[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 680
80 138
113
"Kubanusz Iszkanderusz" kéne a forrófejüeknek, hogy lecsillapodjanak.
1540823284_5.jpg
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
Miért ne tudnának, ők (sem) soha nem közlik hol vannak az atomfegyvereik, még a nyilvánvalóan atomfegyver-hordozó hajóikról sem. Ha esetleg egy európai/japán/bármilyen kikötőbe befutó US NAVY hadihajónál konkrétan rákérdeznek: "Van-e atomfegyver a USS X hajón?", akkor is kizárólag a "No comment" jön vissza.
Hát ha felusznak vele a Dunán, akkor lehetséges :D
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 026
113
Az inditás utáni másokpercekben bármivel kilehet lőni. Pont ezért nem telepítik ezeket bár hova...
A kérdéseim még mindig ugyanazok, csak konkrétabb válaszokra lennék kíváncsi. Ki az a "mi", esetleg a Magyar Honvédségre gondoltál? Milyen technikai eszközzel/fegyverrel (mert a "bármi"-be ugye egy PA-63 pisztoly is benne van, de ezzel 10m-en túl nemigen lő le senki semmit). Ha "nem telepítik ezeket bárhova", máris korlátozva van a lelövési lehetőség. Szóval szerintem kicsit túl optimista vagy a lelövés lehetőségeiben ...
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
A kérdéseim még mindig ugyanazok, csak konkrétabb válaszokra lennék kíváncsi. Ki az a "mi", esetleg a Magyar Honvédségre gondoltál? Milyen technikai eszközzel/fegyverrel (mert a "bármi"-be ugye egy PA-63 pisztoly is benne van, de ezzel 10m-en túl nemigen lő le senki semmit). Ha "nem telepítik ezeket bárhova", máris korlátozva van a lelövési lehetőség. Szóval szerintem kicsit túl optimista vagy a lelövés lehetőségeiben ...
Erre 1 egész felyezett van a tankönyvekben, ha lehet nem raknám be :) Mivel lövésem sincs, h hová tudnák ezeket észrevétlenűl telepíteni. Mivel azt sem tudom, h mik lennének "ezek", ezért konkrét példával nem tudok szolgálni.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
A következő gondolatok megosztását az a friss minapi hír teszi aktuálissá, amely szerint az Egyesült Államok felmondja az 1987-ben megkötött INF-szerződést. Az INF-szerződés – amint azt egyébként mindenki nyilván jól tudja – volt hivatva a közepes hatótávolságú (500 – 5000 km) nukleáris robbanófejekkel felszerelhető rakéta és cirkálórakéta arzenált megszüntetni az USA és a CCCP arzenáljában. Sokan a hidegháború befejezésének kezdetét is ezen aktushoz kötik.

1987 óta eltelt bő harminc év alatt hatalmasat fordult a világ – sőt, mindjárt kétszer is – és jelen idő szerint gőzerővel rohanunk visszafelé, valahová 1984 környékére – csak hogy stílszerűek legyünk direkt utalva Orwell regényére.

Az INF-szerződés felmondására az Egyesült Államok két indokot fogalmazott meg, miszerint:
  1. Oroszország már rég megszegte az egyezményt és Európát már most is tele pakolta a szerződés szerint tiltott fegyverekkel
  2. Kína kezét semmilyen egyezmény nem köti és ebből kifolyólag fejleszti a közepes-hatótávolságú rakéta arzenálját
A második, Kínát érintő indokláshoz mellékelve a Trump-kormányzat a „stratégiai homály” további növelése érdekében az Egyesült Államokat és Oroszországot kvázi egy oldalra sorolta, miszerint a két hatalom keze kötve van a kérdésben, miközben másoké nem. Tette mindezt úgy, mintha a közepes hatótávolságú atomfegyverzetek gyártása és telepítése voltaképpen az USA és Oroszország egyik leghőbb vágya és hobbija lenne, melyről úgy kellett eddig lemondaniuk, hogy ezt a világ nem is értékelte.

Az amerikai lépés bejelentésének időzítése természetesen nem a véletlen műve, az elnököt hatalomba segítő és ott tartó erők elérkezettnek látták az időt annak a demonstrálására, amelyre már elég régóta készültek. Ebből a szempontból az INF és az ABM szerződés megkötése is csak időhúzásnak számított, soha egy percig sem gondolta komolyan senki, hogy ezek az egyezmények a végtelenségig ki fognak tartani. Sőt, tovább megyek, ugyanígy a SALT, illetve az azóta tető alá hozott START megállapodásoknak is meg vannak számlálva a napjaik, a szükségszerű (= törvényszerű) folyamatok miatt.

