Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Amúgy kérdés - te amikor egyetemre jártál ugyan milyen módon szoltál bele az egyetem belső rendjének kialakításába, van erre konkrét példát?
Pont erről akartam írni betanak, jó hosszan, hogy az egyetemisták 95%-a azt sem tudja ki a dékánja/rektora nem-hogy még arról is tudjon, hogyan működik az egyetem vezetése. Nálunk is megtörtént a "rossznak" beharangozott változás és tudod mi történt? Egy nagy büdös lófasz SE. Minden maradt ugyan az mint előtte, oktatás szintjén 100%-ban, vezetés szintjén meg kb nem érdekelt se a régi se az új (ami amúgy rossz nekünk csak azt nem tudom miért...)
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Legépeltem egy pár sort, mire ráébredtem, hogy téged általában a tények nem szoktak zavarni, így röviden írom csak amibe terjedelmesen belekezdtem:
Nem vagyok elfogult, én is egyetemista vagyok.
2018 év végén, nálunk is bepróbálkoztak feltüzelni az egyetemi ifjúságot, még olyat is bedobtak, hogy majd a diplománk semmit se fog érni a tervezett változások után (ez volt az aduász), ezután, hogy így sem lett belőle tömeg abba is maradt a belsős (inkább külsős, olyan embereket láttam az aulában akiket előtte soha és azóta se) rémhírterjesztgetés és elült az egész. Na az szfe-nél mint kiderült előre szervezetten fel tudták tüzelni az "ifjúságot", röviden ennyi.

Ha elfogult vagy - márpedig az vagy - akkor azt hiszed, hogy elfogulatlanul látod a dolgokat és azok akik más véleményen vannak, azokról azt gondolod, hogy nem szokták zavarni a tények. Az elfogultság csapdája.
Amit láttál az egyetemen, az valószínűleg az volt, hogy amikor a kormány társadalmi és szakmai egyeztetés nélkül, erővel kezdett átalakításokat, akkor voltak akik tiltakoztak. Mivel nem csak belső ügyről van szó, így érthető, hogy nem csak belső emberek vehettek részt benne. Fura mód az előbbi dolog - ami sokkal súlyosabb ügy - nem zavart (vagy tán észre sem vetted), míg az utóbbi meg igen.
AZ SZFE-nél meg nem hogy nem tudod bizonyítani, hogy valaki feltüzelték őket, hanem még a gyanúját sem tudnád megalapozni. A semmiből jött az egész feltételezés. Illetve a propagandából. Azért gondolod azt amit, mert csak az elfogadható számodra. Még ha nem is igaz. A lázadás meg a spontán lázadás sémáját követi, nem a kívülről beavatkozásét. Azt meg teljesen figyelmen kívül hagyod, hogy az SZFE hallgatóinak igaza van. A kormány valóban állampárti irányítás alá akarja vonni az egyetemet. Mintha nem is ismernéd az ügyet.
 
  • Tetszik
Reactions: migfun and Wilson

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Azért az érdekes, hogy most ugyan azok támogatják ezt az önként dacolnak című dolgot, meg éljenzik az egyetemisták "kiállását" ebben a "sötét diktatúrában", akik annak idején, mikor mi voltunk egyetemisták, ők meg a tanáraink, virágnyelven figyelmeztettek az egyik előadáson, hogy szép dolog a tiltakozás, csak hát annak lehetnek következményei az ember tanulmányaira és egyetemi polgárságára tekintettel. Pedig abban a vidéki városban, ahova jártunk csak békés tüntetések voltak. Nem volt sem ingatlan foglalás, sem utcák kisajátítása. Közben meg a hiperfüggetlen HÖK elnök mszp tag volt...

Ha akkoriban voltak ilyen problémák, akkor most miért nem zavar, hogy ugyanaz megy csak sokkal súlyosabb mértékben?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Ha akkoriban voltak ilyen problémák, akkor most miért nem zavar, hogy ugyanaz megy csak sokkal súlyosabb mértékben?
Sok minden zavar.
Zavar, hogy politikai pedofiliát folytatnak egyes oktató kollégák.
Zavar, hogy tanítási intézményben, sokszor tanítási órán, sokszor kiskorúaknak politizálnak a tanárok.
Zavar, hogy bebetonozott régi káderekkel van a mai napig feltöltve -pontosabban megengedő leszek, kb. egy évtizeddel ezelőtt ez volt a jellemző- az egyetemek tanári kara, ami mind az oktatás anyagán, mind a politizáláson meglátszik (nem akarok túlságosan belpolozni, de valahogy mindig az egyik oldal megtartja magának a nézeteit, a másik meg rátolja az emberre, még ha nem is érdekli).
Zavar, hogy a mai napig vannak olyan szakok, ahol a kötelező olvasmányok legszűkebb 10-es körében Engelst kell olvasni és Marx sem megkerülhető. Miközben más szakokon meg már azért is jár a kioktatás, hogy primer forrást mer használni az ember és nem Ormos Mária doktrináját követi.
Zavar, hogy az állam pénzén politizálnak munka helyett, az állam pénzén használják nem oktatási célra egy oktatási célra államilag fenntartott épületet.

