Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113

A "mert" önmagában is nyelvtanilag helyes, másrészt jobb is, mint a "miért", mert iróniára reagáltam.

Bárcsak a hozzászólások szerkesztésére lennél ilyen kényes, mint a nyelv használatára :)
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
A "mert" önmagában is nyelvtanilag helyes, másrészt jobb is, mint a "miért", mert iróniára reagáltam.

Bárcsak a hozzászólások szerkesztésére lennél ilyen kényes, mint a nyelv használatára :)
Telefonról írok, de ettől még jogos. De te meg nem tudsz beszélni helyesen. A mért a helyes.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
A "mert" önmagában is nyelvtanilag helyes, másrészt jobb is, mint a "miért", mert iróniára reagáltam.

Bárcsak a hozzászólások szerkesztésére lennél ilyen kényes, mint a nyelv használatára :)
Plusz ez a mért meg miért olyan mint az avval meg az azzal. Az előbbiek tökéletesen jok azoknak akik tyúkólban nevelkedtek, mint neked is.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Csak csendesen mondom, hogy bár az én hátamon is feláll a szőr tőle, a nyelvészek már elfogadottnak tartják az "avval" formát is, mint a köznyelveben meghonosodott változatot. Mint a rabsic-rapsic páros...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Király.

64807734_1562059470597463_3421284494596898816_n.jpg
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Azt, ahogy a gimis osztálytársam majdnem meghalt három hónapja (gondatlanságból elkövetve); azokat a körülményeket, amelyek között dolgoznak a dokik és ápolók; az ételt, amit a barátunk (aki egyébként maga jó nevű sebész) lefényképezett, és azt is, ahogy kapta; a fényképeket, amelyeket mutatott: milyen a Jánosban. A Kútvölgyire meg elég csak ránézni. A felújítást másfél éve abbahagyták.

Ebből annyi igaz, hogy a kaja tényleg szar, de amúgy ehető és tápláló, napi 3x. Én úgy voltam vele hogy nem szállodába jöttem, nem kell hogy a finom és gusztusos legyen,a haverod biztos azt gondolta hogy ott van, és lehet hiányolta a reggeli pezsgőt tejszínhabos eperrel, de ide nem ezért jössz. Finom nem volt, bűn rossz se, kb. egy menza szint, a tápérték pedig megvan, ami bőségesen elegendő is az egésznapos ágyban dögléshez. Volt reggeli (valami felvágott, pár szelet kenyér, vaj, egy idő után elég uncsi volt), ebédre valami sűrű leves vagy főzelék, hol hússal, hol hús nélkül, az konkrétan még sok is volt szerintem, estére meg kb. ugyanaz, mint a reggeli.

A dokik meg az ápolók meg elfogadható körülmények között dolgoznak. Vannak rendes számítógépeik, rendes nővérszobájuk. Lehetne modernebb a bútorzat, de attól hogy kopott még használható, mindennek megvolt a helye, orvosi kellékanyagból nem volt hiány, amit használtak minőségi is volt, folyamatosan jöttek jófajta eü. tornáztató csajok (baromi fárasztó is volt egy idő után), inkább csak kicsit káosz volt a szervezés, nem volt igazából időtábla hogy mi, mikor történik majd, de ez gondolom a kórház működésének tervezhetetlenségi sajátossága. A Jánosban a kertben meg kb. két pavilont újítottak fel éppen kompletten, teljesen kibelezték belülről az épületeket. Volt ismerősöm a Jánosban aki karbantartó volt, a gond ott inkább az, hogy mindenféle inkább hozzáértés nélküli ember dolgozik a karbantartáson, akik ezért folyamatosan csak gányolnak.