Bár Putyinék 2007-ben az amerikai rakétavédelmi rendszerek európai telepítésével kapcsolatban fenyegettek az INF hatálya alól való kilépéssel, ez a mai napig nem történet meg, igaz, a CFE előírásait viszont nem tartották önmaguk számára tovább kötelezőnek.

Az INF-szerződés felmondásának margójára
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
1 973
22 689
113
"Az INF-szerződés felmondására az Egyesült Államok két indokot fogalmazott meg, miszerint:
  1. Oroszország már rég megszegte az egyezményt és Európát már most is tele pakolta a szerződés szerint tiltott fegyverekkel
  2. Kína kezét semmilyen egyezmény nem köti és ebből kifolyólag fejleszti a közepes-hatótávolságú rakéta arzenálját"

    Most vagy én vagyok rossz földrajzból,vagy a washingtoni srácok .. Oroszország mivel európai ország így határain belül oda telepit rakétát ahova akar,pont mint az Egyesült Államok is ha ez a határain belül történik ,ellenben ha ragaszkodnak ehhez a feltételhez,akkor mit keresnek amerikai atomfegyverek a kontinensen (németországi támaszpontokra akartak hozni) ,vagy pl Incirlikben (ha jól tudom ott is voltak a légibázison,de természetesen lehet hogy tévedek) ?

    attól hogy én meg a szomszédom megállapodást kötünk valamiben (INF szerződés),és mivel ez kétoldalú megállapodás,miért kellene hogy egy harmadik félre is vonatkozó legyen ?

    nekem is csak eszembe jutottak ezek mikor olvastam ..
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
"Az INF-szerződés felmondására az Egyesült Államok két indokot fogalmazott meg, miszerint:
  1. Oroszország már rég megszegte az egyezményt és Európát már most is tele pakolta a szerződés szerint tiltott fegyverekkel
  2. Kína kezét semmilyen egyezmény nem köti és ebből kifolyólag fejleszti a közepes-hatótávolságú rakéta arzenálját"

    Most vagy én vagyok rossz földrajzból,vagy a washingtoni srácok .. Oroszország mivel európai ország így határain belül oda telepit rakétát ahova akar,pont mint az Egyesült Államok is ha ez a határain belül történik ,ellenben ha ragaszkodnak ehhez a feltételhez,akkor mit keresnek amerikai atomfegyverek a kontinensen (németországi támaszpontokra akartak hozni) ,vagy pl Incirlikben (ha jól tudom ott is voltak a légibázison,de természetesen lehet hogy tévedek) ?

    attól hogy én meg a szomszédom megállapodást kötünk valamiben (INF szerződés),és mivel ez kétoldalú megállapodás,miért kellene hogy egy harmadik félre is vonatkozó legyen ?

    nekem is csak eszembe jutottak ezek mikor olvastam ..

Az a helyzet, hogy az INF-szerződés a középhatótávú atomrakéták hazai telepítését, sőt szerintem birtoklását is megtiltotta. Így Oroszország a határain belül sem telepítheti, sőt, még csak nem is gyárthatja azokat. Más kérdés, hogy ez a korlátozás Oroszországot hátrányosabban érintette, mint az USA-t.
 
  • Tetszik
Reactions: Sniper

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
A következő gondolatok megosztását az a friss minapi hír teszi aktuálissá, amely szerint az Egyesült Államok felmondja az 1987-ben megkötött INF-szerződést. Az INF-szerződés – amint azt egyébként mindenki nyilván jól tudja – volt hivatva a közepes hatótávolságú (500 – 5000 km) nukleáris robbanófejekkel felszerelhető rakéta és cirkálórakéta arzenált megszüntetni az USA és a CCCP arzenáljában. Sokan a hidegháború befejezésének kezdetét is ezen aktushoz kötik.

1987 óta eltelt bő harminc év alatt hatalmasat fordult a világ – sőt, mindjárt kétszer is – és jelen idő szerint gőzerővel rohanunk visszafelé, valahová 1984 környékére – csak hogy stílszerűek legyünk direkt utalva Orwell regényére.