Meg sok minden zavar az oktatás területén, pártpolitikától független -mivel nem vagyok amúgy se tagja egyiknek se- de most a tüntizgetés a téma, nem oktatási reform.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Pont erről akartam írni betanak, jó hosszan, hogy az egyetemisták 95%-a azt sem tudja ki a dékánja/rektora nem-hogy még arról is tudjon, hogyan működik az egyetem vezetése. Nálunk is megtörtént a "rossznak" beharangozott változás és tudod mi történt? Egy nagy büdös lófasz SE. Minden maradt ugyan az mint előtte, oktatás szintjén 100%-ban, vezetés szintjén meg kb nem érdekelt se a régi se az új (ami amúgy rossz nekünk csak azt nem tudom miért...)

Igen, sokszor sok mindent nem tudnak az egyetemisták. De egyrészt te sem tudsz sok mindent, mégis határozott elképzeléseid vannak róluk. Másrészt az SZFE esetén elég egyértelmű az önállóság felszámolásának a szándéka. Ezt még a mostani egyetemisták is megértik.

Viszont mintha te sem értenéd az egyetem működését és az átalakítások lényegét. Elsőre persze, hogy nem látszik változás, minden megy a maga útján. Csak épp a mélyben alapvetően megváltoznak a dolgok. Eddig az egyetem önállóan döntött arról, hogy például mit lehet oktatni és kik oktathatnak. Most meg a finanszírozáson keresztül a kormány fogja eldönteni. A kormány akar dönteni róla, hogy mit lehessen oktatni mit nem. Illetve azt mondja arról, amit nem akar, hogy finanszírozza az egyetem saját maga piaci alapon. Csak hogy vannak olyan dolgok, amikre piaci alapon nincs igény, de tudományos-egyetemi alapon igen. Épp az a lényege az egyetemi önállóságnak, hogy az egyetem dönt róla, hogy mi fontos, mi nem. Ezt akarják felszámolni. Plusz a személyzeti ügyekbe is beleavatkoznak így. És idővel, amikor a kedélyek csillapodtak, majd szépen megindulnak a komolyabb változások is. Nem NER kompatibilis tanárok elbocsátása, nem kívánt szakok megszüntetése stb. Persze csak a finanszírozáson keresztül.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 771
7 008
113
Ha elfogult vagy - márpedig az vagy - akkor azt hiszed, hogy elfogulatlanul látod a dolgokat és azok akik más véleményen vannak, azokról azt gondolod, hogy nem szokták zavarni a tények. Az elfogultság csapdája.
Amit láttál az egyetemen, az valószínűleg az volt, hogy amikor a kormány társadalmi és szakmai egyeztetés nélkül, erővel kezdett átalakításokat, akkor voltak akik tiltakoztak. Mivel nem csak belső ügyről van szó, így érthető, hogy nem csak belső emberek vehettek részt benne. Fura mód az előbbi dolog - ami sokkal súlyosabb ügy - nem zavart (vagy tán észre sem vetted), míg az utóbbi meg igen.
AZ SZFE-nél meg nem hogy nem tudod bizonyítani, hogy valaki feltüzelték őket, hanem még a gyanúját sem tudnád megalapozni. A semmiből jött az egész feltételezés. Illetve a propagandából. Azért gondolod azt amit, mert csak az elfogadható számodra. Még ha nem is igaz. A lázadás meg a spontán lázadás sémáját követi, nem a kívülről beavatkozásét. Azt meg teljesen figyelmen kívül hagyod, hogy az SZFE hallgatóinak igaza van. A kormány valóban állampárti irányítás alá akarja vonni az egyetemet. Mintha nem is ismernéd az ügyet.

Igen, sokszor sok mindent nem tudnak az egyetemisták. De egyrészt te sem tudsz sok mindent, mégis határozott elképzeléseid vannak róluk. Másrészt az SZFE esetén elég egyértelmű az önállóság felszámolásának a szándéka. Ezt még a mostani egyetemisták is megértik.