A Kútvölgyire meg elég ránézni. Jah. Kívülről. Meg szorgosan olvasni a liberált sajtót a napi megerősítésért. Jah, hiányzik kívül a vakolat és a borítás, és ugye az a lényeg, az mellékes hogy egyébként belül az ég világon semmi baj nincsen belül a kórházzal, belülről teljesen normálisan néz ki és teljesen normálisan is működik, a rohamkocsi fullos. Én azonnal kaptam CT-t és ultrahangot, amikor kellett,jól szervezetten ment az egész, hozzáértő szakorvosokkal és modern orvosi gépekkel. De ez nyilván nem számít, mert a lekapott hungarocellről sokkal látványosabb képet lehet készíteni kívülről, aztán mehet turbófokozaton az ajvékolás.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen and zeal
M

molnibalage

Guest
De ez nyilván nem számít, mert a lekapott hungarocellről sokkal látványosabb képet lehet készíteni kívülről, aztán mehet turbófokozaton az ajvékolás.
Ez az a pont, ahol pár ismerősöm lehet, hogy megkínálna ezzel azzal. Az egyikük lába megsérült és kb. szeptemberre vagy októberre kapott időpontot MR/CT-re. Most június vége van. Persze, ha van rá 25-30k-d, akkor jövő héten is tudnak már fogadni. De igen, "ajvékolás" megy...

Sajnos nekem is úgy tűnik, hogy dokihoz kell menni és marad a szokásos magánrendelés, ha én is nem ilyen ellátási sebességet szeretnék...

Kb. most kezd elegem lenni belőled.
De nagyon.

Persze, minden szép és jó, nem süllyedünk...
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Sajnos pont leszarom hogy te meg a haverjaid alternatív valóságát mennyire sértik a valós tapasztalatok.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Sajnos pont leszarom hogy te meg a haverjaid alternatív valóságát mennyire sértik a valós tapasztalatok.
Pedig az "alternatív valóság" is alapulhat valós tapasztalaton! Mikor bekerültem a kórházba akkor már minden rendben ment ... de mire sikerült bekerülnöm?!! Addigra lehet hogy mást már temethettek volna ... mint egyik volt inasomat és későbbi kollégámat is. :(:mad:
 
M

molnibalage

Guest
Sajnos pont leszarom hogy te meg a haverjaid alternatív valóságát mennyire sértik a valós tapasztalatok.
Alternatív valóság. Persze, szegény lány meg csak behaluzta azt hogy mikor adtak neki időpontot.
Meg a ló ötödik lábát azt...

Az, hogy még kormánypropagandát tolod az egy dolog, de hogy még személyeskedsz is...
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff
M

molnibalage

Guest
Mi számít természetes folyamatnak?
Amennyi ismeretet magamra szedtem youtube-on a Föld történetéről, egyrészt ma rekord alacsony a széndioxid a légkörben
Mondd, te látod a diagramot, amit linkeltem?

Amióta jégkorszak ciklus van a mért adatok szerint soha nem volt ilyen magas a CO2. Az nagyon nem érdekel senkit, hogy 200-400 millió éve mi volt, mert akkor hüllők uralták az állatvilágot, a tengerekben mások éltek és a növények is mások voltak.

Ezen felül a változás sebessége az, ami aggasztó.

Amit fent írtál az nem érv semmire.

másrészt néhány 10.000 évente emberek nélkül is bekövetkezett valamilyen természetes folyamat aminek részeként megborult az addigi egyensúly és némi természeti katasztrófákkal tarkítva kialakult egy új rend.
Lásd fent. Ha szerinted ugyanaz a két folyamat és azok kihatása, hogy 150 év alatt melegszik a Föld átlaghőmérséklete 3 fokkal vagy 5000 év alatt, akkor arra csak az tudom mondani, hogy vagy elmeorvost keress vagy sürgősen tanuld meg a gradiens fogalmát.

A nagy kihalásokról, amik során volt, hogy az élővilág 99%-a kipusztult, nem is beszélve...
A nagy kihalások okait csak találgatják, mert földtörténeti léptékben olyan gyorsan mentek végbe, hogy ihaj. Na, ha most a CO2 szint és a átlaghőm. növekedése földtörténeti léptékben végtelen gradiensű, akkor szerinted mi lesz itt a vége a történetnek?
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 959
113
A régészet/történetírás szerint nem az "emberiség" csak a (krétai) mínoszi civilizáció bukását okozta a Théra szigeti vulkánkitörés (az általad leírt jelenségekkel). Európán kívül is tuti van példa, de abban nem vagyok járatos.

