Több száz ember tiltakozott kedden a dél -afganisztáni Kandahar városában, azon tálib utasítás miatt, hogy a polgárok a tél előestéjén hagyják el otthonukat.
A tüntetők a város kormányzói hivatala előtt vonultak fel, miután a kormány tulajdonában lévő lakónegyedben élő 3500 embernek három nap türelmi idő után el kell hagyni az otthonaikat mondta két tüntető telefonon a CNN-nek dolgozó helyi újságírónak.
A tüntetők, akik szintén a környék lakói, azt mondták, hogy nem mondták meg nekik miért kell elhagyni az otthonaikat.
"Nincs máshova mennem" - mondta az egyik tüntető, aki a megtorlástól tartva nem akarta elmondani a nevét. Azt mondta, szegény volt, miután családja számos tagját elveszítette a legutóbbi konfliktusokban.
A környék összes családja a kevés pénzből építette fel házát, és nem engedheti meg magának, hogy elköltözzön - mondta a nő.
Szemtanúk szerint a tálibok zaklatták a vörös, fekete és zöld afgán nemzeti zászlót viselő tiltakozó nőket. A helyi televíziós felvételek azt mutatják, hogy a tüntetők, köztük nők és gyermekek, elzárták az utat, amikor lefelé vonultak.
Mohammad Ibrahim, Kandahar civil aktivistája elmondta, hogy a tartomány fővárosa szélén fekvő Ferqa-e Kohna terület kormányzati tulajdonú terület, és az előző kormány idején földet osztottak szét a kormány alkalmazottainak. Ibrahim elmondta, hogy az ingatlanok átruházása valószínűleg szabálytalanságokat és korrupciót von maga után, ami az ingatlanok illegális eladását eredményezi. A családok egy része több mint 20 éve Ferqa-e Konnán élt-mondta.
A tálib szóvivőket nem sikerült elérni, hogy kommentálják a kilakoltatásokat.
A helyi híradó, a Millat Zagh Radio értesülései szerint a tálibok megakadályozták a helyi újságírók munkáját, és megvertek egy másikat, miközben ő közvetítette a demonstrációt. A CNN nem tudja ellenőrizni ezeknek az eseteknek a hitelességét.
A helyi lakosok a tálibok bejelentése ellen tüntetnek, szeptember 14-én, és arra kérik őket, hogy ne tegyék ki őket a Kandahar állam területén lévő földterületre épített otthonukból .
A tálib uralom elleni tiltakozások törtek ki Afganisztán több pontján, mióta a fegyveres csoport átvette az ország irányítását a múlt hónapban, miután az Egyesült Államok kivonult az országból. A tálibok lecsaptak a tüntetésekre , gyakran erőszakosan, újságírókat és aktivistákat tartóztattak le és bántalmaztak.
A múlt héten az EtilaatRoz afgán online hírlap újságírói a CNN -nek nyilatkoztak hogy őrizetbe vették őket, miközben az afgán nők tiltakozásáról tudósítottak akik a pakisztán afganisztáni részvétele ellen és az egyenlő jogok miatt tüntettek a fővárosban, Kabulban. A tiltakozás a rendőrség előtt zajlott, és a két férfi azt mondta, hogy bevitték , és súlyosan megverték őket.
A múlt héten egy másik tiltakozás során a tálib harcosok ostorokat és botokat használtak a Kabulban tiltakozó nőcsoport ellen, miután a keményvonalas, csak férfiaknak szóló ideiglenes kormányt bejelentették.
A tálib vezetők a Twitteren elutasították a nők által vezetett tüntetéseken elkövetett erőszakkal kapcsolatos online videókat. A Kulturális Bizottság vezetője, Muhammad Jalal azt mondta, hogy ezek a tüntetések "szándékos kísérlet arra, hogy problémákat okozzanak", hozzátéve, hogy "ezek az emberek nem is képviselik Afganisztán 0,1% -át sem".
A tálibok a tüntetések visszaszorítására is törekedtek, és a tálib belügyminisztérium múlt héten kiadott nyilatkozata szigorú feltételeket határoz meg a jövőbeni tüntetésekre, beleértve az Igazságügyi Minisztérium előzetes jóváhagyását is.
Az ENSZ a múlt héten felszólította a tálibokat, hogy "haladéktalanul fejezzék be a békés gyülekezéshez való jogukat gyakorló személyek és a tüntetésekről beszámoló újságírók elleni erőszak alkalmazását és önkényes fogva tartását".
A tálibok válasza az afganisztáni békés felvonulásokra "egyre erőszakosabb", és magában foglalja az éles lőszerek, botok és ostorok használatát, ami legalább négy ember halálát okozta - mondta Ravina Shamdasani, az ENSZ emberi jogi főbiztosának szóvivője pénteken. sajtótájékoztatón Genfben.
Még a tálibok hatalomra való visszatérése előtt az elhúzódó konfliktusok, a szegénység, az aszályok, a gazdasági hanyatlás és a koronavírus-járvány súlyosbította az amúgy is súlyos helyzetet.
A tél közeledtével a hónap végére sokan elfogyhatnak az élelemből - mondta a hét elején António Guterres ENSZ -főtitkár, hozzátéve, hogy a tálibok hatalomra kerülése óta megugrott a szegénységi arány .
Hundreds of people protested in the southern Afghan city of Kandahar Tuesday, against what they say are Taliban orders for citizens to leave their homes on the eve of winter.
edition.cnn.com