Viszont mintha te sem értenéd az egyetem működését és az átalakítások lényegét. Elsőre persze, hogy nem látszik változás, minden megy a maga útján. Csak épp a mélyben alapvetően megváltoznak a dolgok. Eddig az egyetem önállóan döntött arról, hogy például mit lehet oktatni és kik oktathatnak. Most meg a finanszírozáson keresztül a kormány fogja eldönteni. A kormány akar dönteni róla, hogy mit lehessen oktatni mit nem. Illetve azt mondja arról, amit nem akar, hogy finanszírozza az egyetem saját maga piaci alapon. Csak hogy vannak olyan dolgok, amikre piaci alapon nincs igény, de tudományos-egyetemi alapon igen. Épp az a lényege az egyetemi önállóságnak, hogy az egyetem dönt róla, hogy mi fontos, mi nem. Ezt akarják felszámolni. Plusz a személyzeti ügyekbe is beleavatkoznak így. És idővel, amikor a kedélyek csillapodtak, majd szépen megindulnak a komolyabb változások is. Nem NER kompatibilis tanárok elbocsátása, nem kívánt szakok megszüntetése stb. Persze csak a finanszírozáson keresztül.

Mi ellen lázad egy 18-19 éves gyerek? Hogy megnézhesse még este a filmet aztán spuri az ágyba? Hogy a tanárok bevonták a diákokat a politikai csatározásukba eleve büntetőjogi kategória kellene legyen.
Az megvolt, hogy az Állami Számvevőszék évtizedre visszamenőleg tárt fel az SZFE-n közpénzekkel visszaélés és korrupciógyanús ügyeket? Az ezt megakadályozó pénzügyi kontrollrendszert pedig sokadszorra sem voltak képesek bevezetni? Ha engem kérdezel, igazából az egész a legkevésbé a filmről vagy a művészetről szól, hanem a kormány megpróbált felszámolni egy őskomcsi kifizetőhelyet. A többi diktatúrázás meg diákok behülyítése csak a lejátszástechnikai felszíne a dolognak, hogy a gazdasági bűncselekményeket elfedjék. Ezt megerősíti, hogy az egyetemfoglalást már korábban elgyakoroltatták a diákokkal, hogy később 'spontán' menjen.
https://www.asz.hu/hu/sajtokozlemen...szeti-egyetem-atadas-atvetelevel-kapcsolatban
https://888.hu/ketharmad/veletlen-e...ervezett-korabban-diakjainak-az-szfe-4273167/
 
W

Wilson

Guest
Igen, sokszor sok mindent nem tudnak az egyetemisták. De egyrészt te sem tudsz sok mindent, mégis határozott elképzeléseid vannak róluk. Másrészt az SZFE esetén elég egyértelmű az önállóság felszámolásának a szándéka. Ezt még a mostani egyetemisták is megértik.

Viszont mintha te sem értenéd az egyetem működését és az átalakítások lényegét. Elsőre persze, hogy nem látszik változás, minden megy a maga útján. Csak épp a mélyben alapvetően megváltoznak a dolgok. Eddig az egyetem önállóan döntött arról, hogy például mit lehet oktatni és kik oktathatnak. Most meg a finanszírozáson keresztül a kormány fogja eldönteni. A kormány akar dönteni róla, hogy mit lehessen oktatni mit nem. Illetve azt mondja arról, amit nem akar, hogy finanszírozza az egyetem saját maga piaci alapon. Csak hogy vannak olyan dolgok, amikre piaci alapon nincs igény, de tudományos-egyetemi alapon igen. Épp az a lényege az egyetemi önállóságnak, hogy az egyetem dönt róla, hogy mi fontos, mi nem. Ezt akarják felszámolni. Plusz a személyzeti ügyekbe is beleavatkoznak így. És idővel, amikor a kedélyek csillapodtak, majd szépen megindulnak a komolyabb változások is. Nem NER kompatibilis tanárok elbocsátása, nem kívánt szakok megszüntetése stb. Persze csak a finanszírozáson keresztül.

Pontosan jól látod a helyzetet.:)
 
  • Tetszik
Reactions: migfun

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 535
8 810
113
Igen, sokszor sok mindent nem tudnak az egyetemisták. De egyrészt te sem tudsz sok mindent, mégis határozott elképzeléseid vannak róluk. Másrészt az SZFE esetén elég egyértelmű az önállóság felszámolásának a szándéka. Ezt még a mostani egyetemisták is megértik.

