1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Beszélgető

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - Tcat által indítva @ 2013. január 16..

1. dudi

dudi Well-Known Member

Lenne egy kérdésem a szakemberekhez!Ha magy gyártanának mai csúcstechnológiával lovagi páncélt(ugyanazzal az anyagvastagsággal és felépítéssel) az mennyivel lenne erősebb mint az amit az 1500-as években gyártottak?

2. hunter85

hunter85 Well-Known Member

Nem vagyok szakember, de mint történelemkedvelő azt meg tudom mondani, hogy hatalmas szórás volt minőségben az akkori vértek között . Valószínüleg nagyságrendekkel erősebb lenne.

3. papajoe

papajoe Well-Known Member

Ma már nem is acélból készítenék, hanem valami kompozitból, mint a motorosok, bringások védofelszerelései.

4. arbalest

arbalest Well-Known Member

Nehéz a riporterek élete egy hadihajón. Próbálod mondani a szöveged, erre eldurrantanak egy rakétát az arcod mellett. :D

arcas, fip7 and fishbed like this.
  5. papajoe

Azért ez elég csucskos volt, mit keresett ott a suna egyáltalán?

6. arbalest

arbalest Well-Known Member

Szerintem vagy félreértés volt, vagy csak szimplán szivatták :D

fip7 and zsolti like this.
  7. Fennek

Fennek Well-Known Member

Ott a pont. Inkább kevlár meg mindenféle szúrás/vágás álló anyagból.
    Egy full vért 45 kiló volt + alatta a vastag fegyverkabát. Rendkívül kényelmetlen, főleg nyáron, amikor a kabát rohadt meleg + rajta az átforrósódott acél.
    Ma kevesebb súllyal hatékonyabbat lehetne nem vasból csinálni.
    Sajnos kevlár tesztet nem találtam, a polic meg nem birja a szúrást.

8. Kurfürst

Kurfürst Well-Known Member

Dehogyis. Inkább fele ennyi volt a vértezet súlya, 25-30 kg max, és baromi jól viselhető, egyáltalán nem kényelmetlen - szépen ráfekszik a derekadra ami tartja a mellvért súlyát, ami tartja a sisakot. A végtagokon pedig viszonylag kevés anyag van. Egyszer felpróbáltam egyet, kifejezetten jó volt viselni, persze hajlékonysága az nincs. Láncing más tészta, ott az egész tömeg a vállakon van, ezért is van mindig öv, hogy a derékra áttegye a tömeg egy részét.

Viszont ha belegondolsz, sokkal kevesebb cuccot vittek mint egy modern katona, és sokkal jobban is volt rajtuk málházva.

A meleg viszont igaz, nagyon gyengén szellőzik az egész, és mivel intenzív fizikai mozgást végzel a harcban, a legnagyobb probléma tényleg az, hogy viszonylag gyorsan rosszul leszel, mert egyszerűen túlhevülsz a saját testhődtől.

9. Fennek

Fennek Well-Known Member

Bocs, rosszul írtam, a full szet (fegyverkabát+full vért+lánc) volt 45 kiló. A vicces, hogy a mostani katonáknak is megvan ez a súly full menetfelszerelésben. Szóval semmi sem változott ezer év alatt :D

A jó vért semmiben sem korlátoz. Ezt többen bebizonyították, akik akár bukfenceztek is benne. De az hogy kényelmes....hahaha. Hány percet volt rajtad? Legyalogoltál benne Aleppotól Jeruzsálemig? Vagy legalább végig álltál egy várjátékot?
    Engem nem tudtak ilyen hülyeségre rábeszélni, de több csapattag végigállta vagy végig küzdötte. Vicces a szétizzadt fém szaga. Jól megragad az ember orrába :D

Egyébként eszméletlen jól véd, egy full vértes lovagot nagyon nehéz megölni. Ha 2 lovag küzdött az nagyrész baromira nem olyan volt ahogy a filmekben látjuk, hogy gyönyörű Talhoffer és Dürer (bár így lenne de inkább csak a kard élét verdesik mert büdös nekik megfizetni egy haditornászt) féle vágásokkal darabolják egymást mert értelmetlen volt. Előkerült a 44 centis tőr és hónaljba vizírbe próbáltak szúrni. Mindenki inkább a könnyűgyalogságot szerette darabolni, egymást kerülték.