Európában a mükénéi civilizáció volt az egyetlen, így természetesen csak az omolhatott össze (minoszi összeomlása egy másik történet).
Természetesen folynak a kutatások, viták a témában, de az biztos, hogy az anatóliai félszigetet teljes hosszában földrengések rázták végig, aminek a csúcspontja volt a vulkán kitörése, aminek a hamuja eltakarta a Napot, elszínezte a folyók vizét, és évekig éhínséget okozott (ismerős történet?).
A mai Törökország területén élő Hittitákat olyan szinten érintette a fenti, hogy egyszerűen eltűntek a Föld színéről, a 20. századig szinte semmit se tudtunk róluk, Egyiptom átvészelte a dolgot, de hatalmas területeket vesztett (pl. a zsidók is ekkor foglalták el a mai Izrael területét), írástudást csak a minimálisra zsugorodott papság örökítette át az utókornak.
Olvastam olyat ami szerint az ószövetség is azért íródott anno, mert a zsidók is féltek a kihalástól, ezért át akarták örökíteni a kultúrájukat az utókornak.
Babilon még egy évszázadig létezett, de utána az is átadta a helyét a Perzsáknak.
+a katasztrófák elindítottak egy népvándorlást Európában, ami során vasfegyverekkel felszerelt "tengeri népek" támadták meg a Földközi-tenger városait (lásd Trója ostroma).

Rajtuk kívül létezett az Andok vonulatain egy proto-indián királyság, aminek városait később az Inkák szent helyekként tisztelték és az "Istenek" épületeiről mintázták templomaikat...
Az Indus-völgyi civilizációt is súlyosan érintette a termékeny félhold összeomlása (globális kereskedelem zajlott a világban, a legnagyobb bronzkori civilizációk területén nem volt egyetlen ón bánya sem, rézt is csak a Hittiták bányásztak), de később az indo-európaiak letarolták őket (is).

Proto-kínaiak/koreaiak/japánok akkoriban messze nem voltak olyan fejlettek, mint a tőlük nyugatra levők, de a ~ie. 6. századig tartó sötét kor alatt behozták a lemaradást, sőt...
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan and fip7
M

molnibalage

Guest
Minden altalanositas teved mert vannak kivetelek de nekem ez a velemenyem a szemelyes tapasztalatom alapjan. Amugy az amerikaiak szabalyokhoz valo ragaszkodasa eleg kozismert teny a katonai korokben . Minden le van szabalyozva nalluk.
Az amerikai rendszer sémákra alapul amikhez ragaszkodni kell.Nincs kiirtva a kreativitás de a sémákon belül kell lennie.Nagyon egyszerű pl a terepelemézsre van két séma és azokat pontról pontra be kell tartani,nincs olyan,hogy ez a pont tök feleleges mert nem adja a terap,akkor is benne kell lennie.
Szemelyes velemenyem hogy bar a szabvanyositas jo es kovetendo de ez a fajta korlatozas ellustitja a katonat. Kiirtja a kreativitast.
Én azt vettem észre,hogy mindenkit úgy kezelnek mint egy debilt,teljesen mind1 mit oktatnak és kinek.Nagyon hatékonyan csinálják szó se róla csak néha az az érzése az embernek,hogy álljon már meg a menet nem mínusz 2-es az iq-m.
Túl gyakran találkozok ezekkel a sztereotípiákkal. Lehet, hogy a hiba ott van, hogy én olyan amerikaikkal beszélgettem, akik pilóták, oktatók voltak, stb. Fogalmazzunk úgy, hogy rohadtul nem azt láttam, amiket ti általánosan felhoztok.

Lehet, hogy a mezei US Army /USMC bokorugró ilyen, vagy a legalsó szinten levő egyszerű technikus, de mondjuk az az ex. US Navy vagy USMC pilóta, akivel egy repszim fejlesztő csoportban dolgoztam fogalmazzunk úgy nem ez volt. Persze az egyik egy egy P-3 Orion pilóta, aki később oceanográfiából doktorált, a másik meg a sereget elhagyva anno a Patriot szoftverének egy részét írta.