Viszont mintha te sem értenéd az egyetem működését és az átalakítások lényegét. Elsőre persze, hogy nem látszik változás, minden megy a maga útján. Csak épp a mélyben alapvetően megváltoznak a dolgok. Eddig az egyetem önállóan döntött arról, hogy például mit lehet oktatni és kik oktathatnak. Most meg a finanszírozáson keresztül a kormány fogja eldönteni. A kormány akar dönteni róla, hogy mit lehessen oktatni mit nem. Illetve azt mondja arról, amit nem akar, hogy finanszírozza az egyetem saját maga piaci alapon. Csak hogy vannak olyan dolgok, amikre piaci alapon nincs igény, de tudományos-egyetemi alapon igen. Épp az a lényege az egyetemi önállóságnak, hogy az egyetem dönt róla, hogy mi fontos, mi nem. Ezt akarják felszámolni. Plusz a személyzeti ügyekbe is beleavatkoznak így. És idővel, amikor a kedélyek csillapodtak, majd szépen megindulnak a komolyabb változások is. Nem NER kompatibilis tanárok elbocsátása, nem kívánt szakok megszüntetése stb. Persze csak a finanszírozáson keresztül.

Na ácsi!
Tegyük tisztába a dolgokat, mert már itt is kezdődik a csúsztatásos megmagyarázása a nagy kifogásosdinak.
..
A SZFE működésénél, illetve átalakításánál piaci alapokat, igényeket, elvárásokat megfogalmazni igen-igen erős csúsztatás, illetve összemosása a dolgoknak.
Épp ezért ha kérhetném akkor ezt mint hivatkozási alap mellőzzük!
Senki nem várja el, hogy az SZFE valamiféle piaci igényeknek feleljenek meg, ez marhára nem igaz. Nem is tudna hogyan.
Pláne mert az érveidet alátámasztandó beilleszted egy sorba, amivel pedig semmi problematika nem lehet, ha figyelembe vesszük ezt a monolitikus képződményt, ami a"módszerváltás" után már éppen megérett arra, hogy kezdjenek vele valamit.
És ha ez épp nem egy liberális monolit lenne akkor a kutyát nem érdekelné. (lásd még MTA és CEU. Mert érdekes módon a többi néma csend)
Ezért is a paláver.
Mert a folyón fentebb van a kultúra mint a politika, és a kultúra felől folyik a politika felé, nem pedig fordítva.
Szóval épp itt volt az ideje!
Pláne mert a nyáron olyan szépen gyakoroltak és tovább képezték magukat, hogy Alinsky elismerően csettintett volna.
Hagyjuk ezt a liberális visítást.
Legalább itt.
Ha már az internet 90 százalákán ez folyik.
..
Most látom, hogy bírtál írni egy ilyet is.
"Bár a kockázat most merőben más, ebben azért hasonlít '56-ra."
Aztaqrva!! :-O
Szóval akkor van bőr az orcádon azt állítani, hogy az SZFE-s akármi, az hasonlít 56-ra?
Mégis miben?
Kire lőttek? Kik lőttek? Kiért jött a fekete autó? Ki vágott feketén disznót, bármit? Kinek a padlását söpörték le? Milyen "baráti" csapatok jönnek, jöttek segíteni?
Szóval hol élsz te?
Hogy mersz ilyet leírni egyáltalán? De inkább számolok vagy.. 1000-ig mert még igen cifrára fognám.
...
"Elnyomásról hadoválnak a mást nem toleráló "toleránsok", a kirekesztő multikultisok, a korábbi vélemény-monopolisták. Akkor és addig jó, amíg nyivákoltok. A "liberalizmus" mai formája már nem egy politikai nézet, elmélet, irányzat, hanem csak egy kor- és kórtünet. Egy szellemi-morális lepra, amelyet vagy mindenestől eltakarítunk, vagy végül az pusztít el mindenkit és mindent...

A mai liberalizmus az emberiség legfőbb ellensége! A mindent megengedő látszatpolitika mögé bujtatott állítólagos demokrácia! Ami a legkirekesztőbb mindenki számára, aki ellent mond ideológiájuknak! A liberalizmus egy kisebbség ideológiája, ami akaratát a többségre kívánja kényszeríteni. A liberalizmus gátlástalansága korlátlan. És ha az építéshez nem is: a romboláshoz kiapadhatatlan ötletforrás buzog köreikben. Még évtizedekig fognak törni-zúzni kontinensünkön is, a világ más részein is. Rengeteg lesz az áldozat, de mégis, végül a jogkövetők, a demokraták kerekednek felül. De reméljük hogy még ebben az évszázadban sor kerül a liberalizmus nürnbergi perére."
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Sok minden zavar.
Zavar, hogy politikai pedofiliát folytatnak egyes oktató kollégák.
Zavar, hogy tanítási intézményben, sokszor tanítási órán, sokszor kiskorúaknak politizálnak a tanárok.
Zavar, hogy bebetonozott régi káderekkel van a mai napig feltöltve -pontosabban megengedő leszek, kb. egy évtizeddel ezelőtt ez volt a jellemző- az egyetemek tanári kara, ami mind az oktatás anyagán, mind a politizáláson meglátszik (nem akarok túlságosan belpolozni, de valahogy mindig az egyik oldal megtartja magának a nézeteit, a másik meg rátolja az emberre, még ha nem is érdekli).
Zavar, hogy a mai napig vannak olyan szakok, ahol a kötelező olvasmányok legszűkebb 10-es körében Engelst kell olvasni és Marx sem megkerülhető. Miközben más szakokon meg már azért is jár a kioktatás, hogy primer forrást mer használni az ember és nem Ormos Mária doktrináját követi.
Zavar, hogy az állam pénzén politizálnak munka helyett, az állam pénzén használják nem oktatási célra egy oktatási célra államilag fenntartott épületet.

