De mas nem. Se innovacio, sem R&D, semmi. 4-5x akkora nepesseggel husz eve keptelenek az a minimum 5-10 evnyi technologiai hatranyukat lefaragni.
Soha ne nézd le az ellenfeled.
Informatikus ismerősöm kétszer fél évet töltött Kínában, hogy összehangolja a magyar vegyipari leányvállalat informatikai rendszerét a kínai tulajéval. Jelenleg meg a világ egyik vezető vagyonkezelőjénél dolgozik - most sem portásként...
Anno arról beszélgettünk az első kintléte után, hogy a kínai gondolkodásban minimális a kreativitás (nem 26 betűt kell kombinálniuk), de agyuk, mint a porszívó: 4000 írásjelet ismer egy átlagos diplomás.
Aztán hazajött a második kiküldetésről és találkozott olyan kínai informatikusokkal, akik - mindegy miért - Nyugaton felnőve, diplomát szerezve költöztek Kínába - amúgy tömegesen...
Azt mondta, hogy amikor ez a két gondolkodásmód együtt fog dolgozni, az egy félelmetes erő lesz.
Nézd meg hol tart az amerikai autógyártás, s nézd meg, hogy hol tart a kínai.
Valahol olvastam, hogy a beadott kínai találmányok száma már megelőzte az amerikait (ami igazából nagyrészt szintén az agyelszívásnak köszönheti potenciálját).
Véleményem (prekoncepcióm, sztereotípiáim) szerint az amerikai tudást/tudományos társadalmat lehet, hogy nem előzte meg még a kínai, de egyvalami igen:
A saját önteltsége, önhittsége.