[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 362
113
Ilyen új helyzetben olyan szívesen olvasnék egy Montezuma féle elemzést csak hát se híre se hamva! Már a biztpol.hungarianforum.net se publikál !!
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Donald Trump magyar idő szerint kedd este felmondta az Iránnal kötött atomalkut. Azóta különös dolgok sora történt a Közel-Keleten:
  • Irán először mért közvetlen csapást Izraelre.
  • Válaszul Izrael 45 éve legnagyobb légi hadműveletét hajtotta végre Szíriában, iráni célpontok ellen.
  • Amire válaszul Oroszország nem Izraelt ítélte el, hanem mindkét felet mértéktartásra szólította.
  • Ennél is furább, hogy a Szíriában állomásozó orosz erők nem indították be a légvédelmet az izraeli gépek ellen; Izrael pedig előre szólt az oroszoknak, hogy lőni fognak.
Ha ehhez még hozzávesszük, hogy miután Benjamin Netanjahu Moszkvában tárgyalt, a Kreml hirtelen leállította az Sz-300-as légvédelmi rakétarendszerek szállítását Szíriába, láthatjuk, hogy nagy átrendeződés kezdődött a térségben. A jelekből nehéz olvasni, egyszerre lehet belőle következtetni a konfliktus eszkalálódására, de arra is, hogy a szíriai polgárháború éveiben szorosan együttműködő Oroszország és Irán érdekei most, Aszad rezsimének de facto győzelmével hirtelen távolodni kezdtek egymástól. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Izraelnek igazából nem áll érdekében a nyílt háború Iránnal, Iránban pedig még nem dőlt el a háborúpártiak, és a Szíriában elköltött milliárdokat inkább a hazai gazdaság fellendítésére fordítani akaró reformisták harca.
Ha szerencsénk van, akkor csak ugyanennyire marad borzalmas hely a Közel-Kelet


Az atomalku amerikai felrúgása után eszkalálódott a régóta tartó konfliktus, amit határain kívül igyekszik tartani a két ország. Minden eddiginél jobban kiéleződött az Izrael és Irán közötti konfliktus azzal, hogy izraeli harci repülőgépek csütörtökre virradó éjjel iráni katonai állásokat támadtak a szomszédos Szíriában. Erre azután került sor, hogy az izraeli hadsereget - közlése szerint - iráni rakétatámadás érte a Golán-fennsíkon. Irán a szíriai polgárháborúba az Aszad-rezsim szövetségeseként szállt be. Mostanra úgy látszik, Bassár el-Aszad visszaszerzi az uralmat Szíria felett, Irán azonban fenntartja katonai jelenlétét az országban, és támogatást nyújt iraki síita milíciák, valamint a libanoni Hezbollah számára. Miután Iránban 1979-ben keményvonalas, teokratikus vezetés került hatalomra, Izraelre a muszlim föld illegitim megszállójaként tekintett, célként tűzve a zsidó állam elpusztítását, ám a konfliktust a két állam határain kívül sikerült tartani. Irán szíriai jelenlétére azonban Izrael fenyegetésként tekint, olyannyira, hogy hétfőn egy izraeli miniszter közölte: végeznek Aszaddal és megdöntik a rendszerét, ha ez fennmarad.
Szíriában ütközik meg egymással Irán és Izrael
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 129
113
Ezt is megértük: az amerikai külügyminiszter szerint az amerikai cégek bevonulhatnak Észak-Koreába
https://444.hu/2018/05/13/ezt-is-me...az-amerikai-cegek-bevonulhatnak-eszak-koreaba

Kezdem nem érteni a helyzetet. A végén még amerikai félgyarmat lesz É-K? A kínaiak ehhez mit szólnak? Vagy ez csak mézesmadzag Kim-nek?
Nem az amerikai cégekkel van a baj, hanem a katonai bázisokkal. Ott lesz a kulcsa ennek az egésznek, hogy azok is mennek e, vagy sem?
Nyilván Kína nem hülye, és ez már rég nem a Kndk és az Usa játéka kizárólag.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 075
10 210
113
Nem az amerikai cégekkel van a baj, hanem a katonai bázisokkal. Ott lesz a kulcsa ennek az egésznek, hogy azok is mennek e, vagy sem?
Nyilván Kína nem hülye, és ez már rég nem a Kndk és az Usa játéka kizárólag.