Meg sok minden zavar az oktatás területén, pártpolitikától független -mivel nem vagyok amúgy se tagja egyiknek se- de most a tüntizgetés a téma, nem oktatási reform.

Valóban van olyan probléma, hogy bizonyos szellemi műhelyek - hogy is mondjam - ideológiailag hibásak és belterjesek. Ezek azt hiszem elsősorban társadalomtudományi és ehhez hasonlóak. Ez még az SZFE-nél sincs kizárva. De épp azt írtam, hogy annak semmi értelme, hogy az egyik probléma helyére berakunk egy másik ugyanolyat, vagy akár rosszabbat. Amiket felsoroltál problémákat azok például ezentúl nem hogy eltűnnek, hanem még jobban jelen lesznek. Fel kéne számolni, vagy legalábbis csökkenteni a problémákat. De ehhez szemlátomást teljesen képtelen a kormány. De közben legyengítik a felsőoktatást, a tudományt, a művészetet Magyarországon. Már eddig is komoly károk keletkeztek.

Amúgy azt kevesen látják, de a kormány sunyi és aljas módon a fizetős felsőoktatást vezeti épp be az átalakításokkal. Amihez nincs se felhatalmazása és színtiszta ostobaság is.

A mai tüntetés meg arról szólt, hogy az SZFE diákjai számára is egyértelmű, hogy a kormány erővel, bármiféle társadalmi és szakmai egyeztetés nélkül, dilettáns módon, felhatalmazás nélkül vezet be alapvető változtatásokat és szinte mindig csak ront a helyzeten. Ezért is szólalt fel orvos, tanár, szakszervezetis is, mert azokon a területeken is ugyan ezt csinálja a kormány.
 
  • Tetszik
Reactions: migfun

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Ha engem kérdezel, igazából az egész a legkevésbé a filmről vagy a művészetről szól, hanem a kormány megpróbált felszámolni egy őskomcsi kifizetőhelyet.
Lehet. De nem felszámolni akarja, hanem saját kifizetőhellyé tenni. Lásd MTVA. 5 év alatt majdnem duplájára emelték a költségvetési támogatását (68-ról 117 milliárdra), miközben a nézettsége a sportközvetítések kivételével a statisztikai hibahatár alatt van. És van mellette egy Hír TV, valamint az összes csatornája egy év alatt egy évnyi műsorpercet ismétel, amire max. jogdíjat kell fizetni... Szóval jó lesz nekik az SZFE, ha jó zsebekbe megy a pénz, és senkit nem fog érdekelni, hogy azok mit és hogyan oktatnak.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Valóban van olyan probléma, hogy bizonyos szellemi műhelyek - hogy is mondjam - ideológiailag hibásak és belterjesek. Ezek azt hiszem elsősorban társadalomtudományi és ehhez hasonlóak. Ez még az SZFE-nél sincs kizárva. De épp azt írtam, hogy annak semmi értelme, hogy az egyik probléma helyére berakunk egy másik ugyanolyat, vagy akár rosszabbat. Amiket felsoroltál problémákat azok például ezentúl nem hogy eltűnnek, hanem még jobban jelen lesznek. Fel kéne számolni, vagy legalábbis csökkenteni a problémákat. De ehhez szemlátomást teljesen képtelen a kormány. De közben legyengítik a felsőoktatást, a tudományt, a művészetet Magyarországon. Már eddig is komoly károk keletkeztek.

Amúgy azt kevesen látják, de a kormány sunyi és aljas módon a fizetős felsőoktatást vezeti épp be az átalakításokkal. Amihez nincs se felhatalmazása és színtiszta ostobaság is.