Az INF-szerződés felmondására az Egyesült Államok két indokot fogalmazott meg, miszerint:
  1. Oroszország már rég megszegte az egyezményt és Európát már most is tele pakolta a szerződés szerint tiltott fegyverekkel
  2. Kína kezét semmilyen egyezmény nem köti és ebből kifolyólag fejleszti a közepes-hatótávolságú rakéta arzenálját
A második, Kínát érintő indokláshoz mellékelve a Trump-kormányzat a „stratégiai homály” további növelése érdekében az Egyesült Államokat és Oroszországot kvázi egy oldalra sorolta, miszerint a két hatalom keze kötve van a kérdésben, miközben másoké nem. Tette mindezt úgy, mintha a közepes hatótávolságú atomfegyverzetek gyártása és telepítése voltaképpen az USA és Oroszország egyik leghőbb vágya és hobbija lenne, melyről úgy kellett eddig lemondaniuk, hogy ezt a világ nem is értékelte.

Az amerikai lépés bejelentésének időzítése természetesen nem a véletlen műve, az elnököt hatalomba segítő és ott tartó erők elérkezettnek látták az időt annak a demonstrálására, amelyre már elég régóta készültek. Ebből a szempontból az INF és az ABM szerződés megkötése is csak időhúzásnak számított, soha egy percig sem gondolta komolyan senki, hogy ezek az egyezmények a végtelenségig ki fognak tartani. Sőt, tovább megyek, ugyanígy a SALT, illetve az azóta tető alá hozott START megállapodásoknak is meg vannak számlálva a napjaik, a szükségszerű (= törvényszerű) folyamatok miatt.

Bár Putyinék 2007-ben az amerikai rakétavédelmi rendszerek európai telepítésével kapcsolatban fenyegettek az INF hatálya alól való kilépéssel, ez a mai napig nem történet meg, igaz, a CFE előírásait viszont nem tartották önmaguk számára tovább kötelezőnek.

Az INF-szerződés felmondásának margójára

És a legszebb az egészben, hogy nem kezdeményezzük a bővítését három (+Kína) vagy több oldalúvá (Irán?, Észak Korea? stb.), hanem egyszerűen felrúgjuk az egészet. Hogy is volt az a vicc hogy Obamával olyan tárgyalni mint egy galambbal sakkozni?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 078
11 757
113
Az a helyzet, hogy az INF-szerződés a középhatótávú atomrakéták hazai telepítését, sőt szerintem birtoklását is megtiltotta. Így Oroszország a határain belül sem telepítheti, sőt, még csak nem is gyárthatja azokat. Más kérdés, hogy ez a korlátozás Oroszországot hátrányosabban érintette, mint az USA-t.
Ergo: az USA így helyzetbe hozta az Oroszokat Kínával szemben, és Európai NATO szövetségeseivel szemben is.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Ergo: az USA így helyzetbe hozta az Oroszokat Kínával szemben, és Európai NATO szövetségeseivel szemben is.

Lehet. Attól függ, hogy telepít-e az USA rakétákat Európába. Mindenesetre elég fura helyzet volt eddig, hogy pl. Iránnak és Kínának vannak középhatótávú rakétáik, míg Oo.-nak nincsenek.
 

kopoltyu

Well-Known Member
2017. február 3.
116
282
63
nem tartom valoszinunek hogy az amiknak ne lenne mar kifejlesztett letesztelt gyartaasra elokeszitett rendszeruk most hogy felrugtak az egyezmenyt... mar csak az a kerdes ki az a marha aki bevallalja europaban hogy hozzajuk telepitsek (romanok,lengyelek?) ...nem tudom milyen terfogata sulya van egy kisebb atomtoltetnek de a kalibr 500-2500km?-es hatotavjaval es 200-500kg-os robbanofejevel idealis hordozonak tunik nekem mint laikusnak ,plane hogy kalibr-al szerelnek fel mindent a lofasz meretu 550 tonnas korvetttol felfele...szerintem konnyeden keszitenek valami mobil szarazfoldi platformot neki .
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 680
80 138
113
kopoltyu: Nem probléma a Kalibr-NK szárazföldi változatának telepítése, de az gyenge.
RSzD-10 "Pioner" (Úttörő) újbeli gyártása lenne a megfelelő válasz az amerikai INF szerződés felmondására. Jurij Szolomonov tervezte a MIT-ben. 87-ből 87 sikeres indítís. 1983-ban már 300 darab volt hadrendben.
RSzD-10 továbbfejlesztésének eredménye a "Topol" IBCM.

Az "Úttörő" egykettő rendbe raknák a jenki csatlós-lator államokat Európában.
 
Status
Not open for further replies.