Ehhez képest valahol érdekes, hogy az elmúlt 70 év harci visszaemlékezéseinek sorából akár jenki, akár brit oldalról is látni azt, hogy ott is voltak notórius szabálykövetők és azok is, akik szartak erre. Pl. Winters a 101. Easy-ben nem adta le a lőszert a frontot elhagyva, amit a szabályzat megkövetelt és így volt valami tartalékuk, amikor kizavarták őket Bastogne-hoz. Nem ez volt az egyetlen szabályszegése és kreatív megoldása. Ezzel szemben a Market Garden hadműveletnél vicces volt olvasni a britek marhaságait, ami oda vezetett, hogy volt használhatatlan rádiójuk...

Érdekes, hogy kb. kb. suttyónak fogjátok fel a jenkiket az valahol érdekes, de valahogy mégsem ők adták elő a kabarét a CVN-ekkel és az F-35-tel, hanem a fantasztikuan kreatív britek...
...akik már az EF + gépágyú történetnél is eljátszották ugyanezt. És ez nem a bokorugró szint volt, hanem nagyon magasan...

Valahogy olyan kurvára érdekes, hogy a jenki az ostoba, sablonokban gondolkozó, nem kreatív, de valahogy mégis ők a világ vezető hatalma úgy 70 éve. Biztos véletlen. Jah persze, mert csak agyelszívás van.

Sóhajt, legyint...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Túl gyakran találkozok ezekkel a sztereotípiákkal. Lehet, hogy a hiba ott van, hogy én olyan amerikaikkal beszélgettem, akik pilóták, oktatók voltak, stb. Fogalmazzunk úgy, hogy rohadtul nem azt láttam, amiket ti általánosan felhoztok.

Lehet, hogy a mezei US Army /USMC bokorugró ilyen, vagy a legalsó szinten levő egyszerű technikus, de mondjuk az az ex. US Navy vagy USMC pilóta, akivel egy repszim fejlesztő csoportban dolgoztam fogalmazzunk úgy nem ez volt. Persze az egyik egy egy P-3 Orion pilóta, aki később oceanográfiából doktorált, a másik meg a sereget elhagyva anno a Patriot szoftverének egy részét írta.

Ehhez képest valahol érdekes, hogy az elmúlt 70 év harci visszaemlékezéseinek sorából akár jenki, akár brit oldalról is látni azt, hogy ott is voltak notórius szabálykövetők és azok is, akik szartak erre. Pl. Winters a 101. Easy-ben nem adta le a lőszert a frontot elhagyva, amit a szabályzat megkövetelt és így volt valami tartalékuk, amikor kizavarták őket Bastogne-hoz. Nem ez volt az egyetlen szabályszegése és kreatív megoldása. Ezzel szemben a Market Garden hadműveletnél vicces volt olvasni a britek marhaságait, ami oda vezetett, hogy volt használhatatlan rádiójuk...

Érdekes, hogy kb. kb. suttyónak fogjátok fel a jenkiket az valahol érdekes, de valahogy mégsem ők adták elő a kabarét a CVN-ekkel és az F-35-tel, hanem a fantasztikuan kreatív britek...
...akik már az EF + gépágyú történetnél is eljátszották ugyanezt. És ez nem a bokorugró szint volt, hanem nagyon magasan...

Valahogy olyan kurvára érdekes, hogy a jenki az ostoba, sablonokban gondolkozó, nem kreatív, de valahogy mégis ők a világ vezető hatalma úgy 70 éve. Biztos véletlen. Jah persze, mert csak agyelszívás van.

Sóhajt, legyint...

Senki nem írta,hogy suttyók!A pilóták a világon mindenhol már meg ne haragudjon senki de linkek.Kb addig terjed a katonaságuk,hogy egyenruhájuk van(ettől persze még érthetnek a szakmájukhoz csak a harcos és a katona közt óriási a különbség).Amiről írtam az nem csak alsó szinteken jelenik meg hanem vezetői képzéseken is.Náluk a harctervezés nem más mint egy marha nagy protokoll halmaz.Ami hatékonnyá teszi ezt a rendszert az az,hogy nem a protokollhoz igazítják a gyakorlatot hanem agyakorlathoz a protokollt így a protokollok harmóniában vannak a legfrisebb tapasztalatokkal és kihívásokkal nem pedig azok felett azoktól teljesen függetlenül léteznek.