A mai tüntetés meg arról szólt, hogy az SZFE diákjai számára is egyértelmű, hogy a kormány erővel, bármiféle társadalmi és szakmai egyeztetés nélkül, dilettáns módon, felhatalmazás nélkül vezet be alapvető változtatásokat és szinte mindig csak ront a helyzeten. Ezért is szólalt fel orvos, tanár, szakszervezetis is, mert azokon a területeken is ugyan ezt csinálja a kormány.
A művészeti egyetemek, és nem csak az SZFE, hanem ott a képző és részben a MOME, (a zeneművészetiről nincsenek friss ismereteim) a rendszerváltás előtt is már érdekes képződmányek voltak, de más szempontból. Hoyg nehéz volt bekerülni? Iszonyatosan, a képzőn pl. volt egy olyan hozzáállás, hogy a tehetséget is kivágták, ha majd visszajön és újra felvételizik, akkor tényleg akarja. Nagyon tehetséges emberek - valódi tehetségek, nem a ma oly népszerű üyges vagy pistike - is másodjára, harmadjára kerültek be. Na de ez mára elmúlt, már nem nagyon van ilyen. Viszont a 90-es években egy SZDSZ kötődésű társaság gyakorlatilag "átvette" ezeket az egyetemeket. Akkor indultak olyan szakok, amik nehezen értelmezhetőek a művészeti képzés keretei közt és leginkább a tehetségtelenek gyűjtőhelyei. Akkoriban kezdődtek azok a problémák, hogy olyan tanárok kerültek be, akikről a gyerekek is látták, hogy nem értenek a szakmájukhoz, akiknek az előadásáról eltűntek a hallgatók. A másikon meg csurig volt a terem, csak ő nem volt a kedvezményezettje annak a társaságnak. Az egy lassú folyamat volt.
Ez visszavezethető az urbánus - népi ellentétre, amit mindenki tud itt dekódolni ha akar. Mindenesetre, az urbánus értelmiség saját letéteményének tekinti azóta is ezeket a helyeket.
Ettől függetlenül még dolgoznak ott nagyon komoly tanárok - sajnos nagyon sokan a nagyok közül már elhunytak - de mellettük feltöltődtek ezek az egyetemek (is) sehonnai bitangokkal, akik nem érik meg azt a pénzt amit kifizetnek nekik, ráadásul sokszor két három helyen is tanítanak, alibi tárgyakat.

Egy Asher, vagy Zsámbéki, vagy Székely felllása igen is komoly érvágás az egyetemnek. Lehetett volna máshogy is csinálni ezt a kormány részéről, sokkal több türelemmel, kicsit hoszabb távon gondolkozva. Ez igaz. Viszont azt látni kell, hogy ez az egyetem már rég nem az az egyetem ami valamikor volt, ahogy azt is, hogy változtatni kell rajta.

Miért? Mert amikor azt mondják, hogy itt kérem nem folyik agitprop, meg mi nem agitálunk senkit a mi értékrendünk mellett, meg ez nem - mondjuk ki már - urbánus műhely, akkor ez még akár igaz is lehet, de ha csak olyat vesztek fel, aki a ti kutyátok kölyke, akkor nem is kell, hogy ilyen legyen. Az akol melege, ugye. Meg az információs buborék. Az meg, hogy de hát a biblia is a tananyagban van: erről az jut eszembe, amikor a képzőn az egyik ilyen újértelmiségi művtöri tanár azt adta elő, hogy ha Krisztust vízbe folytották volna, akkor most a templomok tetején akvárium lenne. Végül is a biblia a tananyag része volt. Most döntse el mindenki maga, hogy ez mennyire sérti mások érzékenységét, és miért álságos amikor ezt nem tekintjük tiszteletlenségnek, de a cigány szót igen.

A fizetős felsőoktatás az másik téma, amihez vannak gondolataim, de az már tényleg nem ide tartozik, és ennek az SZFE ügynek semmi köze a fizetős felsőoktatáshoz. Pedig igény volna rá.