Mit igértek Kimnek, hogy ebbe belemegy???
Berobbantja a kisérleti telepet, beengedi az usa cégeket?? Mi van még??
Az a rengeteg szerencsétlen agymosott simán beleőrül, ha rájuk szabadítják a "rendszerváltást" !!!!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Ezt is megértük: az amerikai külügyminiszter szerint az amerikai cégek bevonulhatnak Észak-Koreába
https://444.hu/2018/05/13/ezt-is-me...az-amerikai-cegek-bevonulhatnak-eszak-koreaba

Kezdem nem érteni a helyzetet. A végén még amerikai félgyarmat lesz É-K? A kínaiak ehhez mit szólnak? Vagy ez csak mézesmadzag Kim-nek?

Nem valószínű. A koreaiak csak altatnak. Még Kubában sincs nagy változás, pedig ott is összedőlt már a rendszer gyakorlatilag. A pufiarc meg hülye lenne a saját hatalmát átadni bárkinek, még a délieknek se. Azt azért ne felejtsük hogy a vezetés és a nómenklatúrája bőven nyugati színvonalon él, a politikai hatalom mellé gazdasági hegemónia is társul.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113

Nem fognak tudni:


E szankciók nem csak az amerikai cégeket tiltják el Irántól, hanem a bankoknak is tiltják az Iránnal kereskedő cégek hitelezését. Ez az a pont, ami leginkább fáj az európaiaknak: ha elvágják őket a bankjaiktól, akkor hiába állnak mellettük saját kormányaik, gyakorlatilag őket is kizárja az iráni piacról az amerikai döntés. Nincs olyan komoly bank ugyanis a hitelezőik között, amelynek ne lenne amerikai érdekeltsége is, és így figyelmen kívül tudná hagyni a szankciókat. Ráadásul az érintett európai nagyvállalatok az USA piacára is szállítanak, és többnek komoly gyárai is vannak Észak-Amerikában, így közvetlenül is érintettek volnának.

Pedig több európai óriási cég is nagyon komoly üzleteket kötött 2015 óta Iránnal, és még nagyobb terveik voltak ezek bővítésére. Miközben az amerikai cégek kimaradtak a nagy iráni piacnyitásból, elsősorban a francia és a német nagyvállalatok máris komoly megrendelésekhez jutottak. E cégek most attól tartanak, hogy az új piacukat az orosz és a kínai vállalatok viszik el, mert azok sokkal függetlenebbek a nyugati pénzügyi világtól, ők a finanszírozásukat máshonnan is meg tudják oldani.

Csak néhány példa: az elsősorban francia-német-spanyol tulajdonban lévő Airbus száz darab személyszállító repülőgépre szerződött Iránnal, amelynek egyik első dolga volt a szankciók 2015-ös feloldása után új gépek után nézni, hiszen az ország a repülőinek nagy részét még az 1979-es forradalom előtt vásárolta. Az Airbus eddig csak 3 darabot szállított le a megrendelésből, és nagyon nem akarják elveszteni az üzletet. A cég máris lobbizni kezdett az amerikai kormánynál, hogy a már megkötött szerződésekre ne vonatkozzanak az amerikai szankciók.

A német Siemens az iráni áramszolgáltató rendszer felújítására szerzett megrendeléseket, de orosz cégek máris jelezték, hogy átvennék a helyüket, ha kell.

A francia Total egy hatalmas gázmező kitermelésére kötött szerződést Iránnal, és az üzletben kisebbségi partnerként részt vevő kínai vállalat máris jelezte, hogy megcsinálják egyedül is a fúrásokat, ha a Totalnak ki kell vonulnia.

A Volkswagen és a Renault személyautók, a Daimler pedig teherautók szállítására kötött komoly szerződéseket, hogy csak legnagyobbakat soroljuk.

https://444.hu/2018/05/14/a-nemetek...oszoknak-viszont-kivalo-trump-iran-politikaja


Már megint az van, hogy akinek ilyen szövetségesei vannak, annak nincs is szüksége ellenségre.
Illetve már évek óta több szivatást kapunk a szövetséges USA-tól, mint az ellenség Oroszországtól vagy Kínától.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Nem nagy gond. Kínával csinálnak egy leányvállalatot.Utána meg jöhet a china bank hitel. Egyébként a franciákat nem kell féltenni. Eddig is sunyiban bizniszeltek az IS el és egyébb csoportokkal. Senki komolyabban nem dorgálta meg őket. A németeknek is nagyon nagy érdelkeltségeik vannak kínában. Tehát közvetett módon hitelt tudnak szerezni. Az usa ezzel a politikával nemhogy a hazai gazdaság növekedésén segitenne. Ép ellenkezőleg továbbra is stagnálni fog. Kivétel az olaj ipar (ha marad a magas ár) és a fegyver ipar. ( méregdrága túl számlázott fegyvereivel) kíváncsi lennék ezen ipari körök túlajdonosi hátterére. Nesze neked nagy Trump ígéret.
 

