1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Beszélgető

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - Tcat által indítva @ 2013. január 16..

1. ozymandias

ozymandias Well-Known Member

Gazdasági vonalon mozgó embertől ilyet olvasni enyhén szólva is necces...

Győztesek:

Mi is történt a dollárral 1913-tól:
    https://www.gold-eagle.com/article/effects-dollar-inflation
    Mi is történt a fonttal:
    http://inflationmonkey.blogspot.com/2012/05/copper-price-is-as-expensive-as-it-was.html
    Illetve az inflációval:
    https://www.inflation.eu/inflation-...ic-inflation/cpi-inflation-great-britain.aspx

(59 és 60 között le tudtak menni 0 környékére, de ehhez az kellett, hogy elkezdjék a gyarmatbirodalmat feladogatni...)

Vesztesek:
    Németország:
    https://www.inflation.eu/inflation-rates/germany/historic-inflation/cpi-inflation-germany.aspx
    (igaz, ez csak 57-től indul. Igen, valóban volt hiperinflációjuk az első világháború után, a második is pofán verte őket rendesen. Igaz, a németeknél ott volt a Marshall-terv, amiből NSZK kapott 1,4 milliárd dollárt, míg a britek 3,58 milliárdot. (lakosságszámban a UK olyan 6 millióval több volt, mint az akkori NSZK). Vagyis, újjá kellett építeni az országot, kiheverni az emberveszteséget, a megszállást, a szétrablást és komolyabb gazdaságot hoztak létre kevesebből. Nem látom az angolok esetében sem azt a hatalmas benefit-et, amire hivatkozol... A szellemi transzfer sem nagyon akar megmutatkozni a nemzetgazdasági szinten (az űrkutatás nemzetgazdasági szinten még mindig egy hatalmas pénztemető). Aki kimentek nagy koponyák, azok jobbára a háború előtt mentek ki. A Gémkapocs-akció inkább haditechnikai vonatkozású volt. Morgentau ezzel szemben a kontinensen a németek tönkretételén munkálkodott, leszereltetett minden gépsort, napszámba küldte a szakembereket. Ez is ismert tény.

Angliában nem volt ilyen. A német márka volt a 90-es évek derekáig A valuta.

Japánban is hasonló jelenség játszódott le, mint Németországban, csak ott még Marshall-terv sem volt. 1947-ben elfogadott új alkotmányban Japán örökre lemondott a hadviselés jogáról, így az itt felszabaduló összeget új ipari beruházásokra fordították. Az erre fordított összeget tovább növelte a japán nép takarékossága és alacsony életszínvonala - meg a munkamániás beütésük.

USA-nál más volt a helyzet, ott az infláció mibenléte széles körben ismert.

A mondanivalód iszonyúan sántít. Ha az újjáépítés a dollárt stabilizálta volna, akkor nem így nézne ki a chart. Ez alapján kijelenti, hogy a győzteseknél minden szép és jó, durva csúsztatás. Amikor az NSZK a 60-as évekre a világgazdaság egyik motorja lett, addig 1953-ban Angliában még jegyre adták a cukrot. A két vesztes a 70-es években a világgazdaság második és harmadik legerősebb állam lett, mindketten nagyon durva nemzeti devizával (mondjuk a japánoknak az ingatlan-válság meg a 90-es ázsiai válság egy időre betette a kaput, a németek meg az €-val kerültek kisember (nem vállalati szinten) szopóágra...)

blitzkrieg likes this.
  2. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Ja értem. Szóval, ha te írod, akkor tudsz, ha én cáfolom valamiel, akkor az nem tudás.
    Ez hívják kettős mércének.

Csak azt nem tudom, hogy ha ekkora az arcod, akkor miért nem alkotsz valamit. Ja értem, fikázni könnyű. Az írásaim meg "picit" többről szólnak, mint összeollózás, de akkor gyere faszikám és mutasd meg.

3. beta

beta Well-Known Member

Elsőre ezt gondoltam én is, csak mostanában mintha túl következetesen írnának rosszul.

