1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

BGM-109 Tomahawk

Diskurzus a(z) 'Támadó fegyverzet' témában - Tcat által indítva @ 2013. január 5..

1. Tcat

Tcat Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

2. Terminator

Terminator Well-Known Member

Az USA Haditengerészete nyugdíjba küldi a "atomtöltetű" Tomahawk-ját (Tomahawk TLAM/N)

http://www.fas.org/blog/ssp/2013/03/tomahawk.php

3. boki

boki Well-Known Member

Tomahawk Block IV
    http://www.asdnews.com/news-51483/Raytheon_Demos_New_Seeker_Technology_for_Tomahawk_Block_IV_Missile.htm

4. boki

boki Well-Known Member

5. boki

boki Well-Known Member

3000. Tomahawk .....
    http://www.asdnews.com/news-52076/US_Navy_celebrates_delivery_of_3,000th_Tactical_Tomahawk_missile.htm

6. joker

joker Well-Known Member

Kicsit álmos lehetett a cikkíró, mert nem szoktatok ennyi helyesírási és fogalmazási hibát ejteni egy ekkora szövegben.

7. Roni

Roni Well-Known Member

Na az lesz a fasza ha még szuperszonikus is lesz nem elég hogy több ezer van/lesz belőle.

8. joker

joker Well-Known Member

Szerintem csak az utolsó szakaszban lesz szuperszónikus, hanem nagyon a hatótáv kárára menne a módosítás. Az oroszok robotrepülőgépei is a végén brutálisan begyorsulnak, de az utazósebességük lassabb.

9. joker

joker Well-Known Member

Az amerikai kongresszus megszavazta a Tomahawkokra költendő keret megduplázását, a csúnya oroszokra és kínaiakra hivatkozva.
    http://www.fool.com/investing/general/2014/07/26/the-us-military-just-doubled-its-purchases-of-toma.aspx

10. emel

emel Well-Known Member

A heti Hírhalommal kapcsolatban vetem fel a témát.
    A Tomahawk-cikkben hol "robotrepülőgép"-nek, hol"rakéta"-nak nevezik ki az eredetileg "Cruise Missile" kategóriába sorolt eszközt. Az első kategorizálás hiába régen megszokott, szerintem abszolút téves, a robotrepülőgép-kategóriába a Predator/Reaper, Sentinel, Global Hawk és hasonló társaik tartoznak (angolul ugye UAV-kategória, tehát ott sem keverik a kettőt). A repülőgép ráadásul mint technikai eszköz többszöri felhasználású fegyverhordozó platform, a T. pedig egyszeri felhasználású fegyver, amely a használat során törvényszerűen megsemmisül. Ez a kétféle felhasználás mind a tervezés és gyártás, mind az üzemeltetés szempontjából gyökeresen eltérő módszereket igényel a két kategóriánál.
    A rakéta sem stimmel, hiszen a T. gázturbinás sugárhajtóművel repül (igaz, hogy a légi indítású változaton kívül van rajtuk gyorsító startrakéta, dehát egy BMW turbómotorját se hívjuk indítómotornak, pedig ugye van rajta olyan). Jó lenne, ha legalább egy haditechnikai oldalon precízebben "magyarítanánk" az eredeti Cruise Missile kategóriát.
    Szerintem ha a feladatkörből és a T. működési elvéből indulunk ki, akkor a korrekt megnevezés ez lenne: sugárhajtású programvezérlésű manőverező szárnyasbomba, vagy egyszerűbben manőverező szárnyasbomba (ugyebár már a megszületésekor utaltak rá, hogy ez a német V-1 korszerűbb utódja, és hogy is hívták a V-1-et a magyar köz és szaknyelvben egyaránt: szárnyasbomba).
    Mi a véleményetek?

11. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Szó se róla, de az angol is kicsit amzéniás, mert a V-1-et még ők is flying bomb-nak hívják...

12. szittya88

szittya88 New Member

A szárnyasbomba inkább a szárnyakkal ellátott irányított bomba.

Szerintem a cirkálórakéta jobb és elég jól benne van a köztudatba is.

13. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Csak azokban nincs hajtómű és nem véletlenül hívja az angol is gliding weapon-nak. A szárny fogalom is pontatlan, mert a sikló bombáknak profilozott szárnyai vannak, míg a lézervezérlésű bombák "szárnyai" valójában nem szárnyak.

14. emel

emel Well-Known Member

Mint írtam, nem rakéta, mert nem rakétahajtóművel, hanem gázturbinás sugárhajtóművel repül. A köztudatban meg sok minden benne van, korrekt és teljesen téves dolgok is (lásd pl. "chemtrail"), és szerintem nem az utóbbit kellene terjeszteni.

15. dudi

dudi Well-Known Member

Ezen már ment a vita egyszer.Az az igazság,hogy a magyar szaknyelv egy halom modern eszköz pontos megnevezésével adós ilyen például a missile amit mi simán lerakétázunk,vagy pl egy BGM-109 még véletlen sem rakéta.

16. czulu

czulu Well-Known Member

17. joker

joker Well-Known Member

A US Navy átalakított egy tomahawkot, hogy földi célpontok helyett vizen levő mozgó célponok leküzdésére is alkalmas legyen.
    http://www.businessinsider.com/us-navy-tested-a-game-changing-missile-2015-2
    Jók a képek meg a videó a tesztről.

18. Mackensen

Mackensen Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Ennek meg mi értelme volt? A Tomahawk hajó elleni rakéta. Erre fogtak egy szárazföldi célok elleni változatot és visszaalakították hajó ellenivé.
    ???????
    Túl sok a pénzük?

19. joker

joker Well-Known Member

Kétszer le lehet hívni a fejlesztési pénzeket. Zseniálsi :D

20. Kulso_54

Kulso_54 Well-Known Member

Ráfaragták egy SH-ra, erre a célra ott az AGM-84.

Ezen oldal megosztása