akar. Lehet ezért járnak ott inni a kocsmába a népek?
Mitől lenne trutymós a hidegvíz?
6 éve minden este megiszok egy pint hidegbizet, de még nem kaptam el semmit.
Az igaz, hogy kemény nagyon a víz, de ivásra kiválóan aljalmas.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 964
113
Mitől lenne trutymós a hidegvíz?
6 éve minden este megiszok egy pint hidegbizet, de még nem kaptam el semmit.
Az igaz, hogy kemény nagyon a víz, de ivásra kiválóan aljalmas.
Ezt írták fentebb 2 linkben is. Valami tartályból jön a padlásról ami már a háború előtt is megvolt, és néha beledöglik egy két állat, meg iszapos, rozsdás valami. Én nem tudom, nem ott élek, meg furcsa szokásaik vannak az is igaz, a kajájuk is xar, szóval a gyomruk mindent bevesz, szóval valamennyire még hihető is ha nem is teljesen.