Afganisztáni polgárháborútól tartanak a tálibok az Isis-K, a Panjshir-völgyi lázadók... és saját maguk ellen folytatott harcai során ..
Még ha a tálibok képesek is egységes választ adni az ISIS-K-ra. A konfliktusnak más forrásai is vannak.
Ezen a 2021. augusztus 19-i, csütörtöki felvételen tálib harcosok járőröznek Kabulban, Afganisztánban.
A tálibok csütörtökön azzal ünnepelték Afganisztán függetlenségének napját, hogy kijelentették, legyőzték az Egyesült Államokat, de az uralmukkal kapcsolatos kihívások, amelyek a pénzben és bürokratákban súlyosan szűkös ország vezetésétől a fegyveres ellenzékkel való esetleges szembenézésig terjednek, kezdtek felszínre kerülni.
Egyes szakértők szerint az amerikai erők hamarosan visszatérnek Afganisztánba, hogy felvegyék a harcot az ott kialakuló terrorfenyegetettséggel .
Az Egyesült Államok utáni Afganisztánban egyre nagyobb a polgárháborútól való félelem. Ebben a meggyötört országban nehéz olyan időszakot elképzelni az elmúlt fél évszázadból, amikor a különböző frakciók ne álltak volna háborúban. Az Isis-Khorasan Kabul repülőterén elkövetett figyelemfelkeltő támadásai azonban azt sugallják, hogy ez a csoport vezeti a harcot a tálibok ellenőrzése ellen.
Biztonsági szakértők, köztük Raffaello Pantucci, a londoni Royal United Services Institute munkatársa szerint az ISIS-utódszervezete mágnesként vonzza majd a keményvonalas, diszidens tálib frakciók tagjainak ezreit. Pantucci szerint az ISIS-K "agresszív és kompromisszum kész márkája vonzó alternatívává válhat, amely Afganisztán végtelen polgárháborúját egy új és brutális fejezetbe nyújtja".
De lehet, hogy az igazság még homályosabb - és az erőszak lehetősége még nagyobb? HR McMaster, Donald Trump korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója nemcsak a Biden-kormányzatot hibáztatta, amiért kiszolgáltatta Amerikát a tálibok biztonsági megállapodásainak - hanem azt is megkérdőjelezte, hogy a tálibok egyes elemei, különösen közeli szövetségese, az erőszakos Haqqani-hálózat, segíthettek-e az e heti repülőtéri gaztettek megszervezésében. Sajjan M Gohel, az Asia-Pacific Foundation nemzetközi biztonsági igazgatója szerint, bár az Isis-K magára vállalta a támadást, nem szabad kizárni a Haqqani Network részvételét.
"Végső soron a támadás stratégiailag a Haqqani számára előnyös, mivel valószínűleg felgyorsítja a külföldi kivonulást, és megakadályozza a további evakuálások kilátásba helyezését" - írja a Foreign Policy-ban.
Hozzátette, hogy a repülőtéri támadás magán viseli a Haqqani támadás jellegzetességeit, mivel a hangsúlyt a nagy erejű improvizált robbanószerkezetek által okozott tömeges áldozatokkal járó támadásokra helyezi. "Gyakran mondják, hogy egyértelmű a szakadás az Iszlám Állam-Khorászán és a tálibok között, de az afganisztáni terrorizmus és politika rideg valósága, hogy a helyzet sosem fekete-fehér" - mondja.
"Esküdt ellenségek egyik nap harcolhatnak egymás ellen, másnap pedig együttműködhetnek a kölcsönös előnyök érdekében. Ezek a csoportok összefonódnak és összekapcsolódnak." Dióhéjban: a helyzet egy teljes zűrzavar és lehetetlenül zavaros. Még ha a tálibok képesek is egységes választ adni az ISIS-K. Vannak más konfliktusforrások is.