4. beta

beta Well-Known Member

Ezt senki sem vitatja el tőlük, nagyon értelmes emberek hoztak létre egy akkor nagyon előremutató rendszert, ami részben azért mert jól sikerült, részben mert egy nagyon hagyománytisztelő jogi kultúra az angolszász, a mai napig egyben van és működik. Félreértés ne essék, toldozták-foltozták rengeteget és ha kell, ők is simán átléptek rajta, vagy oda nem illő, vagy piti baromságokat pakoltak bele, az alkoholtilalom pl. alkotmányos kiegészítés volt.[/QUOTE]

Az alkotmány a társadalom szervezésének egyik fő alapja. Nyilvánvaló, hogy a társadalomnak rá kell bólintania. Az Alaptörvény is azért illegitim, mert nincs mögötte társadalmi elfogadottság.

Az meg hogy a társadalom ért-e eléggé ahhoz, amiről szavaz, azzal két probléma van. Egyrészt hogy ilyen alapon kb soha semmiről sem lehetne szavazni, mert minden mellett van érv, hogy hát ahhoz nem ért az átlag választó. Másrészt mára már eléggé általános hogy sokszor akik elvileg értenek valamihez, azok se értenek hozzá.

Tehát a népszavazásoknak mégis van olyan szerepe, hogy egy-egy döntésre rábólint a nép, még akkor is ha nincs annyira tisztában vele.

Amúgy a Brexit elvileg olyan kérdés lenne, amiről azt gondolná az ember, hogy a nép biztosan érti a kérdést, mégis mostanra lett a választók számára is világos, hogy miről is szavaztak valójában. Van is belőle kalamajka.

5. zsolti

zsolti Well-Known Member

Nyilván megéri egy országosan vezető népszerűségnek örvendő hírportálnak szánt szándékkal lejáratni következetesen saját magát. Ez konkrétan nekik húsbavágó, mivel ebből élnek. Csak simán nem értenek ehhez sem.

6. zsolti

zsolti Well-Known Member

Semmit.

7. beta

beta Well-Known Member

https://24.hu/belfold/2019/01/11/rendorseg-fizetes-tulora/

Ahogy észrevettem az a Fidesz egyik stratégiája a forradalmi hangulat elkerülésére, hogy egy-egy csoportban csak a erős tagokat fizetik (vagy zsarolják) meg. Vidéken a vezető egyéneket, egészségügyben az orvosokat, rendőröknél a tiszteket stb. Ha a vezetők nem lázadoznak, a csoport sem. Legalábbis egy ideig...

8. beta

beta Well-Known Member

Annyira azért nem tudják lejáratni magukat, mivel nem sok embernek tűnik fel, hogy Mirage 2111D nem is létezik vagy hogy a repülőgépnek nem motorja van. Mindegy, lényegtelen. Illetve nem, de más nem tehet mint hogy - normálisan - ír nekik, hogy mi a rossz.

9. zsolti

zsolti Well-Known Member

Szerintem meg nem opció direkt hülyét játszani, ha abból élek hogy tájékozott vagyok és híreket osztok meg az emberekkel. Abban a szakmában az egyik legfontosabb hogy lehetőleg tárgyi tévedésektől mentesen, és időérzékenyen - gyorsan - oszd meg az információkat a néppel.

Aki direkt ezzel szembe megy, és ebből él, az szuicid hajlamú.

blitzkrieg and fip7 like this.
  10. phaidros

phaidros Well-Known Member

Az olvasók többségét érdekli az ilyen jellegű tévedés? Mennyien veszik észre, talán ha 100 ember? Meg úgysem az a célközönség. És mit csinál az aki észreveszi, majd akkor nem fog elolvasni ott a cikkeket? De, elfogja, max. zsörtölődik egy gondolatnyit a bajsza alatt, majd elolvassa a következő cikket is.
    És ez egy üzleti vállalkozás, nem humanitárius, educációs szeretetszolgálat. Minél kevesebb befektetett összegből minél nagyobb haszon. Egyrészt nem lehet mindenre szaklektort, szakújságírót tartani, ha meg tart, akkor az elég luxus, hogy csak 1 témában járatos.

blitzkrieg likes this.
  11. rappali_

rappali_ Well-Known Member

Ezt a kört már lefutottuk az űrkutatás topicban. Nem kezdem újra. Nem tudom mit cáfoltál, mert az eredeti kérdésre sem kaptam választ.

12. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

USA és Japán kapcsolata meglehetősen érdekes volt a 20-as, 30-as években.
    Japán volt az első ország amelyik elismerte USA hódításait a Csendes óceán térségében (Amerikai-Spanyol háború), cserébe USA elismerte Koreát, mint Japán területet, odáig is elmentek, hogy az Amerikában élő koreaiakat is japán állampolgárnak nyilvánították (csak 43-tól kezdték ismét külön kezelni őket), kínai vérengzések se érdekelték őket, amíg Japán nem kezdte el megszállni a csendes-óceáni szigeteket.

Ennek az lett a következménye, hogy a megszállt Korea egyetlen reménysége Moszkva lett ami a koreai háborúhoz vezetett (utolsó koreai uralkodó is a Szovjet nagykövetségen élt élete végéig).

Amerikai kormányzat bizony elismeri az internáló táborok tényét (eredetileg minden japánt az ország sivatagos részeire akartak szállítani, de Hawaii kormányzója a területén élőket megmentette ettől), 1976-ban Geralt Ford elnök nemzeti tragédiának nevezte, ami nem szabad, hogy megismétlődjön, később Reagan még fejenként 20.000$ kártérítést is odaítélt a túlélőknek...

Nagy Csaba, blitzkrieg, Tcat and 5 others like this.
  13. zsolti

zsolti Well-Known Member

Mindenhol minden rendszer a vezetőket fizeti meg, ez nem "fideszestratégia". A tiszt mindig többet keres mint a szerződéses, az orvos is mint az ápoló, a polgármester meg a közfoglalkoztatott viszonyáról nem is beszélve.
    Nem értem hogy gondoltad azt hogy ez valamiféle fideszes trükk lenne;) ?

gergo55, Kurfürst and fip7 like this.
  14. beta

beta Well-Known Member

Nem arról van szó, hogy egy orvos többet keres, mint egy ápoló, mert ez magától értetődő. Hanem hogy csak az orvosok fizetéseket rendezik. És így tovább más közalkalmazottaknál is. Arról meg már voltak hírek, hogy vidéken a szószólakat nyerték meg maguknak (lefizetés, zsarolás stb), mert azoknak van hatása a közösségre. Az bizony a Fideszre jellemző, hogy tojnak a közösség érdekeire, csak a közhangulatot akarják uralni. Illetve ez a hibrid rezsimekre jellemző. Oroszoknak is megvan a maga arzenálja ilyesmire.

15. arbalest

arbalest Well-Known Member

A két évvel ezelőtti kaliforniai erdőtűz az egyik kikötőben álló AB rombolóról fotózva. Kicsit parás lehetett.

16. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Szép a fotó, de kétlem, hogy parás volt a helyez. A hajó vízen úszik ami nem túl éghető közeg. :)

A hajó tűzoltó kapacitása az egekben és ABV védelme van tudtommal, tehát a füst számára kb. "whatever" kategória, arra van felkészítve, hogy sugárszennyezett környezetben is áthaladjon.

blitzkrieg likes this.
  17. arbalest

arbalest Well-Known Member

Nem arra gondoltam, hogy a rombolót féltették, de azért ha erre nézel hátra, épp lángban áll kitudja hányszáz hektár, a tűz bármikor átterjedhet a városra és a kikötőre... Ilyenkor születhetnek a felismerések, hogy hiába állsz a világ legfejlettebb, legerősebb hadihajóján, a természet bármikor erőlködés nélkül beleszarik az arcodba.