(mielőtt még valaki azzal jönne, hogy honnan tudom ezeket: négy generációra visszamenőleg képző és színművészek vannak az apai ágon, a testvérem a képzőn végzett, az anyám a képző egyik részének igazgatója volt évtizedekig, a nagybátyáim mind színészek... ja én pályát tévesztettem, engem jobban vonzottak a természettudományok.)
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Amúgy kérdés - te amikor egyetemre jártál ugyan milyen módon szoltál bele az egyetem belső rendjének kialakításába, van erre konkrét példát?
Van. Fizetős helyre mentem először (akkor még nem sok ilyen volt), azért mert olyan tanárok voltak, akik a mai napig mérvadóak. Ezek közül hármat elküldött az intézmény vezetése. Úgyhogy az első tanítási napot demonstrációval kezdtük a tanárainkért. Mert azért mentünk oda, és azért fizettünk, hogy olyan tanáraink legyenek, akik meghatározó nevek a szakmában
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Van. Fizetős helyre mentem először (akkor még nem sok ilyen volt), azért mert olyan tanárok voltak, akik a mai napig mérvadóak. Ezek közül hármat elküldött az intézmény vezetése. Úgyhogy az első tanítási napot demonstrációval kezdtük a tanárainkért. Mert azért mentünk oda, és azért fizettünk, hogy olyan tanáraink legyenek, akik meghatározó nevek a szakmában
És vissazvették őket?
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
Van. Fizetős helyre mentem először (akkor még nem sok ilyen volt), azért mert olyan tanárok voltak, akik a mai napig mérvadóak. Ezek közül hármat elküldött az intézmény vezetése. Úgyhogy az első tanítási napot demonstrációval kezdtük a tanárainkért. Mert azért mentünk oda, és azért fizettünk, hogy olyan tanáraink legyenek, akik meghatározó nevek a szakmában
Lezártátok az egyetemet? Nem engedtétek be a dolgozókat és a diákokat? Tanszövetséget (muhaha!) alapítottatok? stb... Senki nem mondta, hogy ne lehetne demonstrálni, de amit a DK/ellenzék szervezte kretének csinálnak, az nagyon más... :oops:
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Van. Fizetős helyre mentem először (akkor még nem sok ilyen volt), azért mert olyan tanárok voltak, akik a mai napig mérvadóak. Ezek közül hármat elküldött az intézmény vezetése. Úgyhogy az első tanítási napot demonstrációval kezdtük a tanárainkért. Mert azért mentünk oda, és azért fizettünk, hogy olyan tanáraink legyenek, akik meghatározó nevek a szakmában

A fizetős téma más - pénzt fizetsz egy szolgáltatásért, így elvárhatod annak a nótáját húzza a cigány, aki őt fizeti.

Ja, várjál, az SZFE egy állami fenntartású intézmény, az állam csengeti ki a kiadásokat, nem Alföldi Robika és tsai., de néhányan ott úgy gondolják az államnak ez a dolga, de abba hogy ott egy évtizedek óta betokosodott, belterjes libbancs kör azt a pénzt hogy használja fel, ki fog oktatni, és kik között, hogyan és mire osztják szét (és ki nem kap lehetőséget... mert annyira azért nincs demokrácia), na abba nem szólhat bele.

Mert pontosan erről szól a mostani hisztikézés meg tüntikézés, rohadtul nem arról, hogy kirúgtak volna valakit (senkit nem rúgtak ki), vagy hogy maguktól felháborodtak volna a diákok.

7-8 éve is próbálták kirobbantani a diákhisztit, ugyanaz a kör megy, az akkori agitátor, valami vörös nagyorrú hülyegyerek, nem tudom már hogyan hívták, a végén még a parlament parkolójához láncolta magát. Csak úgy, mert neki épp ott fájt valami (nyilván valami olyasmire számított, hogy majd jól lerohanják a rendőrök, lehet majd mutogatni, de abból is ilyen hadházis-kunhalmis földön fetrengős performansz lett, amin csak röhögni lehetett, ki is írták a szerencsétlent, pedig addig minden tüntin ott ugrált elöl).

Ugyanez a lemez megy most is.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Lezártátok az egyetemet? Nem engedtétek be a dolgozókat és a diákokat? Tanszövetséget (muhaha!) alapítottatok? stb... Senki nem mondta, hogy ne lehetne demonstrálni, de amit a DK/ellenzék szervezte kretének csinálnak, az nagyon más... :oops:
De itt nem pár tanárt küldtek el, hanem radikálisan átalakították az egész szervezeti rendet. A DK-t ne káromold, Gyurcsány a kétharmad legjobb biztosítéka, pont annyira tudja megosztani az ellenzéket, hogy véletlenül se jöjjön ki más eredmény.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 661
12 356
113
Ne legyél már ennyire elfogult! Ezek egyetemisták és önként dacolnak a kormányzati elnyomás ellen. Bár a kockázat most merőben más, ebben azért hasonlít '56-ra. Persze nem kell túlzásokba esni az összehasonlításokkal. 2006 ősze az meg mondjuk teljesen más eset, mert azt a Fidesz szervezte felülről, ami ugye mára eléggé világosan látszik. Az csak a harckocsi miatt volt poénos.
2006 kurvara nem volt poénos, pláne nem a harckocsi miatt...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Valóban van olyan probléma, hogy bizonyos szellemi műhelyek - hogy is mondjam - ideológiailag hibásak és belterjesek. Ezek azt hiszem elsősorban társadalomtudományi és ehhez hasonlóak. Ez még az SZFE-nél sincs kizárva. De épp azt írtam, hogy annak semmi értelme, hogy az egyik probléma helyére berakunk egy másik ugyanolyat, vagy akár rosszabbat. Amiket felsoroltál problémákat azok például ezentúl nem hogy eltűnnek, hanem még jobban jelen lesznek. Fel kéne számolni, vagy legalábbis csökkenteni a problémákat. De ehhez szemlátomást teljesen képtelen a kormány. De közben legyengítik a felsőoktatást, a tudományt, a művészetet Magyarországon. Már eddig is komoly károk keletkeztek.