Persze később bejöttek a számszeríjjak meg a puskák és az egész franc értelmét vesztette.

10. hunter85

hunter85 Well-Known Member

Persze később bejöttek a számszeríjjak meg a puskák és az egész franc értelmét vesztette.[/QUOTE]

Számszeríjak voltak bőven már a lemezvértek nagyobb mértékű elterjedése előtt is. A puskák megjelenésével a teljes testet takaró lemezvért helyett kezdték hogy csak mellvért de jóval vastagabb lemezből, igaz az is ideig óráig volt csak, mert a tűzfegyverek fejlődése sem állt meg.

Ha 2 lovag küzdött az nagyrész baromira nem olyan volt ahogy a filmekben látjuk,

Na jahh, nem is tudom miben láttam, hogy a félmeztelen kozákok aprítják a vértes lengyeleket egy egy kardcsapással :D

11. papajoe

Számszeríjak voltak bőven már a lemezvértek nagyobb mértékű elterjedése előtt is. A puskák megjelenésével a teljes testet takaró lemezvért helyett kezdték hogy csak mellvért de jóval vastagabb lemezből, igaz az is ideig óráig volt csak, mert a tűzfegyverek fejlődése sem állt meg.

Ha 2 lovag küzdött az nagyrész baromira nem olyan volt ahogy a filmekben látjuk,

Na jahh, nem is tudom miben láttam, hogy a félmeztelen kozákok aprítják a vértes lengyeleket egy egy kardcsapással :D[/QUOTE]

Attól csak az a jobb, mikor a fohos puszta kézzel uti ki a beoltozott kommandósokat egymás után..... :D

hunter85 likes this.
  12. Fennek

Fennek Well-Known Member

Akkor még tiltott volt keresztények ellen használni valamint még nem volt fegyvernem alapú harc.
    Amikor elkezdték sorba, négyszögbe szervezni a parasztokat 0 tudással, de annyi megvolt, hogy felhúzza ellövi miközben a pikások védik őket onnatól nem volt értelme a vértnek.

13. rejsz felügyelő

rejsz felügyelő Well-Known Member

Minden ókorról vagy középkorról szóló film csatajelenete hatalmas bullshit.
    A középkorban páncél ellen nem vagdalkoztak karddal, olyan fegyvereket alkalmaztak amik zúztak vagy merev, hosszú hegyük volt amivel átfúrták a páncéllemezt vagy szemeket.
    Gyakoriak voltak a buzogányok, harci csépek, egyszerű bunkók, csákányok, kalapácsok, nehéz bárdok, a gyalogság sokszor használt alabárdot vagy csáklyát hogy lerántsa lováról a lovagot, a könnyűlovasság(huszárok) pedig hegyestőrt.

papi, Fennek, Hegylakó and 2 others like this.
  14. papajoe

Fokost...

15. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

16. dudi

dudi Well-Known Member

A fokos nem igazán jó a vért ellen(mármint az amit a betyárok használtak).

Shed likes this.
  17. papajoe

Dé arra jó, hogy lerántsa a páncélost a lóról, a földön meg kifárad 2 perc alatt.

18. dudi

dudi Well-Known Member

Arra van egy halom sokkal alkalmasabb eszköz is mint az 1 méter hosszú nyelű fokos.

19. Fennek

Fennek Well-Known Member

Nem tudom a betyárok milyet használtak, de a fokos nagyon is jó volt páncélok ellen. Volt is fejvakarás nyugati történészeknél, hogy milyen magyar korai lőfegyverrel okozhatták a lyuk alakú sérüléseket a páncélzaton.
    Aztán meglátták a fokost.

megazez and zeal like this.
  20. Fennek

Fennek Well-Known Member

Arra kampóztak. Undorító.

Ezen oldal megosztása