18. zeal

zeal Well-Known Member

Nem gondolkoztam meg rajta. Nem tudom ott milyen helyzet.
    (Mihez hasonlithat a legjobban? Talan a rendorseghez? Ott a fiatalok megtartasaval szokott a problema lenni. En felvallalnam, hogy picit osszecsuszik a bertabla es jobban tamogatnam a kezdoket. Ha a kormany komolyan gondolja a csaladalapitas tamogatasat akkor nem is lehet mas valasztasa. De csak tippelek. Igazabol passzolom a kerdest.)

Amugy ez a veszely mit jelent? Az eu-ben peldaul azt hihetne az ember, hogy a pszichiatrian a legveszelyesebb dolgozni, de ez nem igaz. A surgossegin (zavart, drogos stb...), a fekvobeteg osztalyokon (deliralo paciensek) megy a karate. A pszichiatrian viszont a beteg megfeleloen el van latva gyogyszerekkel. Csend es nyugalom van. Emberileg is egy tok jo hely. Ezert kicsit nehezen tudnek velemenyt mondani a bv-rol.
    Milyen veszely van a bv-intezetekben amire nem tudnak profin felkeszulni? Szerintem emberileg lehet a legnehezebb, mert a bunozok elmeje finoman fogalmazva is tamaszt kihivasokat a dolgozok ele... Ez nagyon PC-re sikerult. Bocs! De tenyleg nem tudom hogy megy ez a bv-ben.

19. jOkA

jOkA Active Member

Kevesebben vannak mint rendőrök. Olyannyira, hogy már az őrzéseket is alig lehet megoldani. Ha meg is oldják 1 ember ötször annyit őriz mint szabadna. Nyugdíj semmi, pénz kb ugyanaz. Bv-s kollega mondta, hogy a sittesek arról beszélgetnek, hogy ha szbadulnak lehet újra lopni, rabolni mert elterjedt, hogy a rendőrök kevesen vannak, a kevés fizu miatt meg demotiváltak. Veszély annyi nincs mint egy rendőrnél mert ugye náluk már semmi. Arra kell vigyázni, hogy ne szökjenek meg. Emlékeztek biztos arra, nem rég volt a hírekben, hogy szállítás közben megszökött egy rab a szállítóból. Kollega mondta, hogy ez úgy sikerült, hogy egyszerüen szét szedte a buszt. Annyira el van rohadva, hogy kézzel lefeszített mindent és kinyitotta az ajtót belülről. Utána jöttek a bv-s beavatkozók tesztelni. Darabokra szedték az egész buszt KÉZZEL mert szétrohadt. Ez a helyzet és szarabb lesz.

20. Pogány

Pogány Member

Nem is értem, minek próbálnák meg, hogy nem a vezetőket fizetik le. Értelemszerűen neki van hatalma, vagy legalábbis befolyása a többi emberre. Megkenni egy embert, vagy százat komoly anyagi különbség és az eltitkolhatóság is arányosan csökken. Nem hiszem, hogy ez putyini vagy orbáni sajátosság lenne a pragmatikus politika világában, elég ha csak a demokrácia csúcsának még demokratikusabb Clinton családjára és a néha felbukkanó dolgaikra tekintünk. Minek fizetnének le, minek és mivel zsarolnának meg egy nem hatalmi pozícióban levő embert bárhol a világon, ha mondjuk a megyei közgyűlés szavazatait akarják befolyásolni? Kovács a Kossuth utcából elszívott egy füves cigit, intézze el, hogy a laktanya féláron legyen eladó? Vagy megcsalta a feleségét, állítson meg egy közműkiépítést, hogy új tendert írjanak ki? Vagy ugyanezekre tessék 1250000 de meglegyen ám az ellenzéki adóelkerülő nagyhalak listája. Szóval magasfokú naivitás szerintem a kérdés ilyentén való feltevése.

zsolti likes this.

Ezen oldal megosztása