Amúgy azt kevesen látják, de a kormány sunyi és aljas módon a fizetős felsőoktatást vezeti épp be az átalakításokkal. Amihez nincs se felhatalmazása és színtiszta ostobaság is.

A mai tüntetés meg arról szólt, hogy az SZFE diákjai számára is egyértelmű, hogy a kormány erővel, bármiféle társadalmi és szakmai egyeztetés nélkül, dilettáns módon, felhatalmazás nélkül vezet be alapvető változtatásokat és szinte mindig csak ront a helyzeten. Ezért is szólalt fel orvos, tanár, szakszervezetis is, mert azokon a területeken is ugyan ezt csinálja a kormány.

Nahát, én is fizetek az egyetemi tanulmányaimért. Igaz, nem első szak. De elárulom, olyan, hogy majd egy egyetemi végzettséggel boldogulsz és előrébb jutsz, olyan nincs. Szerencsés esetben mondjuk a munkáltató fizeti, de van, hogy simán csak elvárja, hogy rendelkezz az adott tudással.
Sőt, az első egyetemért is fizetni kellett, csak nem tandíjat, hanem bejárást, albérleti részem -magán okok miatt a kollégium szóba se jöhetett, de amúgy se lett volna annyi hely, mint diák, jegyzeteket, vagy éppen a magántanárokat, hogy meglegyen a nyelvvizsgád, vagy jobban sikerüljön a középsuli a felvétel miatt. Tehát olyan, hogy teljesen ingyenes egyetem lehet, hogy sose volt, de egy jó ideje tuti nincs. Már a gyerekem azért jár első óta nyelvtanárhoz, hogy annak idején könnyebben meglegyen a két nyelvvizsga, az sincs ingyen. Tehát a mindenkinek ingyenes egyetemes lózungot el lehet felejteni. Tudod, ezért is volt, van a diákhitel. Meg persze az ösztöndíjak. Volt, mikor a kiadások jelentős részét fedezte, meg voltak különböző juttatások, de ehhez kb szakon belül az élen kellett végezni, ami meg nem jön mindig össze

Mitől maradnának a felsorolt problémák? Ja, hát attól, hogy minden a szent tehénhez, kulcspozíciókhoz (nem feltétlen anyagi értelemben) való hozzányúlás visongást vált ki bizonyos körökben. A problémák jelentős része pont ebből az érinthetetlenségből fakad. Ezt lehet úgy is beállítani, hogy "de ehhez szemlátomást képtelen a kormány", meg lehet úgy is nézni, hogy ki a franc szeret darázsfészekbe nyúlkálni ...főleg ha közben hátulról is vasvillával szurkálják a tomporát. Csak annyi a különbség, hogy volt olyan kormány, akinél nem volt meg a szándék se, jelenleg meg megvan valami reformhoz -bizonyos szempontból meg majd az idő eldönti, hogy jó e vagy sem.

Én pártolom, hogy legyenek fizetősek az oktatás, legalábbis olyan formában, hogy ha egy adott szintet nem teljesít a diák, afölött meg legyen különböző mértékben elengedve az. (Mondjuk 3-as alatt 100%, felette meg sávosan csökken.) Már az általános iskola felsős tagozatától bevezetném. Mert valami ösztönző kell. Mert kell motiváció, szülőnek is, meg a gyereknek is. Az szegényebbeknél is, ha futja napi szinten cigire, alkoholra, okostelefonra, akkor fussa a saját gyerekére is. Nagyon kevés az, akinél abszolút nem, de nem a kivételhez kell igazítani, nem a gombhoz varrjuk a kabátot.

Az egyetemi oktatás legyengítése és elértéktelenítése, amikor mindenféle hülye nyugati statisztikai adatoktól megrészegedve felhígították, megduplázták a felsőoktatási létszámkeretet, holott erre sem anyagi, se oktató számbeli, se infrastrukturális, sem pedig szükség alapvetően nem volt. Sok esetben az, amire ráfogják, hogy diplomás munka a régi keretben egy jól képzett technikus is meg tudná oldani.