gioo

Well-Known Member
2015. december 25.
13 788
17 336
113
DdBlzAQW0AAGJBl.jpg
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 421
17 561
113
Mit igértek Kimnek, hogy ebbe belemegy???
Berobbantja a kisérleti telepet, beengedi az usa cégeket?? Mi van még??
Az a rengeteg szerencsétlen agymosott simán beleőrül, ha rájuk szabadítják a "rendszerváltást" !!!!
Ez egy jó kérdés. Fingom sincs mi lehet a háttérben, de nagyon komoly visszautasíthatatlan ajánlatot tehettek a pufinak. Azt is jó lenne tudni, hogy mit tárgyalt Kínával. Egymás után kétszer is ott volt és nyilván Kína nélkül nem ment volna bele ebbe az egészbe, úgy, hogy elveszítse ÉK-t. Nem tudom elképzelni, hogy Kína tétlenül végignézné ahogy elveszti egyik befolyási övezetét. A másik dolog, hogy ÉK és a kim dinasztia azért fejlesztettek atom fegyvert, mert nem akartak úgy járni mint Szaddam vagy Kadhafi. Na most ehhez képest nekem nagyon, de nagyon furcsa ez a 180 fokos fordulat.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 291
10 355
113
Ez egy jó kérdés. Fingom sincs mi lehet a háttérben, de nagyon komoly visszautasíthatatlan ajánlatot tehettek a pufinak. Azt is jó lenne tudni, hogy mit tárgyalt Kínával. Egymás után kétszer is ott volt és nyilván Kína nélkül nem ment volna bele ebbe az egészbe, úgy, hogy elveszítse ÉK-t. Nem tudom elképzelni, hogy Kína tétlenül végignézné ahogy elveszti egyik befolyási övezetét. A másik dolog, hogy ÉK és a kim dinasztia azért fejlesztettek atom fegyvert, mert nem akartak úgy járni mint Szaddam vagy Kadhafi. Na most ehhez képest nekem nagyon, de nagyon furcsa ez a 180 fokos fordulat.
A tudás (atomfegyver) már meg van; csak nem küldi a tudósait átnevelő táborba...
Na meg egy (jó pár) nukleáris töltetet ne legyen már kunszt eldugni abban az országban, amit vélhetően keresztül-kasul furkáltak az évtizedek alatt, mint a vakondok...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 515
113
Ez egy jó kérdés. Fingom sincs mi lehet a háttérben, de nagyon komoly visszautasíthatatlan ajánlatot tehettek a pufinak. Azt is jó lenne tudni, hogy mit tárgyalt Kínával. Egymás után kétszer is ott volt és nyilván Kína nélkül nem ment volna bele ebbe az egészbe, úgy, hogy elveszítse ÉK-t. Nem tudom elképzelni, hogy Kína tétlenül végignézné ahogy elveszti egyik befolyási övezetét. A másik dolog, hogy ÉK és a kim dinasztia azért fejlesztettek atom fegyvert, mert nem akartak úgy járni mint Szaddam vagy Kadhafi. Na most ehhez képest nekem nagyon, de nagyon furcsa ez a 180 fokos fordulat.


Nagyon nagy játszmák ám ezek,nekem nehezen hihető,hogy a cia pl ne tudott volna arról,hogy az ukránok milyen rakéta technikát adnak el a Kim srácnak,ill. ez is kettős,mert ha tudtak róla,akkor miért hagyták,ha meg nem tudtak róla,akkor Poroshenko,és csatolt részei már novicsokot szagolgatnának valahol,ehhez képest pont semmi sem történt.
Szerintem Iránra kell fókuszálniuk,nekik még nincs bevethető atomfegyvere,a kimről simán lekéstek,szerintem elengedik a problémát,szopjon vele Kína,persze ott tartanak majd be,ahol csak lehet,meg elhúzzák a kivonulást akár 10-15-20évig is,addig meg majd csak alakul valami a közel keleten is,biztos lehet még oda is hitelt felvenni a fedtől,pár ezer milliárdocskát,majd kifizetik az amcsi melósok,meg a gyarmatok.
Megjegyzem,azért így a kim srác elég meleg pite lett,ha sarokba szorítják,megküldhet amcsi területet,vagy a hordozó csoportra is rá vakuzhat,nyilván több rakétája is van,akár tízes nagyságrend is lehet,és egy válaszcsapást is meg kell gondolni,mert ugye bolond Iván ott van a kert végében,és esetleg nem/félre érti a viccet,amitől meglepetés szerűen mélygarázs lesz pár keleti parti városból(is).
Azon meg ne csodálkozzunk,hogy bepöccenős lett arra,hogy az usa simán felmondta az iráni atomalkut,ez után,hogy bízzon meg benne?
 
Status
Not open for further replies.