A jelentések szerint már most is több ezer tálibellenes harcos tartja magát a tálibok ellen a Pandzsir-völgyben, alig 30 mérföldre a fővárostól, Kabultól. A tálibok számára - és a béke kilátásai szempontjából - baljóslatú, hogy a szomszédos Tádzsikisztán jelezte, hogy támogatni fogja a Panjshir-völgyi ellenállást. Nem lenne meglepő, ha India is segítené a lázadókat, hogy szembeszálljon ősellenségével, Pakisztánnal, a régió legfőbb tálib támogatójával. Vannak arra utaló jelek, hogy válaszul Iszlámábád diplomáciai offenzívát indít, hogy megpróbálja megerősíteni az új kabuli rezsim támogatását.
A tálibok vezetőit a kevésbé jól körülhatárolt, de szélesebb körben elterjedt elégedetlenségi hullámok is aggasztják. Dr. Weeda Mehran, az Exeteri Egyetem nemzetközi konfliktusszakértője, aki a tálibok uralma alatt nőtt fel, azt mondja, hogy az afganisztáni régiókban élő kapcsolatai növekvő feszültségről számolnak be a helyi tálib parancsnokok (akiket sok esetben nemrég toboroztak, hogy harcoljanak az ország irányításáért folytatott végső küzdelemben) és a kabuli vezetők között. "Azt hallom, hogy nagyon nehezen tudják megtartani az irányítást". A táliboknak még a zsoldosok fizetésére szánt pénze is fogytán van.
A viszályok másik potenciális forrása a nagyszámú különböző törzsi és politikai frakció, amelyek valószínűleg képviseltetik magukat a 12 fős kormányzó tanácsban, amely a hírek szerint a rezsim központi parancsnokságát fogja alkotni. A Ghani-rezsim sorsa, amelynek során a hatalom egyetlen ember kezében összpontosult (akit a lakosság mindössze 5 százalékának szavazatával választottak meg), jól mutatja, hogy egy erősen centralizált kormányzat Afganisztánban kudarcra van ítélve.
Egyes megfigyelők azonban megjegyzik, hogy ha sok frakciónak "adnak lábat az asztal alá", az egyes csoportok ambícióit a nemzeti stabilitás rovására ösztönözheti, A kabuli repülőtéren csütörtökön elkövetett szörnyű támadások azt mutatják, hogy a dzsihadista csoportok támadásaiért az afgán civilek fizetik a legnagyobb árat.
És bármi történjék is ezután, az ország régóta szenvedő népe újabb erőszakra készül. Félő, hogy Afganisztán a terrorizmus új, virulens törzseinek petri csészéjévé válik, amely a határokon túlra is átterjed, és Londonban, Párizsban és New Yorkban is támadásokat követhet el. Leon Panetta, az Obama-kormány volt védelmi minisztere és CIA-vezetője kijelentette, hogy az amerikai erők hamarosan visszatérnek Afganisztánba, hogy felvegyék a harcot az ott kialakuló terrorfenyegetettséggel szemben.
Még Joe Biden amerikai elnök szövetségesei is azt mondják, hogy túlzásba vitte Amerika megmaradt terrorizmusellenes képességeit meggyengítését, tekintettel az összes amerikai haderő kivonására. Egyes, az amerikai sajtó által idézett források kitartanak amellett, hogy a CIA és a Pentagon keményen dolgozik éppen ezen a problémán, mióta Biden bejelentette az augusztus 31-i kivonulási határidőt. A stratégiák között szerepel egy valószínűtlen partnerség a tálibokkal, Amerika esküdt ellenségével az elmúlt két évtizedben.
Ez lehet, hogy kellemetlen - vagy akár riasztó is, tekintve, hogy szoros kapcsolatokat ápol az erőszakos és árnyékos Haqqani-hálózattal .
Earl Anthony Wayne, az Egyesült Államok Afganisztánban nagy tapasztalattal rendelkező volt nagykövete szerint az USA és a tálibok együttműködésére van példa. Kunar tartományban 2020-ban összehangolt támadásokat hajtottak végre az ISIS bázisai ellen, amelyek során az Egyesült Államok légiereje szabaddá tette az utat a tálibok számára.
Even if the Taliban can mount a cohesive response to Isis-K. There are other sources of conflict
inews.co.uk